Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Pro lidi co chtějí mít názor
reklama
reklama
Věci veřejné

Zastupitelé schválili zřizovací listinu správy města

Správa města bude novou organizací

zastupitelé na zasedání zastupitelstva
Zastupitelé měli za úkol schválit paskvil a také to udělali.

I přes jasnou a zcela konkrétní kritiku opozice schválily spojené koaliční síly s tichou podporou komunistů příspěvkovou listinu a tím i transformaci odboru správy města na příspěvkovou organizaci. Opozice varuje, že nás to bude stát milion korun. Stalo se tak 30.11.2004 na zasedání zastupitelstva města.

Hlavním tématem zasedání zastupitelstva bylo bezesporu schvalování zřizovací listiny pro zamýšlenou příspěvkovou organizaci správy města. Zastupitelům předložená zřizovací listina nesla jasné známky tzv. šití horkou jehlou. Stylistické chyby, překlepy, nelogičnosti, protiřečící si věty. To vše bylo předmětem oprávněné kritiky. "U bodu 7 není řešeno odepisování majetku. Kde jsou řešeny prodeje? Možná je toto nedomyšlené, možná je toto nešťastná formulace... Nejsem si jistý, zda tady něco nevypadlo, naopak se mi tady zdá, že tato věta je zde dvakrát", tyto a další podobné argumenty vznášel na vedení města zastupitel Vojtěch Kadlčík (Město pro všechny). Sám jako ředitel gymnázia, tedy také příspěvkové organizace, bezpochyby přesně ví, o čem hovoří. "Co se bude dělat s majetkem nad 40 tisíc a co s tím, který je pod 40 tisíc? To tu vůbec není napsané", pokračoval. Starosta Vocílka (Nové tváře) dotazy odrážel na přítomného externího právníka Jana Vobra. I když to na zastupitelstvu nebylo vysvětleno, bylo možné se domnívat, že doktor Vobr je autorem či spoluautorem překládané zřizovací listiny. Ten nejasnosti vysvětloval a víceméně připomínky doktora Kadlčíka akceptoval. "Máte asi pravdu, co se týká nepotřebného majetku. Je to podnětná připomínka."

"Toto je prostě nehlasovatelné. Četl jsem to dnes odpoledne 20 minut a podívejte, kolik chyb jsem tam našel", prohlásil Kadlčík. Nabízí se v tento okamžik otázka, zda i ostatní zastupitelé, a především předkladatelé ve vedení města, zřizovací listinu četli. Pravděpodobně ne. V očích mnohých z nich bylo kromě jisté "otrávenosti" ze zbytečné diskuse vidět i údiv a překvapení nad zjištěnými nedostatky. Kadlčíkův názor podpořila Ludmila Svatková (Město pro všechny) slovy: "Mám protinávrh, aby se o zřizovací listině dnes nehlasovalo, je to velice zmatečné. Odložme to na příští zasedání až budou chyby opraveny".

V tomto okamžiku bylo jasné, že něco takového by mohlo vážně ohrozit celý záměr zřízení příspěvkové organizace, protože by se nemuselo bez listiny stihnout zařídit vše potřebné, jako např. zápis do obchodního rejstříku, smlouvy s dodavateli apod. Tato hrozba vyvolala aktivitu u zastupitelů vládnoucí koalice, včetně tajemníka Josefa Čápa (ODS), který si vzal slovo a oponoval: "Nemyslím si, že je to zmatečné. Je to závažné téma, může se stát, že se zde objeví nějaké problémy. Oprávněně to kritizujete, ale když si to tu řekneme, tak není důvod k tomu, abychom o tom nehlasovali". Přidal se i zastupitel Vladimír Kos (ODS), řekl krátkou větu, ale nebylo mu rozumět. "Zřizovací listina je pro příspěvkovou organizaci něco jako ústava, to nemůžeme měnit pokaždé jak a kdy se nám zlíbí", opravoval Vojtěch Kadlčík zastupitele Františka Beneše (Nové tváře), který zastával názor, že vše je vlastně v pořádku, protože není nutné to udělat dobře hned napoprvé. "Nemyslím si, že je to zmatečné, je to o diskusi, můžeme to takto nechat a pak to změnit", řekl František Beneš. Zastupitel a radní František Hrádek (ČSSD) ale nebral argumenty opozice na lehkou váhu. "Navrhoval bych, aby změny, ke kterým jsme došli, a nutno říct, že jsou oprávněné, aby byly v usnesení promítnuty tak, jak byly navrženy, abychom měli jistotu, že se promítnou do zřizovací listiny".

Tajemníka Čápa již dlouhá diskuse začala unavovat, proto si opět vzal mikrofon a připomenul zastupitelům, že "Je třeba odhlasovat zřizovací listinu". Zastupitelé přestali diskutovat, starosta vyzval k hlasování a stejně jak poslušně byl zamítnut protinávrh za odložení projednávání zřizovací listiny, tak poslušně bylo většinou 13ti hlasů odhlasováno její schválení.

V přítomných však musela zůstat nezodpovězená otázka, proč byl předložený materiál o zřizované příspěvkové organizaci takový "paskvil". Částečně to vysvětlili někteří tvůrci listiny, kteří po skončení jednání tzv. mimo kameru prozradili, že celá akce byla ve velkém stresu a strašně narychlo. "Nejprve se připravoval přechod na společnost s ručením omezeným, na to bylo relativně dost času, takže to bylo připraveno dobře. Pak ale město pod tlakem pravidel Evropské unie usoudilo, že s.r.o. by přineslo zbytečné problémy a rozhodlo se pro jinou formu organizace, a to příspěvkovou. Času k tomu ale bylo žalostně málo. Mně samotného mrzí, že jsou tam takovéto chyby, doktor Kadlčík má vesměs pravdu".

Z celé akce je vidět, že pokud se koaliční většina ve složení ODS, ČSSD, Nové tváře, US-DEU rozhodne něco realizovat, pak se tak stane a nekouká se přitom nalevo napravo, nehledí se, zda je to rozumné či přínosné, kolik to bude občany stát, neohlíží se na konstruktivní argumenty ani na zarážející nedotaženost přípravných prací. Jediná opozice v podobě Města pro všechny je proti tomu bezbranná. Přesto plní svou funkci a snaží se konstruktivně argumentovat. Otázkou tady zůstává, co je tedy tím hnacím motorem současného vedení města a proč je tak nutné dělat věci rychle a nekvalitně.

Redakce - 01.12.2004
1. wofek zapsáno: 02.12.2004 ve 07:55:47 hod.

V prvním odstavci je ,dle mého,v citaci Dr.Kadlčíka chyba je zde dvakrát položená otázka
co dělat s majetkem NAD 40 tisíc.

2. Martin Klíma zapsáno: 02.12.2004 ve 10:01:41 hod.

Děkuju za připomínku. Skutečně tam byla chyba. Opravil jsem to.

3. Občan s trvalým pobytem. zapsáno: 06.12.2004 ve 22:04:56 hod.

Jakýkoli prostředek je dobrý, přinese-li žádoucí výsledek.
Na položenou otázku je možné nalézt poměrně jednoduchou odpověď. Než si na ni odpovíme, bude vhodné se trochu zamyslet a hledat některé souvislosti. Jak paní ing. Šišková zjistila, tak obce jako rozpočtové organizace neodepisují svůj investiční majetek. Tento revoluční objev si nenechala pro sebe a navrhla nepřevádět majetek ,na kterém bude nová organizace hospodařit, do jeho správy, ale ponechat jej na rozpočtu a přestat odepisovat. Toto opatření je téměř nepochopitelné (vzhledem k tomu, že část majetku bude příspěvková organizace odepisovat) a je zcela evidentně krokem zpět. Město tento zásadní majetek po všechna minulá volební období odepisovalo a vytvářelo tak podmínky k tomu, že reálný pohled na hospodaření a náklady na nájemní bydlení poskytovaly pravdivý obraz o skutečném stavu a o skutečných nákladech na tuto správu majetku. Vyřazení tohoto základního ekonomického ukazatele, které zcela nepochybně není protiprávní, je návratem do dob socialistického plánovitého hospodářství. Tím méně pochopitelné je to, že pro takové opatření bez jakékoliv pochybnosti hlasovali i zastupitelé za ODS. ODS má v současném zastupitelstvu čtyři zastupitele a tajemníka Čápa, z nichž minimálně tři jsou podnikatelé. Lze jen velmi těžko licitovat s názorem, že nevědí o jakou ekonomickou kategorii se jedná. Je to navíc i zpronevěření se vlastním ideologickým zásadám ODS, která stále dokola hlásá cosi o "rovných podmínkách pro všechny". V tomto případě to zcela evidentně neplatí. Proč asi? Jenom proto, že jde o účelové opatření, mající jeden jediný cíl - vytvořit po všech reorganizacích takové podmínky, aby již nebylo možné provést zpětně jakákoliv srovnání s předchozím stavem. Zkreslené a uměle vytvořené ekonomické ukazatele budou velmi přesvědčivě na "velikých číslech" dokumentovat úspěšnost a manažerské schopnosti dnešní radnice. Účelu bude dosaženo a o to tady přeci jde. A nyní ještě několik postřehů ze zasedání zastupitelstva. Na otázku starosty Vocílky kolik, že má tedy město vlastních bytů odpověděl vedoucí správy města Smetana zcela přesvědčivě, že asi 200. Bohužel to není pravda, a taková informace z úst toho, který se řízením správy města živí, je to neznalost zásadní. Město realizovalo v letech 1995-2002 celkem 274 bytových jednotek, z nichž pouze 8 bylo postaveno bez státní dotace. Těchto 266 bytových jednotek je dosud v majetku města a samozřejmě mnoho dalších, které z různých důvodů nebyly dosud prodány. Ani odpovědi ing. Šiškové na četné dotazy opozice nebyly přesvědčivé, ale buďme v tomto případě velkorysí, není možné za necelé čtyři měsíce umět totéž, co znala ing. Svobodná. Věřme, že paní inženýrka bude na svém vlastním rozvoji intenzivně pracovat a za jistý čas se na stejnou úroveň také dostane. Odpovědi a reakce na položené otázky opozice není schopen ze zastupitelů koalice vyvětlit téměř nikdo. Starostovy jednoslovné odpovědi na cokoliv, tento fakt jenom potvrzují.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama