Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Hledáme souvislosti
reklama
reklama
Věci veřejné

Nejdůležitější události prosincového zasedání

Co nového na 21. zastupitelstvu? (1.)

Čtenářům se dodatečně omlouvám za prodlení, se kterým přináším zpravodajství z prosincového zasedání zastupitelstva. Prosincové události, zejména úmrtí Jaroslava Schneidera a čas Vánoc přinesly atmosféru, ve které již nezbyla energie a chuť pro poslech a přepis zvukového záznamu. Dodatečně nyní přináším ty nejdůležitější události.

Na počátku zasedání vyzval starosta města k minutě ticha za zemřelého bývalého starostu Jaroslava Schneidera. Poté došlo v programu k několika změnám, které starosta přednesl. Nejdůležitější bylo vypuštění bodu o prodeji Fierlingerovy vily. "Tímto neustupujeme od prodeje. Objevily se nové skutečnosti. Po nedělním jednání s ministrem kultury se zdá, že naše úsilí, vedené k tomu, aby tato nemovitost nebyla národní kulturní památkou, by se mohlo zdařit. Tímto se podmínky mění," řekl starosta.

Pro úplnost dodávám, že areál vily je kulturní památkou, nikoli úrovně národní, která má přísnější ochranu. Národní kulturní památkou je například Kozí hrádek. Status kulturní památky s sebou nese státní ochranu, což pomáhá zachovat historický a kulturní ráz, avšak na druhé straně je komplikací pro případné spekulativní majitele, kteří např. nemohou areál rozparcelovat a rozprodat po částech. Vyjmutím ze seznamu kulturních památek areál o jakoukoliv ochranu přichází, což by se mohlo projevit v lepší prodejnosti. Jak již bylo napsáno, prodejem před rokem 2010 poruší město podmínky dané státem a zaplatí pokutu 2,4 mil. Kč.


Zastupitelstvo projednalo a schválilo rozpočet města pro rok 2006. Neobešlo se to ale bez připomínek. Josef Králík například kritizoval přítomnost peněz z prodeje Fierlingerovy vily i přesto, že zastupitelstvo nerozhodlo, že bude prodána. Dále kritizoval zanedbaný stav 1. základní školy a podivoval se, že není v rozpočtu na tuto školu myšleno. Starosta odkázal tyto požadavky na rozpočtové změny v dalším roce s tím, že rozpočet je napjatý. Oznámil ale, že se budou na škole opravovat okna. Ředitelka Hojsáková to přivítala, řekla že je ráda, že starosta splnil svůj slib z loňského roku, protože tehdy byla investice do oken odložena a dána přednost rekonstrukci náměstí. Na to reagoval místostarosta Pavel Samec. "Není pravda, že náměstí bylo děláno na úkor školy. Byly žádosti na obě akce a pan poslanec Mládek nám dal peníze na náměstí. V následujícím roce nám je dal na školu. Zastupitelka Hojsáková upozornila na havarijní situaci ve školní jídelně, které vaří nejvíce obědů a kritizovala způsob sestavování rozpočtu, při kterém je pro ředitele příspěvkových organizací předložený rozpočet vždy překvapením. Přesné citace přináší jeden z dalších článků.

Martin Klíma

(pokračování zítra)

Redakce - 11.01.2006

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama