Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Hledáte něco? Napište to do okénka vlevo.
reklama
reklama
Věci veřejné

Opozice na obstrukce kolem vily odpovídá výzvou

Chceme mimořádné zastupitelstvo!

Chtějí občané prodat Fierlingerovu vilu?

Opoziční zastupitelé v těchto dnech vyzývají starostu města, aby svolal mimořádné zasedání zastupitelstva. Reagují tak na neochotu radnice zamyslet se nad smyslem prodeje Fierlingerovy vily.

Během posledního zasedání zastupitelstva města vystoupila Ludmila Svatková (Město pro všechny) s návrhem, aby bylo u příležitosti parlamentních voleb vyhlášeno místní referendum o prodeji Fierlingerovy vily. Zastupitelka argumentovala tím, že je mnoho hlasů, které považují prodej vily za unáhlený a nevýhodný a referendum by mohlo přinést důležitý názor veřejnosti. Ludmilu Svatkovou podpořil Josef Králík (KSČM). Oba společně vytýkali radnici, že zastupitelům zamlžuje zájem veřejnosti o  Fierlingerovu vilu a podává tendenční informace, čímž manipuluje veřejností i zastupiteli. Jelikož městský úřad doposud (dva týdny po zasedání) nezveřejnil na internetu zvukové záznamy z jednání, nemůžeme se opřít o doslovné citace jednotlivých příspěvků.

Starosta města byl zastupitelkou o návrhu na vyhlášení referenda telefonicky informován v půldenním předstihu, aby se mohl rozmyslet a nebyl dotazem na zastupitelstvu zaskočen. Toto gesto starosta Vocílka příliš neocenil a na jednání si připravil důvody, proč to nejde. Oznámil, že referendum nemůže vyhlásit starosta, ale musí tak učinit zastupitelstvo. Když však chtěla Ludmila Svatková podat návrh na hlasování, bylo jí to odmítnuto s tím, že bod nebyl zařazen do programu a tudíž nemá nárok chtít o něčem hlasovat.

Jak se za pár minut ukázalo, radnice si stále vykládá zákony, jak se jí právě hodí, protože se nejednalo o první případ, kdy bylo opozici odmítnuto podat návrh na usnesení, zatímco koaliční zastupitelé mohou navrhovat hlasování kdykoliv a nikdy to nebyl problém. Na intervenci z řad občanů, která poukazovala na nesmyslnost hlasovacího bojkotu, starosta města nechtěl nejprve vůbec reagovat, na dodatečnou výzvu pak požádal o názor přítomného městského právníka Miroslava Noska. Ten potvrdil, že zastupitelé mohou hlasovat i o tématech, které se objeví i po projednání schváleného programu a není tedy důvod nehlasovat o referendu.

Opozice však již nechtěla riskovat další obstrukce a oznámila starostovi, že využije zákonné možnosti a vyzve ke svolání mimořádného zastupitelstva, které se bude referendem zabývat. Výzvu ke svolání zastupitelstva může adresovat starostovi města minimálně třetina zastupitelů, což je v našem případě sedm. Starosta v takovém případě musí zastupitelstvo do 21 dnů svolat. Zastupitelé tedy mají tři týdny na to, aby si rozmysleli, zda referendum vyhlásí, s jakými otázkami, či zda referendum odmítnou.

(Pozn.: Mimořádné zastupitelstvo není přesný termín ve smyslu zákona, který nerozlišuje zasedání řádná a mimořádná. Pro účely pochopení významu je však dostačující.)

Redakce - 27.03.2006

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama