Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Stránky kde máte své místo
reklama
reklama
Věci veřejné

V Sezimově Ústí skončí starosta. Kdo ho nahradí?

MFDnes: V Sezimově Ústí skončí starosta

Sezimovo Ústí - Starosta Sezimova Ústí Bedřich Beneš (ODS) ve své funkci k poslednímu lednu končí. Ze zdravotních důvodů. Opozice ve městě u Tábora se však netají tím, že kdyby neodstoupil sám, navrhovala by jeho odvolání.

„Vyčítám mu nekoncepční chaotické jednání i diktátorský způsob řízení,“ říká zastupitelka a ředitelka místní školy Hana Hojsáková, která kandidovala za Město pro všechny.
Další opoziční zastupitel Martin Klíma (Zelená pro město) zase tvrdí, že Beneš podle něj nedával občanům prostor k vyjádření na zastupitelstvu. „Porušoval demokratické principy i tím, že nedovoloval účast opozicí nominovaných členů v komisích rady,“ vypočítátá důvody, které mu na jednání starosty vadily.

Sám Beneš na úterní jednání zastupitelů nepřišel a včera pro MF DNES jen konstatoval: „Stojím si za zdravotními důvody, které jsem uvedl v dopise jako důvod odstoupení. Nebudu to dál komentovat. Neschopenku sice nemám, ale necítím se zdravotně v pořádku,“ dodal. Tím vysvětluje i to, proč se v poslední době neúčastnil jednání zastupitelstva. V Sezimově Ústí je deset zastupitelů v opozici a jedenáct tvoří koalici. Podle koaliční dohody patří post starosty ODS, prvním místostarostou je člen ČSSD, dalším pak člen hnutí Nezávislí - Nové tváře.

Zatímco starosta byl neuvolněný a pracoval ve své firmě, oba místostarostové, Pavel Samec (ČSSD) a Miroslav Vocílka (NNT), funkci vykonávali na plný úvazek.

„Jako zdejšímu obyvateli mi vadí, že (Beneš) bral starostování jako brigádu. Myslím, že je to služba občanům a logicky se tomu člověk musí věnovat stoprocentně,“ uvedl pan Zdeněk, který spolu se čtyřmi dalšími lidmi jednání sledoval.

Člen rady Vít Stryhal byl jako nezávislý na kandidátce ODS a je teď vývojem událostí zklamán. „Vadí mi hlavně nespolehlivost některých koaličních partnerů. Jsem totiž přesvědčen, že hlavní problém vznikl právě v koalici,“ připustil.

Samec ani Vocílka se k odstoupení starosty vyjádřit nechtěli. „Až 4. února budeme na zastupitelstvu volit starostu, některá jednání rozhodně povedeme,“ poznamenal Samec. K možnému pnutí v koalici Vocílka jen dodal: „Pokud nějaké bylo, tak je to vnitřní záležitost. Nemíním o tom spekulovat.“

Sezimovo Ústí už jednou rezignaci starosty ze zdravotních důvodů zažilo: v roce 2004 odstoupil po dvou letech na postu Jiří Peterka. A kdo může být nyní novým starostou města? „Máme demokracii, takže kdokoliv z 21 zastupitelů,“ je přesvědčený Vocílka.

Klíma tvrdí, že opozice takové ambice nemá a nechce narušovat koaliční dohodu. „Rozhodně ale budeme usilovat, aby zástupce opozice byl členem rady. Chceme mít přehled. Rada uzavřela některé pronájmy za symbolickou cenu a to se nám nelíbí,“ vysvětluje Klíma. Stryhal připomíná, že post starosty je zakotven v koaliční dohodě. „Máme v zastupitelstvu největší počet členů, uvidíme, jak to nakonec dopadne.“

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
21.01.2010 - MIRKA NEZVALOVÁ - Jižní Čechy - str. 01

Redakce - 25.01.2010

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama