Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Nazýváme věci pravými jmény
reklama
reklama
Věci veřejné

Jak volit, aby hlas nepropadl

Jak volit do zastupitelstva?

Volič má tři možnosti. Může si vybrat celou kandidátku jedné strany, a pak udělá křížek do rámečku jejího názvu.

Druhá možnost je volit osobnosti: pak se křížky dělají k jednotlivým jménům napříč kandidátkami.

Třetí možnost je kombinace obou metod. Křížku u strany a i u některých kandidátů. Volební komisaři nejprve započtou hlasy pro jednotlivé kandidáty a zbytek připadne zvolené straně.

Kdy je hlas neplatný?

S křížkováním to voliči nesmí přehánět. Hlasovací lístky, na kterých bude u jmen kandidátů více křížků, než je členů zastupitelstva, jsou neplatné. Stejně tak se křížkem nesmí označit více než jedna politická strana. Volební komise by nevěděly, komu volič skutečně chtěl dát hlas a takové lístky budou muset vyřadit. Proto je důležité si na hlasovacím lístku přečíst, kolik je členů zastupitelstva. V Sezimově Ústí je 21 zastupitelů.

Stejně jako obvykle je neplatný i roztržený nebo poškozený lístek či lístek ve špatné obálce.

Jakou obálku vybrat?

Lístky se vkládají do označených obálek, které voliči dostanou ve volební místnosti. Pro volby do senátu je žlutá, pro komunální šedivá.

Existují preferenční hlasy?

V nadcházejích volbách nic jako preferenční hlasy není. Volič nemůže na kandidátce jedné strany někoho posunout dopředu. Je možné v rámci jedné strany vybrat jen některé kandidáty a zbylé hlasy rozdat jiným stranám, nebo je nechat propadnout.

Jak volit do senátu?

Spolu s komunálními volbami se ve třetině obvodů budou na šest let volit i noví senátoři. Tato volba je ale po technické stránce nesrovnatelně jednodušší. Každý kandidát má svůj hlasovací lístek, který volič bez jakékoli úpravy vloží do obálky označené pro volby do senátu.

Co si vzít s sebou?

Nezbytný je pro volby doklad totožnosti. Bez občanského průkazu či pasu volební komise voliče k hlasovací urně nepustí. Hlasovací lístky nezbytné nejsou, ve volebních místnostech jsou připraveny náhradní sady lístků. Místnosti se otevřou v  pátek ve 14:00 a zůstanou otevřeny do 22:00. V sobotu bude možné volit od 8:00 do 14:00.

Zdroj: Aktualne.cz

Redakce - 15.10.2010

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama