Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Informace které jste možná neměli vědět
reklama
reklama
O městě

Základní informace o městě

Město Sezimovo Ústí (cca 7500 obyvatel) leží v severní části jižních Čech, přibližně 88 km jižně od hlavního města Prahy, 58 km severně od Českých Budějovic na silnici E55. Tato mezinárodní cesta město rozděluje na dvě části. Sezimovo Ústí I, které leží na západní straně a Sezimovo Ústí II na straně východní. Obě části města mají zcela rozdílnou historii. Zatímco první vzniklo ve 13. století, bylo zničeno během husitských válek a v 19. století opět vystavěno, druhé město vzniklo jako dělnická kolonie nového závodu strojíren MAS Tomáše Bati. Dodnes je zde vidět známá Baťova architektura. Důležitou turistickou zastávkou je vila druhého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše, která se nachází v Sezimově Ústí I a je otevřená pro veřejnost několik dní v roce (viz záložka Benešova vila).

Sezimovo Ústí je příjemným místem především díky klidnému prostředí a pěkné přírodě. Necelé 3 km od města se v lesích nachází zřícenina Kozího hrádku. Ve vzdálenějším okolí se nachází řada vyhledávaných pamětihodností - hrady (Kotnov v Táboře, Starý zámek u Borotína, Šelmberk, Choustník, Příběnice), zámky (Zámek Bechyně, na rozhraní táborského a jindřichohradeckého regionu zámek Červená Lhota), unikátní technická díla (Stádlecký řetězový most). Jihozápadně od Sezimova Ústí jsou rovinatá blata s typickou jihočeskou lidovou architekturou, rašeliništi a rozsáhlými lesními komplexy.

Příroda kolem Sezimova Ústí skýtá dobré podmínky pro pěší turistiku, cyklistiku nebo projížďku na koni. K návštěvě lákají i přírodní zajímavosti - Přírodní památka Luční, Chýnovská jeskyně, Botanická zahrada v Táboře nebo naučná stezka Borkovická blata. Řeka Lužnice, která se proplétá celým regionem, přímo vybízí k výletu na kánoi či rybaření. Okolní krajina je plná rybníků, které jsou využívány k rekreaci (koupání), nacházejí se však mimo město. Jediná příležitost ke koupání na území města je řeka Lužnice u jezu Soukeník. Na březích řeky a mnoha rybníků se nacházejí autokempy, chatové osady a vodácká tábořiště (ubytování). Moderní plavecký bazén se nachází v Táboře, je vzdálený přibližně 6 km a je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou.

O městě - 21.01.2008

Malá rehabilitační tělocvična v Sezimově Ústí

Možnost rehabilitačního cvičení

Začali jsme cvičit s lidmi s roztroušenou sklerózou, časem se přidali lidé s Parkinsonovým syndromem, po mrtvicích, lidé s onemocněním páteře, psychickým onemocněním a další.

O městě - 04.10.2007
výstavba IV. koridoru v Sezimově Ústí

Upoutávka na zajímavý web

IV. koridor v obrazech

Na internetu vznikl zajímavý projekt, který stojí za povšimnutí. Webová galerie mapuje vývoj stavby IV. tranzitního železničního koridoru.

O městě - 12.09.2007

Termíny pouti v Sezimově Ústí 2007-2012

Pro výpočet datumu pouti v Sezimově Ústí platí jednoduchý způsob výpočtu. Jedná se vždy o první neděli po 14. září, pokud toto datum není přímo neděle.

O městě - 07.05.2007

Věková skladba obyvatel našeho města

Strom života města Sezimovo Ústí

Přehledný graf ukazující počet obyvatel setříděný dle roku narození.

O městě - 14.01.2007

Historie, současnost a pestrá nabídka našich loutkařů

Loutkové divadlo v Sezimově Ústí

Loutkové divadlo má v Sezimově Ústí téměř padesátiletou tradici. Aktuálně doplněno fotogalerií z lednového představení v Klubu maminek.

O městě - 01.11.2004

Souhrnné informace o historii a současnosti města

O městě Sezimovo Ústí

Sezimovo Ústí - původ názvu, středověká i novodobá historie města, kulturní památky, Edvard Beneš, Mistr Jan Hus, Benešova vila, Kozí hrádek, Tomáš Baťa, baťovy domky, MAS.

O městě - 01.10.2004

Historie a současnost

reklama
reklama