Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Pro lidi co chtějí mít názor
reklama
reklama
Jak na to

Petiční šablona - návod na dokonalou petici

Jak sepsat petici

Petice - nástroj demokracie
Poskytujeme vám jednoduchý návod, jak napsat neprůstřelnou petici

Napsat správně petici je předpoklad úspěchu. Pro orgány místní samosprávy není nic jednoduššího, než petici zamítnout či neprojednávat právě z důvodu malicherných chyb a nedostatků.

Příkladem může být nedávné zasedání zastupitelstva, kde několik občanů adresovalo na radnici dokument, ve kterém si stěžovali na špatnou situaci s kontejnery na odpad. František Hrádek (ČSSD), který je přibližně 14 let zastupitelem a poslední 2 roky členem rady města, pronesl před přítomnými občany větu, nad kterou zůstává rozum stát. "Hrádek: Já si myslím, že bychom se touto stížností neměli zabývat, protože ani nevíme, jestli je to stížnost nebo petice, a pokud by to byla petice, pak není podle petičního zákona, neboť tam nikde není uveden petiční výbor." Tato citace jasně ukazuje ochotu současného vrcholného představitele radnice řešit problémy občanů a koncentruje v sobě hned několik nesmyslů.

Aby vaše petice nemohly být smeteny lidskou hloupostí a arogancí, musí být přesně jak zákon vyžaduje. A právě z tohoto důvodu je zde tento článek.

Petice nebo stížnost?

Petice se používá v záležitostech veřejného nebo jiného společného zájmu. Petice má větší váhu, je vysoce formální a vznáší obvykle konkrétní požadavky. Tedy když podáte petici, jste v pozici "chceme", ne "stěžujeme si". Na stížnost musí samozřejmě úřad odpovědět také, ale nemá to potřebnou váhu, stížnost je spíš vhodná pro jednotlivce, který se něčeho domáhá, třeba aby mu soused přestal pálením odpadu v kamnech smrdět pod nos. Asi kvůli tomu nebude psát petici, i když tomu zákon nebrání. Na druhou stranu, pokud jeho problém pálí více sousedů a chtějí ho veřejně projednat, je lepší petice než stížnost.

Co má mít správná petice

Petice se řídí zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Ten vychází ze základní listiny práv a svobod a je svým způsobem pilířem demokracie. Ve stručnosti říká, že každý má právo podávat petice a nikomu to nesmí být na újmu. Obsahuje také informaci, že občané si mohou vytvořit petiční výbor. Není to podmínkou. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že je to nedostatek, nenecháte se vyvést z míry. Petiční výbor je ale výhodné mít, protože tento výbor pak jmenuje někoho, kdo bude podepsané občany při jednání se státním orgánem zastupovat.

Zákon dále dává srozumitelný návod co má petice obsahovat za informace, jakým způsobem se označují petiční archy a podobně. Abyste se nemuseli tím vším prokousávat, připravili jsme pro vás tzv. "šablonu na petice". Tento třístránkový dokument, který naleznete v příloze článku, obsahuje na první stránce šablonu na petiční výzvu, na druhé straně šablonu na podpisové archy a na poslední stránce obsah petičního zákona. Každá strana je opatřena srozumitelným návodem a stačí ji jen vyplnit a vytisknout. Příloha je ve formátu RTF, editovatelná ve Wordu, Wordpadu a dalších programech.

Přejeme vám mnoho úspěchů při prosazování zájmů veřejnosti.

Martin Klíma a Jiří Raška


Článek obsahuje přílohu petice_template.rtf
Redakce - 02.11.2004
1. Fišarová zapsáno: 10.05.2005 ve 16:43:18 hod.

Po skoro hodině hledání jsem až u Vás našla návod na sepsání petice, za což Vám velice děkuji.

2. Tomáš zapsáno: 03.11.2005 ve 14:38:28 hod.

Tento navod bude velice uzitecny a ja vam za to vrele dekuji....

3. Alena zapsáno: 28.03.2006 ve 12:54:04 hod.

Prosim,poraďte jak napsat petici, když si nepřejeme, aby u nás v domě se ve sklepních prostorách zdržovaly děti nájemníků. Mají tam klubovnu, nevím jak to sepsat, děkuji.

4. Martin Klíma zapsáno: 30.03.2006 ve 02:28:32 hod.

Vážená paní, petice se zasílá na orgány státní správy a samosprávy, tudíž budu předpokládat, že petici nechcete adresovat rodičům dětí, ale příslušnému úřadu. K sepsání petice použijte naši šablonu a do textu vlastními slovy napište, co požadujete. U petic se předpokládá, že jejími autory jsou běžní lidé, bez právnického vzdělání, takže zde není předepsána striktní forma sdělení. Prostě pište srozumitelně a jednoznačně o tom, co chcete, aby pro vás váš úřad vykonal, případně co nechcete, aby se dělo. Snad bych ještě připomněl, že než se věc začne řešit přes úřady, je dobré zvážit cestu domluvy nebo větší tolerance. Hodně štěstí.

5. ČERNIL Pavel zapsáno: 16.04.2006 ve 12:34:37 hod.

Muze byt uvodni veta tato
My, níže podepsaní občané Evropské Unie(Popřípadě Země), prostřednictvím této petice žádáme, aby...
Neboť chci sepsat petici která se týka každého kdo se pohybuje po silnicích Česke republiky, ať už je to občan České republiky nebo Španělska či Litvy.

6. Martin Klíma zapsáno: 16.04.2006 ve 18:03:13 hod.

Ano, jistě to tak může být. Pokud ale není pro účely petice podstatné, čí země je signatář občan, pak zvažte, zda by nebylo ve vašem případě vhodnější napsat např. My níže podepsaní uživatelé silnic na území České republiky. Snažte mít v petici pouze věci přímo související s vaším požadavkem, aby nad tím úředník nemusel dlouho a komplikovně přemýšlet.

7. Blanka Volfová zapsáno: 26.04.2006 ve 13:16:34 hod.

Dobrý den, prosím o radu.
Píšu petici za úpravu vodního toku a přesně nevím na která místa ji zaslat. Myslím, že je nutné poslat petici na Krajský úřad odbor životního prostředí a zemědělství, na Zemědělskou vodohospodářskou správu a na Povodí řeky Moravy do Brna pod které spadáme.Starosta naší obce radí, že je třeba petici zaslat i do Parlamentu České republiky. Je to pravda? Dále se chci zeptat, zda se může již podepsaný podpisový arch okopírovat nebo se každý občan musí podepsat několikrát?Děkuji.

8. Martin Klíma zapsáno: 27.04.2006 ve 16:04:38 hod.

Dobrý den, nedokážu vám odpovědět, kam přesně máte svou petici poslat, musíte si sami uvědomit, kterou instituci chcete oslovit. Pokud oslovíte instituci, která nemá k projednávané věci kompetence, měla by ji předat na správné místo. Dále petici nemusíte zasílat do parlamentu, není to vaše povinnost, přečtěte si zde petiční zákon (je v příloze). Pokud chcete petici posílat na více institucí, doporučuji, abyste vedli jeden podpisový arch v originálu a ostatní v kopii. Originál chraňte u sebe, dokud nezjistíte, která instituce se vaší peticí bude skutečně zabývat a bude vyžadovat originál podpisových archů. Občan by neměl podepsat jednu petici vícekrát - nepůsobí to věrohodně. Hodně štěstí a trpělivosti.

9. Dana Katrňáková zapsáno: 03.05.2006 ve 14:56:00 hod.

Dobrý den,
pokud jako studenti žádáme o kvalitnější výuku(tedy o výměnu profesora)je lepší podat stížnost nebo petici?Děkuji

10. Martin Klíma zapsáno: 03.05.2006 ve 19:22:01 hod.

Vážená slečno, vždy je lepší podávat petici, jelikož má speciální charakter a je s ní nakládáno dle speciálního zákona. Pozastavil bych se ale u problému, komu ve vašem případě petici adresovat. Petice je totiž určena státnímu orgánu a jelikož nejsem právník, neumím zodpovědně říci, zda je škola státní orgán ve zmyslu petičního zákona. Zcela určitě je ale státní orgán zřizovatel vaší školy (předpokládám, že se jedná o střední školu, nebo gymnázium - nikoliv soukromou školu), což bude krajský úřad v daném kraji. Pokud si nejste jistí, kdo je zřizovatelem, podívejte se na internetové stránky vaší školy, jedná se o povinně zveřejňovaný údaj. Petici byste pak adresovali příslušnému krajskému úřadu. Možná byste ale mohli nejprve zkusit informovat o vašem požadavku vedení školy nějakou méně formální akcí a petici nechat až na poslední místo.

11. Filip Janis zapsáno: 21.11.2006 ve 13:54:51 hod.

Dobrý den,chtel bych poprosit jak mam napsat petici kuli vybudovaní parkovacího místa .Za radu vopřed dekuji.

12. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 21.11.2006 ve 14:06:56 hod.

Mě by zajímalo, jestli není možné sepsat petici na "neuvolněného starostu"?

13. Martin Klíma zapsáno: 21.11.2006 ve 17:53:24 hod.

Pro Filipa Janise: Na vaši velmi obecnou otázku nelze napsat dobrou radu. Není z ní jasné, čeho se váš problém týká, např. zda parkovací místo chcete, nebo nechcete.

Pro Jana: Nejsem sice právník, ale domnívám se, že ano. Zákon říká, co petice nesmí, a to: Peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu a petice nesmí vyzývat k porušování ústavy a zákonů, popírání nebo omezování osobních, politických nebo jiných práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání atd. Občané dle mého názoru mohou podat petici s tímto tématem. Měli by ji adresovat zastupitelstvu, neboť je v jeho kompetenci rozhodovat o počtech starostů a uvolněnosti funkcí. Pokud se mýlím, budu rád, když čtenáři zareagují, případně pojďme o této zajímavé myšlence polemizovat.

14. ťuk zapsáno: 22.11.2006 ve 19:35:46 hod.

Myslím, že petice proti rozhodnutí zřídit funkci neuvolněného starosty by byla dost komická. Takové rozhodnutí musí být pouze v kompetenci demokraticky zvoleného zastupitelstva. A to, ať už se nám tato skutečnost líbí nebo nikoliv.
Druhá věc je, zda a jak bude takový úřad pracovat. Pokud v něčem špatně - tak v té konkrétní věci už lze protestovat ... ale počkejme si a nepředjímejme událostem. Vedení města je jen čerstvě zvoleno a mělo by dostat minimálně "100 dní hájení".

15. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 23.11.2006 ve 10:29:11 hod.

Nikdy jsem netvrdil, že je třeba petici podat hned. Ale petici je možné podat a to je důležité.

16. Martin Klíma zapsáno: 23.11.2006 ve 14:13:46 hod.

Ano, myslím, že petici skutečně nic nebrání, ač nám může tato situace připadat komická. Občané mají právo obracet se na kompetentní orgány samosprávy se svými požadavky. Zastupitelstvo jistě kompetentním orgánem je a bude jeho povinností se touto peticí zabývat. Právo zastupitelstva na zřízení funkce neuvolněného starosty tím není dotčeno a je plně v souladu s povinností přijímat a projednávat od občanů návrhy a připomínky. Zastupitelstvo totiž v ideálním případě může na základě petice občanů své původné rozhodnutí přehodnotit. Bude-li taková petice zastupitelstvu doručena, rád se jí ujmu.

Závěrem dovolte řečnickou otázku: Dříve město vedl Beneš z rady, Vocílka, Samec a Čáp z radnice. Dnes vede město Beneš, Vocílka, Samec a Čáp z radnice. Skutečně lze na novém vedení města nejít něco nového, co by bylo třeba 100 dní hájit?

17. Velichová Václava zapsáno: 27.11.2006 ve 16:23:37 hod.

Dobrý den, město ve spolupráci s policií ČR nás jako obyvatele celé čtvrti pokutuje za nesprávné parkování (na městské zeleni), přitom ale není schopno vybudovat plochy k tomuto účelu určené. Tímto problémem jsou postiženy celkem tři ulice. Chtěla bych se zeptat, jestli je vhodnější napsat stížnost, žádost nebo petici? Děkuji.

18. Martin Klíma zapsáno: 27.11.2006 ve 19:23:07 hod.

Dobrý den. O vašem problému bych potřeboval více informací, ale zkusím to odhadnout. Předpokládám, že vás policie pokutuje objektivně za porušení nějaké vyhlášky, tedy nemá smysl podávat proti tomuto postupu stížnost. Pokud porušujete vyhlášku proto, že vás k tomu vede absence parkovacích míst, a realizace nějaké "parkovací plochy" by váš problém s porušováním vyhlášky vyřešila, pak se mi optimální jeví petice. Petice za vybudování parkovací plochy (ploch) ve vaší čtvrti, podepsaná co nejvíce obyvateli, adresovaná na městský úřad.
Pokud jsem váš problém odhadl špatně, konkretizujte ho, prosím.

19. Roman Mlynář zapsáno: 01.12.2006 ve 09:00:07 hod.

Dobrý den, rád bych založil internetovou petice a sbíral podpisy na internetu. Ju nutné postupovat nějak jinak než u standardní petice? Zveřejnil bych text petice a lidé by se pod ni mohli podepisovat. Jaké veškeré údaje musí uvést lidi, kteří se chtějí podepsat? Nemusím mít nějaké povolení ke shromažďování veřejmých údajů? Předem děkuji za odpověď.

20. Martin Klíma zapsáno: 01.12.2006 ve 09:33:49 hod.

S internetovými peticemi to není tak jednoduché. Zákon říká, že můžete "vyzývat občany, aby petici svým podpisem podpořili. K podpisu pod petici občan uvede své jméno, příjmení a bydliště". Podpora je tedy formou podpisu, což v elektronické podobě nemá pro tento účel žádnou náhražku, snad pouze elektronický podpis, ale nenašel jsem žádnou právní úpravu, která by zmiňovala jeho použití pro účely podpory petice.

Řešení vidím v tom, že za lidi, kteří podpoří vaši petici, jedná petiční výbor, což je ve většině případů iniciátor petice. Z hlediska zákona je jedno, zda petici podepíše sám, nebo se stovkou lidí. Pokud tedy přinesete vytištěný seznam tisíce lidí se jmény a adresami (bez podpisů) a u toho bude jeden podpis vlastnoruční, pak se peticí úřad musí zabývat.

Pokud chcete petiční archy i se jmény lidí vystavovat na internetu, je slušné uvést třeba pouze jméno a město bez adresy. Kompletní údaje pak odevzdáte na příslušný úřad. Pro dalši studium doporučuji server: http://www.petitiononline.com/ (v angličtině).

21. Marcela Mazáková zapsáno: 02.01.2007 ve 00:47:00 hod.

Dobrý den. Potřebovala bych od vás poradit. Bydlím v obci Ruda nad Moravou. Je nás asi 7 rodin v nové čtvti. Problém je obecní cesta, která vede k našim domům. Je po 5 -ti letech ve špatném stavu. Byla totiž pouze zpevněna na povrchu štěrkem. Ten se však postupně zatlačil do země, voda ho odnesl atd. Takže za současného počasí se cesta mění v blátivou.To potom všichni nosíme na kočárkách, botech, kolech domů. Poraďte prosím, co bude pro nás výhodnější. Poslat petici o zpevnění obecní cesty asfaltem na obecní úřad nebo jen poslat na úřad žádost o zpevnění cesty. Čemu bude přikládán větší význam a tudíž i pro nás větší šance na rychlejší opravu cesty?
Děkuji za radu a přeji hezký den.
Marcela Mazáková

22. Martin Klíma zapsáno: 02.01.2007 ve 15:01:14 hod.

Dobrý den, v obci vaší velikosti se předpokládám všichni znáte, snad by bylo nejlepší udělat si "průzkum terénu" přímo dotazem na starostu. Pokuste se ho přesvědčit o nutnosti řešení vašeho problému při osobním jednání. Z něj si uděláte názor, zda je nutné psát petici či žádost. Pokud byste něco psali, napište raději petici a adresujte ji zastupitelstvu, které ji musí projednat.

23. Veronika Vojtěchová zapsáno: 10.01.2007 ve 20:11:17 hod.

Krásný den, mám dotaz skrz rozdílnost petice a stížnost. Upřesním na mém problému. Bydlíme v menším paneláčku, kde jsou 4 rodiny nad sebou. My bydlíme v druhém patře, pod námi jsou velmi staří manželé důchodci, kteří večer co večer na sebe křičí a mlátí dveřmi. Mimoto nám důchodkyně z tohoto páru neustále ničí věci v domě jako např. nástěnku, květiny, schránky nebo přijde-li oznámení např. o odečtu tepla, které se lepí na vchodové dveře domu, tak toto oznámení vyhodí. Aby toho nebylo málo, důchodci jsou již mentálně "postiženi", tudíž se nemyjí a zápach z jejich bytu je opravdu neuvěřitelný. Jejich děti původně problém chtěli řešit, ovšem když zjistili, že budou muset běhat po úřadech, řekli, ať začneme podávat stížnosti, že dávají ruce pryč. Původně jsme chtěli řešit vše důstojnou a mírnou cestou přes úřad sociálního zabezpeční, zde nám řekli, že nejsme příbuzní, proto nic dělat nemohou. Tak nyní řešíme problém zda podat petici či stížnost. Petici již díky vašim stránkám podat umíme, ovšem se stížností si nevíme rady. Nevíme na jaký úřad se obrátit, aby nám pomohl.
Děkuji Vám Veronika Vojtěchová

24. Martin Klíma zapsáno: 12.01.2007 ve 11:34:47 hod.

Vážená paní, váš případ je skutečný oříšek, k jehož řešení bohužel nemám dostatek zkušeností v oblasti sociálních předpisů a mohl bych vám poradit špatně. Nepochybně ale máte právo bránit se obtěžování hlukem, obzvlášť v době nočního klidu. Nejlevnější řešení je volat městskou policii, pokud ji máte. K té věci se životním stylem starších sousedů se získat konzultaci vašeho problému s nějakým odborníkem na odboru sociálních služeb, v pečovatelském domě apod. Z dotazu nevím, zda bydlíte v domě jako nájemníci obecního domu, nebo se jedná o soukromý prostor. Pokud bych váš dotaz omezil pouze na to, zda podat petici nebo stížnost, jednoznačně navrhuji domluvit se se sousedy a podat dohromady petici na místní úřad. Pokud má váš rada města sociální komisi, adresujte kopii petice také této komisi. Snažte se s úřady komunikovat a hledat řešení. Hodně štěstí.

25. Michaela Šímová zapsáno: 18.01.2007 ve 10:25:51 hod.

Dobrý den!!
Velmi vám děkujeme za skvělý návod na sepsání petice!! Doufáme, že budeme úspěšní. Naše petice se týká výstavby větrných elektráren v našem městě, kterou se tímto pokusíme zablokovat. Ještě jednou děkuji.

26. antimeloun zapsáno: 22.01.2007 ve 16:20:08 hod.

Tak to jste paní Šímovová panu Klímovy a ostatním melounům, jinak propagátorům větrníků asi radost neudělala. :- ))

27. Martin Klíma zapsáno: 22.01.2007 ve 19:12:41 hod.

Což o to, pan Klíma má radost, že podporuje občanské iniciativy. On je třeba při rozhodování počítat každý názor. Jakou budou mít radost místní ekologičtí aktivisté, nedokážu odhadnout :)
Sdružení Calla vydalo před časem zajímavou brožuru "Větrné elektrárny: Mýty a fakta". Neříkám, že bych za všechny argumenty dal ruku do ohně, ale jsou tam podstatné informace. Kdo chce, může ji najít na adrese http://www.calla.cz/data/energetika/vitr/

28. Milan Mokrý zapsáno: 23.01.2007 ve 22:45:37 hod.

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal, zdali je možné podat petici na změnu v jízdním řádu vlaků, případně kam tuto petici směrovat. Děkuji za odpověď.

29. Průšová Jana zapsáno: 13.03.2007 ve 09:22:30 hod.

Dobrý den,chtěla bych poprosit o pomoc.Potřebuji formát na sepsání petice proti vystupování cirkusů v našem městě.(Jde mi o týrání zvířat.)Děkuji za pomoc.

30. Pešková Jana zapsáno: 13.03.2007 ve 21:59:51 hod.

Dobrý den, prosím o pomoc. Chtěla bych napsat petici, kde bych chtěla upozornit na to, že se v naší čtvrti vystavují nové domy panelákového typu a není zde žádné pořádné hřiště pro děti. Ráda bych shromáždila podpisy místních spoluobčanů a předala tuto petici na MÚ.

31. Pešková Jana zapsáno: 13.03.2007 ve 21:59:53 hod.

Dobrý den, prosím o pomoc. Chtěla bych napsat petici, kde bych chtěla upozornit na to, že se v naší čtvrti vystavují nové domy panelákového typu a není zde žádné pořádné hřiště pro děti. Ráda bych shromáždila podpisy místních spoluobčanů a předala tuto petici na MÚ.

32. Markéta Mikulová zapsáno: 14.03.2007 ve 14:13:03 hod.

Paní Pešková ráda se připojím!!!!V celém Sezimáku a hlavně Paďousích ani jedno hřiště!!!Hrůza

33. Martin Klíma zapsáno: 15.03.2007 ve 11:25:33 hod.

Paní Průšová, petici proti vystupování cirkusů ve vašem městě adresujte panu starostovi, případně zastupitelstvu. Můžete bez problémů použít šablonu v příloze.

Paní Pešková, váš příspěvek neobsahuje žádnou otázku. Pokud si ověřujete, zda váš postup je správný, pak odpovídám, ano. Použijte šablonu, specifikujte požadavek, sežeňte podpisy. Doporučuji však petici adresovat zastupitelstvu, protože MÚ ji jinak bude vyřizovat sám a když nebude chtít, volení zástupci se o vašem požadavku nedozví. Stavění hřišť je zpravidla politické rozhodnutí, nikoliv úřední.

Paní Mikulová, zaslechl jsem, že za restaurací U Vily se má stavět dětské hřiště, podrobnosti by vám podal místostarosta Vocílka.

34. Markéta Mikulová zapsáno: 03.04.2007 ve 21:31:15 hod.

Pane Klíma děkuji za informaci

35. Fanda Honek zapsáno: 17.04.2007 ve 18:26:48 hod.

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli mohu jako 15ti letý sepsat petici ??

36. Martin Klíma zapsáno: 17.04.2007 ve 20:02:26 hod.

Ano. Zákon říká: "Každý má právo sám nebo společně s jinými obracet se na státní orgány se žádostmi, návrhy a stížnostmi ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu...", tedy i nezletilí. Můžeš být i člen petičního výboru, avšak pro jednání se státními orgány je třeba určit osobu starší 18 let. Tedy v praxi to může být tak, že 15 letý napíše petici, najde si dospělého kamaráda a společně představují petiční výbor. Na petici se napíše, že zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány bude ten dospělý kamarád. Petici mohou podepsat občané každého věku.
Pravděpodobně tento týden bude na mých stránkách zprovozněna speciální aplikace pro elektronické petice, můžeš ji hned otestovat.

37. Jana Bártová zapsáno: 08.07.2007 ve 08:10:50 hod.

dobrý den, moc děkuji na návod jak sepsat petici. Soused si koupil psa bojové plemeno, které má u rodinného domu a pes každý den po 22 hod. a v noci třeba ve 2 ráno neustále štěká na "nic" a "nikoho" bez ustání třeba hodinu v kuse. Má prostě hodně energie jak je mladý a tak štěká. Už jsme souseda několikrát slušně prosili, aby na noc psa zavíral domů, vždy nám sprostě vynadal, s tím, že si na štěkot musíme zvyknout.Máte s tímto zkušenosti? Děkuji

38. Martin Klíma zapsáno: 15.07.2007 ve 10:55:05 hod.

Vážená paní, váš problém by měla vyřešit stížnost. Jistě máte ve vašem městě nějakou vyhlášku o době nočního klidu, na kterou se můžete odvolat. Petici použijte v případě, že je rušených občanů více.

39. Lucie K. zapsáno: 08.10.2007 ve 20:09:01 hod.

Dobrý den,
máme ve škole problém týkající se jednoho profesora. Dva roky žádáme o řešení situace, bohužel nám vždy jen něco naslibují, ale výsledek žádný. Chování profesora se vystupňovalo skutečně do extrémů, uráží nás, ostatní profesory, na výuku kašle a navíc nemá ani adekvátní vzdělání. Dalo by se to řešit pomocí petice? A komu ji adresovat? Řediteli školy? (Zatím jsme byli odvoláni na jeho podřízené, kteří ale problém nevyřešili a vypadá to, že to ani nemají v plánu).
Děkuji za odpověd'.

40. Růzičková zapsáno: 09.10.2007 ve 15:29:38 hod.

Dobrý den,nevím jak mám napsat panu řiditeli zš aby konečně po čtyřech letech pustil žaky 5.A.do ŠKOLY V PŘÍRODĚ proto že si to určitě zaslouži.A doufaly jsme se když dostanou novou třídní učitelku tak se něco změní a oni to zase zamítli.Děkuji za odpovědˇ.

41. Martin Klíma zapsáno: 09.10.2007 ve 23:09:03 hod.

Re Lucie K.: Podobný dotaz je pod číslem 9 a odpověď pod číslem 10. Ve stručnosti doporučuji projednat stížnost či požadavek s ředitelem školy a teprve poté přistoupit k sepsání petice ke zřizovateli školy.

Re Růžičková: Asi by bylo vhodné zajímat se o důvod zamítnutí a zamyslet se nad jeho adekvátností. Domnívám se, že škola v přírodě nepatří mezi povinnosti školy, takže škola je oprávněna se rozhodnout dle uvážení. Nicméně to nebrání tomu, aby rodiče dětí peticí požadovali po škole pobyt dětí v přírodě. Petici doporučuji adresovat ředitelství školy, případně zřizovateli, což je ve většině případů příslušná obec. Ještě předtím bych ale navrhl zahájit komunikaci s ředitelem školy a pokusit se lidskou formou o sdělení názorů na předmětnou věc.

42. jarka zapsáno: 20.11.2007 ve 18:16:58 hod.

DOBRY DEN,CHTELA BYCH SEPSAT PETICI PROTI NASEMU SOUSEDOVI,KTERY NERESPEKTUJE RAD A KAZDY TYDEN POUSTI MUZIKU A VODI SI K SOBE POCHYBNE LIDI A DELAJI NEPORADEK A JSOU HLUCNI.NEVIME SI S DALSIMI NAJEMNIKY RADY,OPAKOVANE NAS IGNORUJE.NEJEN NAS,ALE I POLICII.NA BYTOVEM DRUZSTVU NAM ZDELILI,ABYCHOM SEPSALI PETICI.DEKUJI ZA POMOC S POZDRAVEM

43. Martin Klíma zapsáno: 21.11.2007 ve 00:41:47 hod.

Vážená paní, poradili vám také na družstvu, kam tu petici máte adresovat a co v ní požadovat? Já si to ani moc neumím představit. Pokud vaši situaci dobře analyzuji, pak se chcete domáhat svého práva na noční klid. Ten je pravděpodobně zakotven v nějaké obecně závazné vyhlášce (ne-li přímo v zákoně) a tudíž mi přijde neúčinné psát petici věřejným orgánům k tomu, aby vám bylo umožněno čerpat toto právo. Obzvlášť pokud se nejedná o nájemníka v obecním bytě. Podle mého je třeba se dále obracet na městskou policii (případně státní) a případně řešit uvedené vztahy před komisí pro projednávání přestupků ve vašem městě, což je obdoba místního soudu. Přeji vám hodně trpělivosti.

44. Tereza Čapková zapsáno: 08.01.2008 ve 17:08:50 hod.

Dobrý den, chodím na střední soukromou školu a chtěla jsem se zeptat jeli možné sepsat petici o výměnu profesora a to z důvodu nulové aktivity, co se týče výuky v jeho hodinách. Pokud ano, tak jak by taková petice měla vypadat a komu by měla být adresována? Děkuji.

45. Martin Klíma zapsáno: 08.01.2008 ve 23:10:14 hod.

Dobrý den, zkuste ji předat řediteli školy a požádejte ho o pomoc. Podoba je popsána v šabloně, která je přílohou tohoto článku. Specifikujte v ní slušně svůj požadavek a pokuste se ho objektivně odůvodnit. Personální otázky jsou plně v kompetenci ředitele školy, soukromé školy dle mého názoru nemají zřizovatele na úrovni státní instituce, na kterou byste se mohli obracet s peticí.

Ve vašem případě bych spíš vsadil na tržní principy, konkurenci škol a požádal bych o pomoc rodiče. Ředitel školy bude pravděpodobně motivován k tomu, aby jeho škola byla úspěšná a rodiče rádi platili školné. Rodiče jsou jeho zákazníky a měl by s nimi tedy jednat o problémech, které by mu mohly ovlivnit zájem o školu.

46. Pavel H. zapsáno: 14.01.2008 ve 15:50:25 hod.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak by se dal "odstranit" ředitel státního gymnázia.Škola pod jeho vedením ztrácí celkem dobrou pověst, ignoruje jakékoliv připomínky a velmi pravděpodobně školu tuneluje.Na zástupce a jiné vedení se obrátit nelze, protože to je "rodina".Chtěl bych se zeptat kam petici odeslat a jestli do ní zahrnout i podpisy profesorů(ti s ním také mají problém), pak jestli mi (nebo komukoliv jinému kdo petici podepíše) vyloučení ze školy případně jiný trest právě kvůli podpisu.Předem děkuji za odpověď. Pavel

47. Melanie zapsáno: 17.01.2008 ve 20:10:41 hod.

Dobrý den!
Chtěla bych poradit,jak napsat petici proti testování přípravků na zvířatech.Děkuji předem za odpověď...Melanie

48. Martin Klíma zapsáno: 20.01.2008 ve 22:17:06 hod.

pro Pavel H.:
Odstranit ředitele státního gymnázia může pouze zřizovatel, tedy kraj. Neznám v historii případ, kdy by petice něco takového zajistila, obzvlášť na základě uvedených domněnek a subjektivních pocitů. Pokud máte podezření z trestné činnosti, je vaším právm a povinností obrátit se na policii. Vaším dalším právem je odejít ze školy, která vám nevyhovuje, nebo na ní nedávat své děti. Školy si dnes zcela běžně konkurují.
Petiční zákon zakazuje, aby petice byla někdy někomu na újmu, avšak v praxi není problém dotyčné persekuovat z jiného, zástupného důvodu. Je pak na dotyčném, zda se bude bránit a soudit. Profesorům bych rozhodně nedoporučoval podepisovat petici proti člověku, který je má po pracovní stránce zcela v moci.

49. Martin Klíma zapsáno: 20.01.2008 ve 22:20:53 hod.

Pro Melanie: Nejlepší by bylo zapojit se do již existujícího hnutí, nebo se alespoň poradit tam, kde s tím mají zkušenosti. Zkuste třeba stránku www.pokusynazviratech.cz

50. Netušilová zapsáno: 14.02.2008 ve 14:46:56 hod.

Dobrý den. Moc děkuejme za vzor petice, moc nám to ulehčilo práci. Chceme sestavit petiční výbor, ale nevíme jak na to. Musíme navštívit právníka, nebo stačí se sejít a napsat zápis kde např. odhlasujeme předsedu apod. Prosíme o radu, hrozně spěcháme, máme termín na podání do 22.2.08 Netušilová

51. Martin Klíma zapsáno: 15.02.2008 ve 00:59:56 hod.

Stačí se sejít, dohodnout se a zápis není potřeba. Do petice jen zapíšete jména členů pet. výboru a kdo může zastupovat podepsané občany při jednání se státními orgány. Nikdo nemusí být předseda. Držte se litery zákona, máte ho v příloze.

52. Netušilová zapsáno: 15.02.2008 ve 17:28:06 hod.

Díky moc!!!! Jdeme na to...

53. Miroslav P. zapsáno: 05.03.2008 ve 11:29:18 hod.

Díky , psali jsme Petici podle vaseho vzoru na OÚ. Je to tak srozumitelne , že opisujete a zapomeneze napsat datum / není v návodu u vzoru/ .

54. Martin Klíma zapsáno: 06.03.2008 ve 11:02:34 hod.

U petice je podstaný pouze datum přijetí petice státním orgánem, protože od tehdy se počítá zákonná lhůta pro její vyřízení. Jiný datum není potřeba.

55. Lenka Š zapsáno: 09.03.2008 ve 19:22:35 hod.

Mnohokrát Vám děkuji za takovýto návod k vyplnění a vlastní sepsání petice, když budu mluvit za některé rodiče dětí MŠ, kde nám vznikl problém, jsem Vám velice vděčná, a pevně věřím, že nám tato forma k něčemu bude. Moc děkuji!!!

56. Laďka Netíková zapsáno: 01.04.2008 ve 15:45:37 hod.

Dobrý den, pane Klímo a Raško,
děkujeme Vám moc za zveřejnění vzoru petice na internetu - pro "obyčejné" lidi je to velice užitečný návod, aby mohli prosadit dobou věc.
A máme otázku - domnívate se, že jej můžeme použit i při sepsání petice ve sporu s círví - jedná se o církevní majetek v naší obci.
Předem moc děkujeme za radu.

57. Martin Klíma zapsáno: 01.04.2008 ve 21:26:09 hod.

Dobrý den, děkujeme za milá slova, těší nás, že naše malé dílko může přinášet užitek právě "obyčejným" lidem. Ohledně sporu s církví můžete sepsat petici, pokud peticí oslovujete státní orgán. Tedy nemůžete psát církvi, ale můžete psát obecnímu zastupitelstvu, krajskému zastupitelstvu nebo na ministerstvo, podle toho, který orgán má řešení sporu v pravomoci. Důležité je nezapomenout, že peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu (§1, odst. 3 - není pro zjednodušení v šabloně). Snad vám toho stručné vymezení možností pomůže se snadněji zorientovat.

58. Martina zapsáno: 28.04.2008 ve 23:34:02 hod.

Dobrý den, poradil byste nám, prosím, jak sepsat a kam adresovat petici proti neohleduplným sousedům, kteří v bytě 2+1 chovají cca 20 koček a zápachem z nich zamořují celý panelák? Zkoušeli jsme se s nimi domluvit, ale naše stížnosti ignorují. Je potřeba určitý počet podpisů, aby byla petice platná? Už jednou se tímto problémem zabýval Magistrát města a nařídil jim, aby chov koček nadále nerozšiřovali. Ikdyž si nemyslím, že by to bylo ideální řešení naší situace, přesto podle koťat, které jsou vidět na balkóně soudíme, že nařízení nedbají. Jedná se o byt ve vlastnictví BD a "chovatelé" i my ostatní nájemníci jsme členy BD. Děkuji za Vaši odpověď

59. Martin Klíma zapsáno: 29.04.2008 ve 02:22:34 hod.

Dobrý den, nevím, zda nemá BD nějaké páky na své členy, s tím nemám zkušenost. Dle vašeho popisu si myslím, že petici napsat můžete, počet podpisů není zákonem stanoven, resp. musí být alespoň jeden. Podepsat by ji měli občané, kteří se cítí obtěžováni zápachem, tedy sousedé, případně další lidé. Obrátit byste se mohli na příslušný obecní úřad, městský úřad nebo magistrát s tím, že chcete zamezit narušování občanského soužití (dle § 1, přestupkového zákona) s patřičným popisem situace. Možná, že vaše město má nějakou místní vyhlášku, ve které řeší obtěžování zápachem či hlukem a na tu se můžete také odvolat při prosazování svých požadavků. Město může zahájit přestupkové řízení.

Dále mě ještě napadá, že v TV je často vidět, že orgány jsou paradoxně schopny nechat utýrat dítě, ale s nečekanou razancí zasahují při podezření z týrání zvířete, tak se zamyslete, jestli chudáci kočky nežijí na malém zapáchajícím prostoru v "nelidských" podmínkách a jestli nedochází k jejich týrání. Pak můžete kontaktovat organizace na ochranu zvířat.

Z vašeho popisu nemohu poznat motivaci oněch chovatelů. Může se jednat o mentálně narušenou osobu, stejně jako stařenku s dobrým srdcem zachraňující kočky před hladem. Z tohoto důvodu musíte situaci posoudit především vy a stanovit si odpovídající postup. Domluva je samozřejmě vždy nejlepší řešení.

60. ricca zapsáno: 29.04.2008 ve 22:50:31 hod.

Dobrý den, pane Klímo, velice Vám děkuji za odpověď a posílám info pro upřesnění.
BD má v domovním řádu stanoveno max. jedno zvíře na osobu. Chov se postupně rozšiřoval několik let až do dneška, kdy si už na zápach stěžují obyvatelé celého šestipatrového domu a mě pověřili řešením.
O týrání se zřejmě nejedná. Podle řešení předchozí stížnosti na Magistrátu je o kočky vzorně postaráno.
Chovatelé jsou starší bezdětný pár a kočky mají podle svých slov místo dětí. Navrženou redukci odmítají, protože prý nejsou schopni určit, které kočky zůstanou a které musí pryč, jako my bychom to samé nedokázali s dětmi.
Dnes slíbili, že do 14 dnů přijdou s řešením. Já se obávám, že jiná možnost než redukce na max. dvě kočky není a pak zbývá jen větrat a větrat. I když je mi těchto jinak bezproblémových chovatelů líto, nevím, jak je přimějeme k realizaci takového řešení. Koček je už třicet...

61. Jana Chalupská zapsáno: 30.04.2008 ve 14:02:22 hod.

Dobrý den .Mám takový problém,nevím zda mohu použít petici v mé situaci.Napsala jsem už jednu petici na městský úřad z důvodu havarijního stavu silnice v naší ulici.Zde se podepsali všichni z ulice a petice zabrala budeme mít novou silnici.V zápětí mě na úřadě informovali,že po celé délce naší ulice budou chodníky,ale podél mého domu bude veřejné parkoviště .Vystavěli jsme si kamenný taras s dřevěným plotem ,upravilli a zaseli trávník a vše jsme několik let udržovali.Žádost o chodník nám vždy byly zamítnuty.Dům stojí na konci ulice ,dke končí silnice i výstavba.Nevím zda se mohu bránit sepsáním petice,protože se bojím ,že lidé z ulice se o můj problém nebudou zajímat,takže bych byla podepsána pod peticí sama.Vím ,že podle zákona to jde,prosím jestli nevíte o jiné možnosti kam se obrátit.Děkuji a jsem s pozdravem Jana Chalupská

62. Václav Valsa zapsáno: 06.05.2008 ve 22:13:20 hod.

Dobrý den!
Prosím Vás, kolik členů musí mít petiční výbor a může sestávat pouze třeba z příbuzných?
Děkuji. V.V.

63. Martin Klíma zapsáno: 11.05.2008 ve 23:23:25 hod.

Pane Valso, petiční výbor může mít nejméně jednoho člena, příbuzní nejsou zákonem vyloučeni. Nezapoměňte na petici napsat, který člen výboru zastupuje podepsané občany při jednání se státními orgány.

64. Martin Klíma zapsáno: 11.05.2008 ve 23:40:07 hod.

Paní Chalupská, předpokládám, že dotčený pozemek je obce a ta se rozhodla udělat na něm parkoviště. Zákon nestanoví minimální počet podpisů pod peticí, tedy můžete ji podepsat sama. Petici, kterou by podepsalo méně lidí, než tam bude parkujících, nedávám velký význam.

Ve vašem případě by mohlo být užitečné vstoupit jako účastník do stavebního řízení, což můžete udělat, pokud budete občanské sdružení s patřičným zaměřením. Veřejnost se má možnost účastnit stavebního řízení prostřednictvím občanských sdružení zabývajících se ochranou přírody a krajiny. Účastníkem tohoto správního řízení se občanské sdružení stane, jestliže do 8 dnů od oznámení o zahájení řízení orgánem státní správy písemně projeví vůli stát se účastníkem. Nejsem v této oblasti odborníkem, proto vás odkazuji na § 70 zák. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), případně na místně fungující občanská sdružení se zaměřením na ochranu ŽP.

65. Marková zapsáno: 21.05.2008 ve 17:09:00 hod.

Dobrý den,
prosím o radu, jak sepsat petici určenou zaměstnavateli, který nechce zvýšit mzdy ani navýšit počet dnů dovolené na 25. Neustále si musíme vybírat dovolenou na odstávky, poruchy atd. - čili na stavy nezpůsobené přičiněním zaměstnanců. Děkuji.

66. Tereza Kuhnova zapsáno: 22.05.2008 ve 10:58:46 hod.

Dobry den, dekujeme za radu jak sepsat petici, sepsali jsme (proti povoleni camionu na trase Slavonice-Fratres), odevzdali na urady, jeden z mistnich majitelu hotelu, dal vypoved 1 osobe za podepsani petice, nechal ji vsak dale pracovat, nemaje nahradu, a ostatnim strhl hodinu pracovni doby, nevime co s tim, je nam z toho spatne. Je nejaky zakon, ktery se tim zabyva?
Zdravi Tereza Kuhnova Slavonice

67. Martin Klíma zapsáno: 22.05.2008 ve 23:41:57 hod.

Paní Marková, petice pracovněprávní vztahy řešit neumí, petice se týká vztahu občanů ke státním orgánům. Doporučuji vám prostudovat Zákoník práce a řídit se jím, případně vyjednávat se zaměstnavatelem prostřednictvím odborové organizace, nebo využít svobodné možnosti nepracovat tam, kde vám to nevyhovuje.

68. Martin Klíma zapsáno: 22.05.2008 ve 23:50:56 hod.

Terezo, zabývá se tím přímo petiční zákon § 2. "Ve výkonu petičního práva nesmí být nikomu bráněno. Výkon tohoto práva nesmí být nikomu na újmu." V reálu je samozřejmě třeba si uvědomit důkazní situaci, tedy zda můžete před soudem prokázat, že újma byla učiněna kvůli petici. Zaměstnavatel si může vymyslet řadu jiných důvodů. Pokud tento důkaz máte, poraďte se s právníkem, spor pravděpodobně vyhrajete. Jen prosím mějte na paměti, že občanská statečnost s sebou nese jisté oběti a že soudem rozzuřený zaměstnavatel může dělat ještě větší problémy. Zvažte proto, co je pro vás důležitější a jak daleko ve svém boji chcete zajít.

69. Tereza Kuhnová zapsáno: 26.05.2008 ve 17:40:21 hod.

Díky za rady, tak jsme ten zákon též pochopili a je nám jasné, že to může být jen záminka k výdovědi, či poslední kapka. Zašleme tomu pánovi kopii zákona.
Třeba to pochopí též.
Zdraví Tereza

70. Pro všechny ukřivděné zaměstnance zapsáno: 28.05.2008 ve 16:34:38 hod.

Co vám brání ukázat těm hnusným kapitalistickým podnikatelům zač je toho loket !! Založtě si vlastní podnik - družstvo - SRO - ckoliv a ukažte všem jak se to má dělat !!

Sobě budete platit pouze průměrnou mzdu svých snaživých a poctivých zaměstanců. Těm samozřejmně dáte nějakých 30 - 40 000 Kč netto , 60 dní placené dovolené, zadarmo závodní stravování , školku pro děti a dopravu do zaměstnání. Kdo to má daleko , dostane k dispozici služební auto. Až to rozjedte - všichni budou pracovat jen u vás a ti současní rádobypodnikatelé budu jen čumět a zůstanou bez zaměstnanců. Ja prosté , až budete hledat pracovníky dejte zprávu sem, budu první kdo se přihlásí.

71. Pro Pro všechny ukřivděné zaměstnance zapsáno: 02.06.2008 ve 21:27:39 hod.

Zkuste firmu Google, ta Vaše podmínky splňuje. Více je na http://ekonomika.idnes.cz/prace-v-googlu-atmosfera-jako-na-vysoke-skole-fn8-/ekonomika.asp?c=A080121_214254_ekonomika_maf. Má to jedinou nevýhodu, asi za tyto výhody budou požadovat nějaké znalosti

72. Markéta zapsáno: 09.06.2008 ve 09:54:55 hod.

Dobrý den,má smysl psát petici,když jako občané nesouhlasíme s bytovou polotikou města - přidělováním bytů postavených se státní dotací, které město přiděluje vyvoleným/např místostarosta,který samozřejmě byt má/ nebo lidem,kteří mají žádost ani ne rok a trvalé bydl.zde také nemají. Přitom staré žádosti jsou podány před 30 - 17 lety a pravidelně obnovovány.Děkuji

73. Byty ? zapsáno: 09.06.2008 ve 13:36:25 hod.

Nepíšte odkud jste, ale nejdříve si ověřte jaký konkrétní systém přidělování městských bytů je u vás zaveden a jaké podmínky msí zájemci splňovat.. Zcela určitě na to existuje usnesení zastupitelstva a vy si pak můžete konkrétně stěžovat , pokud něco není dodržováo podle tohoto usnesení . Ale ve většině nejsou přidělovány byty podle nějakého pořadníku , ale na každý uvolněný byt je dělán výběr znova. Takže fakt , že někdo žádá o byt 30 let , nemusí mít žádný význam. Každý se má starat především sám a nechtít bydlení na které by mu přispívali ostatní občané ze svého. Ostatně fakt, že již více než 80 % rodin bydlí ve svém o něčem vypovídá. Po zrušení regulace nájmů už mezi obecními a soukromými byty, asi nebude v ceně za bydlení žádný rozdíl.

74. Pavla K. zapsáno: 20.06.2008 ve 15:24:27 hod.

Dobrý den, pane Klíma. Možná budete mít pocit, že si chci troufat přespříliš, ale myslím, že pohár zlosti, bezmoci a smutku lidí v této zemi přetekl, a proto bych chtěla podat petici o znovuzavedení trestu smrti v případech obzvlášť brutálních trestných činů. Prosím, mohl byste mi poradit, na který příslušný orgán (přímo jaké ministerstvo), příp. znáte-li nejlepší způsob kontaktu, se s takovou peticí obrátit. A zda musí být pod peticí lidé ručně podepsáni, nebo stačí-li jejich jména a adresy (pokud by petice kolovala npř. formou e-mailu?). Možná se to zdá bláhové, ale za děti v tomto státě se přeci už musí někdo pokusit bojovat! Děkuji velice za radu.

75. Martin Klíma zapsáno: 20.06.2008 ve 20:16:33 hod.

Dobrý den, příslušný orgán je celý parlament, protože by muselo dojít ke změně Ústavy. Podpisy musí být vlastnoruční. Přestože chápu vaše pohnutky a máte na podání petice právo, zavedení trestu smrti odmítám z mnoha důvodů. Váš boj je v principu pokusem o mstu a myslím, že bychom se spíš měli soustředit na to, aby se podobné činy nestávaly, například větší osvětou mezi dětmi, detenčními ústavy, lepší prací policie atd.

76. zelení se nezapřou zapsáno: 23.06.2008 ve 00:53:35 hod.

Jako by tu mluvila ss. Džamila, vaše pseudohumanita nás povede tak do pekla. Vždy platilo, že na hrubý pytel patří i hrubá záplata !! Doufám, že zelená strana si rozdělí noční služby a bude opilcům a jiné verbeži v noci u Apola provádět osvětu a domlouvat. A až se vám to povede u Apola , můžte pokračovat u nádraží v Táboře s bezdomovci a nemakačenky co se povalují v parku. Doufám , že si k sobě domů taky nastěhujete pár cigánů a budete je osvětovat , jak se žije civilizovaně .

77. Pavla K. zapsáno: 23.06.2008 ve 15:26:57 hod.

Dobrý den, pane Klíma, děkuji za odpověď. Váš názor na věc samozřejmě ctím, ale jako matka musím bohužel nesouhlasit. Nejde o mstu, ale o pokus ochránit malé bezbranné děti před zrůdami, které když vidí, jaké maximální tresty jim hrozí, musí pořádat pedofilní orgie, protože náš stát se evidentně rodinám obětí těmito tresty vysmívá! Co tedy dokáže takové zrůdy držet zpět? Snad jedině obava z adekvátního trestu! Detenční ústav, ani vězení mi bohužel jako adekvátní trest za mučení, trýznění a vraždu dítěte nepřipadá. Naopak mi přijde perverzní, že rodiče obětí nakonec tyto vrahy živí, stejně jako ostatní normální lidé z daní. Nakonec uděláme vrahům pohodlné ústavy s možností procházek a až si budou humanisté stěžovat, že se mají vězni špatně budeme jim snad i malé děti předhazovat, ne? Systém v této zemi bohužel selhal. Chápu, proč jste proti trestu smrti, ovšem já, jako matka cítím povinnost se zasadit o něj. Děkuji ještě jednou za odpověď. S pozdravem Pavla K.

78. Jiří Beneš zapsáno: 23.06.2008 ve 21:35:13 hod.

Dobrý večer.
Zastupitelstvo města by mělo projednat petici občanů. Podle zákona o obcích však k tomu nemá zastupitelstvo kompetenci podle zákona o obcích. Podle paragrafu 102 tato kompetence přísluší výlučně radě města. Jak se zachovat ? Děkuji za pomoc.

79. Odpověď pro Pavlu K. a ty kteří mají podobný názor zapsáno: 23.06.2008 ve 23:00:57 hod.

http://www.narodni-strana.cz/clanek.php?id_clanku=2956

80. Zde je řešení pedofulů a buzerantů. zapsáno: 23.06.2008 ve 23:02:37 hod.

Požadujeme TREST SMRTI pro HOMOSEXUÁLNÍHO VRAHA
autor: Národní politika / TO NS

Případ devítiletého Jakuba, syna brigádního generála Hynka Blaška, je poslední kapkou v přetékajícím poháru „trpělivosti“ s pedosadistickými homosexuálními devianty! Dr. Edelmannová se dnes pro redakci Národní politiky vyjádřila v tom smyslu, že i trest smrti je pro deviantního imigranta, který znásilnil a zabil dítě, málo!

Národní strana vydala zároveň prohlášení v jehož intencích povedeme i protest na konci června v Brně, kde se „reprezentanti“ nebezpečných úchylek hodlají srotit, pochodovat centrem a ohrožovat tak naše děti!

„Národní strana učiní maximum pro změnu legislativy, bude-li jí to voliči v blížících se parlamentních volbách umožněno, vedoucí k uzákonění trestu smrti pro pachatele tak otřesných trestných činů, jakými je například znásilnění a zavraždění devítiletého českého chlapce pedofilním cizincem!

Vyjadřujeme zároveň hlubokou lítost rodině oběti.

Kauzu budeme sledovat a v případě soudního projednávání plánujeme protesty v místě.“

Mgr. Petra Edelmannová, Ph.D., předsedkyně NS
Mgr. Radoslav Laš, zemský místopředseda

81. Reakce na Národní stranu zapsáno: 24.06.2008 ve 14:58:53 hod.

Jsem ráda že se někteří političtí členové zabývají touto problematikou, vaše stránky jsem navštívila. Ovšem terminologií "buzeranti" si na důvěryhodnosti moc nepřidáváte. Proti homosexuálům nic nemám a tento termín mi připadá velice vulgární v běžném hovoru, natož pak vyřčený ústy magistrů. Pedosadističtí devianti nemusí být notně homosexuální, pokud przní naše syny i dcery, zaslouží trest. Každopádně děkuji za radu.Pavla K.

82. Konečná Lucie zapsáno: 02.07.2008 ve 09:50:51 hod.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli když chci sepsat petici proti obtěžování zápachem a kouřem ze stolařské firmy postačí když použiji Vaši přílohu petice a nechám ji podepsat občany v blízkém okolí kterým zápach a kouř také vadí a pod jednatele napíši svoje jméno a adresu s kontaktem? Je to dlouhodobí problém a již několikrát jsme se obraceli nejen na městský úřad ale i na životní prostředí a nikdy nebyla sjednána žádná náprava. Proto jsem se rozhodla pro petici,protože jako jednotlivec asi nezmůžu nic,podle městského úřadu je vše v pořádku ale to že se tu nedá dýchat a větrat to nikoho nezajímá. Pořád slyšíme že životní prostředí se má chránit před škodlivinami ale když se vyskytne problém tak od toho dají příslušné orgány ruce pryč aby náhodou neměli se sokromníkem probém. Děkuji mnohokrát za odpověd a přeji pěkný den L.K

83. Martin Klíma zapsáno: 05.07.2008 ve 23:46:54 hod.

Konečná Lucie: Ano, můžete použít přílohu, ale nezapomeňte specifikovat, co požadujete.

Jiří Beneš, č.78: Dle mého chápání zákona o obcích má rada města vyhrazeno "stanovit pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností", což znamená stanovit procedurální postupy, např. jak petici zaevidovat a který odbor úřadu co udělá. Občané určují, komu je petice adresována, využívající práva z petičního zákona "obracet se na státní orgány ve věcech veřejného zájmu". Tedy pokud je petice adresována zastupitelstvu, měl by ji tento orgán přijmout a pokud je v jeho působnosti, pak i vyřizovat, jelikož zákon říká, že: "Státní orgán, jemuž je petice adresována, je povinen ji přijmout. Nepatří-li věc do jeho působnosti, petici do 5 dnů postoupí příslušnému státnímu orgánu a uvědomí o tom toho, kdo petici podal." Tedy zastupitelstvo ji může např. předat krajskému úřadu a procedurálně se to provede městským úřadem na základě pravidel, které stanovila rada města dle paragrafu § 102 n).

84. Martin Klíma zapsáno: 06.07.2008 ve 00:04:57 hod.

Ad trest smrti) Pavlo, téma trestu smrti bude vždy rozdělovat národ na dvě poloviny a vždy je to téma na dlouhé diskuse. Zcela chápu váš názor, mám také děti, a souhlasím, že systém ve vámi popisovaném případě selhal. I když si myslím, že statisticky není prokázáno, že by země s tresty smrti měly menší kriminalitu, trest smrti odsuzuji především z filosofického hlediska - tolik jen na vysvětlení, není mým cílem kohokoliv přesvědčovat.

ad 76) Můj příspěvek nebyl ani o politice, ani o cikánech, ani o opilcích u Apolla a povalečích v parku. Byl o postoji k vraždění lidí. Doporučuji pozorněji číst.

85. Barman zapsáno: 11.07.2008 ve 13:26:01 hod.

Byl jednou jeden bar ….
V jenom městě byl bar a na dveřích byla cedule: PODNAPILÝM NENALÉVÁME!. Vidí to tmavočech, jde blíž ..a ptá se : "Co to tu máte za ceduli „ ?  Barman se na něho křivě podívá a říká: "To je první věc, která mě na vás sere, neumíte číst." Tmavočech hned volá: "Hej Dežo, Laco pojďte sem. Bude férovka, jemu je třicet, nás je třicet." A barman na to: "To je druha věc, která mě na vás sere, když se chcete bít musí vás být přesila." Tu se  tmavočech už doopravdy naštve a vytáhne na barmana nůž... A ten jen klidně odpoví: " A to je třetí věc, co mě na vás sere, taháte nože tam, kde se bude střílet."

86. Vlasta J. zapsáno: 29.07.2008 ve 12:37:54 hod.

Dobrý den,
děkuji za Váš návod, jak sepsat správnou petici. Bydlím v Ostravě - Zábřehu v donedávna velmi klidné čtvrti. Tento klid byl narušen poté, co jeden celý panelový dům byl obsazen převážně rómskými občany a začaly obrovské problémy (krádeže, obtěžování, nepořádek, vnikání na cizí pozemky, slovní a fyzické napadání apod.). S občany jsme se rozhodli o sepsání petice za posílení hlídek policie a sjednání nápravy. Bohužel ale všichni mají strach vystupovat za petiční výbor v jednání s úřady. Všichni se bojíme pomsty ze strany těchto problémových občanů. Strach je oprávněný. Uvědomujeme si, že tato problematika je velmi ožehavá. Navíc, když člověk něco řekne negativního o Rómech, tak má např. na druhý den vykradené auto. Mohli byste nám pánové něco doporučit?

87. Martin Klíma zapsáno: 31.07.2008 ve 16:05:00 hod.

Těžká rada. Zkuste někoho, kdo nemá auto :) Ale vážně, zkuste napsat petici za zlepšení bezpečnosti občanů a Romy z toho vynechte. Požadujte třeba kamerový systém nebo posílení preventivní činnosti městské policie. Předpokládám, že je pro vaše účely jedno, jestli jste napadáni černými nebo bílými, takže váš problém není rasový a není třeba z něj rasový problém dělat. Obecně mohu potvrdit, že petiční aktivity vyžadují od občanů určitou odvahu hájit věci veřejné. Pokud tato odvaha chybí, je lepší použít jiné poněkud zbabělejší cesty, např. anonymních stížností.

88. Klusáčková Zdenka zapsáno: 04.08.2008 ve 16:12:12 hod.

Pánové Klímo a Raško, moc Vám děkuji za informace jak sepsat petici. Chci Vás poprosit o radu jak postupovat dále.Bohužel jsme neměli správné informace jak sepsat petici a zaslali jsme petici podepsanou 5o občany za zrušení předzahrádky hospody pod okny našeho paneláku s vyjádřením obav z hlučnosti hostů. neuvedli jsme petiční výbor ani osobu, která má občany zastupovat. Na l. stránce jsme uvedli 4 osoby s adresou a myslei jsme, že odpoví první osobě. Bohužel radnice nám vůbec neodpověděla. Měla nám radnice odpovědět? Druhý dům sepsal také petici a uvedli adresu osoby, která petici sepsala, ale ne, že zastupuje občany. A radnice také neodpověděla. Prosím poraďte. Díky mockrát.

89. Martin Klíma zapsáno: 05.08.2008 ve 21:57:22 hod.

Dobrý den, ve vašem případě bych zašel na radnici a ptal bych se, jak bylo s vaší peticí naloženo, jak a kým byla vyřizována atd. To i v případě, že vaši neúplnou petici radnice vyřizovala např. jako stížnost. Radnice má ze zákona povinnost mít pravidla (nejčastěji vnitřní předpis) popisující proceduru vyřizování stížností a petic (§ 102, odst. 2, písm. n zákona o obcích), tak si můžete vyžádat i tuto směrnici a zkontrolovat, zda radnice postupovala v souladu se zákonem a vnitřním řádem. V případě obstrukcí postupujte tak, že požadujte tyto informace písemně nebo mailem podle zákona 106/1999 Sb., tedy zákona o svobod. přístupu k informacím. Radnice by vám měla informace poskytnout do 15 dnů, nebo vaši žádost s odůvodněním zamítnout. V případě potřeby máte možnost sepsat petici přesně podle návodu a poslat ji znovu.

90. Klusáčková Zdenka zapsáno: 07.08.2008 ve 21:42:17 hod.

Pane Martine Klímo, mnohokrát děkuji. Jste oba pánové úžasní, že svými radami nám pomáháte proti radničním byrokratům. Je absurdní, že si je ještě platíme. Díky moc.

91. Petr zapsáno: 08.09.2008 ve 17:25:23 hod.

moc děkujeme.

92. Jana H. zapsáno: 09.09.2008 ve 14:17:59 hod.

Dobrý den pane Klímo,
potřebovala bych malou radu od Vás. Je možné adresovat petici na představenstvo bytového družstva?
Předem děkuji za odpověď.
Jana H.

93. Martin Klíma zapsáno: 10.09.2008 ve 18:56:09 hod.

Dobrý den,
bytové družstvo není státní orgán. Petici jim poslat můžete, ale nebude s ní nakládáno podle zákona, který právě adresuje petiční právo občanům k tomu, aby se mohli obracet na státní orgány (úřady, samosprávu atd...). Zkuste najít účinnější cestu.

94. Alžběta zapsáno: 12.09.2008 ve 16:36:02 hod.

Dobrý den, chci se zeptat jestli může petici, která vznikla v ČR, týká se ČR, podepisuje se v ČR podepsat i občan jného státu ? A ještě jakým věkem je podepisování petice limitováno ? Děkuji.

95. Martin Klíma zapsáno: 12.09.2008 ve 21:46:10 hod.

Váš dotaz je zajímavý. Petiční zákon říká, že "Každý má právo sám nebo společně s jinými obracet se na státní orgány se žádostmi...". Dále se však píše, že "k podpisu občan uvede...". Ohledně věku, občanský zákoník říká, že způsobilost fyzické osoby mít práva a povinnosti vzniká narozením (dokonce početím) a končí smrtí. Jelikož nepokládám podepsání petice za právní úkon, kterým by šlo nějakých práv nabývat, či na sebe brát nějakou povinnost, pak si dovoluji tvrdit, že není třeba zletilosti. Omezení věku tedy petice nestanovuje.
Ohledně cizinců neznám žádnou specifickou úpravu, proto se opírám o úvodní paragraf "každý má právo" a domnívám se, že pokud u nás cizinci mohou volit, pak mohou stejně tak dobře podepisovat petice.
Berte to jako můj názor. Pokud to bude číst nějaký opravdový právník a bude jiného názoru, nechť prosím napíše reakci.

96. Martin Doležal zapsáno: 16.09.2008 ve 17:07:45 hod.

Podle komentáře k zákonu o právu petičním (ASPI): Listina základních práv a svobod v čl. 18 nestanoví žádné omezení petičního práva z hlediska věku, místa trvalého či jiného pobytu, způsobilosti k právním úkonům, občanství apod. Listina však v čl. 44 umožňuje, aby zákon omezil právo petiční příslušníkům bezpečnostních sborů a příslušníkům ozbrojených sil, pokud by toto právo souviselo s výkonem služby. Vzhledem k tomu, že každý jednotlivec je nositelem petičního práva, může podat petici i osoba mladší 18 let. Petiční zákon sice stanoví některá věková omezení (podle § 3 odst. 3 jsou členové petičního výboru povinni určit osobu starší 18 let, která je bude zastupovat ve styku se státními orgány, resp. i orgány územních samosprávných celků, a v souladu s § 4 odst. 4 může být shromažďováním podpisů na místě přístupném veřejnosti pověřena osoba, která dosáhla věku 16 let), nicméně tato omezení vůbec nic nemění na vymezení subjektu petičního práva ve smyslu čl. 18 odst. 1 Listiny.

97. Alžběta zapsáno: 22.09.2008 ve 15:06:47 hod.

Děkuji, za informace, nebyla sem si jistá vlastním vyložením zákona.

98. tereza zapsáno: 24.09.2008 ve 15:25:08 hod.

Dobrý den ja bych se chtela zeptat jak mame sepsat petici na vracení naši učitelky ona mela nejký starosti v rodině a tak se dožadovala aby mohla bát hudebka první 3 hodiny a ředitel ji na to řek že to tak nejde ze zákona že se první tři hodiny soustředíme ze všeho nejvíc.No a tak naše učitelka musela odejít ale je mi divný ž když se teda nejvíc soustředíme první 3 hodiny tak proč mame 3 hodinu tělocvik a matiku až pátou.je vhodně semsat petici??

99. ziza zapsáno: 26.09.2008 ve 23:20:42 hod.

!!! VÝZVA !!!

Dne 24.9. 2008 jsem si na titulní straně mladé fronty dnes přečetl článek s nadpisem:
Sběrny už nebudou za železo platit na ruku sám nadpis článku nijak nesouvisí s tím co tady chci prezentovat.

Touto cestou jsem chtěl širokou veřejnost vyzvat k tomu aby s sebou nenechali manipulovat
a ozvali se proti schválené novele zákona o odpadech ke které byla připojena a následně také schválena novela, která zavádí poplatky za (pře)registraci vozidla v evidenci vozidel.Viz MF Dnes ze dne 24.9. 2008.citace z mf dnes ze dne 24.9.2008: Dnes přijatá novela také upravuje výkup autovraků. Zavádí i poplatky za registraci ojetého auta do registru silničních vozidel. Poplatky se pohybují od tří tisíc do deseti tisíc korun podle toho, jakou emisní normu EURO vozidlo splňuje. Poplatek se platí při první registraci ojetého auta v tuzemsku, případně při první přeregistraci. Pokud zákon podepíše prezident, mohl by začít platit už na začátku příštího roku.
.
Takže tímto vás prosím o účast při demonstraci kterou bych chtěl uskutečnit dne 3.11.2008 v 10:00hod před budovou Vlády ČR.

Protože musíme konečně vyjádřit nesouhlas s libovůlí našich zákonodárců. Budu rád že aspoň někdo si uvědomí oč tady jde, je dobře že se umíme semknout když Čechy postihne povodeň nebo podobná katastrofa, ale co když ti nahoře zapomenou že ti dole mají jen jeden plat, žádné náhrady nebo proplácené letenky?? Myslím že je čas ukázat že už tady svoboda slova JE, když tu nebyla 40let!!!! Proč ve Francii to jde a tady i kdyby stál bochník chleba 100Kč se nikdo neozve?? Budeme to jen z pohodlnosti tupě snášet??Nebo si naše miláčky vybojujeme?Myslím že když se nejedná jen o určitou skupinu, ale týká se valné většiny občanů ČR, nás všech.Vždyť se podívejte na sídliště... Kolik tam stojí aut starších osmi let?? Dost.. myslím že to alespoń stojí za úvahu...

Související článek-citát z idnes:
I ministerstvo přiznává, že půjde o "regulační poplatek", který má omladit vozový park v Česku a motivovat lidi, aby se už konečně zbavili starých wartburgů či "stodvacítek".
Od příštího roku by se mělo za novou ojetinu odvádět státu až 10 tisíc korun. Poplatek bude platit nový majitel při registraci ojetiny, lišit se bude podle stáří auta a emisí.
Novinka však neřeší problém vraků. Po Česku se stále povalují torza aut, k nimž se nikdo nezná. Zákon, podle kterého se už dnes musí auta likvidovat ekologicky, totiž různými kličkami obcházejí vrakoviště i motoristé. A v Česku ročně zmizí až 60 tisíc vyřazených aut.
Další populární možností je odmontovat z auta značku a uložit ji na dopravním inspektorátu do takzvaného "depozitu". "Nemusíte pak platit povinné ručení a depozitum si můžete každého půl roku prodloužit, a to donekonečna," připouští Josef Pokorný, ředitel odboru schvalování vozidel na ministerstvu dopravy. Tato možnost je původně určena pro sezonní řidiče.
Pokud se totiž auto najde v příkopě, majitele lze rychle najít. "Za odložení vraku hrozí až dvacetitisícová pokuta. Podle připravovaného zákona by se měla brzy zvýšit až na půl milionu," varuje Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí.
Vynalézaví majitelé aut však často odbrousí číslo motoru, aby nebylo možné vůz identifikovat. Nebo nahlásí, že jim ho někdo ukradl.
Moc si nepomůže ten, kdo se ani neobtěžuje vrátit značku, auto odloží do stodoly a jednoduše přestane platit pojištění. Úředníci ho odhalí třeba v případě, že si koupí nové auto a půjde ho přihlásit na úřad.

Prosím potvrďte svoji účast na demonstraci zde:
Kontakt na organizátora: Tel.: 605 520 744 , e-mail: zizak@email.cz

100. Irena Jakešová zapsáno: 01.10.2008 ve 14:37:01 hod.

Dobrý den,
podepisujeme petici za zvýšení udílených trestů lidem, kteří byli usvědčeni z týrání zvířat, od soudu se nám dostalo odpovědi , že pokud vyzýváme k udílení vyšších trestů,( které umožňuje zákon), zasahujeme tak do "nezávislosti" soudu. Dle mého názoru má být soud nezávislý na ostatních složkách státní moci, a touto peticí do "nezávislosti" soudu nezasahujeme, jaký je Váš názor?
Děkuji za Váš čas, text petice na: www.mija.estranky.cz

101. Martin Klíma zapsáno: 01.10.2008 ve 19:40:37 hod.

Dobrý den, díval jsem se na vaše stránky, četl jsem dopis od soudu a také se přikláním k názoru, že vaše petice zasahuje do nezávislosti soudu. Jakákoliv intervence ovlivňující soudy není dle mého názoru vhodná. Správná cesta byla obrátit se na poslance, aby udělali zákonnou úpravu, která by tresty zpřísnila. Jak jsem četl, tak jste takovou petici posílali. Lobujte u poslanců a senátorů ve vašem obvodě. V zastupitelské demokracii nic lepšího dělat nemůžete.

102. Věra Čechová zapsáno: 02.10.2008 ve 11:07:08 hod.

Ano tresty se mají zpřísnit, ale to neznamená, že je soduci budou využívat.Současné znění zákona umožnuje potrestat tyrana až jedním rokem odnětí svobody. V případě opakovaného týrání až dvěma lety,jenomže i policisté mi potvrdili, že u nás není znám jediný případ,kdy by tyran od soudu odešel s tímto trestem .Soudci vždy nepochopitelně sáhnou pouze po trestu peněžitém nebo veřejně prospěšné práce.takže tím že se tresty zvýší se ještě nezaručí že budpou také padat na té nejvyšší možné hranici.je to bezmoc a jsme znechucena prací soudců.Jaké mi hrozí stíhání pokud bych přeci jen petici Vrchnímu soudu předala? Nevím komu jinému sdělit můj ostrý nesouhlas s nízkým udílením trestů než právě jim,to oni soudí a rozhodují o trestu,né poslanci..děkuji Věra iniciátorka petice

103. Irena Jakešová zapsáno: 02.10.2008 ve 12:04:50 hod.

Lobovat u senátorů a poslaců samozřejmě můžeme, také to iniciátoři petice dělají, ovšem senátoři a poslanci nevynášejí rozsudky. Ta "nezávislost" soudů se mi v tomto případě tedy nelíbí. Správní právo mě nikdy moc nezajímalo, ale vidím, že budu muset něco nastudovat. Nebo poradíte, jakými prostředky dosáhnout požadovaného? Děkuji za ochotu a Váš čas.

104. Martin Klíma zapsáno: 03.10.2008 ve 11:26:20 hod.

Rozhodně vám nemohu doporučit nějaké provokativní akce směrem k soudům. Svoji záslužnou činnost pak degradujete na akt zoufalých anarchistů. Mám pravidlo: Když chci za něco bojovat, musím pochopit, jak to funguje.

Zkuste tedy bez předsudků a s maximální vstřícností oslovit nějakého soudce s přáním, aby vám umožnil pochopit, proč soudy používají takové tresty. Nechť vám umožní poznat všechny aspekty, které vstupují do rozhodnutí soudce. Zeptejte se ho, co brání soudcům rozhodnout tak, jak byste si vy představovali. Zkuste to nejprve s cílem pochopit a pak přejděte k cíli změnit.

105. ad. zíza zapsáno: 04.10.2008 ve 22:23:58 hod.

Tak to jste se obrátila na ty správné stránky , pan Klíme zelenej jak meloun a tyto návrhy na zplatnění všeho kolem aut jsou dílo zelenejch.
Hurá zpátky na stromy !

106. Lukáš Držmíšek zapsáno: 10.10.2008 ve 00:31:54 hod.

Dobrý den, předem děkuji za super vzor. Jenom bych se chtěl zeptat pokud je víc lidí na petici musí být každá další strana podpisového archu stejně nadepsána i s tím odstavcem? Děkuji za odpověď a Váš čas.

107. Martin Klíma zapsáno: 10.10.2008 ve 20:27:07 hod.

Ano, je tím zaručeno, že podpisy patří ke konkrétní petici. Jde o posílení právní jistoty občanů, kteří petici podepisují i úřadů, které ji vyřizují i vaší. Nemůže vás pak nikdo nařknout, že podpisy patří ke zcela jiné petici.

108. Lukáš Držmíšek zapsáno: 11.10.2008 ve 14:37:30 hod.

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Jenom bych se ještě chtěl zeptat chtěl bych napsat petici na vybudování chodníku na naší ulici jelikoš je tam hustý provoz a ještě bych chtěl napsat o vybudování nějaké zábrany, semaforu... co by spomalilo vozidla aspoň na stanovených 50km/h, je to možné napsat do jedné petice nebo bude lepší to napsat zvlášť. Děkuji s pozdravem Lukáš Držmíšek

109. Lukáš Držmíšek zapsáno: 11.10.2008 ve 14:42:52 hod.

Omlouvám se ještě jsem si vzpoměl, mám napsat do té petice i jaký důvod k tomu máme, že chceme ten chodník? Děkuji

110. Martin Klíma zapsáno: 11.10.2008 ve 17:36:44 hod.

Ano, pište důvody. Je třeba si uvědomit, že petici nějaký úřad bude projednávat a měl by chápat o co vám jde a znát vaši argumentaci. Když je tam nenapíšete, budete je vysvětlovat ústně jako člen petičního výboru (měli by vás kontaktovat), případně riskujete, že úřad vaši petici nepochopí. Ohledně vaší ulice si myslím, že byste měli požadovat řešení dopravní situace obecně (to je vaším cílem) a navrhnout nějaká řešení, jako je např. ten zmiňovaný semafor, snížení povolené rychlosti, atd. Ještě jedno doporučení: Nenechte se odmítnout tvrzením, že městský úřad např. nemá kompetence k umístění dopravní značky nebo retardéru. Pokud úřad usoudí, že mu vyřizování petice nepřísluší, je povinnen předat petici na kompetentní státní orgán, např. dopravní odbor policie, atd. A jako v každém podobném případě se vyplatí pro vaši věc získat nějakého politika, který vám to pomůže na úřadě prosadit.

111. Vladimír Cihla zapsáno: 13.10.2008 ve 11:40:05 hod.

Dobrý den, jak máme postupovat, když vypršela ta 30ti denní lhůta a zastupitelstvo nám na petici neodpovědělo?

112. Jana K. zapsáno: 22.10.2008 ve 14:14:40 hod.

Dobrý den, se zájmem jsem si přečetla vaše rady nespokojeným občanům. Doufám, že i já budu tím šťastlivcem, kterému poradíte, i když mám trochu jiný problém, možná pro někoho banální. Zkusím vylíčit situaci: Obec na vlastní náklady vybudovala hřiště, které je v obytné zóně, a to cca 100m od místní komunikace, kterou projíždí z 95% místní obyvatelé rod.domů.I přes náš nesouhlas /obyvatel, kterých se to týká/ dal starosta z obou stran retardéry, které máme přesně před okny ložnice, takže pokud máme otevřenou ventilaci, je to jako kdyby mi ta auta jezdila kolem hlavy. Protější soused dokonce tvrdí, že mu poškozuje statiku domu. Proběhlo již několik našich stížností, ale starosta tvrdí, že on je nechce, to ti ostatní... Podívám-li se na jednání zastupitelstva, nikdy se o zabudování retardérů nemluvilo. V současné době se několik maminek domluvilo a napsaly na obec petici o zachování retardérů, protože se dozvěděly o naší aktivitě, a hlavně ani jedna z nich nemá retardér u domu. Starosta nechce petici ukázat celou, jen část bez podpisů, takže my ani nevíme, zda tam jsou podpisy lidí, kterých se to týká. Chápu, že má každý strach o své dítě /jsem také matka/, ale i já jsem si své děti musela hlídat, aby se jim nic nestalo. Navíc retardéry nic neřeší,silnější auta ani nepřibrzdí , protože na boční cestu ze hřiště /je kolmá k místní komunikaci/ je z dálky vidět. My, obyvatelé kolem místní komunikace, navrhujeme snížení rychlosti z 30 na 15km/hod. Pokud to ti tatínkové od těch maminek dodrží, nemůže se nic stát a bude klid. Bohužel tuto situaci hrotí jeden ze zastupitelů bydlící v naší ulici /nemá retardér přímo u domu/, protože má malou holčičku, která je neposlouchá a občas jim uteče na silnici. Konečně můj dotaz: má nějaký smysl psát také petici za odstranění retardérů? Z předchozích článků jsem pochopila, že stížnost má menší váhu. Nebo existuje nějaká jiná cesta, abychom nebyli jak v Kocourkově? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

113. Martin Klíma zapsáno: 30.10.2008 ve 23:07:36 hod.

Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď. Váš dotaz obsahuje mnoho jednotlivých vět, které je možno komentovat, vezmu to stručně a systematicky:
1) O zabudování retardérů nemuselo rozhodovat ani jednat zastupitelstvo - mohla např. rozhodnout rada na základě jednání poradního orgánu, nebo z vlastní iniciativy. MěÚ má povinnost ze zákona 106/99 Sb. vám poskytnout informace, jakým způsobem k rozhodnutí došlo.
2) Neumím říct, zda vám starosta musí podpisy pod peticí ukazovat. Z lidského hlediska starostovu ochranu identity petentů umím pochopit. Právní předpis na právo občana na jména a adresy podepsaných občanů si nevybavuji. Ale petice často bývají veřejné, tedy podepsaný občan nesvěřuje své osobní údaje nějaké ochraně, neměl by tedy být problém ukázat petici celou. Zákon o ochraně osobních údajů na to může mít jiný názor - nejsem právník.
3) Zda má smysl psát petici za odstranění retardérů je ta hlavní otázka. Věřím, že smysl to má vždy. Existence petice za zachování retardérů nemusí znamenat problém. Orgán musí vyřídit petice obě.

Na závěr rada: Pokud se na váš problém podívám striktně analyticky, pak vy nemáte nic proti retardérům, ale vadí vám hluk v ulici, kde bydlíte. Zaměřte tedy svoji snahu za nastolení klidu. Obraťte se na Krajskou hygienickou stanici se žádostí o změření hluku, nebo si změřte hluk jiným způsobem, ať máte nějaké argumenty. Zjistěte si hygienické normy pro vaši situaci (a to i pro noční dobu). Napište pak petici nebo rovnou stížnost, pokud hluk překračuje normy. Dalším řešením je nebojovat proti retardérům, ale bojovat za lepší řešení - navrhněte nahrazení retardérů snížením rychlosti nebo jinou úpravou. Obě aktivity můžete kombinovat. Pokud je to možné, získejte na svou stranu některého politika, jednejte, vyjednávejte.

114. Radomír Zacios zapsáno: 03.11.2008 ve 12:32:52 hod.

Dobrý den, chceme zřídit Petici za zachování a opravu budovy zámku v naší obci. Ten je ohrožen tím, že ho chce od restituenta odkoupit soukromník, budovu zbourat a na místě postavit nevzhledné budovy určené k jeho podnikání. Budova není nijak chráněna. Chci se tedy zeptat, komu petici máme předložit? Radnici nebo přímo soukromníkovi, který ho chce zbourat? Případně celou petici okopírovat a dát i oběma? Dále bych ještě chtěl vědět, jestli musí mít každá stránka s tabulkou na podpisy ono záhlaví uvedeno na druhé stránce vzorové petice na této straně. Moc Vám děkuji za odpověď, prosím přeposlat také na email, děkuji.

115. Radomír Zacios zapsáno: 05.11.2008 ve 23:33:17 hod.

Může být v petičním výboru a petici samotnou podepisovat i nezletilý mladší 15 let? Děkuji.

116. zdeněk zapsáno: 09.11.2008 ve 21:44:27 hod.

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat,jak by měla vypadat petice pro vytvoření politické strany.Je zapotřebí 1000 podpisů od občanů,aby vznikla politická strana.

Předem děkuji za odpoveď

117. Radek zapsáno: 14.11.2008 ve 09:20:54 hod.

Může člen petičního výboru odstoupit a být tedy ještě před odevzdáním petice vyškrtnut? Děkuji za odpověď.

118. Martin Klíma zapsáno: 16.11.2008 ve 17:40:37 hod.

Pro Radomír Zacios (114-115):
- Nemůžete peticí zasahovat do soukromých práv vlastníků nemovitosti. Petice je určena k podávání požadavků státním orgánům.
- Záhlaví na petičních arších je důležité, aby občané věděli, co podepisují a nemohlo to být odděleno - jedná se o posílení jistoty a důvěryhodnosti.
- Občan mladší 15 let může podepisovat petici (bylo odpovězeno již v reakcích výše) a může být i v petičním výboru, jen nemůže zastupovat zájmy petice přes státními orgány.

119. Martin Klíma zapsáno: 16.11.2008 ve 17:49:03 hod.

Pro Zdeněk (116): Pravidla pro založení politické strany popisuje Zákon o politických stranách (424/1991 Sb.). Potřebujete 1000 podpisů občanů ČR, kteří požadují, aby politická strana nebo hnutí vznikly. Na rozdíl od klasické petice musí občané na petici uvádět rodná čísla. Pro podrobnosti doporučuji prostudovat zákon.

120. Eva Kmochová zapsáno: 19.11.2008 ve 22:04:07 hod.

Dobrý den,
předem bych ráda poděkovala za rady, které nám obyčejným občanům dáváte, a které určitě v mnohe případech vedly k podpoře vyřešení daných situací. Můj dotaz se týká problému, který na těchto stránkách byl již řešen. Žiji v obci, kterou vede hlavní komunikace, která je nadmíru zatížena silničním provozem. Bohužel, v neprospěch naší bezpečnosti, zde dodnes nejsou zbudovány chodníky. Takže pokud nechcete, aby jste byl sražen autem, jste nucen buď rychle a obezřetně skákat do rigolu, který "krášlí" okraj silnice nebo prostě chodit po nevždy suchém travním porostu.
Na veřejných zasedání zastupitelstva obce nám bylo vždy řečeno, že zbudování chodníků není závislé na rozpočtu obce, ale na penězích z EU. Poslední kapkou, díky které přetekl náš pohár trpělivosti, bylo zjištění, že si obec buduje u obecního úřadu (který je zcela mimo hlavní komunikaci) namísto stávajících funkčních chodníků, chodníky zcela nové.
Jelikož jsem se začal věnovat finančnímu poradenství a společnost, kterou zastupuji, je schopna zprostředkovat vyřízení dotace z EU, rozhodla jsem se paní starostce tuto možnost nabídnout. Ráda bych Vás proto požádala o radu, jak postupovat v případě, že jsme se i s ostatními spoluobčany rozhodli podat petici na zřízení chodníků v naší ulici. Máme nejprve podat petici a pak nabídnout možnost zprostředkování dotace nebo máme postupovat zcela jinak? Předem Vám moc děkuji za odpověď.

121. Martin Klíma zapsáno: 19.11.2008 ve 22:36:28 hod.

Dobrý den, dle mého názoru stojí podstata celé otázky v tom, zda vaše radnice má vůli váš chodník zbudovat, nebo tuto vůli nemá. Kdyby vůli měla, pak byste nepotřebovali petici a mohli byste starostce nabídnou spolupráci při vyřizování dotace. Váš popis spíš napovídá, že ta vůle chybí (chodníky u radnice, výmluvy na peníze EU). V takovém případě má petice své opodstatnění, aby množstvím podpisů podpořila váš požadavek jako veřejný zájem. S nabídkou spolupráce bych počkal až jak bude petice vyřízena. Osobně se domnívám, že je to prací radnice, aby usilovala o dotace. Těžko může občan vyřizovat dotaci pro investici do obecního majetku. Pokud budete dělat petici, vřele vám doporučuji nechvátat a umožnit ji podepsat maximálnímu počtu spoluobčanů, protože ve vašem případě se domnívám, že bude pro větší váhu petice zapotřebí určité "politické voličské síly". Opět k tomu doporučuji získat na svou stranu nějakého člena rady nebo zastupitelstva města. Ostatně za 2 roky jsou volby.

122. Anna zapsáno: 21.11.2008 ve 17:16:51 hod.

Dobrý den, je mi 13 let a chtěla bych sepsat petici proti testům na zvířatech, ale nevím jak a potřebovala bych s tím opravdu pomoci. Bylo by mi ctí kdyby jste mi s tím pomohli. Můj nápad vznikl tak, že jsem si koupila časopis Dívku a v něm byly fotky zvířat. Opravdu mě to zděsilo a rozhodla jsem se udělat petici, ale nevím si s tím rady a tak prosím vás. Bylo mi jich opravdu líto a bylo mi do pláče. Potom bych chtěla tu petici nechat podepsat ve škole atd. Chci se ještě zeptat jestli je možné udělat petici jen tak na počítači a ve třinácti letech. Předem vám děkuji za odpověď.

123. Martin Klíma zapsáno: 22.11.2008 ve 12:08:32 hod.

Aničko, na podobný dotaz jsem už odpovídal v příspěvku pod číslem 49. Jinak samozřejmě můžeš psát petice i když je ti 13 let.

124. Michaela zapsáno: 24.01.2009 ve 16:10:29 hod.

Dobrý Den,chtěla bych se Vás zeptat na jednu věc a potřebovala bych také poradit,zda můžete.Nejsem sice občanou Sezimova Ústí,ale nýbrž občankou města Chomutova.Jsem mladý člověk co se rád baví.Přibližně minulý rok začala zde platit vyhláška ,která nám ukládá,cituji:V některých lokalitách města,jsou provozovny povinny ukončit veřejnosti přístupnou hudební produkci v podobě živé a reprodukované hudby do 22 hod.
Vyhláška hovoří jasně,ale já si myslím,že ne.Máme tu několik klubů,kam chodí lidé se bavit,ale neposlouchají například disco..Pak jsou tu kluby,které disco hrají a pod.
A v tom je pro nás velký kámen úrazu..Oni pořád hrají a naši kluby nemohou,což je víceméně směšné,neboť si myslím,že máme stejná práva.Neposloucháme disco,posloucháme tekno,reggae a drum and bass,ale přece každý občan má stejné práva.Oni můžou,ale my ne...Je to nadlouho není v tom ejn tohle,ale tohle je víceméně hlavní věc...Chtěla bych uspořádat sepis petice,ale nevím ajk na ní,na našich stránkách magistrátu města jsem nenašla někoho konkrétního na koho bych se mohla obrátit,napsala jsem tedy e-mail jednomu pánovi,který tam měl kontakt,ale popravdě řečeno si od toho nic neslibuju....Proto jsem se chtěla zeptat jak na to...nevím kolik je například potřeba podpisů,dále mi není jasné ten petiční výbor..Petici budu sepisovat já,a chtěla bych být taky tím s kým se bude jednat,jestli víte co tím chci říct....děkuji mnohokrát za případnou radu,nebo jsem z toho docela bezradná,ono to není příjemné,když žijete svůj život,vyznáváte svůj styl,pak přijde vyhláška a pak sedíte doma o víkendu na zadku a maximálně si pouštíte noty do sluchátek.....S pozdravem Michaela

125. Libor zapsáno: 06.02.2009 ve 16:16:43 hod.

Dobrý den. Může petici podat (sepsat) právnická osoba, např. sdružení vlastníků s tím, že v petici budou podpisy jednotlivých vlastníků? Děkuji.

126. Miriam Nagy zapsáno: 09.02.2009 ve 14:43:06 hod.

dobrý den,ráda bych Vás požádala o radu.nedávno mi bulteriér težce napadl yorkširku,veškere nervy cevy šlachy v zadni noze mela přetrhane i brisko,hrozilo ji vykrvaceni,tak tak jsme stihly ji dovezt k na veterinu,2tydny jsme chodily k veterinari zachranit nozičku,dnes musela jit na amputaci celé nožky,je to pro nas velky šok,je jako naše dítě.pani stale nevenčí psa s nahublem jak by se nic nestalo a proto bych chtela pozadat jak muzu vhodne sepsat petici na toho psa,nebyl to 1.pripad napadeni,už se to stalo u dvou pejskou a vyjizdi i po lidech nekolikrat,cely barak se toho psa boji,tak chceme zacit aspon tou petici jen si nevime rady jak a jak dal postupovat.moc děkuji za pomoc. s pozdravem Miriam Nagy

127. Tom zapsáno: 09.04.2009 ve 21:06:43 hod.

Zdravím, bydlíme v paneláku kde dole jsou obchody........nyní se přímo pod nás nastěhoval podnikatel který si ten prostor koupil a udělal tam pekárnu.......před tím obešel nájemníky a žádal je o povolení s tím že tam bude PRODEJNA PEČIVA S DOPÉKÁNÍM, přičemž jsme si všichni mysleli že se bude jednat o malou troubu potažmo mikrovlnku a tak jsme podepsali. Jenže je z toho plnohodnotný provoz a hlavně CELONOČNÍ. Takže nás jednoznačně obelhal a podvedl. Dovedete si představit ty noci, když pustí stroje a začne vypouštět páchnoucí páru přímo nám do oken a balkonu. Nespal jsem už týden. Volám policii každou noc, písemně jsem to oznámil na stavební úřad, živnostenský uřad i hygienu. Prosím poraďte co ještě udělat abychom neudělali nějakou procesní chybu. Jsme obyčejní lidé a on velký podnikatel, bojíme se že nás úřady nebudou akceptovat už jen proto že to schvalovali od stolu a nikdo se nepozastavil nad kombinací pekárna a obytný dům. Pokud je tedy taky neobelhal. Je to akutní. Napište prosím vše co vás napadne samozřejmě legálního. Děkuji.

128. Martin Klíma zapsáno: 14.04.2009 ve 22:37:53 hod.

Myslím, že postupujete správně. Stavební úřad ví, na co provozovnu kolaudoval. Hygienici zase ví, jaké jsou limity všeho možného. Získejte nejprve informace o tom, zda je něco "objektivně" v nepořádku a pak to použijte v petici. Jednejte s úřadem o případné nápravě stavu (odhlučnění, odtah par, atd...). Dále mě napadá, že pokud jste podepisovali souhlas, pak se patrně bude jednat o dům v osobním vlastnictví (resp. ve vlastnictví společenství vlastníků bytů). Není mi ale jasné, jakou právní formu ten souhlas má a zda je v tom souhlasu uvedeno vymezení, které je současným stavem porušováno a zda je možné to hodnotit jako porušení "nějaké" smlouvy. Požádejte o pomoc právníka.

129. Veronika Tmějová zapsáno: 22.04.2009 ve 17:50:51 hod.

Dobrý den,mám dotaz.Chceme sepsat petici ve škole.Teťka sme tři třídy 7.A,7.B,7.C a nás 7.C chtějí rozházet do 7.A a 7.B.Myslíte že by to šlo??Velice nás to ranilo proto že sme bezva kolektiv a máme tu nej uču na škole.Šlo by to??

130. Nikola Kuchyňková zapsáno: 28.04.2009 ve 09:29:00 hod.

Dobrý den.Sepisovala jsem petici,aby na naší ulici byly městysem zřízeny retardéry,na tuto petici jsme,ale nenapsali jména a adresy,ale jenom podpisy,jsme menší obec kde se všichni známe a ty podpisy jsou jenom z této ulice.Můžem uspět aniž by jsme to musely sepisovat znovu?

131. Martin Klíma zapsáno: 04.05.2009 ve 02:54:00 hod.

ad 130) Záleží na vůli patřičného úřadu. Z formálního hlediska je vaše petice neplatná, lze ji ale považovat za hromadnou žádost. Kdybych byl na místě vašeho starosty, řešil bych to jako podnět skupiny občanů a nikoliv jako petici, která vyžaduje náležitosti a postup vyřizování dle zákona a vnitřních směrnic úřadu.

ad 129) Předpokládám, že slučování tříd je vynuceno ekonomickou situací školy a v takovém případě bude petice od žáků asi málo platná. Spíš zkuste poprosit rodiče, aby jednali se školou nebo zřizovatelem (ve vašem případě to bude starosta města nebo rada města).

132. Petr Szypka zapsáno: 02.06.2009 ve 21:38:34 hod.

Dobrý den. Na naši petici město odpovědělo až po zákonném termínu a v podstatě obsah odpovědi nic neřeší. Kam můžeme adresovat stížnost. Děkuji.

133. Marek Pyszko zapsáno: 03.06.2009 ve 11:04:57 hod.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně lhůty k odpovědi na žádost. V dubnu jsme na náš obecní úřad posílali hromadnou žádost o řešení příjezdu k naším domům, které je momentálně stížené nevyhovujícím mostem (v pasportu obce). Žádost jsme adresovali zastupitelstvu obce, které asi po dvou týdnech od podání žádosti zasedalo, ale o naší žádosti se nejednalo. Žádost byla podána 31.3.09 a do dnešního dne nemáme odpověď. Děkuji předem za reakci a přeji pokojné dny.

134. Martin Klíma zapsáno: 04.06.2009 ve 00:43:24 hod.

Dobrý den, občan obce, který dosáhl věku 18 let, má dle zákona o obcích právo (§16, odst. 2)
f) požadovat projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti radou obce nebo zastupitelstvem obce; je-li žádost podepsána nejméně 0,5 % občanů obce, musí být projednána na jejich zasedání nejpozději do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva obce, nejpozději do 90 dnů.
g) Podávat orgánům obce návrhy, připomínky a podněty; orgány obce je vyřizují bezodkladně, nejdéle však do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva obce, nejpozději do 90 dnů.

Z výše uvedeného by mělo zastupitelstvo vaši žádost vyřizovat do 90 dnů. Počkejte na další zasedání. Váš případ nelze opřít o petiční zákon, protože se nejedná o petici, proto vám cituji zákon o obcích. Ještě se můžete na obecním úřadě dotázat, zda mají interní směrnice pro vyřizování stížností, žádostí, petic apod.

135. Tom zapsáno: 08.07.2009 ve 01:50:06 hod.

Pane Klíma, děkuji za odpověď ohledně té pekárny v obytném domě. Ano je to tak, jediná možnost je obrátit se na právníka. A to jsem také udělal. Nyní nás čeká běh na dlouhou trať a uvidíme jak to dopadne. A pak už budu mít jen jedno jediné přání ...nebýt občanem této ubohé země.

136. Lenka Kvášová zapsáno: 20.07.2009 ve 17:02:09 hod.

Dobrý den, mohli by jste mi prosím Vás poradit jak sepsat petici. Bydlíme ve velice slušné čtvrti, kde byl postaven nízkopodlažní dům, ve kterém bydlíme. Za toto bydlení jsme zaplatili nemalé peníze. Bohužel pozemky okolo tohoto domu jsou města. Již jsme se několkráte dotazovali, jestli by nebylo možné, aby město kolem svého pozemku udělalo plot, který by jsme si zaplatili my obyvatelé těchto bytů. Městem nám bylo sděleno, že z toho nebudou dělat VIP sekci a pozemky nám neprodají. Již několikráte jsme museli natřít fasádu z důvodů poničení vandali (počmárané, zničené, špinavé), úklid - jelikož omladina zde kouří,popíjí a dělá bordel. Pro policii je to málo a naše náklady nám nikdo neuhradí. Konkrétně náš byt je v prvním patře (jako první) a již několikrát jsme měli návštěvníky na balkoně. Momentálně nastupuji na mateřskou dovolenou a nedovedu si představit, že když budu sama doma, bude zde mít návštěvníky. Také jsme si museli pořídit zabezpečovací zařízení a to nejsme sami. Myslíte si, že má petice na město nějaký význam?

Velice Vám děkuji za čas který věnujete mému dotazu. Lenka Kvášová

137. Martin Klíma zapsáno: 21.07.2009 ve 00:55:33 hod.

Dobrý den, je možné napsat petici určenou zastupitelstvu a tam sdělete, co požadujete. V tomto případě si myslím, že je smysluplný požadavek prodej určité části městských pozemků, případně jiná forma ochrany vašeho majetku. Použijte argumenty podpořené např. fotografiemi. Chci jen podotknout, že neznám přesnou situaci, polohu domu vůči veřejným cestám a další potřebné okolnosti, tedy neposuzuji, do jaké míry jsou vaše požadavky realizovatelné a akceptovatelné vetšinou obyvatel.

138. Miroslava Henychová zapsáno: 31.07.2009 ve 21:31:59 hod.

Dobrý den, jsem z Hostivic u Prahy a je tu problém z mateřskou školkou - je kapacitně nedostačující. Jde mi o to zda můžu do petice napsat " aby jste postavily novou budovu mateřské školky, nebo z majetku města přestavěly budovu tak aby mohla vzniknout nová mateřská školka, která pokryje požadavky na přijetí 3-4 letých dětí.", Vím že mezi rodiči kteří doufám se připojí bude i někdo vědět zda je tu volná budava na přestavbu a tak jí tam i konkrétně napsat. A pak kolik min. lidí by mělo petici podepsat. Moc děkuji Mirka Henychová. p.s. díky tomu že jsem Vaší stránku našla ihned po zadání do vyhledavače tak má odvaha jít dotoho vzrostla velmi Vám za to děkuji.

139. Martin Klíma zapsáno: 04.08.2009 ve 17:55:22 hod.

Dobrý den, máte právo říct co požadujete a nemusíte vědět jak se to má udělat. Váš požadavek na rozšíření kapacity školky (školek) je možno podpořit peticí. Doporučuji ji adresovat zastupitelstvu a trochu pro vaši věc lobovat mezi zastupiteli. Je rok do voleb, někdo by s vámi mohl spojit síly.

140. Pavel Hladík zapsáno: 07.08.2009 ve 07:37:32 hod.

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat od kolikati let může člověk podepsat petici ( nikde jsem tuto informaci nezaznamenal ) ? Od 15-ti nebo 18-ti let ?
Jsme v petičním výboru 3. Je nutné určit osobu, která nás bude zastupovat ve styku se státními orgány nebo stačí pouze petiční výbor ?
Chystáme petici v naší obci a chtěli bychom si být jisti, ať neuděláme zbytečnou školáckou chybu.

Velmi děkuji za vaši odpověď

S pozdravem a přáním pěkného dne

Pavel Hladík

141. Ivana Camphuijsen zapsáno: 08.10.2009 ve 10:11:42 hod.

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda existuje nějaké procentuální vyjádření ( např. počet platných petičních hlasů ku počtu trvale hlášených obyvatel ), který zavazuje město se problému,
který se města týká a je vyjádřen peticí, věnovat.

Moje druhá otázka se vztahuje na petiční výbor. Je možné, aby petiční výbor měl pouze jednoho člena?

Děkuji.

S pozdravem,
Ivana Camphuijsen

142. Martin Klíma zapsáno: 10.10.2009 ve 01:58:33 hod.

Dobrý den. Počet hlasů na petici není z pohledu zákona důležitý.
Vámi zmiňované procento uvádí §16 odst.2, f) zákona o obcích (netýká se petice). "Občan má právo požadovat projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti radou obce nebo zastupitelstvem obce; je-li žádost podepsána nejméně 0,5 % občanů obce, musí být projednána na jejich zasedání nejpozději do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva obce, nejpozději do 90 dnů".

Petiční výbor může mít jednoho člena. Podrobnosti o petičním vyboru jsou v šabloně.

143. Martin Klíma zapsáno: 10.10.2009 ve 02:04:40 hod.

Ještě odpověď na otázku "Od 15-ti nebo 18-ti let ?" Zákon občana věkově nerozlišuje. Občan je prostě od narození až do smrti. Tedy petici mohou podepisovat i děti.

K petičnímu výboru: Podrobné informace o petičním výboru jsou v šabloně jasně vysvětleny. Doporučuji si ji přečíst a potom se ptát.

144. Nikola M. zapsáno: 16.10.2009 ve 16:10:02 hod.

Dobrý den,
mám v petici napsáno : MY, občané České republiky.... ale přidali se k tomu i někteří cizinci, kteří občanství české nemajíé... jak se to řeší? Píše se to nějak do přílohy, a jak to správně formulovat

145. Martin Klíma zapsáno: 18.10.2009 ve 13:37:15 hod.

Dobrý den, přítomnost cizinců na petici nijak neřešte. 1) I cizinci mají u nás občanská práva, např. jsou-li zde přihlášeni k trvalému pobytu. 2) Pokud se to nebude státnímu orgánu líbit, nemusí je počítat, ale i tak bude petice stále platná.

146. Ludmila D. zapsáno: 01.12.2009 ve 12:42:18 hod.

Dobrý den, před měsícem jsme v naší ulici sepsali petici proti stavbě montážní dílny umístěné naproti našeho domu. Nyní nám zdejší úřad odpověděl, že nebere naše argumenty v potaz a rozhodnutí s umístěním stavbu bude napsáno. Odpověď však nesplňuje podmínky Pravidel pro vyřizování petic a stížností zdejšího úřadu (není tam komu je dokument adresován, není podepsán starostou i obsah je prapodivný). Na koho se máme obrátit se stížností na vyřízení petice, nebo jak nazvat tento nesouhlas s vyřízením petice a komu ho adresovat? Děkuji za odpověď.

147. Marie Kučerová zapsáno: 09.02.2010 ve 09:50:42 hod.

Moc děkuji za nívod.

148. neznámý zapsáno: 18.04.2010 ve 21:37:30 hod.

Dobrý den nebo dobrý večer, mohli by jsme postavit v Třinci MCDONALD byli by velké tržby pro majitele a další děkuju

149. Miřan zapsáno: 28.04.2010 ve 10:52:06 hod.

Dobrý den. Mám dotaz skrz petici, kterou jsme sestavili podle vašeho vzoru. Petici jsme sepsali kvůli zachování DDM ve stavajících prostorách, které město nechce od kraje převzít zdarma a chce nás zaměstnance a celkovou činnost přemístit do jiných prostor. Budovu by měli převzít zdarma, ale nechtějí do ní dále investovat a proto ji chtějí raději nabídnouti k prodeji. Můj dotaz se hlavně týká - Kolik potřebujeme podpisů, aby byla petice brána v potaz? Jestli se to odvíjí třeba od počtu obyvatel ve městě atd. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.

150. Martin Klíma zapsáno: 02.05.2010 ve 11:42:49 hod.

Na tuto otázku zde již bylo odpovídáno několikrát. Počet podpisů není stanoven, více podpisů má ale větší psychologický efekt.

151. Tomáš Novobilský zapsáno: 09.05.2010 ve 13:29:04 hod.

Dobrý den, děkuji za návod i za přiloženou přílohu.
Mám ale dotaz jestli se na tento problém hodí napsat petici.
V naší obci se před pár lety pořádaly diskotéky, DJe máme v obci, ale jezdí radši hrát jinam, protože vedení obce nechce povolit diskotéky. Údajně je důvodem nově zrekonstruovaný sál, ale je léto takže diskotéky by mohly být i pod širým nebem.
Jde o to, že když už je nějaká kulturní akce,jako například den obce, kdy přijede nějaká skupina, tak je to všechno spíše pro starší lidi. Tím myslím, že nezahrajou žádnou moderní hudbu, ale spíš ty starší české hity. My, mladí lidé bychom chtěli více akcí "pro nás".
Myslíte, že je vhodné na toto sepsat petici ?

152. Martin Klíma zapsáno: 14.05.2010 ve 22:50:01 hod.

Ano jistě, je to jedna z vhodných možností.

153. Petra K. zapsáno: 31.05.2010 ve 08:43:52 hod.

Dobrý den.V naší obci máme velký problém s mládeží.Někteří již jsou plnoletí, ale někteří ještě ne.Jedná se o skupinu agresivních jedinců, kteří už od rána (protože pracovat nechodí) popíjejí krabicové víno a jiný alkohol na takových prostorách jako je kupříkladu autobusová zástávka, park a lavičky k sezení apod.Jsou agresivní, dokážou se mezi sebou porvat, všude dělají binec, ničí lidem majetek ať už se jedná o auta, zahrádky nebo obchody. Nedávno se sápali i na řidiče autobusu.Protože se bojíme o své děti, svůj majetek a bezpečnost v obci nám není lhostejná chteli bychom sepsat petici na obec.Obec sice o tomto problému ví, ale nic významného dosud neudělala. Dá se vůbec nějak postupovat proti takovým gaunerům?
Předem Vám děkuji za odpověď.

154. gill zapsáno: 07.06.2010 ve 22:28:20 hod.

Děkuji, děkuji, děkuji. Odkaz na zákon a ještě lépe vzor petice mě opět vrátil potřebnou energii bojovat s bezprávím od města konanou na lidech kteří se ničím neprovinily a jen pracují a pracují. S pozdravem občan Kutné Hory.

155. Stana zapsáno: 24.06.2010 ve 23:56:50 hod.

Dobrý večer, jsem maminka 4,5lete holčičky, se kterou jsem již od jejiho narozeni žila bez jejího otce,ktery az do nedavna nemel o dcerku zajem.Necekane mi prislo soudní usneseni o narízení predbezneho opatreni dle §76 písm. b) kterym mi bylo ulozeno abych dcerku odevzdala do pece otce. Nasledne jsem samozrejme ihned intenzivne zjistovala jak soud toto mohl rozhodnout.Zjistila jsem ze tim nejvetsim problemem byla nejedna socialni pracovnice,nybrz i vedouci odboru socialnich sluzeb a zdravotnictvi z Magistratu mesta Chomutova.Bylo zjisteno ze je predtim nez bylo soudni usneseni vydano na jejich odboru otec me dcerky navstivil a uvedl ze ma zajem prevzit ted peci on a ze jeho pece bude bohatsi pro dcerku.Nasledne socialni pracovnice z nepochopitelnych duvodu, podavala soudu zpravu o pomerech v rodine, a uvadi v ni ze otec ma zajem si dcerku prevzit ted do pece a dat ji mnohem vic pecovatelskych nadstandartu nez jeji matka.dale rozepisuje to vse co otec lzive napovidal a jako socialni pracovnice, soudu navrhuje ze otce doporucuji jako pecovatele.
Take jsem si na zdejsim soudu zjistila ze prave tato zprava z OSPOD byla pro soudkyni ktera predbezne opatreni podane otcem nařídila velmi rozhodujici. soudkyne ma totiz za to ze socialni oddeleni by zajiste vse co je dulezite ohledne nejlepsiho zajmu ditete by ve zprave o pmerech v rodine uvedlo.
Pochybeni oddělení soc.právní ochrany dětí je velike, neprovedli vubec zadne setreni v mem bydlisti, nezjistovali si jak se o mou dcerku staram ani v její MŠ kam pravidelne dochazela, nedotazali se nikoho z mistnich spoluobcanu v mem bydlisti jaky maji nazor na mou peci a pristup k dcerce.
Toto taktez neuvedli do oné zpravy o pomerech v rodine poslane soudu.
Ja jsem socialni odbor vyzvala o neco pozdeji aby si laskave ihned vyzadali vyjadreni a zpravy ke zjisteni jaka byla ma pece o dcerku od Materske skolky, od pediatra dcerky, od starosty obce kde bydlim, od lidi z blizkeho okoli v mem bydlisti a z krozku tance ktery dcerka navstevuje.
Trvali abych s dcerkou navstivila psychologa, na ktery mi oni dali kontakt, vysetreni nasledne u psycholozky probehlo a ja verila ze se najisto zjisti jak Adelka snasi soucasne vikendove pobyty u jejiho otce.Pro to aby vysledek tohoto vysetreni byl duveryhodny, vypracoval se na me naklady ve forme znaleckeho posudku,dostavit se k psyycholozce otec dcerky neucinil,ackoli moznost mel-
Znalecky posudek ktery jsem i na OSPOD predlozila jasne pani psycholozka zaverem v nem uvadi ze dcerka je z otce vystresovana, ma k nemu ambivalentni vztah a pokud nebude vytvaren vzajemny vztah mezi otcem a dcerkou pozvolna a setrne v ramci zpocatku jen navstev otce u dcerky muze to dcerku vyrazne psychicky trvale poskodit a deformovat negativne její vyvoj.znakyne doporucuje aby zustala dcerka v me peci, v ktere jsem ja pro ni zdrojem jistoty, bezpeci, lasky, domova a zazemi.
znalecky posudek smetli ze stolu,ma dcerka je jiz 5mesicu v peci otce, ktery mi znemoznuje vsechen styk s dcerkou, manipuluje s jeji dusickou, a ma dcerka temer prestala mluvit, proziva deprese, vykyvy nalad, je stale unavena, a kdyz ji mam na jeden den u sebe, neustale se ujistuje o me lasce k ni a odmita se drastickym zpusobem k otci vratit.
chci napsat petici aby zacal jiz odbor socialky jednat aby se dcerka vratila k matce , tuto petici by podepsali taktez lide z obce, starosta, pediatr dcerky, skolka, a take i aktualni lekarka psycholozka z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, ktera pred nekolika dny mou dcerku vysetrovala a taktez zjistila ze je dceřin psychicky stav kriticky a objevila u dcerky znamky ke sklonu k sebeublizovani,o cemz sepsala i zdravotní zaznam.
jde takovouto etici sepsat:dekuji za odpoved

156. Martin Klíma zapsáno: 25.06.2010 ve 02:23:07 hod.

Dobrý den, petice slouží především k prosazování veřejného zájmu, tedy zájmu skupiny občanů. Navíc petice nesmí zasahovat do pravomoci soudů a ve vašem případě usuzuji, že se snažíte zvrátit rozhodnutí soudu. Domnívám se proto, že pro vaši situaci není petice příliš vhodná. Doporučuji vám obrátit se na odborníky na rodinné právo a konzultovat s nimi další účinný způsob. Měli by vám poradit, jakou cestou zájem dítěte nechat znovu posoudit, zda se obrátit např. na soud či institut veřejného ochránce práv.

V každém případě vám přeji, aby se situace pro vás všechny vyvíjela co nejcitlivěji a ve prospěch nezletilého dítěte. Pokud je to jen trochu možné, pokuste se do té doby o vzájemnou dohodu.

157. Jan Temr zapsáno: 09.07.2010 ve 17:36:57 hod.

Dobrý den. Chci se zeptat, zda v petici může být obsažena informace, že pokud nebudou naše podmínky splněny,budeme stávkovat? Příklad: V podniku,kde se stříhají kabely, jsou normy příliš vysoké a tudíž není možné plnění na 100%. - Chceme pomocí petice zažádat o snížení těchto norem,neboť ústní domluva je několik let bez úspěchu. Děkuji za radu

158. Kovalova zapsáno: 14.07.2010 ve 12:16:57 hod.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakým zpusobem mohu sepsat petici na provoz moji kavárny s barem,která je umístěná v bytové jendotce v přízemí.Zahrádka je povolena do 22.00!!!Žádný nadměrný hluk zde není!zahrádku mám otevřenou ze vstřícnosti k sousedům do 21.00.Tak, že do 22.00 na minutu přesně od začátu provozu (květen) se zde nevyskytovali žadní občané. Okolní obvatelé si nestěžují jen máme právě problém s dvěma obyvateli, kteří chtějí udělat co proto aby zahrádka nebyla vůbec. Dohodnou se nechtějí.Děkuji předem za odpověď.

159. Martin Klíma zapsáno: 16.07.2010 ve 10:38:12 hod.

U petice je důležité hned na začátku si ujasnit, komu je petice určena. Pokud je to státní orgán, nebo orgán veřejné správy či samosprávy, pak tento orgán musí postupovat podle zákona. Pokud se obracíte na zaměstnavatele (jednatele, majitele), nebo jiné osoby (např. sousedy), pak je petice spíš forma apelu či žádosti skupiny obyvatel. Adresáti se jí nemusí vůbec zabývat, zákon jim nic nenařizuje. Mohou však pod tlakem většiny být motivováni změnit názor. U zaměstnavatelů použijte zákoník práce, který vám umožňuje stávkovat. U sousedských vztahů je vždy vhodné vyjednat dohodu, když to nejde, musí rozhodnout patřičný úřad. Pokud žádné nařízení neporušujete, provozujte zařízení dle povolení. Nevím, jakým způsobem vám chtějí sousedé bránit.

160. zlato zapsáno: 13.09.2010 ve 18:25:24 hod.

Dobrý den chtěla bych se optat kolik podpisů musí petice obsahovat aby byla platná?Chceme sepsat petici pro našeho hostinskýho kterýho chce naše starostka vyhodit a vypovědět mu smlouvu poraďte máme nějakou šanci vyhrát?Děkuji za brzkou odpověď.

161. Martin Klíma zapsáno: 15.09.2010 ve 18:18:34 hod.

Na tuto otázku již bylo mnohokrát odpovězeno. Zalistujte prosím o něco výše, nebo hledejte v textu této stránky "počet podpisů".

162. Andrea zapsáno: 05.10.2010 ve 20:52:26 hod.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak by měla vypadat petice proti výstavbě spalovny v Karviné. Slyšela jsem, že v Pardubicích a v Hlučíně se jim podařilo spalovnu stopnout peticí. Musí se zakládat nějaké občanské sdružení, tak jako v Pardubicích, když se jedná o něco tak velkého, nebo stačí jen papír, podepsat, odeslat a je to (samozřejmě v požadované formě) a ještě, jestli s tím může začít i obyčejný středoškolák jako jsem já...? Moc děkuji za odpověď.

163. Martin Klíma zapsáno: 06.10.2010 ve 20:30:21 hod.

Středoškolák může založit petici, OS není potřeba, ale jistě je to při tak velké akci výhoda. Občané a občanská sdružení se mohou některých řízení a procedur účastnit a uplatňovat práva, která jim právní úprava poskytuje. Může jít např. o posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) nebo o integrované povolování (tzv. IPPC). Tyto procedury upravují zvláštní zákony. Pokud však má v našem sousedství vyrůst např. spalovna, můžete se účastnit těch řízení a procesů, která upravuje stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb.). Více informací je na internetu (http://www.eps.cz/cz2014395pp/pravni-poradna/), (http://obcan.ecn.cz), tak se tam podívejte.

164. Petra zapsáno: 07.10.2010 ve 07:49:18 hod.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o info. Rádi bychom byli iniciátory petice namířené proti současnému vedení útulku pro opuštěná zvířata v našem městě. Provozovatelem tohoto útulku je Liga na ochranu zvířat ČR, což je však organizace slušně řečeno "zločinná". Bohužel s velkou tradicí, podporovaná granty,apod. - hospodaření s penězi má však velmi daleko k ochraně zvířat, peníze jsou zpronevěřovány atd.
Předseda tohoto spolku je zároveň vedoucím útulku v našem městě. Petici bychom rádi směřovali inspektorce Ligy (která ovšem také neustále dělá, že nevidí, neslyší). Petice by v našem městě měla velkou podporu, co mě ale zajímá je, zda se peticí musí zabývat takovýto spolek (konkrétně občanské sdružení). Protože už s tímto "spolkem" máme zkušenosti, neradi bychom plýtvali energií a v případě, že se tím občanské sdružení zabývat nemusí (což jistě není předmětem jejich stanov), budeme hledat jinou cestu "odporu"... Předem moc děkuji za Vaši radu!

165. Martin Klíma zapsáno: 07.10.2010 ve 08:06:32 hod.

Dobrý den, občanské sdružení není státní orgán, nemusí se řídit petičním zákonem. Hledejte jiné cesty, např. policii, finanční úřad, ministerstvo vnitra (registruje a ruší OS). Někdo je také zřizovatelem toho útulku, možná obec. Můžete také hledat podporu u sponzorů útulku, aby si své peníze lépe ohlídali.

166. Marešová Bára zapsáno: 07.10.2010 ve 11:23:44 hod.

Dobrý den,jak už tu jednou padlo,chci Vám touto cestou také velice poděkovat za návod pro sepsání petice,opravdu až u Vás po dlouhém hledání jsem našla co jsem hledala.
Dále bych Vás ráda poprosila o radu,jedná se mi o to,že bydlíme v činžovním domě který má několik vchodů,je to několik domů "nalepených" na sebe.Jsou to družstevní byty a my jsme tam v pronájmu.U tohoto "dlouhého" domu je zahrada,která je oplocená jen z části a to spíše jen ohraničena garážema,které patří nájemníkům.Pozemek(zahrada) ovšem patří městské části Praha 6 a tudíž je to veřejný pozemek.Ovšem starousedlíci si na tento pozemek dělají nárok a neustále nás napadají(slovně) a hlavně naše velice malé děti 2-5 roků že dělají nepořádek.Tyto nadávky jsou například proto že jsou tam těmito nájemníky vysázené ořešáky a my si prý nesmíme sebrat ani ořech,ale podle mého názoru je jejich problém,že si vysázeli ořešáky na teď již veřejném pozemku.Dále jim vadí že si děti hrají ve shrabaném listí i když vše vrátíme my rodiče po hraní našich ratolestí zpět do původního stavu(to shrabané listí).Dříve za jiného režimu tento pozemek možná patřil k tomuto domu,ale teď již ne.Prosím poraďte mi komu mám petici adresovat a jak s paní která je důchodkyně a nemá tedy celé dny co dělat jen nám nadávat naložit.Po dobrém jsme to již zkoušeli mnohokrát,ale bez významně.
Velice Vám předem děkuji a jsem s pozdravem

Marešová Bára

167. Martin Klíma zapsáno: 09.10.2010 ve 21:21:47 hod.

Dobrý den, není mi jasné, co chcete v té petici požadovat. Popisujete sice situaci, ale nikde není napsáno, co si přejete. Budu tedy předpokládat, že se snažíte zabránit agresivní spoluobčance v napadání vašich dětí. Proti agresi doporučuji používat adekvátní prostředky. Pokud se paní chová nevhodně k vašim dětem a máte za to, že koná přestupek proti občanskému soužití, obraťte se na MěÚ a podejte stížnost k tzv. přestupkové komisi, případně oslovte městskou policii, aby udělala záznam a konala z vlastního podnětu. Pokud jste v právu a paní koná přestupek, komise jí to vysvětlí, dostane možná párkrát pokutu a bude klid. Přeji hodně štěstí a děkuji vám za milá slova ve vašem příspěvku.

168. Tomáš Novák zapsáno: 11.10.2010 ve 14:55:49 hod.

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak napsat petici za vydávání stravy v naší firmě.jedná se asi o sto jídel denně.Byl tam výdej ale bez nějakého vysvětlení výdej skončil.chtěli bychom aby stravu dovážel minulí dodavatel.Je možné s tím něco udělat?Děkuji za odpověd

169. Ladislava Křížová zapsáno: 15.10.2010 ve 12:31:43 hod.

Dobrý den, chci se zeptat jak mohu a kde podat stížnost na rozhodnutí 5ti člené městské rady??
Děkuji Křížová

170. Martin Klíma zapsáno: 15.10.2010 ve 14:06:54 hod.

Tomáši Novákovi: Vaše firma se nemusí peticí řídit. Jedná se patrně o rozhodnutí managementu firmy a těžko ho ze své pozice můžete změnit. Můžete samozřejmě použít další prostředky, jako hromadné žádosti, stížnosti nebo stávku.

Ladislavě Křížové: Váš dotaz se netýká petice. Stížnost můžete adresovat starostovi, který má zákonnou možnost výkon rady pozastavit a nechat hlasovat zastupitelstvo. Pokud myslíte, že mohl být porušen zákon, obraťte se na policii, případně na nadřízený kontrolní orgán, tedy krajský úřad, případně ministerstvo vnitra, (tuším) odbor dozoru a kontroly veřejné správy. Počítejte ale s tím, že všude sedí lidé, kteří jen velmi neradi podrážejí kolegy o patro níže. Navíc zákon o obcích nemá žádné sankce, takže zodpovědnost za špatné rozhodnutí je jen politická.

171. Jakub Šípek zapsáno: 19.10.2010 ve 23:13:48 hod.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli když sbírám podpisy pod petici je nutné předávat úřadům originální podpisové archy, nebo stačí archy naskenované (v elektronické podobě nebo vytisknuté). Někteří lidé mi archy právě posílají naskenované na email a nevím jestli je musím poprosit o originály nebo to takto stačí.

Předem děkuji za odpověď.

172. Martin Klíma zapsáno: 20.10.2010 ve 01:22:10 hod.

Dle mého názoru petiční zákon tuto otázku neřeší. Hovoří se tam o podpisech. Jsem přesvědčen, že naskenovaný a vytištěný podpis na petici má stejnou váhu jako originál. Doporučuji však mít kopie u sebe, pro případ ztráty petice. Státní orgány mají povinnost stanovit si závazný pokyn pro vyřizování petic, kde můžete najít podrobnější informace.

173. Pavlína Prchalová zapsáno: 15.11.2010 ve 20:40:35 hod.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jakým způsobem by bylo možné odvolat místostarostku pokud by to chtěli občané???
Na své místo se dostala způsobem, který nám občanům dost vadí, a to, že po vítězných volbách přestoupila z vítězné strany do strany,která se rázem stala nadpoloviční a stala se místostarostkou za 19 tisíc, protože starostka je neuvolněná...rádi bychom to nějak řešili, protože se nám to nelíbí a přijde nám to nespravedlivé...
a jakou účinnost by měla petici proti této věci???
děkuji za odpověď

174. Martin Klíma zapsáno: 16.11.2010 ve 02:02:02 hod.

Obávám se, že pokud je to tak, má paní místostarostka většinovou podporu v zastupitelstvu, k funkci došla dohodou s politickými stranami, takže vaše petice s tím těžko něco udělá. Ptejte se vašich zastupitelů, proč ji ve funkci podpořili. Myslím, že budete mít první reálnou šanci za 4 roky ve volbách.

175. Dana Hudlická zapsáno: 09.12.2010 ve 14:14:59 hod.

Chtěla bych vědět, jestli na základě petice mohou podepsaní dosáhnout toho, aby obviňovaného vyhodili ze zaměstnání.

176. Radka Merhoutová zapsáno: 05.01.2011 ve 16:18:50 hod.

Dobrý den,
především Vám chci moc poděkovat za návod jak vytvořit petici. V naší obci je velmi špatné vlakové nebo autobusové spojení hlavně pro děti, které dojíždějí do 30km vzdáleného města do školy, hlavně ro ranní. Proto jsme vytvořili petici na zavedení vlakového nebo autobusového spoje pro dojíždějící studenty s příjezdem do místa v 7,30. Poradíte prosím kam tuto petici směrovat.
Zatím jsem v kontaktu se starostou a místostarostkou našeho města, u kterých mám plnou podporu a dále s koordinátorem pro vlakové spoje Karlovarského kraje (jsem s Karlovarského kraje :) ).

Předem děkuji za odpověď

177. Ivana Ticha zapsáno: 09.01.2011 ve 16:18:05 hod.

Dobrý den,
Jsem moc ráda, že jsem našla vaše webové stránky a mohu se s Vámi porad na řešením situace v oblasti umístění kontejnerů jak na tříděný tak směsný odpad. Před 2lety jsme si koupili dum v řadové zástavbě a letos, když se dokončila výstavba se nám přes ulici naproti našemu domu umístily kontejnery na tříděný a směsný odpad. Na počet obyvatel je počet odpadových nádob nedostatečný a tak si asi dovedete představit jednak zápach linoucí se z nádob, a dále poletující nepořádek, který poletuje od popelnic směrem k našim domům a hluk z třídění sklenic a brzko ráno odvoz směsného odpadu.. Popelnice jsou umístěny 4 metry od našich domů, kde jsou umístěny na stranách kde jsou ložnice a kuchyň, takže se bohužel stáváme pasivními účastníky skládky. Řešení by bylo umístnit nádoby ke kancelářským prostorám, které se nacházejí cca 30 m od bytové zástavby a tam by skutečně nikomu nevadilo pozdní noční třídění odpadu a zápach. Zkoušela jsem se domluvit o přesunu nádob s developerem, ale bohužel neměl zájem a při jednání byl komptentní zástupce velmi arogantní a tak jsem si řekla, že sepíšeme petici a nebo stížnost a předáme ji na Městký úřad pro Prahu.... k vyřešení.
Prosím mohli by jste mi poradit, zda máme náš problém řešit stížností a nebo peticí a komu bychom ji měli směřovat? Pozemek na kterém jsou umístěny nádoby je stále ještě v majetku developera, nicméně odpady na tříděný odpad města...
S pozdravem, Ivana Ticha

178. Martin Klíma zapsáno: 12.01.2011 ve 17:03:56 hod.

pro paní Radku Merhoutovou: Myslím, že děláte vše správně, pokud jste ve spojení s představiteli obce. Nemáte povinnost se ani moc starat, zda je město ten správný orgán. V §5 zákona je dáno, že "Státní orgán, jemuž je petice adresována, je povinen ji přijmout. Nepatří-li věc do jeho působnosti, petici do 5 dnů postoupí příslušnému státnímu orgánu a uvědomí o tom toho, kdo petici podal." To znamená, že obec se o vaši petici má postarat.
A nyní připojím svůj názor a doporučení: Ve vašem případě předpokládám, že zřizovatelem vlakových spojení je kraj (pokud to není soukromý dopravce) a ten by měl nakonec petici vyřídit. I přesto, co zákon říká, doporučuji pátrat na krajském úřadě, kdo má tuto oblast na starosti a u něj zjistit, kdo o tom bude rozhodovat. A tam bych se s peticí objednal na zdvořilou návštěvu. Nakonec totiž jde vždy o peníze a někdo musí navrhnout a schválit změnu rozpočtu. Přeji vám hodně štěstí.

179. Martin Klíma zapsáno: 12.01.2011 ve 17:13:48 hod.

pro paní Ivanu Tichou: V jednání s orgány místní samosprávy (MěÚ) rozhodně doporučuji použít petici, jak je napsáno v článku zcela nahoře. Nevím přesně jakou roli v tom hraje developer, ale odpadové hospodářství provozuje město, kterému pravděpodobně platíte poplatky za svoz opadu. Také jste občané města (městské části), tedy byste se měli obracet na své volené zástupce (starosta, zastupitelstvo). V prvé řadě se podívejte do katastrální mapy, čí je pozemek, na kterém ty kontejnery stojí. Pokud je obecní, tak je jasné, že stačí jednat s obcí. Pokud soukromý, pak muselo dojít k nějaké dohodě obce s vlastníkem pozemnku. V každém případě zjistíte podstatné informace pro jednání do začátku.

180. Zuzana zapsáno: 22.02.2011 ve 19:53:50 hod.

Dobrý den,
htěla bych Vás porposit o radu jak postupovat při sepsání petice za školku a školu. V naší obci není mateřská škola ani základní škola. Starosta podporuje školku a školu v nedaleké obci(7km), ale na opačnou stranu než většina lidí jezdí do práce. Všichni by jsme uvítali podporovat školku a školu třeba v Českých Budějovicích. Máme nějakou šanci toto starostovo rozhodnutí zvrátit? Děkuji za radu

181. Hanka zapsáno: 28.04.2011 ve 12:36:02 hod.

Dobrý den,
chtěli bychom poradit s peticí. Komu ji poslat a jak ji formulovat.
Náš soused si umanul,že na pozemku se kterým sousedíme my a další 3 rodiny,postaví ustájení pro koně a bude tam chovat koně. My s tím samozřejmě nesouhlasíme a chceme se bránit. Situaci řešíme i s úřady. Obáváme se zápachu,hmyzu a hlodavců,které bývají s chovem tak velkých zvířat spojené. Soused na naše názory a prosby nereflektuje. Jak máme postupovat,jak formulovat a komu poslat, aby byla petice platná.Máme psát požadavek obecně na oblast,kde nechceme chovy velkých hospodářských zvířat nebo máme napsat konkrétní parcely popř. vlastníka pozemků. Poraďte nám prosím. Jsme docela zoufalí. Moc děkuji Hanka a sousedé

182. Věra zapsáno: 04.05.2011 ve 14:54:11 hod.

Dobrý den, chtěla bych poradit, jak více zatlačit pomocí petice na obec, aby začali něco aktivně dělat v problematice mateřské školky. Jedná se mi o to, že již několik let se naše školka potýká s kapacitní krizí, obec o tom ví, již minulé zastupitelstvo schválilo přístavbu, schválilo i nový územní plán, mají dokonce i projekt a stavební povolení, ale nové zastupitestvo se rozhodlo, že zkusí ještě udělat nový projekt na zcela novou školku, ale zatím nevypsali žádné výběrové řízení a nic, takže občanům dokola jen slibují, že projednávají a projednávají a ve školce se mezitím na další rok zmenšil opět počet přijímaných dětí. Jde mi o to, že my nechceme, aby jen projednávali a slibovali, ale aktivně již něco podnikli, aby se to již pohnulo ke zdárnému konci, kdy se budou moci přijímat i děti 3leté. Nevím si zkrátka rady s přesnou formulací a také mám dotaz, zda obci do petice můžeme zadat např. nějaké datum, do kdy chceme již nějaké konečné vyjádření nebo datum, kdy budou opět moci přijímat plnohodnotně. Děkuji Věra M.

183. Věra zapsáno: 04.05.2011 ve 15:01:00 hod.

Ještě jednou dobrý den, tady je má verze, co jsem zkoušela po svém sepsat:
"My, níže podepsaní občané Strančic a přidružených obcí (Svojšovice, Kašovice, Předboř, Všechromy, Sklenka), prostřednictvím této petice žádáme, aby zastupitelstvo obce Strančice začalo neprodleně aktivně řešit problematiku mateřské školky – tj. buď rozšířit stávající školku (v rámci stávající školky byl již schválen projekt, územní plán, vydané stavební povolení, projednána investice od firmy CONDIX Investment s.r.o…) nebo vybudovat novu školku na pozemku obce a pokrýt tak požadavky na přijetí 3 a 4letých dětí. Požadujeme, aby obec schválila již jednu definitivní verzi a take pomohla ji zrealizovat a to tak, aby již na rok 2012/2013 bylo možné přijmout co největší počet dětí."
Je možné takto text ponechat nebo radíte jinou vezri? Děkuji ještě jednou.

184. Martin Klíma zapsáno: 05.05.2011 ve 09:23:26 hod.

Dobrý den, text se mi zdá velmi kvalitní, požadavky jasné. Pouze bych slova "...pomohla ji realizovat..." nahradil slovy "...akci zrealizovala...".

185. Zdeňka Bláhová zapsáno: 19.05.2011 ve 19:53:27 hod.

Dobrý den!
Prosím Vás o odborné posouzení naší formulace petice občanů, kteří jsou proti výstavbě bytového domu - monstra, které zhyzdí okolí našich domovů. Vělmi děkuji za Vaši radu.
Zdeňka Bláhová
Text petice:
My, níže podepsaní občané Hradce Králové prostřednictvím této petice žádáme, aby bylo upuštěno od stavby REZIDENCE POD STRÁNÍ v Hradci Králové.
Stavba má stát na jediném větším volném prostranství mezi domy. Výstavbou se naruší celkový
estetický dojem lokality a sníží se úroveň bydlení občanů v ní žijících.
Nevhodně umístěná budova svým provozem částečně znehodnotí pozemky a domy občanů, kteří s plánovanou výstavbou budou sousedit.
O plánovaném záměru postavit Rezidenci Pod strání byli občané informováni pouze nedostatečně, takže většina občanů o plánované zástavbě vůbec nevěděla.
Již delší dobu bylo slibováno, že na tomto místě bude stát dětské hřiště, které by rodiny s dětmi
využily jistě lépe.
Navíc výstavba se plánuje na nestabilním jílovém podloží.

186. Martin Klíma zapsáno: 19.05.2011 ve 20:49:49 hod.

Dobrý den,
z textu bych odstranil argumentačně nevhodné věty: "O plánovaném záměru..." a "Navíc výstavba se plánuje...". Zbytek textu je pěkný. Přeji hodně úspěchů.

187. Dagmar Machková zapsáno: 20.05.2011 ve 03:19:40 hod.

Dobrý den,
sepsali jsme petici s hlavičkou:
"PETICE
proti centrálnímu stravování v mateřských školách v Ostrově
dle č. 8 Listiny základní práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním"
a jeden z oslovených občanů nám zaslal tuto výtku:
"Vámi zaslanou petice nemohu podepsat, neboť jsou v této formální
# chyby. V hlavě se autor odvolává na základní listinu práv a svobod na článek
# 8, kdy se domnívám, že tento je zvolen neuváženě. Doporučil by jsem
# odvolávat se přímo na článek 32, kde jsou stanovena práva rodiny při výchově
# a ochraně zdraví dětí. Právo petiční, je pak uvedeno v listině pod článkem
# 18 a není proto nutné se odvolávat na právní normu 85/1990 Sb. Domnívám se
# že takto formovaná petice nebude mít požadovaný výsledek. Promiňte tedy, že
# nepodepíši."
ůžete se k tomu prosím vyjádřit?
Děkuji

188. Andrea Špinková zapsáno: 05.06.2011 ve 18:56:38 hod.

Dobrý den...MOc děkuji moc za sepsání perfektního návrhu jak sepsat petici,ale měla bych prozbu.Musí být zakladatel petice starší 18 let?

189. Martin Klíma zapsáno: 05.06.2011 ve 22:01:37 hod.

Pro Dagmar Machkovou: Petice má být podle čl. 18 Listiny základních práv a svobod, nikoliv 8. V šabloně je to správně. Zákon 85/1990 Sb. je o právu petičním, což je další norma, podle které s peticí postupujete. Opravte čl. 8 na 18 a bude to v pořádku.

190. Martin Klíma zapsáno: 05.06.2011 ve 22:04:11 hod.

Pro Andreu Špinkovou: Rád vám odpovím, ale doporučuji nejprve číst a potom se ptát, protože získáte odpověď ihned. Na vaši otázku zde bylo již několikrát odpovídáno.
Zákon říká: "Každý má právo sám nebo společně s jinými obracet se na státní orgány se žádostmi, návrhy a stížnostmi ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu...", tedy i nezletilí. Nezletilý může být i člen petičního výboru, avšak pro jednání se státními orgány je třeba určit osobu starší 18 let. Tedy v praxi to může být tak, že 15 letý napíše petici, najde si dospělého kamaráda a společně představují petiční výbor. Na petici se napíše, že zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány bude ten dospělý kamarád. Petici mohou podepsat občané každého věku.
Další výklady jsou v odpovědích nahoře.

191. lucie zapsáno: 22.06.2011 ve 12:59:29 hod.

dobrý den chtěla bych se zeptat můžu sepsat petici na opravu silnice?máme silnici mezi naší a vedlejsi obcí a máme to na pulku,a je to tam jako tankodrom máme starosty který řeší jen náš kostel ale tyhle dulezite veci ne ta silnice by byla potreba opravit je to opravdu dobrá silnice akorát opravdu v dezolátním stavu.tak jsem si rikala ze sepíši petici at se nasi spoluobčané a ze sousedni vesnice podepíší a snad by jsme mohly dosáhnout toho aby nám nasi silnici konecně opravily děkuji za odpověď

192. Martin Klíma zapsáno: 23.06.2011 ve 09:04:51 hod.

Petici občanů požadujících opravu silnice je samozřejmě možné sepsat.

193. Hana Kalfertová zapsáno: 23.06.2011 ve 09:33:28 hod.

Dobrý den,moc děkujeme za veškeré informace a prosím o váš názor zda můžeme naši petici formulovat takto:
My, níže podepsaní občané města Šternberka ,okolních vesnic a přátelé MŠ Hvězdné údolí prostřednictvím této petice žádáme, aby...
město Šternberk zachovalo i nadále v provozu MŠ Hvězdné údolí z těchto důvodů:
-MŠ s dlouholetou tradicí fungující od roku
- MŠ se nachází na konci Šternberka a spádově je to jediná školka pro okolní vesnice. Další MŠ je až v Horních Loděnicích a Domašově u Šternberka.
-MŠ se nachází v bezprostřední blízkosti lesa a tudíž jsou děti v kontaktu s přírodou
-MŠ je jednotřídní,což umožňuje učitelkám se dětem věnovat v maximální možné míře a je to školka rodinného typu
...jedná se o to,že město Šternberk chce tuto školku zrušit a nepodává občanům žádné informace a stále jen mlží...Moc děkujeme za názor . Za všechna Hana Kalfertová

194. Martin Klíma zapsáno: 23.06.2011 ve 20:54:38 hod.

Dobrý den, text je velmi pěkný, doporučuji jen formální změnu. "...aby zastupitelé města Šternberk zachovali i nadále v provozu MŠ Hvězdné údolí. K této petici nás vedou následující důvody." A dále pokračujte uvedenými body. Pokud chcete informace, domáhejte se jich pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím (lhůta je 14 dní) nebo přes své zastupitele.

195. Martina Pilařová zapsáno: 07.07.2011 ve 18:31:29 hod.

Dobrý den, potřebuji vědět jestli se dá petice založit i když nejste plnoletí.Děkuji za odpověd!!!

196. Josef Boček zapsáno: 09.07.2011 ve 11:46:01 hod.

Váženi, jsem milé překvapen vaší bezmeznou snahou občanům pomoci v nesnázích cestou petiční. Za to budiž vám velký dík i kdybyste mi nebyli schopni poradit. Jde mi o spor s orgány činnými v trestním řízení, kteří chrání t. zv. "podvodník chráněný státem", kontinuelně, tvrzením, že nemůže za to, že mu podnikání nevychází, a proto mu nelze dokázat přímý úmysl, své věřitele podvádět, na jejich vrub se bezdůvodně obohacovat či poškozovat cizí práva. V mé již čtvrté známé kauze policejní vyšetřovatel mé oznámení o poškození, zaplacení 430 ti Kč za provedené práce a služby i vrácení vypůjčených si 100 tis Kč odložil jako nedůvodné, když mu nedokázal přímý úmysl mě podvést Jeho závěr z prošetření trestního oznámení - USNESENÍ, akceptoval Okresní státní zástupce pravomocným usnesením, bez dání mi možnosti odvolání a následně pak všichní výše mu postavení státní zástupci až po vedoucího NSZ JUDr Zemana, a nad to i samotný ministr spravedlnosti JUDr. J. Pospíšil, když akceptovali, že deliikvent se žádného trestního činu nedopustil. Z toho důvodu pak nepřipustili podat ani stížnost Nejvyššímu soudu ČR pro porušení zákona a pan ministr spravedlnosti se z této vyvlékl deklarováním, že sice může, ale nemusí předmětnou stížnost NS ČR podat k objektivnímu rozhodnutí. Je mi 85 let, a nezbývá mi než konstatoovat, že všechny deklarované snahy státních orgánů, pomoci seniorům, jsou jen vrabci na střeše. Za takovéhoto stavu není divu, že delikvent při setkáni se mi vysmívá, přestože mi až do vydání pravomocného rozhodnutí prvoinstančního OSZ slíbil všechno vyplatit, pak vše odvolal odkazem na pravomocné usnesení OSZ a policejního vyšetřovatele, když mu z vyšetření věci dovodili, že žádného trestného činu nedopustil a kdyby, pak šlo již o skutky promlčené již dříve, než jsem podal na delikventa trestní oznámení. Jsem přesvěčen, že všestranná náklonnost delikventu na všech stupních orgánů činných v předmětné kauze je protizákonná. Avšak vážení bdělí ve věci, nevím, kde se dále domáhat svých zaručených práv Ústavou a Listinou. Proto číním k Vám tento dotaz. Byla by účinná má PETICE v dané věci k Nejvyššímu soudu ČR, jako podnět, nevjšimajícího se věci ministra pravedlnosti? V dokanalé úctě Vám předem děkuji. Josef Boček

197. Martin Klíma zapsáno: 11.07.2011 ve 08:49:21 hod.

pro Martinu Pilařovou: Ano, je to tu již mnohokrát napsáno výše. Nezletilý může založit petici, avšak pokud chce jednat se státními orgány, musí za něj jednat člen petičního výboru, který je plnoletý.

pro Josefa Bočka: Z mého chápání zákona se bohužel nemůžete peticí domáhat věcí, které patří do působnosti soudů. "Peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu," §1, odst. 3. Můžete však např. požadovat změnu zákona peticí k Parlamentu ČR. Myslím si, že pokud nejsou orgány činné v tresním řízení schopny prokázat spáchání tresného činu, možná můžete být úspěšnější v prokazování škody, která vám byla způsobena, v občansko právním sporu.

198. Jiří Kučera zapsáno: 30.07.2011 ve 15:01:47 hod.

Připravovaná petice občanů b měla zabránit schválení jednoho zákona. Ten bude napřed projednávat vláda a když ho schválí, půjde legislativní cestou do sněmovny. Pokud bychom neuspěli u vlády, chtěli bychom stejnou petici použít i v poslanecké sněmovně, případně dále v parlamentu. Je možno jednu petici adresovat a předat dvěma nebo třem institucím, když bude jen jeden arch originálních podpisů?
Děkuji za odpověď

199. Martin Klíma zapsáno: 31.07.2011 ve 13:31:13 hod.

Ano, je možné posílat kopie petice na další orgány.

200. Vojtěch Novák zapsáno: 02.08.2011 ve 20:41:25 hod.

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat-jsme nespokojeni s předsedkyní bytového družstva již dlouho a chtěli bychom její odstoupení z funkce předsedkyně a zvolit nového předsedu...jakou formou máme sepsat petici?? děkuji mnohokrát za Vaši odpověd.

201. Martin Klíma zapsáno: 03.08.2011 ve 10:31:23 hod.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že petice je určena pro státní orgány, a to bytové družstvo určitě není. Pošlete stížnost na orgán, který předsedkyni volí či odvolává, nebo jmenuje.

202. Josef Doležal zapsáno: 05.08.2011 ve 09:54:30 hod.

Podrobný popis, jak postupovat při odvolání a volbě orgánů najdete ve stanovách družstva. Konkrétní stížnost můžete poslat kontrolní komisi družstva.

203. maya zapsáno: 06.08.2011 ve 16:01:08 hod.

me bohuzel jeste neni 18 takze nemuzu bytvorit petici proti tyrani zvirat ale vsichni vime ze se skoro vse da obejit takze jestli by jste nekdo vedel jak na to tak mi rosim napiste na eamil moc dekuji a kdyby petice byla schvalena tak ten dotycny dostane odmenu

204. Martina zapsáno: 17.08.2011 ve 22:50:06 hod.

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V naší obci se přes letní prázdniny konají 3x týdně diskotéky. Bydlíme přes silnici - úplně na druhé straně než ostatní obyvatelé obce. Nevím, jestli diskotéka ruší i je, ale já s ní mám obrovský problém. Minimálně do 3 v noci se ozývá to stereotypní dunění. Bydlíme tu asi 6 let a já se nyní rozhodla, že už toho mám dost. Chtěla bych si v létě otevřít v noci okno, což absolutně nepřipadá v úvahu. Můžete mi poradit, jak mám postupovat? Dle mého určitě budova "propouští" víc decibelů, než by měla, je to stará přístavba, se starými okny. Už jsem z toho zoufalá, spát nemůžu. Můžu třeba napsat stížnost na hygienickou stanici? Přijede to změřit? Díky moc.
M.

205. Martin Klíma zapsáno: 22.08.2011 ve 18:31:34 hod.

Myslím, že na to jdete správně. Hygienická stanice by to měla přijet změřit. Nebo napište na obec stížnost oni to nechají změřit za vás. Zkontrolujte si, zda máte v obci nějakou vyhlášku o rušení nočního klidu.

206. Dana T. zapsáno: 29.08.2011 ve 13:18:40 hod.

Dobrý den, předem mého dotazu Vám chci vyjádřit obdiv a dík za pomoc bezradným občanům. Můj problém se týká tzv. nočního klubu neboli bordelu. Bydlíme u centra Č. Budějovic, kde se tento podnik nachází a zřejmě je Vám jasné co nás trápí. Skoro denně nás budí hluk z tohoto zařízení, neustálé konflikty opilých klientů, věčně nastartované taxíky atd.,nehledě na to, že se zde pohybují malé děti a za okny běží projekce choulostivých fotek prostitutek, které tu pracují. Návod na petici je parádní, jen nevím co až můžu v petici požadovat. Jestli má význam žádat o úplné uzavření nebo spíš omezení činnosti. A ještě se chci zeptat jestli petici mohou podepsat i lidé, kteří mají bydliště jinde než v okolí tohoto podniku, tudíž se jich tento problém přímo netýká. Děkuji mockrát za odpověď Dana T.

207. Martin Klíma zapsáno: 06.09.2011 ve 10:17:22 hod.

Dobrý den, petici mohou podepisovat občané ČR, tedy i ti, co v okolí nebydlí a souhlasí s vaším požadavkem. Ohledně požadavku vám neporadím, to je na vás. Doporučuji ale začít konzultaci na příslušném stavebním úřadu a zjistit, zda je stavba zkolaudovaná pro provoz nočního podniku, zda je činnost v tomto místě v souladu s územním plánem atd. Možná by za vás mohl úřad vyřešit část starostí z titulu přenesené státní moci, pokud najde nesrovnalosti. Připravte se na to, že váš požadavek bude asi vždy narážet na svobodu podnikání té druhé strany. Držím vám palce.

208. Pavlina K zapsáno: 21.09.2011 ve 20:39:01 hod.

Dobrý den chtěla bych sepsat petici o opravení silnice která se neopravovala 20 let jsme město a tato cesta je opravdu hrozná, chci se zeptat zda na petici musím napsat všechny ulice kterých se to týká a kolik musí být podpisů aby se o to vůbec zajímaly. A také jestli stačí to dát na městský úřad nebo jinam. Děkuji

209. Martin Klíma zapsáno: 24.09.2011 ve 19:46:48 hod.

Do petice napište ulice, které žádáte opravit. Podpisů je dobré sehnat co nejvíce. Petici dáte tam, kde se zabývají opravami silnic, tedy pravděpodobně na městské zastupitelstvo.

210. Blanka Špádová zapsáno: 24.10.2011 ve 14:44:07 hod.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na Vaši zkušenost.V naší obci přestala fungovat hospoda (nalejvárna),prostor se pronajímá.Jsou tři žádosti.Vždy se projednávali na zastupitelstvu obce.Nyní nám bylo zděleno,že je nějaký nový zákon a vše rozhodne jen starosta,bez zastupitelstva.
V obci máme již tři hostince a tudíž o další myslím obyvatelé nestojí.Ale starosta oslovil zájemce o hospodu.Myslíte,že zmůže něco petice??
Předem díky za odpověď.

211. Nikola Kuchyňková zapsáno: 10.11.2011 ve 17:59:43 hod.

Dobrý den.Chceme sepsat petici na zvýšení platů,můžete nám prosím poradit jak na to.Děkuji za odpověď.

212. Martin Klíma zapsáno: 19.11.2011 ve 11:20:03 hod.

Blanka Špádová: Pronájmy obecních prostor jsou v kompetenci rady obce, nemusí o nich rozhodovat zastupitelstvo. Peticí ale můžete oslovit i starostu.

Nikola Kuchyňková: Peticí se můžete obracet pouze na státní orgány. Pokud požadujete zvýšení platu po státních orgánech, pak jte pravděpodobně zaměstnanci veřejného sektoru, který má platy stanovené zákonem, resp. prováděcí vyhláškou. Pak by vaše petice musela směřovat do parlamentu a do vlády. Pokud jste zaměstnanci soukromého sektoru, pak musíte jednat s tím, kdo vás platí. V petici nemáte v takovém případě zákonnou oporu.

213. Jana zapsáno: 21.11.2011 ve 11:04:48 hod.

Díky za návod, brzy použiji.

214. Barbora N. zapsáno: 27.11.2011 ve 14:58:18 hod.

Dobrý den, děkuji za návod. Prosím ještě o radu - když podává petici občanské sdružení, uvádí se v petici adresa sídla OS nebo tam musí být adresa trvalé pobytu osoby oprávněné jednat ...?Děkuji za odpověď.

215. Martin Anton zapsáno: 30.11.2011 ve 17:00:27 hod.

Dobrý den.Rád bych se zeptal jak postupovat a zda je možné sepsat petici proti celkovému chodu školy--jako jsou vztahy mezi učiteli a žáky,neřešení problémů a pod.


Děkuji za odpověd

216. Macela Čermáková zapsáno: 30.11.2011 ve 17:36:05 hod.

Dobrý den, sepsali jsme petici, obíháme sousedy s podpisovými archy a zadali jsme tuto naší petici i na internet. Prosím Vás oradu, jak můžeme hlasy z internetové petice použít? Když budeme na příslušné orgány zasílat "papírovou" verzi, stačí jen napsat odkaz na tu internetovou, nebo to máme vytisknout a poslat spolu? Děkuji M.Čermáková

217. Martin Klíma zapsáno: 07.12.2011 ve 20:54:41 hod.

Barbora: Petici tvoří občané, uvádějte proto jméno a adresu fyzické osoby.
Martin: Petici za lepší chod školy směřujte na zřizovatele (městský nebo krajský úřad, dle typu školy, pokud není soukromá).
Marcela: Přečtěte si můj příspěvek pod číslem 20, je to tam podrobně rozepsáno.

218. Anna Gregorová zapsáno: 03.01.2012 ve 19:40:37 hod.

Dobrý den
Nedávno jsem četla report o velrybách a jiných mořských savcích.Opravdu jsem se zděsila,když jsem četla,jakým hrozným způsobem jsou uloveny (po té zabity) a jak je s nimi pak nakládáno.Je mi teprve 15 let a moc ráda bych těmto nebohým zvířatům pomohla.Chtěla bych se zeptat,zda-li je možné v mém věku sepsala petici?A z čeho všeho se petice vlastně skládá?Napadlo mě,že podpisy lidí ve škole,lidí u rodičů v práci,v mém kroužku,ale i na veřejnosti by mohli pomoci.Opravdu mě i mořským tvorečkům moc pomůžete,když mi poradíte.Děkuji za odpověď.
Anna Gregorová

219. Lubomir Herman zapsáno: 19.01.2012 ve 15:35:23 hod.

Prosim vas mohl by mi nekdo pomoct sem student stredni skoly a ucim se oborem zamecnika mneli jsme dostat svarecki kurz z darma v ramci viuky ponevac mame nekteri 5,N nebo reditelske dutky chteji nam dat ad si ho zaplatime a jiz v minulem roce tudiz ted tretaco mneli i horsi problemy a dali jim svarecke kurzy zdarma chteli byjsme se pro ti tomu nak odvolat s tridou protoze davat 9.800 kc za co 2 pronas neni mozne financne nevim co delat prosim pomocte nekdo dekuji za pochopei naschledanou

220. To Herman zapsáno: 22.01.2012 ve 11:04:27 hod.

Podle slihu a pravopisu , doporučuji zopakování posledních tříd základní školy. Svářečský kurz zdarma, je asi odměnou pro žáky s dobrým chováním a prospěchem. Což vy asi nejste.

221. To Herman zapsáno: 22.01.2012 ve 21:57:44 hod.

Nepíše se stihu,ale STILU-poslední třídy základní školy si zopakujte sám.
Vaše třídní učitelka

222. syso zapsáno: 23.01.2012 ve 09:21:38 hod.

Tobě bych nesvěřil ani prskavku....

223. Denisa zapsáno: 01.02.2012 ve 15:59:44 hod.

Dobrý den,
může se k petici přidat fotka?

224. Jitka zapsáno: 24.02.2012 ve 17:39:38 hod.

Dobrý den,
Bydlíme v obci Bukovec u kamenného újezdu. Obec dělí na dvě poloviny hlavní silnice E55 ve směru na Velešín a dále pak k hraničnímu přechodu Dolní dvořiště. Mám dvě děti 12 a 8 let do školy chodí do Kamenného újezdu kam jim jezdí autobus. Při cestě do školy musí tuto vysoce frekventovanou silnici přejít, auta se zde předjížějí a jezdí vysokou rychlostí. Ráda bych sepsala petici,pro snížení rychlosti, kterou by ocenili i ostatní spoluobčané. Jsme však malou obcí, kdyby mi mohl někdo poradit jakým způsobem postupovat, aby se o to někdo vůbec zajímal než se tu stane nějaké neštěstí.

Předem Vám moc děkuji,

Jitka

225. Renata zapsáno: 10.03.2012 ve 22:02:09 hod.

Dobrý den.
Není právně problém petici vystavit jak fyzicky na dvou kontaktních místech, tak pro větší přístupnost zároveň i elektronicky? A je možno na podpisový arch přidat ještě nějakou kolonku?
Za odpověď předem děkuji.
Renata

226. Martin Klíma zapsáno: 18.03.2012 ve 12:33:05 hod.

ad Jitka) Obraťte se na zastupitelstvo nebo starostu města, případně na Policii ČR.
ad Renata) Více kontaktních míst není problém. Elektronická přístupnost není problém. Problémem mohou být podpisy na elektronických arších a toto téma zde bylo několikrát probíráno (zalistujte výše). Na podpisovém archu musí být věci dané zákonem, další kolonka není problém, ale je dle mého názoru pro úspěšnost petice zbytečná. Nepleťte si petici a průzkum veřejného mínění.

227. Jirka M zapsáno: 21.03.2012 ve 22:12:12 hod.

Vážený pane Klímo,
předem děkuji za Váš čas a Vaše rady. Oceňuji každého kdo má nějaké znalosti a je ochoten se o ně podělit i s ostaními. Proto bych i já Vás chtěl poprosit o radu s peticí proti výstavbě domovní větrné elektrárny v chatové osadě. Jeden osadník si chce posavit 10 metrovou elektrárnu uprostěd rekreační osady a už nevíme jak mu vtom zabránit. proto chceme sepsat petici akorád nevíme na co kokrétně se zasoustředit tak aby byli argumenty dost přesvědčivý. dále nevíme jestli petici poslat na OÚ nebo Stavební úřad??.

Každopádně děkuji za jakoukoliv radu a pomoc.228. Josefína Matyášová zapsáno: 03.04.2012 ve 13:18:17 hod.

Dobrý den, ráda bych se zeptala: může eptice viset na veřejném místě, např. na nástěnce, kde k ní může kdokoli? Nevím, zda tu není rozpor se zásadami ochrany osobních údajů.
Děkuju

229. Jana Mikulecká zapsáno: 12.04.2012 ve 21:02:38 hod.

Dobrý den,
v první řadě bych Vám chtěla poděkovat za potřebnou pomoc a zároveň tímto prosím o radu. V našem městě (Litomyšl) bylo zrušeno Dětské oddělení v nemocniti a potažmo i pohotovost. Protože jsme sama matkou malého dítěte je další nemocnice cca20 minut jízdy velmi s tím nesohlasím. taky lékařky daného oddělení nás rodiče požádaly o iniciativu, protže jim to vedení nemocnice zakázalo.Proto bych jsem se rozholda sepsat petici. Domluvila jsem předběžně lékarny jako místa k podpisu, také školky některé vesnické obchody a školy. Tušila jsem, že to bude mít svá legislativní pravidla, ale chci aby to bylo co nejvíce účinné. Čemu ale nerozumím je petiční výbor a zastupování ze státním orgánem? Mohli by jste mi prosím poradit? Děkuji S pozdravem Jana mikulecká

230. Martin Klíma zapsáno: 18.04.2012 ve 23:23:46 hod.

Dobrý den, děkuji.
Ohledně větrné elektrárny bych doporučil začít na stavebním úřadu a zjistit, co umožňuje územní plán v dané oblasti. Také je možné ve třech lidech založit občasnské sdružení a vstupovat do stavebního řízení. Více informací najdete na internetu pod klíčovými slovy občanské sdružení a stavební řízení.

Petice může a dokonce by měla být veřejně přístupná. Ochrana osobních údajů zde nehraje roli, neboť podepisující se občané logicky počítají s veřejně dostupným archem včetně jejich podpisu a dávají vám souhlas s jejich údaji nakládat ve smyslu petice. Pokud byste adresy občanů používala pro jiné účely, dostanete se do rozporu se zákonem.

Lékárny jsou dobrá místa pro petici. Petiční výbor chápejte jednoduše. Potřebujete petiční výbor, aby jmenoval někoho, kdo zastupuje občany při jednání se státním orgánem. Pokud chcete, aby měl orgán s kým jednat, potřebujete petiční výbor a ten musí na petici napsat, kdo občany zastupuje. Já osobně doporučuju napsat tam, že zastupovat občany při jednání se státním orgánem může každý člen petičního výboru. Tím zajistíte vzájemnou zastupitelnost.

Hodně štěstí vám všem.

231. Lada zapsáno: 24.05.2012 ve 20:23:42 hod.

Vážený pane Klímo,

chtěla bych sepsat petici nebo stížnost na tohle téma: Máme pronajatý byt od firmy Granitol a. s., která tvrdí, že nám nemůžou pustit topení, když je v bytě 10 stupnů a venku -2 stupně vždy na jaře a podzim, dokud nezavolalá domovnice. Domovnice však nikdy nezavolá o spuštění topení i přes stížnosti téměř celého paneláku. Dům je plný rodin s dětmi včetně té moji a všechny děti jsou pak nemocné.

chěla bych tedy vědět, jestli mi petice nebo stížnost pomůže a když ano jestli ji mám předat do Granitolky. Dále se chci zeptat, zda je na to nějaký zákon.

Těším se na Vaši brzkou odpověď.

S pozdravem


Lada

232. Martin Klíma zapsáno: 02.06.2012 ve 11:00:11 hod.

Dobrý den, vaše situace není na petici, ale spíš na hromadnou stížnost. Nejsem znalý v zákonech ohledně bydlení. Zkuste se poradit se Sdružením na ochranu nájemníků (http://www.son.cz).

233. Milada Trojanová zapsáno: 21.06.2012 ve 09:58:52 hod.

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně petice na základní škole. Na základní škole, kterou navštěvuje moje dcera byl zvolen nový pan ředitel, učitelský sbor sepsal petici že nechtějí tohoto nového ředitele.Naopak žáci, převážně druhého stupně,s tímto zvolením nového ředitele souhlasí, jelikož to pro jejich školu bede mít pozitivní přínos, např. nové zájmové kroužky, doučovací hdiny apod. Chtěla jsem se zeptat zda-li můžou žáci základní školy projevit svůj názor sepsáním petice pod vedením osoby starší 18 let, která je bude zastupovat? Petice by byla předána pouze nynějšímu řediteli školy jako projev názoru žáku ZŠ, nikoliv někam výše. Petiční výbor volen nebude. Předem děkuji za odpověď
S pozdravem Trojanová

234. Martin Klíma zapsáno: 22.06.2012 ve 08:25:41 hod.

Dobrý den, ve vašem případě můžete zvolit jakoukoliv formu vyjádření podpory, dopis, třeba i petici, i když se de facto o petici nejedná. Jen bych dodal, že ředitele ZŠ volí Rada města, tedy pokud byste chtěli psát skutečnou petici, měli byste ji směřovat tam.

235. Vlaďka Macháčková zapsáno: 26.06.2012 ve 19:11:59 hod.

Dobrý den, chystáme se s kolegy v práci vytvořit petici ohledně hromadného propouštění, z důvodu neotevření OD. Zajímalo by nás, kolik podpisů minimálně musíme nasbírat, aby na ni byl brán zřetel.
Děkuji Macháčková

236. Irena zapsáno: 14.07.2012 ve 22:21:54 hod.

Vážený pane Klíma,mohu podat petice jako občanka ,která žádá novelu přílohy zákona?
Konkrétně se jedná o zákon č.329/2011Sb.Má dcera po léčbě kostního nádoru a následně po vysoké amputaci nohy je dle posudkové komise a jejího výkladu tohoto zákona není osoba s těžkou vadou pohybového a nosného ústrojí.Závěr komise musím respektovat,mohu podat už jen žalobu.Budeme muset oevzdat průkaz ZTP/P. Osobně si myslím,že zákon je špatný a je nutné ho novelizovat.Podotýkám,že nejsem sama.Přátelé mě vybízí k sepsání petice.Děkuji za odpověď.

237. Martin Klíma zapsáno: 11.09.2012 ve 17:40:44 hod.

Dobrý den,
paní Macháčková, z vašeho dotazu nejsou jasné podstatné informace, ale můžete posílat petice pouze na orgány státu.

Paní Ireno, můžete žádat novelu zákona. Směřujte ji na poslaneckou sněmovnu, případně si najděte nějakého poslance, který pracuje v nějakém sociálním výboru a požádejte ho o radu.

238. blanka burgermeister zapsáno: 25.09.2012 ve 19:03:33 hod.

dobry den. potřebovala by jsem poradit jak sepsat petici abych se nedopustila protipravniho jednani a věc nebyla zamitnuta. jedna se o to že bydlime ve městě vitkov. před dvěma roky jsme koupily dum a problem nastal před rokem kdy hned vedle nas zřidil jeden mistni podnikatel romskou ubytovnu ktera ma snad sto najemniku. s majitelem se neda rozumě domluvit a nehodla tuto věc řešit i přesto že si stěžuje polovina město. mame tu uprostred města gheto a policie se sem boji jezdit. nedavno nam zničily plot ukradli nam ze zahrady zahradni trakturek v prave poledne. sousedi byly vykradeni ale město nad tim stale zavira oči. moc vas žadam o pomoc jak nejlepe tuto petici sepsat. jsem maminka dvou děti 8 let a 3 měsice a opravdu už mame strach vubec vyjit z domu. pred pul rokem se tu stala vražda a vše se ututlalo. už jsme tady z te situace zoufaly kdyby jsme neměli dum na hypoteku tak by jsme se odstěhovaly ale to by jsme zase ustoupily a to se porad neda. moc děkuji za radu. preji hezky den. s pozdravem blanka burgermeister

239. Petr Štěpánek zapsáno: 02.10.2012 ve 14:52:40 hod.

Moc mi to pomohlo. Je mi 14 a na naší škole zakázala ředitelka výuku tance v hodinách hudební výchovy. I přes snahu učitelky se nepovedlo nic snad tato petice dopadne lépe.

240. Martina N. zapsáno: 10.10.2012 ve 13:48:02 hod.

Dobrý den,mohla bych Vás poprosit o radu???Bydlíme v bytovce,je nás tu celkem 5 rodin..jeden byt je prázdný na prodej.Máme tu jednoho souseda,co si z prostorů za bytouvkou dělá skládku nepojízdných aut(1 kamion,2 auta)...chtěly by jsme sepsat nějakou stížnost,aby si auta někam odstavil.Když vykoukneme z okna,pohled nic moc-ostuda :-((.K tomu vlastní ještě dvě pojízdná auta pro svoji potřebu.Chtěly by jsme sepsat nějakou stížnost,jen nevím co by to mělo vše obsahovat....děkuji moc,Martina

241. Martin Klíma zapsáno: 29.10.2012 ve 20:24:34 hod.

Dobrý den, paní Martino, pro stížnosti neplatí zákonná pravidla, mělo by z nich být jasno, na co si stěžujete a jakou nápravu navrhujete. Stížnost není petice.
Paní Blanko, v petici můžete požadovat téměř vše, co má adresát petice v moci. Adresát musí být státní orgán, nebo samosprávní, tedy obec. Ve vašem případě se můžete obracet na obec i na policii. Pokud se budete držet šablony, nebude možné dopustit se protiprávního jednání. Petice může být zamítnuta, ale můžete se odvolat k nadřízenému orgánu.

242. Zuzana Koloušková zapsáno: 27.11.2012 ve 14:39:56 hod.

Dobrý den.
Předem bych Vám chtěla poděkovat za vzor petice, který mi velmi pomohl.
Sepisuji petici za zákaz využívání mořských savců v akváriích, delfináriích a jiných zábavných zařízeních a dále pak petici na celopološné zakázání vystupování zvířat v cirkusech. Petici máme skoro celou sepsanou, nicméně nevím, na který úřad je ji nejlépe směřovat. Nechceme zakázat vystupování zvířat v určitém městě či regionu, ale aby to bylo zakázáno v celé naší republice. Tak jak je tomu v případě cirkusů v Anglii, Řecku atd.

A pak bych měla ještš jeden dotaz a o to ten, zda-li je petiční výbor jen o tom, že se rozhodnu jej vytvořit a napíši na petici s danými osobami, které budou petici zastupovat, či má petiční výbor nějaká pravidla a musí se někde registrovat.
Předem děkuji za odpověď.
Koloušková Zuzan

243. Jitka zapsáno: 20.01.2013 ve 21:17:48 hod.

Dobrý den,
měla bych dotaz. Před novým rokem byla sepsána někým petice, kterou bych potřebovala mírně doplnit. Nikoli však o význam petice, ale o petiční výbor a o jasné formulování požadavku, které z petice nevyznělo jasně. Nicméně do současné doby petici podepsalo více jak 500 lidí.
Je možné petici doplnit ?
Děkuji za odpověď...

244. Lucie zapsáno: 15.02.2013 ve 14:57:53 hod.

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Chci vytvořit on line petici, neboť tématem petice je závažné téma, které se tyče každého občana ČR. Bohužel nevidím jinou možnost jak získat potřebný počet podpisu jinak, než skrze internet a on-line petici. Jen si nejsem jistá, zda jsou opravdu podpisy na on-line petici stejně věrohodné a mají stejnou váhu, jako na petici lidmi osobně podepsané. A další dotaz, pokud se podařilo nasbírat potřebný počet podpisů, co s peticí dále?stačí podpisy jen vytisknout?Jaký je další postup?Děkuji Vám za brzkou odpověď.

245. Lukáš zapsáno: 28.04.2013 ve 14:18:39 hod.

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, pokud se chystáme uspořádat petici o změně času jednání zastupitelstva města (současný čas konání je 15:00h a spousta lidí má pracovní dobu delší a dojíždějí do okolních měst), musí být petice nějak ohlášena nebo stačí jen zajistit potřebné podpisy na petičním archu a odevzdat na městě. Zastupitelstvo bohužel na upozornění jednotlivci nebere ohled a nepřipouští změnu času, proto se pokusíme o změnu touto peticí. Předem děkuji za odpověď.

246. Drahomíra Šmídová zapsáno: 31.05.2013 ve 15:17:16 hod.

Dobrý den. Přemýšlela jsem sepsat petici na toto. V blízkosti našeho bydliště - panelové byty - si někdo založil hernu. V našem paneláku Bydlí dost malých dětí, máme v blízkosti školku, školu - necellých 200m. Herna je otevřena nonstop, zabráno je touto hernou i veřejná komunikace a městská zeleň. Na přilehlé komunikaci se jednoho dne objevila zahrádka a zákaz vjezdu. Nevím, zda majiteli toto někdo povolil. O zrušení této herny mám zájem já i dle mého zjištění 75% obyvatel našeho panelového vchodu Ale nevím, Jak a kde bych měla petici poslat.

247. Denisa zapsáno: 14.06.2013 ve 10:23:27 hod.

Dobrý den, sepsali jsme petici ohledně útulku v našem městě, ale nevíme, jestli mohou podepsat petici občané, kteří nemají v našem městě trvalý pobyt. Předem děkuji za odpověď.

248. Lucie zapsáno: 02.07.2013 ve 17:38:38 hod.

Dobrý den.
Ráda bych aby mi někdo poradil jak sepsat petici na zvolení nového ředitele našeho podniku. Bylo vypsáno výběrové řízení,ale lidé z podniku mají jasno a vědí koho chtějí za ředitele.

249. Eva zapsáno: 10.08.2013 ve 10:58:49 hod.

Dobrý den, prosím Vás už nevidím žádnou jinou cestu jak upozornit na to jak se tento stát chová k matkám samoživitelkám. Chtěla bych sepsat petici, chtěla bych i petiční výbor, kde by byl zvolen jeden člověk na zastupování všech maminek, které mají stejný problém jako já a nikdo je neposlouchá. Potřebovala bych poradit kam se obrátit jak postupovat aby vše bylo tak jak má být. Už jsem vyzkoušela všechno a vím že nejsem jediná s takovými problémy a z vlastní zkušenosti vím, že spousta maminek to raději vzdá, ale já nemohu. Moc Vám děkuji předem za informace. Roháčová Eva

250. ivka zapsáno: 11.09.2013 ve 19:21:58 hod.

dobry den chtela bych se zeptat jak mam napsat petici proti tomu ze nesouhlasime stim jakou nam chteji udelat žs barvu škoyi po zatepleni na mětsky uřad jsme davali navrhi školy jak si ji děti přejou mit ale bylo to zamitnuto a bylo nam řečeno ze nam ji chteji udělat černo-bílou ale to se nam jako rodiču nelibi ani dětem a učitelum ze školy byla bych rada kdybyste mi stim pomohl dekuji ivka

251. Marie Škubnová zapsáno: 01.10.2013 ve 22:43:40 hod.

dobrý večer, prosím o info, zda může být pouze jeden člen petičního výboru. Za skvělý návod na petici a oidpověď Vám mnohokrát děkuji. Moc jste nám pomohl.

252. Lucie zapsáno: 07.10.2013 ve 09:17:36 hod.

Dobrý den,měla bych k Vám dotaz a nevím si rady.V paněláku kde bydlíme,máme souseda který si skoro každý den pouští hudbu nahlas,až tak že nám duní celý byt a nemůžeme se ani dívat na televizi..Když jsem za ním několikrát byla,tak mi řekl že si to nestiší,že není večer..Chtěla bych proti tomu napsat bud petici,nebo nějakou stížnost,co je dostane z baráku pryč..Protože tohle není normální,jsou romské národnosti a já se od nich nenechám nějak omezovat..Tímto vás žádám o pomoc..Předem děkuji a přeji hezký den..

253. Lenka zapsáno: 27.12.2013 ve 22:51:02 hod.

Dobry den,
poprosila bych vas o radu. Obec schvalila vystavbu komunitniho centra pro romskou mensinu. Nemovitost by se mela nachazet pobliz nasich domu na obecnim pozemku. Jsme proti i nasi sousede. Cim se muzeme branit? Petici? Dekuji za odpoved L.

254. Miroslava zapsáno: 15.01.2014 ve 20:56:38 hod.

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda může být v petici uveden návrh na pokutování občanů, kteří venčí psy na veřejném prostranství. Ve vyhlášce města je jen zmínka, že ten kdo venčí psa je povinen po něm uklidit a upřesněno kdy má být na vodítku a kdy pouze pod dozorem, ale někteří si s tím hlavu nelámou. Porušuji to i někteří městští zastupitelé. Pokud by tam byla uvedená částka asi by to mělo větší účinek na dodržování pořádku nežli domluva starosty. A má tam být také uvedeno jakým způsobem by tato pokuta měla být vymáhána? Děkuji za odpověď.

255. Martin Klíma zapsáno: 05.03.2014 ve 17:47:09 hod.

Na často opakované dotazy ohledně petičního výboru: Nemusíte mít petiční výbor, ale udělejte si ho. Domluvte se (nemusíte volit), kdo z vás bude tvořit petiční výbor (např. 3 dospělé lidi, je to na vás) a v šabloně nechte napsáno, že všichni členové petičního výboru jsou oprávněni jednat se státními orgány. Pak choďte na jednání ve skupině, ať máte vyjednávací sílu.

Petiční výbor může mít i jediného člověka, je to na vás.

Na prosazování svých práv máte vyhlášky a zákony, nepotřebujete psát petice. Takže pokud vás např. soustavně ruší soused, můžete se obracet na Městskou policii a požadovat řešení.

256. Denisa Šimková zapsáno: 21.03.2014 ve 21:49:55 hod.

Dobry vecer chtela bych poradit,jak mam sepsat petici ohledně silnice po ktere denně jezdíme do zaměstnání,neboť tato silnice je v dezolatním stavu a za ty roky co tady bydlíme se s ní prakticky nic neudelalo,jedine co se tady udělalo, tak bylo,ze tam byla dana znacka pozor hrboly.A jinak se se silnici nic nedeje.A denodenne tuto komunikaci pouzivame.Dekuji za odpověď

257. Petr zapsáno: 07.07.2014 ve 12:05:57 hod.

Dobrý den, doporučil bych pěkný web pro vytvoření petice s možností si petici vytisknout a sbírat papírové podpsiy nebo kobinaci papírové i elektronické, palec nahoru.

www.e-petice.cz

258. šššš zapsáno: 13.10.2014 ve 13:48:59 hod.

dobry den chtela jsem se zeptat ja sepsat petici na najemnika dekuji

259. mirek zapsáno: 20.01.2015 ve 14:03:50 hod.


Vážená paní,e)
já jmenovaná,a ostatni členové rodiny s dětmy bydlime vbytě pro 6.rodin,osoba se odstěhovala ,a přistěhovali tam do jedne mistnosti 6.bezdomovcu. ostatni rodina stim nesouhlasy aby ty bezdomovci nadale zdržovaly. Prosím .napište mi jak zhruba ma vypadat sepsana petyce.děkují ja níže podepsana.děkují.

260. JITKA zapsáno: 10.02.2015 ve 12:12:05 hod.

Dobrý den,chtěla bych poradit,jak mám sepsat petici na instalovaní bez,kamer u nás v ulici,kde se neustále vykrádají a kradou auta a ničí.Každý den tu policie řeší tyto případy.Děkuji za odpověd.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama