Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Stránky kde máte své místo
reklama
reklama
Věci veřejné

Cena tepla s chladnou hlavou a odstupem času

Jaká bude cena tepla za rok 2005?

Energetický regulační úřad na svých internetových stránkách zveřejnil předběžné ceny tepla za rok 2005. Cena tepla v Sezimově Ústí 2 je úřadem odhadnuta na 458,84 Kč (včetně DPH). Pro srovnání uvádíme ceny tepla ve vybraných okolních městech formou tabulky a grafu.

MěstoCena za GJ vč. DPH
Sezimovo Ústí458,84
Soběslav329,70
Tábor462,00
Bechyně536,38Předvším srovnání s městem Tábor je velmi inspirativní, neboť Tábor ještě nemá dokončenou rekonstrukci tepelného hospodářství a toto město čekají ještě rozsáhlé investice. Hovoří se například o 750 milionech na rekonstrukci táborské teplárny v souvislosti s přechodem na jiné topné médium. Sezimovo Ústí 2, které bylo v minulosti intenzivně kritizováno za drahé teplo, bylo před volbami účelově srovnáváno s městy, které měly teprve před rekonstrukcí a měly teplo nezatížené novými investicemi.

Sezimovo Ústí se zastaralým systémem parních rozvodů každoročně hradilo ztráty v centrálním vytápění ve výši několika milionů Kč. Pro správné pochopení je třeba si představit, že tímto způsobem přispívala každá průměrná rodina částkou cca 2500 Kč ročně na teplo pro část obyvatel města, připojenou na centrální rozvod. Tímto způsobem například od obyvatel Sezimova Ústí I, kteří si topí sami, putovalo do horní části města přibližně 1,5 milionu Kč na krytí tepelných ztrát.


Sezimovo Ústí v té době poněkud předběhlo dobu a začalo po roce 2000 s rekonstrukcí tepelných rozvodů a výměníkových stanic dříve než ostatní města. Investice s sebou logicky přinesly nepříjemné zvýšení ceny tepla. V porovnání s ostatními městy možná šokující, protože nebylo kde srovnávat. Teprve v současném světle, kdy k rekonstrukcím a s tím souvisejícímu zdražování přistoupila i další města, se ukazuje, že cena tepla v Sezimově Ústí je dokonce nižší než v okolí.

Martin Klíma

Redakce - 07.02.2006
1. Podolský Petr zapsáno: 07.02.2006 ve 22:00:23 hod.

Vážení, to že cena tepla bude v Táboře ve velmi krátkém čase srovnatelná, ne-li vyšší než v Sezimově Ústí, věděli všichni, kteří se s touto problematikou dostali nějak do styku, již dávno. Nevěděli to pouze Ti, kterým šlo o politický profit z matení mysli spoluobčanů, jmenovat je jistě není potřeba. Pokud si srovnáte některé výroky a názory politiků a stanoviska sdělovacích prostředků z té doby (rok 2000-2002), snadno pochopíte jakým způsobem jste byli informováni a jak intenzivně jste byli přesvědčováni o téměř kriminálním chování lidí zodpovídajících za rekonstrukci tepelného hospodářství Sezimova Ústí. Dnes se Vám ukazuje jedna pozitivní věc-cena v tomto městě bude po řadu let bezprostředně ovlivňována inflačními vlivy a nutnými technickými opatřeními při distribuci tepla. Vybírejte pečlivě ty, kteří Vám radí a kteří Vás nabádají k nenávisti proti všemu, co neslouží jejich konkrétnímu zájmu.

2. Milan Vlček zapsáno: 04.03.2006 ve 20:43:22 hod.

Další zajímavé informace a fotografie týkající se nejen tepla v Sezimově Ústí najdete na alternativní adrese Sezimova Ústí http://sezimovousti.sweb.cz

3. Ota zapsáno: 08.03.2006 ve 19:39:13 hod.

Pane Vlčku, alternativní stránky pro vás jsou www.plbohnice.cz. Příjemný pobyt.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama