Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Hledáme souvislosti
reklama
reklama
Věci veřejné

Právo - 25.09.2009 - Jiří Falout - Jižní Čechy - str. 10

Právo: V Sezimově Ústí se dohadují o půjčku

Do vážného sporu se dostal kontrolní výbor zastupitelstva s vedením města Sezimovo Ústí na Táborsku kvůli výběru banky na třicetimiliónovou půjčku na zateplení sezimoústeckých základních škol.

Předseda kontrolního výboru Martin Klíma (Zelená pro město) se domnívá, že došlo při výběrovém řízení k manipulacím. Starosta Bedřich Beneš (ODS) to zásadně odmítá. Kauzou se bude zabývat 8. října mimořádně svolané zastupitelstvo.
„Ve výběrovém řízení jsme shledali velmi závažná pochybení a vyslovili jsme podezření, že v průběhu bylo s nabídkami manipulováno za účelem vylepšení pozice banky,“ potvrdil Právu Klíma, který se též pokusil vyčíslit škodu, kterou město zřejmě při uzavření smlouvy utrpělo.

„Porovnal jsem úroky, které město bude hradit, a spočítal jsem, že zaplatíme o 300 tisíc korun více, než kdybychom uzavřeli smlouvu s bankou, která nabízela nejnižší úroky,“ upřesnil Klíma.

Závěry komise představil 17. září na zastupitelstvu a opozice na něm navrhovala usnesení, v němž požadovala, aby starosta svolal mimořádné jednání, na němž vysvětlí údajné nesrovnalosti. Bod však nebyl schválen, a proto opozice předala petici požadující mimořádné jednání.

„Mimořádné zastupitelstvo proběhne 8. října,“ potvrdil Právu ve čtvrtek starosta Beneš. Odmítl všechna obvinění zjištěná komisí a označil je za tendenční. „Samozřejmě že jsem připraven argumentačně vše zdůvodnit. Vše se ale musí odvíjet podle zákona,“ konstatoval Beneš.

Smlouva s vítěznou bankou je již podepsaná, a proto zastupitelstvo má omezenou pravomoc, jak celou záležitost vyřešit, pokud skutečně došlo k manipulacím, jak o nich hovoří kontrolní výbor.

„Jde tu nyní o politické pravomoci. Pokud se skutečně ukáže, že došlo k nesrovnalostem, na které poukazujeme, mělo by zřejmě vedení města z toho vyvodit politické důsledky,“ nastínil možný další průběh kauzy Klíma.

Město se v případě pochybení podle něj může dostat ještě do větších problémů, protože výběrovým řízením se může zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, popřípadě orgány činné v trestním řízení. Osobně ale zatím trestní oznámení nechystá.

Redakce - 08.10.2009
1. Fanda zapsáno: 04.11.2009 ve 19:39:00 hod.

A co na to tedy mimořádné zastupitelstvo 8. října?

2. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 06.11.2009 ve 06:39:34 hod.

Stáhněte si na oficiálních stránkách zvukový záznam. Je to bod č. 5.

3. Fanda zapsáno: 11.11.2009 ve 22:45:37 hod.

Dík za návod, je to k poslechu na celý večer a velmi zajímavé :-) Ale opět jsem se ujistil, že už to asi jiné nebude. Ti, co to vedou, jsou prostě NEJ. Chtělo by to asi nějakou změnu, možná i zásadní....

4. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 12.11.2009 ve 06:42:43 hod.

Já to ani celé odposlouchat nevydržel. Ale zajímavé to bylo.
Jediné, co mi hlava opravdu nebrala, bylo to vyhodnocování výběrového řízení firmou, se kterou není žádná smlouva. Copak je něco takového opravdu možné? To dělalo město během těch 4 let první výběrové řízení, že v něm nadělali tolik... chyb?

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama