Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Pro lidi co chtějí mít názor
reklama
reklama
Věci veřejné

Starosta komentuje prohraný spor s extajemníkem

Radnice s Podolským končí

Soudní spor radnice s extajemníkem definitivně skončil

Týdeník Táborsko: SEZIMOVO ÚSTÍ – Proti verdiktu soudu, který rozhodl, že bývalý tajemník sezimoústecké radnice Petr Podolský není odpovědný za škodu způsobenou pokutou za chybně stanovenou cenu za teplo v roce 1995, se město neodvolalo.„Rozsudek respektujeme, odvolání by bylo nesmyslné,“ uvedl starosta Sezimova Ústí Miroslav Vocílka (SNK Nové tváře).

Před deseti lety dostalo město od finančního ředitelství pokutu přibližně 975 000 korun za porušení cenových předpisů v oblasti tepelného hospodářství, způsobené nesprávně vyúčtovanou státní dotací. Odpovědnost vzal tehdy na sebe právě extajemník P. Podolský. Odpovědnostní komise města mu za to uložila pokutu ve výši čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního platu, zhruba 80 000 korun. Polovinu sankce mu však tehdejší starosta Jaroslav Schneider nakonec odpustil. „Na počátku letošního roku ale kontrolní výbor předložil na jednání městského zastupitelstva návrh, aby se zbylé peníze na Podolském vymáhaly. Ten to ale odmítl, a proto na něj město podalo žalobu o náhradu škody,“ doplnil M. Vocílka.

Nejdůležitějším argumentem města bylo, že bývalý tajemník podepsal zápis odpovědností komise z roku 1995, čímž písemně uznal svůj dluh a zároveň se tak promlčecí lhůta celé kauzy prodloužila na deset let. Soud však prokázal, že podpis nepatří P. Podolskému, který se dle prezenční listiny jednání komise účastnil, nýbrž předsedovi odpovědnostní komise Stanislavu Koudelkovi. Soudce nakonec pohledávku označil za promlčenou. „Případný grafologický posudek nebyl třeba, při přezkoumání originálu zápisu odpovědnostní komise bylo zřejmé, že zde nejsou dva překrývající se podpisy pánů Podolského a Koudelky, ale pouze podpis druhého jmenovaného, což přiznal i náš právník. Pan Koudelka dokument podepsal jako předseda odpovědnostní komise spolu s ostatními členy komise, odpovědnost ale byla jednoznačně na Podolském,“ řekl M. Vocílka.

Za prohraný soudní spor bude muset město zaplatit výlohy ve výši 18 000 korun. Celkem na Podolském prosoudilo už více než čtyřnásobek této částky. „V poměru ke spoustě penalizací, které město za vlády mého předchůdce dostalo, považuji tyto peníze za zanedbatelné. Vrcholem bylo, že město neplatilo včas ani odvody za zaměstnance,“ poznamenal M. Vocílka k hospodaření radnice, kterou před ním vedl J. Schneider.

Zklamání nad výsledkem soudního sporu s Podolským netají zastupitel města a bývalý předseda kontrolního výboru Milan Vlček (ODS). Ten se dlouhodobě zabýval odhalováním finančních machinací, ke kterým docházelo na sezimoústecké radnici v minulosti. „Není co dodat, donekonečna se odvolávat nemá cenu. Občané přišli celkem o několik desítek milionů korun, kdosi to způsobil, ale nikdo za nic nemůže. Je hrozné, že současný systém neumožňuje kontrolovat hospodaření obcí, protože když má někdo v zastupitelstvu většinu, může si zkrátka dělat co chce. Proto jsem také z kontrolního výboru odešel,“ uvedl M. Vlček.
-ras-

Článek přinesl Týdeník Táborsko.

Vyjádření Petra Podolského přinese Sezimovo Ústí online zítra, 8. listopadu 2005.

Redakce - 07.11.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama