Radnice blokuje snížení ceny tepla a chce ještě víc
Energoinvest se setkal s odběrateli
Stali jsme se rukojmími v politické hře Bedřicha Beneše?
Společnost Energoinvest, která je v našem městě provozovatelem centrálního zásobování teplem, pořádala v úterý 1. března 2005 setkání s pozvanými zástupci největších odběratelů. Za společnost se zúčastnili jednání pánové Kudrna a Čejka a za majitele, společnost SFW, s.r.o. pan Kůla, který je současně předsedou dozorčí rady Energoinvestu.
Při tomto jednání se zástupci společnosti snažili vysvětlit odběratelům, proč ještě není stanovena cena tepla pro tento rok. I přesto, že Energoinvest po výměně vlastníka snížil průměrnou cenu tepla za rok 2004 nominálně přibližně o 2 Kč, plus inflace tedy reálně celkem bezmála o 15 Kč/GJ, a podobně tomu tak plánuje na rok 2005, souhlas s cenou nedal zástupce města Sezimovo Ústí. Tím je zastupitel a radní Bedřich Beneš. Podle pravidel má zástupce města právo vetovat cenu a pokud nedá souhlas s cenou novou, platí cena současná, tedy vyšší.
Dle aktuálních pravidel pro tvorbu ceny tepla je třeba sjednotit cenu tepla pro bytové a nebytové odběry. Protože byly nebytové odběry pravidly regulace dříve znevýhodňovány, dochází k podstatné slevě 18 Kč/GJ. U bytových odběrů by tomu mělo být do jisté míry naopak i zde se však podařilo mírně ušetřit.
Svůj postoj Bedřich Beneš vysvětloval občanům města v místním radničním zpravodaji. Jeho článek byl ale pro mnoho laických čtenářů naprosto nesrozumitelný. Bohužel ani na jednání s odběrateli se zástupce města nezúčastnil diskuse a rozumné argumenty proti faktům uváděných Energoinvestem také nezazněly.
Ze srozumitelnějších pramenů (usnesení rady ze dne 10.1.2005) víme, že Bedřich Beneš dostal od rady města za úkol neschválit cenu, pokud přesáhne 400 Kč za GJ včetně DPH. To je podle zástupců Energoinvestu požadavek, který není reálné splnit, protože náklady na výrobu a dodávku tepla je třeba hradit z příjmů a firma podniká v této oblasti za účelem přiměřeného zisku. "Sponzorem by pochopitelně nemohla být ani radnice ani nedaleký dodavatel energie ani jiný majitel," zdůraznili zástupci Energionvestu.
Přesto město trvá na svém požadavku ačkoli zástupce města v dozorčí radě společnosti Bedřich Beneš musí z podkladů vědět, že jde o nesmyslný požadavek. Zástupci společnosti vysvětlili, že dokonce i hrubý zisk společnosti je zlomkem požadované částky. Použít pro takový účel by se však mohl teprve až čistý zisk. "Je tedy zjevné, že takové rezervy zde nejsou," vysvětlili zástupci společnosti.
Naskýtá se otázka, zda se ve věci výše ceny tepla Bedřich Beneš a městská rada chovají jako řádní hospodáři dle požadavku obchodního zákona a zákona o obcích. Prosazením takového požadavku by totiž vážně ohrozili fungování společnosti a ohrozili hodnotu majetku města, který má společnost pronajatý. Naštěstí je zde však energetický regulační úřad, který svým výrokem ke spravedlivé ceně tepla může podobné snahy ukončit.
V této souvislosti je zajímavé, že Bedřich Beneš, který zastupuje město i v otázkách ceny vodného a stočného, schválil před koncem roku bez jakýchkoliv průtahů zvýšení ceny vody pro občany města, která se za posledních deset let zvýšila podstatně více než cena tepla. Podle informací od některých odborníků nasvědčuje situace tomu, že dodavatelská firma bude mít zisk o několik milionů vyšší, aniž by potřeba vyššího zisku byla rozumně zdůvodněna například srovnatelně zvýšenými náklady.
Majitel společnosti Energoinvest a její vedení se snaží podle svých slov s radnicí a ostatními klíčovými partnery co nejlépe vycházet. Postoj současného vedení radnice městu nic nepřináší, když si tvrdohlavě klade požadavky a zdá se, že si plete svoji úlohu ochránce ceny tepla se snahami mluvit do řízení chodu společnosti. Zdá se, že se nové vedení města stále ještě nevyléčilo z nenávisti vůči této firmě.
Postoj radnice připomíná truc malého dítěte dupajícího do země a odmítajícího se hnout z místa. Během jednání zástupce nás občanů Bedřich Beneš beze slova odešel. Společně se zastupitelem a zarputilým bojovníkem proti Energoinvestu Milanem Vlčkem a zástupcem učiliště COP Jozefem Vargou. Ten oznámil, že učiliště bude přecházet na jiný zdroj tepla.
Bedřicha Beneše jsme se snažili kontaktovat a získat jeho vyjádření. "Na maily neodpovídá, možnost telefonického rozhovoru odmítá a při náhodném osobním setkání přede mnou utíká jak malý kluk," vysvětlil šéfredaktor serveru Martin Klíma. Možná se bojí, že by se natvrdo ukázalo to, o čem se již dlouho mluví - že zástupce radnice dané problematice vlastně ani moc nerozumí a ve všech radách je především z důvodů své další vysněné politické kariéry v ODS.
Škoda že se podobné trucovité postoje neprosadily tam, kde by byly skutečně třeba. Mohli bychom ušetřit za vodu podobně jako za teplo.
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec