Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Tip: Chcete něco říct? Napište nám to!
reklama
reklama
Názory

Přijďte na zastupitelstvo vyjádřit svůj názor

Zachraňme Fierlingerovu vilu

Vytiskněte sousedům výzvu v příloze článku

Vážení spoluobčané,
máme jednu z posledních možností zachránit Fierlingerovu vilu před unáhleným a nevýhodným prodejem. Dosavadní vývoj událostí kolem prodeje vily vzbuzuje v mnohých zastupitelích i ve mně samotném silný pocit korupčního jednání.

Vila s krásným tříhektarovým pozemkem patří do komplexu Areálu vily dr. E. Beneše, který je kulturní památkou. Byla postavena na počátku 30. let 20. století a sloužila jako letní sídlo politika a diplomata Zdeňka Fierlingera. Naše město ji získalo bezúplatně od státu za podmínky, že ji 10 let neprodá. Přesto ji radnice opět navrhuje k prodeji.

Nejprve normální dražbou s cenou 12 milionů, při které byl přítomen pouze jediný zájemce. Ten se ale dražby nezúčastnil, neboť se mu zdála cena příliš vysoká. Smysl tohoto nátlakového jednání ke snížení ceny je zcela zřejmý. Poté radnice navrhla systém holandské dražby, ve které cena postupně klesá. Tento skandální návrh zastupitelé naštěstí shodili radnici se stolu. Poslední loňský pokus prodat vilu počítal s cenou 10 milionů Kč. Na základě tlaku veřejného mínění a údajného jednání s ministrem Jandákem radnice těsně před projednáváním bod stáhla z programu. Přesto starosta Miroslav Vocílka na zastupitelstvu prohlásil, že na jeho rozhodnutí prodat Fierlingerovu vilu se nic nemění. Opět se musím ptát: Komu ku prospěchu? Nevím, ale občanům tohoto města rozhodně ne.

Proč nyní nesmíme prodat Fierlinerovu vilu?
1) Město zaplatí zcela zbytečně pokutu 2,5 milionu Kč
2) Občané budou přihlížet rozparcelování pozemku a spekulativnímu prodeji dalším osobám (stejně jako v cause Lidl v Táboře, kde policie vyšetřovala všechny zastupitele)
3) Ztratíme cenné dědictví, poslední rozsáhlý a krásný pozemek u řeky Lužnice, využitelný pro občany města, pro děti, seniory.
4) Fierlingerova vila je dědictví všech, přesto se nikdo nezeptal občanů tohoto města na jejich názor, co si přejí s tímto areálem udělat.

O nevýhodnosti prodeje v současné podobě je mnoho důkazů. Například to, že pokud by si město vzalo místo prodeje vily úvěr a vilu prodalo až po uplynutí ochranné lhůty v roce 2011, vydělalo by. Pokuta za prodej je pro toto město větší zlo, než úroky z úvěru. Dále pokud si spočítáme očekávanou cenu, odečteme pokutu a odhadní cenu budovy, pak zjistíme, že nádherný tříhektarový pozemek prodáváme za těžko uvěřitelných 100 Kč za metr čtvereční.

Vážení spoluobčané, pokusme se silou veřejného mínění zastavit tento zbrklý prodej a bude-li to nutné, podpořme vyhlášení místního referenda o budoucnosti vily. Již jsme za podivných okolností přišli o chatu v Novém Světě na Šumavě, nyní máme přijít o další nemovitost. Špatnými kroky tohoto vedení města přicházíme o mnoho. Udělejme si v úterý večer čas. Podpořme zastupitele, které zajímá náš názor. Buďme na mimořádném zastupitelstvu připraveni vyjádřit své stanovisko. Úterý 18.4. v 18.00 na COP.

Martin Klíma

P.S.: Vážení čtenáři, v příloze tohoto článku je připojena tisknutelná výzva. Jejím prostřednictvím můžete informovat ty, kteří nemají přístup k internetu. Za projevenou pomoc předem děkuji.


Článek obsahuje přílohu vyzva_fv2006.pdf
Redakce - 13.04.2006
1. občan zapsáno: 17.04.2006 ve 10:12:00 hod.

Vážení zastupitelé, skutečně si myslíte, že Firlingerova vila je stěžejním problémem Sezimova Ústí?

2. občan 2 zapsáno: 17.04.2006 ve 12:24:41 hod.

A co je pro Vás, občane, stěžejním problémem Sezimova Ústí (kromě rozbitých silnic)?

3. Martin Klíma zapsáno: 17.04.2006 ve 14:21:07 hod.

Důležitost problému Fierlingerovy vily pramení především z jeho akutnosti a neodložitelnosti. Rozhodnutí o něm bude mít dopad na další generace lidí v Sezimově Ústí, a proto je třeba o něm jednat dříve, než vedení tohoto města udělá další krok, ze kterého již nebude návratu. Až se nebudeme muset bát zbrklých a nekoncepčních rozhodnutí vedení radnice, můžeme se v klidu zabývat dalšími a třeba i důležitějšími problémy, které mezi tím nikam neutečou.

4. pro občana zapsáno: 18.04.2006 ve 17:14:59 hod.

Stěžejním problémem Sezimova Ústí je ubohost starostování Vocílky.

5. V.Hubáček zapsáno: 19.04.2006 ve 08:32:57 hod.

A ostatních zastupitelů prapodivné pravolevé koalice, která nerespektovala přání voličů po volbách v 2002 a nerespektuje dnes ani přání občanů.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama