Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Informační médium které je s lidmi
reklama
reklama
Názory

Pokaždé jindy a vždy na poslední chvíli

Svolat zastupitele není žádná sranda

Ve středu 27. září, den před státním svátkem a jakýmsi prodlouženým víkendem, se konalo veřejné zasedání zastupitelstva města. V termínu konání zastupitelstva jsem nikdy nespatřoval žádný záměr. Tentokrát jsem ale slyšel názor, že je zastupitelstvo svoláno tak, aby na něj nepřišli téměř žádní lidé, protože každý rozumný člověk se den před svátkem sbalí a vyrazí s jednodenní dovolenou na čtyřdenní víkend. Účast veřejnosti tomu skutečně odpovídala. Krom několika kandidátů různých stran prakticky nikdo. Ani zastupitelé nebyli v plném počtu, dokonce dvanáctičlenné vládnoucí čtyřkoalici (ODS, ČSSD, Nové tváře a US-DEU) chyběl jeden člověk a bylo jich přesně tolik, kolik bylo třeba k odhlasování čehokoliv, tedy jedenáct.

V té době mi došlo, jak obtížnou práci má starosta, když musí svolávat zastupitelstvo. Známe to všichni, když se chceme domluvit s deseti kamarády. Každý den se najde někdo, kdo z nějakého důvodu nemůže. A chudák pan starosta musí svolávat šestkrát ročně zastupitelstvo tak, aby vždycky alespoň jedenáct konkrétních lidí mohlo přijít hlasovat. Za téměř tři roky ve funkci to musel absolvovat přibližně dvacetkrát. Brát ohledy na všechny zastupitele a svolávat zasedání tak, aby mohla i opozice, to by byl nadlidský úkol a zastupitelstvo by patrně musel krajský hejtman rozpustit pro nečinnost. Důkazem, jak obtížné je hledání vhodného termínu, může být fakt, že zastupitelstvo zasedá téměř pokaždé jiný den v týdnu. Možná i to je důvodem, proč musíme platit zasedání zastupitelstva v cizích pronajímaných prostorách a nemůžeme je mít třeba ve vlastním Spektru, jehož program je dopředu plánován.

Těsná většina a nutnost mít na zasedání téměř všechny koaliční zastupitele vede ke komickým situacím, kdy se například se zahájením zasedání akademickou čtvrthodinku čeká, až se dostaví některý opozdilec, případně není schválena nějaká banalita z počátku programu, jako je kontrola usnesení z minulého zasedání.

Příčinou tragikomických skvrn na jinak seriózní práci zastupitelstva je naprostá neschopnost komunikace mezi jednotlivými politickými tábory. Koalice přichází na jednání předem dohodnuta a diskuse k tématu nemá prakticky žádný význam. Většina koaličních zastupitelů se během debat nudí, argumenty je nezajímají a jakákoliv rozprava je pro ně jen ztrátou času před smyslem jejich čtyřleté práce – a to zvednout ruku podle dohody. Někteří koaliční zastupitelé namítají, že dohodnuti musejí být, protože vědí, že opozice bude proti. Opozice zase namítá, že koalice se ani nesnaží s nimi strategické záměry projednat. Místo toho přichází na zastupitelstva nedomyšlené, nekoncepční návrhy, spíchnuté horkou jehlou a plné chyb, které nikdo nečte, jen je jedenáctka podle dohody odhlasuje.

Kdybychom nebyli domluveni, nic bychom neodhlasovali – řekl jednou zastupitel Dostál. Položme si otázku, co mají občané města z unáhlených, nedomyšlených a silou prosazených rozhodnutí? Snad by bylo lepší odhlasovat polovinu celého množství usneseních výměnou za to, že jich naše děti nebudou litovat nebo že se za ně nebudeme muset stydět. A tak podle mého názoru platí Dostálova věta jen z části. Neodhlasovalo by se nic, co by nebylo přijatelné i pro většinu obyvatel. Protože dobrá řešení vznikají především tam, kde je ochota hledat kompromisy. Bude ji mít příští zastupitelstvo? Za tři týdny rozhodneme.

Martin Klíma

Redakce - 02.10.2006
1. Bohouš zapsáno: 02.10.2006 ve 11:09:23 hod.

Pevně doufám, a se mnou spousta normálních lidí, že volby dopadnou tak, aby se současné "vedení" města vrátilo zpět ke svému původnímu zaměstnání, kde snad
byli ku prospěchu a na radnici budou pracovat lidé, kterým jde o město a občany a ne jen o tučnou výplatu. Lidé, za které se zaměstnanci úřadu nebudou muset stydět na jednáních, lidé, se kterými budou partneři z okolních měst jednat jako se svéprávnými.
Prostě doufám, že bude změna s velkým Z.

2. pajavlk zapsáno: 11.10.2006 ve 21:07:11 hod.

Pravděpodobně nejsem normální, protože já zase pevně doufám, že na radnici bude pokračovat trend, který je nastolen právě nyní. Tím je oddlužování města a následné investice.Jsem rád, že se toto děje, protože minulé vedení mělo velmi mnoho času na to, městskou pokladnu vysosat, a tak se také dělo! Ono pak platit cizí dluhy není lehké a jde to vždy pomalu, mluvit o tučné výplatě a nesvéprávnosti je samozřejmě jednodušší.

3. Anonym zapsáno: 12.10.2006 ve 07:38:38 hod.

Když v roce 2004 nastoupilo současné vedení a začal politický boj, uváděli stoupenci současného vedení, že původním se nechce opustit svoje místa a že je to všechno pouze boj o korýtka. Jsem zvědavý, jak dopadnou volby a zda bude současné velení také tak bojovat o svoje současná korýtka.

Proslýchá se, že současná vládnoucí koalice je již domluvená na tom, kdo koho a jak po volbách podpoří a že již vědí , kdo bude dělat starostu. Ovšem z pohledu současného vedení radnice toto nelze posuzovat jako boj o korýtka ale jako boj proti opozici a jejich špatným názorům na rozprodávání města Sezimovo Ústí.

4. Martin Klíma zapsáno: 12.10.2006 ve 22:35:06 hod.

Pavle, tvé pohnutky upřímně chápu. Nicméně je mi smutno pokaždé, když vidím mladého, inteligentního člověka, který slepě podlehne dezinformační kampani, přijme cizí pohledy za své a šíří je jako pravdu. Strašit v kampani lidi tím, že změna znamená zadlužení města, je laciné, protože hledáním společného nepřítele se odvede pozornost od vlastní neschopnosti a vlastních prohřešků. Běžný občan nemá dost informací k tomu, aby si vytvořil objektivní názor.

Dle mého názoru se vedení města skutečně poslední rok před volbami nesmírně snaží. Avšak předchozí 3 roky nedělalo prakticky nic prospěšného a rozsah provedené destrukce na fungování městských organizací, rozhazování obecního majetku, bezohlednost, arogance a nastolený klientelismus jsou obrovské škody, které lidé na první pohled nemohou poznat a budou se jen obtížně léčit. Na zadlužení města je třeba se dívat kriticky, ale v širším kontextu. Osobně jsem například rád, že město snížilo dluhovou zátěž, avšak nemyslím si, že by v tom současné vedení mělo nějaké velké zásluhy. Proces oddlužení na základě příjmů z prodeje bytů byl nastaven již cca od roku 2000 a současná radnice na tomto systému vůbec nic nezměnila, pouze sklidila ovoce. Ovoce, které by sklidil každý, kdo by v těchto letech na radnici seděl. Myslím, že kdyby v roce 2001-2 Nové tváře neslibovali lidem, že povolbách zlevní byty o 100 tisíc, což byl planý slib, který zcela zmrazil probíhající prodeje, neměla by současná garnitura lidi čím strašit. Díky za názor, chtěl jsem ti nabídnout pohled z druhé strany.

5. pajavlk zapsáno: 13.10.2006 ve 09:21:43 hod.

Ahoj Martine!Upřímě řečeno jsem čekal, kdy mě někodo obviní ze zaujatosti a zaslepenosti.Bohužel, teď nemám moc času odepisovat,ale třeba by nebylo od věci si o tom někdy promluvit osobně.Samozřejmě po volbách.Nechci být spojován s kýmkoliv!

6. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 13.10.2006 ve 10:28:44 hod.

Nevím, čeho se Pavel tolik bojí. Zaujatost a zaslepenost je taky názor. Copak je trestné v tomto městě a na tomto serveru projevit svůj názor?

7. Martin Klíma zapsáno: 13.10.2006 ve 13:47:07 hod.

Pavle, jsem ti samozřejmě k dispozici po volbách, ale i před nimi, pokud bys měl třeba chuť o své volbě ještě přemýšlet. Jen by mě zajímalo, jestli s tebou mluvili i ti, jejichž nastolený trend hodláš v těchto volbách podpořit.

8. pajavlk zapsáno: 16.10.2006 ve 19:20:19 hod.

Nevím, kam touto otázkou míříš.S kým bych měl mluvit?? Myslím, že z našeho rozhovoru v zimě vyplynulo, že zatím nehodlám aktivně podpořit žádnou stranu! Nebo se ptáš koho budu volit? Volíme za plentou, nikoliv veřejně. Už jen z principu přece nebudu říkat volte puntíkovaný, nebo růžový ne? Pokud jde o mé argumenty o zadluženosti města, nepřipadá mi, že bych byl nějak zaslepený! Vycházím ze snadno dohledatelných faktů.

9. Martin Klíma zapsáno: 16.10.2006 ve 22:58:23 hod.

Nebylo to myšleno konfrontačně, tvoje názory respektuji. Moje otázka mířila ke zdroji tvého přesvědčení. Prostě mě jen zajímalo, jestli sis udělal názor jen na základě propagandy v radničním tisku, nebo osobním rozhovorem s představiteli "nastoleného trendu". Tolik na vysvětlení. Zbytek nechme skutečně "za plentu". Dobrou volbu nám všem.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama