Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Tip: Hledáte něco? Napište to do okénka vlevo.
reklama
reklama
Věci veřejné

Pomohly letáky zachránit vilu? Starosta tvrdí, že ne.

Vila stažena z programu

Bod o prodeji Fierlingerovy vily byl stažen z programu zastupitelstva. Starosta města to odůvodnil tím, že proběhlo jednání s ministrem kultury o vyjmutí objektu ze seznamu kulturních památek. Zároveň se snažil vyvrátit domněnku, že by tak učinil kvůli "letákům", které se objevily po městě.

Prostřednictvím letáků, které si mohl kdokoliv stáhnout z tohoto serveru, totiž občané informovali ostatní obyvatele o chystaném nevýhodném prodeji této exklusivní nemovitosti. Radnice se totiž při snaze o vybudování domova důchodců snaží držet občany i zastupitele jako rukojmí a nutí je souhlasit s prodejem nejhodnotnějšího obecního majetku. A to i přesto, že domov důchodců je ještě daleko ve hvězdách a není doposud jasné, zda se vůbec bude realizovat. Přesto se vedení města zbavuje majetku hlava nehlava.

Vila měla být prodána za 10 milionů Kč, přičemž by téměř čtvrtinu muselo město zaplatit jako pokutu za to, že vedení radnice nechce dodržet podmínky prodeje stanovené státem. Přitom stačí počkat do roku 2010 a vila může být prodána bez této pokuty.

Jednoduchým propočtem lze dojít k závěru, že pokud by si město vzalo místo prodeje úvěr u banky a teprve po roce 2010 vilu prodalo, vydělalo by ještě několik stovek tisíc, nehledě na to, že zastupitelé v dalším volebním období budou schopni vilu zachovat pro další generace. V každém případě je prodej Fierlingerovy vily v současné době natolik nevýhodný, že alarmuje k zamyšlení, zda z toho nemají propagátoři prodeje nějaký osobní prospěch.

V současné době je tedy vila zatím stále v majetku města, ale starosta Vocílka se netají tím, že je rozhodnutý vilu prodat. Domnívám se, že toto nebezpečí by mohli občané vyřešit legálními nástroji přímé demokracie, tedy místním referendem. Uvědomíme-li si, jak mizivou podporu občanů má současné vedení města a jak velkou ztrátu mohou občané města utržit neuváženým a zbrklým prodejem tak cenného majetku, bylo by to v dané chvíli nejlepší řešení. Občané města by se jasně vyjádřili, zda si přejí vilu ponechat či prodat a jejich rozhodnutí by bylo pro vedení města závazné.

Martin Klíma

Redakce - 15.12.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama