Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Hledáme souvislosti
reklama
reklama
Věci veřejné

Rada potvrdila Miroslava Smetanu ředitelem nové organizace

Ředitelem je vedoucí odboru

Miroslav Smetana, ředitel Správy města
Nikdo jiný by nebyl schopen převzít chod odboru v tak krátkém čase

V pondělí 6. prosince se konalo výběrové řízení na pozici ředitele správy města. Správa města je nová příspěvková organizace, zřizovaná městem Sezimovo Ústí k tomu, aby zajišťovala činnosti, které doposud vykonával odbor správy města při městském úřadu. Jedná se tedy o oddělení největšího odboru od městského úřadu. O důvodech, které k tomu vedly a o problémech, nesrovnalostech a kritice některých zastupitelů, jsme informovali v minulých článcích.

Opozice opět neseděla ve výběrové komise na pozici ředitele správy města, i když mezi sebou má 3 ředitele příspěvkových organizací. Komise si vystačila s tajemníkem Josefem Čápem (ODS), podnikatelem Vítem Stryhalem (ODS), starostou Plané nad Lužnicí Františkem Chramostou (ODS), komunistickým zastupitelem Josefem Králíkem a vedoucí finančního odboru Evou Šiškovou. Odborníky zastupoval Jan Červenka, ředitel technických služeb města Soběslavi. Převaha zástupců oblastní ODS může naznačovat, komu na transformaci nejvíce záleželo.

Komise doporučila Miroslava Smetanu, dosavadního vedoucího odboru správy města. Stalo se tak ještě v pondělní podvečer. Dle slov tajemníka MěÚ Josefa Čápa se tak stalo po delší diskuzi, kdy každý z členů komise měl možnost napsat své tři favority v preferovaném pořadí. "Pan Smetana z tohoto systému vyšel jako vítěz, a to s poměrně slušným náskokem", řekl pro náš server Josef Čáp. I když naše redakce měla již týden před výběrovým řízením informace, že se na městském úřadě obecně počítá s vítězstvím Miroslava Smetany, tajemník Čáp popřel, že by mohlo být předem rozhodnuto. "Pan Smetana skutečně nebyl jediným úspěšným kandidátem, ale nakonec jsme se rozhodli pro něho, protože nikdo jiný by nebyl schopen převzít chod odboru v tak krátkém čase". Z odpovědi jednoznačně vyplývá, že hledisko manažerských kvalit muselo jít stranou, jelikož nová organizace má začít fungovat za necelý měsíc. Miroslav Smetana, jako dlouholetý vedoucí odboru, je skutečně zárukou dalšího pokračujícího fungování správy města. Zná všechny zaměstnance, skladbu práce, detailně umí rozpočet svého odboru, má kontakty na dodavatele, nemusí se učit nic nového a může svou energii věnovat velkému množství administrativy, která přechod na příspěvkovou organizaci provází. Rada města na svém mimořádném zasedání 7. prosince návrh komise potvrdila a Miroslava Smetanu jmenovala ředitelem.

Lze počítat s tím, že budoucnost Miroslava Smetany by byla značně nejistá, pokud by přechod správy města nebyl pod časovým tlakem. Není tajemstvím, že velmi významný člen vedení města by na jeho místě od samého začátku volebního období viděl raději někoho jiného. Osobní zájem nakonec musel ustoupit hrozbě daleko většího rizika. Nabízí se ale ještě další spekulace. Naše redakce získala informace, že právě Miroslav Smetana má vystupovat jako svědek u soudu proti Petru Podolskému, bývalému tajemníkovi MěÚ. Ten bude tento týden u soudu čelit žalobě na náhradu škody, která městu vznikla v roce 2002 zaplacením téměř miliónové pokuty za špatně spočítanou cenu tepla. Z mnoha pokusů nové politické garnitury, je tento první, kdy se podařilo dostat nějakého představitele bývalého vedení před soud. Je jasné, že politický význam podobné události není možné podceňovat. Významné svědectví by pak nemusel být problém vyměnit za ředitelské křeslo. Zdali tomu skutečně tak je, nám odpověděl tajemník Čáp, že samozřejmě nemůže vědět, jestli se někdo s někým o něčem dohodl či nedohodl, ale on osobně o ničem takovém neví.

Ať tak či tak, zdá se, že pro všechny dobře. Město získalo ředitele, který se nemusí nic učit a je nejsnazší zárukou dalšího fungování správy města. Miroslav Smetana má místo, o které by jinak pravděpodobně přišel. Pokud na něm rok vydrží, může s úsměvem odejít do důchodu.

A pokud z toho některý z aktérů vybojoval něco navíc, pak to svědčí o jeho slušných manévrovacích a vyjednávacích schopnostech.

Redakce - 13.12.2004

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama