Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Ptáme se za vás
reklama
reklama
Názory

Pietní akt u hrobu prezidenta byl otřesný zážitek

Pietní akty v Sezimově Ústí

pietní akt, ilustr. foto

S ubíhajícími léty od převratu v roce 1989 má úroveň organizace a celkové zabezpečení pietních aktů v Sezimově Ústí postupně klesající úroveň, která se s poslední klikou (obměněnou zánikem některých členů předchozí koalice) ještě dramaticky urychlila.

Trvale nedůstojné jsou pietní akty pokládání věnců na 8. května u památníků padlých na náměstí v Sezimově Ústí 1. S tak odbytým a s neprofesionálním průběhem se jinde těžko setkáte. Projev starosty Beneše dává pocit hraničící s jistotou, že text vidí poprvé, a ten dotyčný tvůrce asi i notně "škrábal". Jediným světlým bodem je zpěv dětí. To ostatně mohou dosvědčit prakticky všichni nezaujatí nejen přímí účastníci, ale i návštěvníci, kteří si přišli připomenout památku těch, kteří položili své životy za naši svobodu.

Dalším, ještě otřesnějším zážitkem byl pietní akt u hrobu prezidenta Beneše 27.5.2007. Naprosto nezvládnutá organizace přímých aktérů, kdy až těsně před zahájením odchodu průvodu se vzpomínkovými kyticemi a věnci k hrobu Dr. E. Beneše se účastníci dověděli, v které části průvodu vlastně půjdou. A tak do poslední chvíle aktéři přebíhali z místa na místo. Do toho vojáci hradní stráže, jejichž by podobné akce měl být téměř denním chlebem, nacvičovali pokládání mezi ostatními účastníky průvodu, kteří se jim radši klidili z dosahu. Vlastní průvod a položení kytic a věnců již proběhlo důstojně. Ale to bylo asi to poslední.

Následovala záplava projevů, v kterých se jednak mnohdy opakovaly tytéž fragmenty z osobního a politického života prezidenta Beneše, ale také se u nich dala vystopovat jistá režie, v jakém pořadí a proč vystupovali jednotliví představitelé se svými projevy. Ve zkratce - PŠM (pro nevojáky a mladší spoluobčany - Politické Školení Mužstva) s postupným nárůstem jednak jednostraného překrucování faktů z osobního i politického života prezidenta Beneše, prezentací nenávisti ke všem a ke všemu, čím žili naši spoluobčané v letech mezi 2. světovou válkou a převratem v roce 1989.

Starosta Beneš svým pojetím opět nezklamal. Všichni považovali za svatou povinnost se "otřít" (postupně s jednotlivými řečníky se vzrůstající intenzitou) o komunisty a komunismus - lidé ale nejsou hloupí, ví, že tu nikdy nebyl a ani nemohl být, a že jde o povinnou úlitbu současným poměrům a plíživě fašizující se společnosti.

Sled projevů gradoval, s poněkolikáté zopakovanými střípky ze života prezidenta, nenávistným projevem představitele Konfederace politických vězňů - lidé kroutili hlavami, co má tato organizace a projev jejího představitele společného s výročím Dr. E. Beneše, ale v dnešní době se asi nemůžeme divit již ničemu - zviditelnit se a plivnout, to se dnes nosí. Ostatně tak a podobně píší téměř ve všech česky psaných německých novinách s vírou, že "stokrát opakovaná lež se stává pravdou".

Na závěr k pietnímu aktu 2 postřehy:
1. Chyběl snad již jen zástupce Sudetoněmeckého landsmanšaftu
2. Pan prezident Beneš by takovým lidem snad musel "nafackovat", ale spíše, protože byl "formát", by se s takovými lidmi nezahodil a celý národ by před nimi varoval

Je mi líto, kam až politická kultura padla. Bohužel, míra nenávisti, čišící z projevů řečníků na pietním aktu u hrobu prezidenta Edvarda Beneše, mě přinutila k napsání těchto řádek a musím se, ač to leckomu možná nemusí být vhod, někdo se možná i "osype", rozloučit slovy klasika: "Lidé bděte!".

Antonín Liška

Redakce - 28.05.2007
1. -zafr- zapsáno: 28.05.2007 ve 14:43:56 hod.

1. neznám pana Antonína Lišku a mrzí mě to.Určitě to bude slušný člověk,jaké abychom dnes pohledali...
2.na podobná shromáždění nechodím z důvodu zdraví a principu.Ti dnešní představitelé ani nevědí oč jde.Pronášejí stuúpidity,protože je čtou v tisku,slyší v radiu a v televizi.Vědí,že se to chce.Bůh suď,proč se mají za demokraty a kde přišli na to,že jsou pravicového smýšlení.Někdy mám dojem,že to jsou ti největší (bývalí)vlezprdelkové.Hle jedno z největších pokrytectví : Masarykovo dílo rozbili a přesto mu 28.října chodí vzdávat hold! Kdyby tatíček vylezl z hrobu,vzal by na ně klacek...

2. kecy zapsáno: 29.05.2007 ve 18:23:21 hod.

Jo pane Liška (KSČM S. Ústí), asi máte pravdu - v něčem.
A komunismus, že tu nebyl - ten pravej , kdy všichni maji velký stejný .... jako v severní korei - ten naštěstí ne. To už byste dneska ,, žral,, trávu.
Ale ten náš malej českej komunismus, je zažranej v čecháčcích jako ste vy až pod kůži . Zvlášť u ,,ševců,, . Vy žijete v komunismu ještě dneska.
Težko můžu posoudit zda pietní akty mají či nemají klesající úroveň. Jen vím určitě že za komančů sme se k hrobu Beneše ani nedostali a s mávátkama jsme běhali na prvního máje ostošest.
Jo za komančů byly pietní akty u komunistickejch pohlavárů dobře zorganizovaný, i ty volby ste si tak nějak zmákli, co?
S pozdravem KIM -IR-SEN vás zdraví kecy.
http://www.ct24.cz/zesveta/index_img.php?id=23713

3. Martin Klíma zapsáno: 30.05.2007 ve 19:25:40 hod.

Každá fanatická a xenofobní ideologie je špatná. Pietního aktu u hrobu prezidenta jsem se nezúčastnil, takže nemohu nic soudit o úrovni proslovů. Zúčastnil jsem se ale uctění památky padlých ve světových válkách 8. května a zde mohu zážitek pana Lišky beze zbytku sdílet. Poslední starosta města, který uměl mluvit, již bohužel není mezi námi. Nechtěl bych se vozit po našich třech posledních starostech jen proto, že neumí souvisle a s patřičnou intonací přednést slavnostní řeč. Každý umíme něco. Ale obávám se, že schopnost rétorického projevu prostě k funkci představitele čehokoliv patří a je možné se to za část starostenského platu naučit. Ideálním vzorem pro každého z nich by mohl být Démosthenes.

První část projevu starosty 8. května nebylo slyšet, protože starosta mluvil do vypnutého mikrofonu. Nicméně ani když pak slyšet bylo, mně osobně to nepomohlo. Ač jsem hltal každé starostovo slovo, jeho poselství mi patrně uniklo. Jinak bych totiž propadl domnění, že náš starosta před pomníkem padlých přednesl k výročí osvobození přítomným seniorům zcela nevhodnou řeč, zaměřenou na zbytečný význam Evropské unie pro obrannou strategii Českého státu. Ještě že ty děti tak krásně zpívaly.

4. Nepřekvapený zapsáno: 31.05.2007 ve 23:00:55 hod.

No a máme to tady jak na talíři, melouni se předvedli v plné kráse ! Komouš Liška si notuje se zeleným Klímou, už jen chybí aby se ozval rudý trpalík Podolský .

5. Člen Hradní stráže zapsáno: 03.06.2007 ve 22:07:52 hod.

Nebudu se vyjadřovat k projevům, protože již jsem nebyl přítomen. Jsem ale znechucen silnými slovy o vojácích Hradní stráže. Akce tohoto typu nejsou denním chlebem vojáků Hradní stráže, nýbrž " ČESTNÉ STRÁŽE ". Dále, každý pietní akt musí být secvičen na místě. V tu dobu měl být park, alespoň z mého hlediska, uzavřen. Nemuselo to potom vypadat tak jak to vypadalo. Vlastní položení věnců pak dopadlo důstojně a určitě to nebylo to poslední jak píšete ve svém článku pane Liško, ale byla to jedna z těch důležitějších částí pietního aktu u hrobu Dr. E. Beneše.

6. Pro Nepřekvapeného zapsáno: 04.06.2007 ve 13:44:57 hod.

Samozřejmě že i Vy můžete přispět stejným způsobem jako pan Liška. Napište svůj článek se svým názorem (tedy pokud jste na zmiňované akci byl a umíte psát) a uveřejněte ho. Rád si přečtu také názor někoho jiného. Ale pokud to bude stejná snůška blábolů, jako je ve Vašem příspěvku, tak snad raději nic nepište.

Jan - pravidelný čtenář

7. Martin Klíma zapsáno: 05.06.2007 ve 14:46:47 hod.

Nedělá mi žádný problém notovat si s rozumnými lidmi. Máme-li právě s panem Liškou shodný názor na úroveň uctění památky padlých 8. května, bylo by nanejvýš trapné tvrdit, že s ním nesouhlasím jen proto, že je komunista. Na rozdíl od jiných "rádoby nepřekvapených demokratů" má pan Liška tolik osobní odvahy, že je schopen svůj názor otevřeně prezentovat. Až se Nepřekvapený odváží k podobnému kroku a bude-li mít jeho příspěvek alespoň nějakou informační hodnotu, nemohu vyloučit, že si budu notovat i s ním.

8. Rodačka zapsáno: 28.08.2007 ve 19:55:32 hod.

Prezident Beneš byl především člověk a to člověk vzdělaný.Ať jsou názory na jeho osobu jakékoli, vážím si jeho osobní statečnosti a to i přesto, že musel mít v době protektorátu obyčejný lidský strach jako každý člověk v této zemi. Z vyprávění svých stále žijících příbuzných,vím o lidech statečných,ale i zbabělých(nemohou za to).Nemyslím si,že by sám extrémě lpěl na jakýchkoliv ceremoniích a jsem přesvědčena o tom,že by se v hroběl vrtěl, kdyby četl některé příspěvky.Nechť je mu země lehká.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama