Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Zajímá nás co si myslíte
reklama
reklama
Věci veřejné

Ředitelé dvou prestižních škol kritizují postup radnice

Rozprodáváme město pokoutním způsobem

V programu jednání městského zastupitelstva se objevil bod, zvaný souhlas s prodejem pozemků v budoucí průmyslové zóně. Jedná o obrovský, téměř pětihektarový pozemek mezi ulicí Rudé armády a společností Kovosvit. O několik minut dříve zastupitelstvo schválilo zřízení průmyslové zóny a nyní přicházel na řadu bod prodeje pozemků v průmyslové zóně. Kolem pozemků se otevřela diskuse se zajímavými souvislostmi. Přinášíme reportáž z jednání zastupitelů.

O průmyslové zóně slyšeli nezasvěcení zastupitelé i veřejnost poprvé. Diskusi zahájila Lenka Kučerová (Město pro všechny) s dotazem: "Co si mají občané představit pod pojmem průmyslová a komerčně-průmyslová zóna?".

Starosta Vocílka(Nové tváře): "Je to v podstatně průmysl a nebo obchody."

Vojtěch Kadlčík (Město pro všechny): "Nesmírně tuto záležitost odbýváme. O tyto pozemky kdysi žádalo naše město pozemkový fond, je to obrovská plocha vlastně uprostřed klasického krásného centra města a ta plocha by mohla být někdy rozumně využita. Nevím, jestli jste to sem vzali k dispozici (nevzali, pozn. redakce), ale vysokoškolským studentům se zadal požadavek na urbanistický záměr tohoto prostoru. Jedním z rozumných návrhů bylo zrušit silnici vedoucí k Silonu a posunout ji směrem k poliklinice. Vzniká tam pak obrovský prostor uprostřed města prakticky na jakoukoliv společenskou zástavbu, studenti tam malovali i bytové jednotky. Představte si silnici u polikliniky širší, zahrádky, pak zrušenou silnici a celou plochu až ke Kovosvitu. A tohle je obrovská plocha v centru města a je ve vlastnictví města. A co na tom kdo udělá za 15 nebo 20 let, je otázka investic, které to město bude mít. Tam může v té době být bazén, škola, byty, cokoliv. Nejsem si jistý, zda je v tomto okamžiku rozumné schvalovat prodej, navíc velmi pokoutním způsobem, bez diskuse, bez zakreslení, bez rozhodnutí a jen tak se bokem řekne, že se prodává půda v nějaké průmyslové zóně. Ve skutečnosti se prodává orná půda, protože zde nemáme změněný územní plán a nad změnou územního plánu bychom měli naprosto zásadně diskutovat! Je to naprosto uspěchané a málo seriózní. Překvapuje mě, že já jako zastupitel se tu dovídám, že chceme tyto pozemky prodávat a v komentáři čtu, že už jsou na tyto pozemky tři zájemci."

Miroslav Vocílka (Nové tváře): "V okolí vyrůstá mnoho bytů a i individuálních staveb. Pokud se podaří postavit v okolí města všechny plánované byty, bude zde disproporce mezi prací a bydlením. Je třeba rozšířit možnosti pro podnikání."

František Beneš (Nové tváře), který bydlí na zmiňované ulici Rudé armády, prosazuje vznik průmyslové zóny, protože by došlo ke zrušení ulice Rudé armády a jejímu posunutí o několik metrů, což by přineslo vyšší bezpečnost před rychle jedoucími vozidly. "Sezimovo Ústí oproti okolním obcím tragicky zaostává, neboť zde nejdou zaměstnavatelé. Každé město se snaží dát podnikatelům prostor pro činnost, protože si tak lidé mají kde vydělat peníze. Prostoru je ve městě dost, vhodnější lokalitu pro tyto aktivity najít nemůžeme." František Beneš si dále slibuje snížení hluku z Kovosvitu, protože ho obtěžuje zvuk tlakového vzduchu a vysokoobrátkových strojů.

Dle starostova vyjádření mají být v nové průmyslové zóně průmysl nebo obchody. Obávám se, že daleko pravděpodobnější bude průmysl. Z dobře informovaných zdrojů vím zatím o dvou firmách, které mají o pozemky zájem. Ani jedna zde neplánuje obchod, ale výrobu. V jednom případě výrobu dosti hlučnou, neboť se při ní pracuje s rozbrusy a frézami. František Beneš si tak prosazováním průmyslové zóny blíže ke svému obydlí může vykonat medvědí službu a ještě rád vzpomínat na zvuky ze vzdálenějšího Kovosvitu.


Marcel Gause (Město pro všechny): Ať se nám to líbí nebo ne, Sezimovo Ústí je prakticky sídlištěm pro ubytování lidí, kteří dojíždějí za prací. Když se podíváte, kolik obchodů zde bylo dříve, kolik je jich nyní, kolik jich živoří, tak si nejsem jistý, že se nám podaří sem nějaké obchodníky natáhnout. Nestálo by za to udělat nějaký průzkum mezi obchodníky, mezi lidmi, zda mají zájem do toho jít, než o něčem takovém rozhodneme?

Miroslav Vocílka (Nové tváře): Je pravděpodobné, že velký obchoďák sem nepůjde. To je ale můj názor a je to podloženo jednáním s obchodníky.

Diskusi ukončilo hlasování. Pět zastupitelů bylo proti, tři se zdrželi, ostatní svou většinou návrh schválili. Pro průmyslovou zónu byli zastupitelé současné vládnoucí koalice ODS, ČSSD, US-DEU a Nových tváří.

Může obyvatele Sezimova Ústí a především Německa něco zachránit před vlivy nového průmyslu, když starosta a jeho muži myslí především na peníze? Obracím své předposlední naděje na stavební úřad, který má moc poměrně přesně určit, co budou moci podnikatelé blízko obytných zón provozovat. Může územním plánem omezit činnosti na lehkou výrobu. Úředníci stavebního úřadu jsou sice profesionálové, ale nemohou odolat tlaku nadřízených, kteří rozhodují o jejich platu a kariéře. Úředník s vlastním názorem nevydrží na úřadě dlouho. Úřadem vládne železnou rukou tajemník Josef Čáp a ten přátelsky podporuje jednu z firem, která chce na pozemku podnikat. Poslední naději tedy vidím v rychle se blížících podzimních volbách.

Redakce - 27.02.2006
1. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 27.02.2006 ve 08:54:53 hod.

Nevím jestli jsem jediný, ale chce se mi z toho zvracet. Když bývalé vedení dostalo pokutu za špatně vypočítanou cenu tepla ve výši asi 1 000 000,- Kč byl z toho soudní proces a bůh ví co ještě. A to šlo pouze o chybu. Nyní hlasováním vědomě projde pokuta ve výši 4 000 000,- Kč a vsadím svoje boty, že z toho nebude nic. Už aby byl ten podzim...

2. Kájina zapsáno: 27.02.2006 ve 10:04:10 hod.

Nějak nechápu o čem zastupitelům jde. Když si přečtu, jak logicky argumentoval
pan Kadlčík a vlastně ho nikdo neposlouchal, to vůbec nikomu nedošlo, že Vocílka
prodej zabalil do dárkového papíru a předhodil zastupitelům? Názor pana Beneše
mě nepřekvapuje, jeho výroky ze zastupitelstev mi připadají, jako by se právě vrátil z kosmu, že absolutně netuší o co jde a že snad v S.Ústí ani nebydlí.
A co se týká pokuty, neříkejte mi, že zastupitelé schválili, že město dobrovolně zaplatí pokutu ve výši 4 miliony korun. No a jestli město prosazuje jednu firmu, a bude se o tom vědět, jako že už se ví, tak tato kauza může skončit také u soudu.

3. Martin Klíma zapsáno: 27.02.2006 ve 10:47:00 hod.

"K čemu je platná většina, když nemá rozum," zaznělo zde již dávno v jedné z reakcí a citát přesně vystihuje podstatu chování současného vedení města za podpory křehké 12ti členné většiny v zastupitelstvu. Současný demokratický systém je sice na většině postaven, ale systém u většiny předpokládal zdravou míru sebereflexe a zodpovědnosti. Obzvláště, jedná-li se o občany města rozhodujících o svých spoluobčanech. Arogantní, silové a zaslepené prosazování kroků poškozujících město be zohledu na nepřehlédnutelné argumenty protistran, je ve své podstatě forma agrese a neměla by mít v občanské společnosti místo.

4. rodák zapsáno: 28.02.2006 ve 14:43:15 hod.

Pokud vím, tak firma Baťa v tomto prostoru plánovala při založení města sportovní areál s fotbalovým hřištěm, aby oddělila průmysl od obytné zóny. Myslím si, že to byla šťastná idea a proto se divím že během chvilky na jednom zasedání lidí, kteří v tu chvíli mají moc se jako mávnutím proutku změní celá struktura města.

5. Josef zapsáno: 02.03.2006 ve 00:04:20 hod.

Smutné, velmi smutné.

6. Kordula zapsáno: 03.03.2006 ve 17:41:21 hod.

A co poslat stížnost na kontrolní výbor na kraj,je tu někdo,kdo by se toho ujmul?

7. Milan Vlček zapsáno: 04.03.2006 ve 20:19:17 hod.

Alternativní stránky Sezimovo Ústí najdete na adrese http://sezimovousti.sweb.cz , najdte tam fotografie a dokumrnty které zde nenajdete.

8. Martin Klíma zapsáno: 05.03.2006 ve 13:33:09 hod.

Pane Vlčku, děkujeme za příspěvek. Jako zastupitel máte možnost zde publikovat jakékoliv svoje názory přímo v rubrice jako běžné články, což dobře víte, neboť jste tuto nabídku samozřejmě obdržel. Nemusel jste si tedy dělat práci a zřizovat další alternativní stránky. Tento web má výhodu, že zde mohou lidé k jednotlivým tématům diskutovat. Takže pokud se nebojíte otevřené diskuse, napište článek a pošlete ho e-mailem. Oslovíte daleko více lidí a ještě se dozvíte nějaké názory. Komunikace s občany je přece pro zastupitele velice důležitá. Těším se na další spolupráci.

9. Pavla zapsáno: 05.03.2006 ve 20:06:36 hod.

Chtěla bych se pana Vlčka zeptat co on jako zastupitel za předlouhé tři roky pro město kromě špíny,pomluv a zla udělal on. Myslím si, že by se měl raději starat o rodinu a svého pejska. Slyšela jsem, že máme ale zastupitelů jeho kvalit více. To bude asi ten necelý rok delší než ty tři předlouhé.

10. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 06.03.2006 ve 07:43:30 hod.

Pan Vlček totiž nic jiného neumí než je házení špíny na ostatní. Ostatně o této jeho libůstce svědčí i jeho nové webové stránky. Zajímalo by mne, proč se nepřihlásil do výběrového řízení na nájem tepelného hospodářství sám, když mu tak Energoinvest vadí. Ono se totiž snadno kritizuje, ale něco udělat, to už je těžší. Mimochodem kdepak dnes je slavný Sezimoústecký auditor ing. Mrázek, jehož zprávami se pan Vlček tak statečně ohání.

11. Martin Klíma zapsáno: 06.03.2006 ve 09:42:37 hod.

Já osobně jsem velice rád, že pan Vlček zveřejnil materiály, ke kterým bych se jinak nedostal. Díky němu se teď totiž může konečně veřejně ukázat výsledek roční práce auditora Mrázka, který toto město stál odhadem 250 tisíc Kč. Hodně to vypovídá o produktivitě a schopnostech dobře zašitého důchodce s dvacetitisícovým přilepšením ke starobnímu důchodu. Rovněž se ukazuje, pro koho ve skutečnosti auditor dělal. Podle zákona podléhal pouze starostovi, ve skutečnosti ale dostával úkoly prakticky pouze od Vlčka.

12. zapsáno: 06.03.2006 ve 10:55:47 hod.

Celkem nechápu pana Vlčka proč zakládá další alternativní stránky a ještě k tomu na swebu-zachvíly mu dojde prostor.Jinak být panem Klímou tak se okamžitě vrhnu na mazání,stačilo to snad říci v odpovídajícím tématu viz. http://img150.imageshack.us/img150/1484/vlcek7kx.png .

13. Karel zapsáno: 06.03.2006 ve 11:13:34 hod.

Tak jsem se podíval na stránky pana Vlčka. Ovšem nějak nechápu, co to má znamenat,
není kde na jeho články reagovat, tak to udělám na vašich stránkách, když už se pan Vlček prezentuje dokonce i pod kulturním programem na březen.
Vypadá to tak, že tři roky pan Vlček spal, a nyní před volbama se začíná probouzet?
A vytahovat věci, které už nikoho ani nebaví číst? Co dělá jako zastupitel? Proč věci neřeší se současným vedením? To proto, že už ho mají všichni dost? Ale za chvíli mu zase Vocílka bude naslouchat, přeci mu ke křeslu starosty před lety dopomohl jenom Vlček, ne? Tak je teď zase potřeba jeho podpory! Volby za dveřma, důvodů, proč volit nové tváře zase tolik není, dokonce ani důchodci, kteří nad mladou krví Vocílky drželi ochrannou ruku už toho všeho mají dost a volají po změně. A v případě, že Vlček bude dělat volební kampaň vylepováním článků po výlohách, to už tady jednou bylo, a teď po letech, kdy lidi zjistili, že se město změnilo jen k horšímu, ani ty výlohy číst nebudou.Ono totiž všeho moc škodí. A lidi nejsou padlí na hlavu.

14. zapsáno: 06.03.2006 ve 12:26:55 hod.

Což o to komentáře že tam nejsou chápu, ne každý umí,PHP,ASP atd...-já třeba taky ne. Ale celkem by mě zajímalo to s tim automatickým mazáním e-mailů od pana Vlčka, i když bych rád věděl co s toho pan Klíma měl.Pochybuju že se normálníí člověk rozhodně koho bude volit,podle nějakého plakátu na výloze.

15. Martin Klíma zapsáno: 06.03.2006 ve 15:18:54 hod.

ad 12) Nebudu tyto duplicitní příspěvky mazat. Pan Vlček očividně chtěl, aby se o jeho alternativních stránkách dozvědělo co nejvíce lidí a já mu to rád dopřeju.

ad 14) Možná to sem dám jako článek. Ona ta Mrázkova rádoby prověrka byla dost amatérsky udělaná, (stačí se podívat, jací odborníci poštovní systém kontrolovali) a ještě k tomu protokolu patří další písemná část, kterou se na prověrku reagovalo. Tu tam pan Vlček z nějakého důvodu nemá. Končilo to nakonec trestním oznámením, které šetřilo místní oddělení policie. Celý ten příběh o paranoie je spíš práce pro psychiatra, než pro normální čtenáře.

16. Ladislav Kubeš zapsáno: 07.03.2006 ve 10:39:35 hod.

Pane Vlčku, proč město platí vývoj a provoz oficiálních stránek z peněz občanů a zastupitelé publikují dokumenty pokoutním a amatérským způsobem, za který by se dnes styděl i žák základní školy??? Myslím, že budete muset ještě mnoho věcí nám občanům vysvětlovat a zaplatit. Obávam se, že www stránky bude ta menší část našich vyhozených peněz.

17. Ota zapsáno: 08.03.2006 ve 19:36:24 hod.

Pane Vlčku, alternativní stránky pro vás jsou www.plbohnice.cz. Příjemný pobyt.

18. Martin Klíma zapsáno: 09.03.2006 ve 01:47:21 hod.

Vážený Oto, ač vaše pohnutky chápu, byl bych rád, kdyby se zde to "spamování" jednoho příspěvku pod více článků nestalo trvalým zlozvykem. Předchozí spamer pan Vlček se dokázal pod všechny své příspěvky podepsat celým jménem. U vás, s výjimkou vtipu, chybí informační hodnota i ten podpis. Děkuji za pochopení.

19. František Beneš zapsáno: 12.03.2006 ve 15:04:43 hod.

Dobrý den, chtěl bych zde reagovat na úvodní článek i na některé příspěvky, zejména proto, že moje vyjádření na zastupitelstvu se neshoduje s uvedeným textem.
1. Posunutí provozu z Rudé armády nesouvisí přímo s průmyslovou zónou. Jistě by prospělo mně i všem obyvatelům, kteří na Rudé armády bydlí, nevidím nic špatného na tom, že o tom mluvím. Čas ukáže, zda je to reálná myšlenka. Osobně si myslím, že snad dojde k zakreslení nové komunikace do územního plánu, ale nějaké rychlé realizaci moc nevěřím...
2. Hluk z Kovosvitu mně neobtěžuje, pouze jsem řekl, že taková věc existuje a proto si nedovedu lokalitu před Kovosvitem představit pro výstavbu bytů.
3. Malý příklad: Brzy se ze Sezimova Ústí odstěhuje firma, která zaměstnává cca 40 až 50 lidí (kolik je takových zaměstnavatelů v SÚ?) do průmyslové zóny u Chotovin, protože v SÚ nemá prostor pro svůj další rozvoj. Je to dobře? Na to může mít každý jiný názor. Já osobně si myslím, že to dobře není.
4. Průmyslová zóna není pouze parkoviště se supermarketem. Vždyť celé Sezimovo Ústí 2 je vlastně pouze velmi dobře realizovaná průmyslová zóna. (Podívejme se na dobové fotografie, jaká stavba se stavěla jako první...). Pokud firma Baťa plánovala velkorysé sportoviště, musela nejdříve postavit fungující a ziskový průmysl. První podmínkou pro stavby občanské vybavenosti je zaměstnanost lidí, dynamika dané lokality. Jako první to znamená poskytnout investorům a potenciálním zaměstnavatelům prostor.

20. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 13.03.2006 ve 07:46:04 hod.

Vážený pane Beneši. Pak tedy jistě nebude problém zveřejnit podnikatelské záměry jednotlivých zájemců o koupi pozemků. Nebo ano?

21. Martin Klíma zapsáno: 24.03.2006 ve 08:34:21 hod.

Dobrý den, chtěl bych trochu se zpožděním reagovat na váš příspěvek, pane Beneši. Především bych vám chtěl poděkovat za toto kultivované vyjádření. Není pochyb, že o věcech intenzivně přemýšlíte. Avšak i ty sebelepší úmysly, podložené přáním nebo intuicí nejsou k ničemu, nejsou-li podloženy skutečnou analýzou. To je to, co je zde kritizováno. Zbrklý prodej kusu města bez řádné analýzy SWOT, pouze na základě domněnek. Krok nevratný a výsledek nejistý.
Posun ulice Rudé adrmády, resp. přesun intenzivní dopravy na jinou komunikaci, je dobrá myšlenka. Nová transitní komunikace by mohla vést přímo na okraji průmyslové zóny těsně vedle Kovosvitu. Osobně si myslím, že kdyby vás kolegové chtěli v této myšlence podpořit, vyjmuli by z prodávaných pozemků kus pro budoucí silnici.

22. Zdeněk zapsáno: 05.04.2006 ve 14:38:07 hod.

Když p.Baťa stavěl fabriku a domky "v Německu", určitě myslel jak daleko je postavit, aby jejich obyvatele nerušil hluk z hal a zase ne tak daleko, aby to lidé neměli daleko do zaměstnání. Tehdy to byly jedny z prvních domků spolu s kolonií.Takže se jedná o ochrannou zónu. Kdo by si na tomto pruhu tak blízko u fabriky chtěl postavit domek? Myslíte, že by se našel zájemce? Leda tak s vysokou odhlučňovací stěnou. Stejně tak je absurdní, promiňte mi to, aby se tam stavěly další dílny a haly, kde, jak jsem se dočetl, bude patřičně hlučno. Myslím, že po dohodě v a.s. Kovosvit nebo ve Strojosvitu by se našla i část haly za solidní pronájem, kde je vše zařízeno vč. tepla a bez velkých stavebních a náročných prací. Není toho průmyslu od Strojosvitu, přes Masnu, Madetu, Silonu tady již dost? Děkuji.

23. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 06.04.2006 ve 10:09:34 hod.

Milý Zdeňku. Vaše odpověď má něco do sebe. V tom případě se přímo nabízí uskutečnit původní Baťův záměr - využití jako sportoviště.

24. Zdeněk zapsáno: 06.04.2006 ve 18:51:04 hod.

A víte příteli ,že mě sportoviště také napadlo, a to Baťův původní záměr neznám? Ani by se jeden nedivil, kdyby tuto variantu chtěl uskutečnit. Byl pragmatik. Např. hřiště, minigolf, petang, jako ve Francii u Biskaje, kde ho s oblibou léta hrají pensisté, to by nebylo špatné. Znovu podotýkám, že hal a volných dílen se v místních podnicích či v Plané, zajisté najdou a jistě i k prodeji. Ale tuto věc by musel intervenovat náš městský úřad s danou firmou, pokud ze Sezimova Ústí vážně nechce udělat malý Třinec, město ve fabrice. Naše město si vskutku zaslouží pěstovat trvale pěkný vzhled, tím spíše, aby se turisté nemuseli děsit průjezdem města na Planou mezi halami firem.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama