Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Chcete něco říct? Napište nám to!
reklama
reklama
Názory

Psychopati hrají v politice klíčovou roli

Lékaři varují: Nevolit patokraty

Předvolební kampaň vrcholí, politici slibuji nesplnitelné, bezostyšně lžou. Mohou si to dovolit. „Lež v politice žádný zákon v oblasti reklamy netrestá, řekl LN právník Filip Winter, specialista na reklamní právo. Když ne zákony, jak to, že jim nebrání obyčejná lidská slušnost? Kde berou tu drzost? Existuje jediné vysvětlení - jsou to psychopati.

Podle psychologa Andrzeje Lobaczewského je jich mezi námi pět procent. Dalších asi 12 procent lidí je náchylných přebírat jejich způsoby chování. Je těžké je odhalit. Nejsou šílení. Jsou inteligentní, přesvědčiví a výmluvní. Umějí se zalíbit. Umějí říkat, co chceme slyšet. Za vzletnými slovy a sliby se ale skrývá úplná nevšímavost k našim právům a svobodám. Jsme pro ně majetkem, užitečným, jen pokud nás potřebují - před volbami. Jakmile jim odevzdáme svoji moc, přestaneme je zajímat. Společenské normy a zákony platí pro všechny, jen ne pro ně. Neznají stud. Nevědí, co je to zodpovědnost. Nemají svědomí. Nejsou schopni dlouhodobé spolupráce. Když něco pokazí, uraženě se stáhnou, aby vzápětí svalili vinu na druhé. Považují se za neomylné a dokonalé. Vlastní patologii si vůbec neuvědomují. Divní a nebezpeční jsou ti ostatní.

„Psychopati, prostřednictvím svojí schopnosti rozpoznat sobě rovné, rychle stoupají po společenských stupních a shlukují se okolo pák moci, kde jejich celospolečenský zlý vliv metastázuje. Následný negativní výběr znamená aktivní přípravu a dosazování dalších psychopatů a dalších patologických deviantů nižšího stupně, kteří jsou přístupni jejich záměrům, a to do doby, dokud se nedosáhne kritického množství lidí s patologickými poruchami, čímž se zrodí patokracie. Ta přežívá díky pocitu ohrožení ze strany společnosti normálních lidí. Zůstat na vrcholu je pro vládce klasický problém - být, či nebýt. Biologická, psychologická, morální a ekonomická zkáza většiny normálních lidí se pro patokraty stává biologickou nezbytností,” píše Niall Bradley v knize Pravda k moci: psychopati vládnou našemu světu.

Přestože počet psychopatů v politice není velký, hrají v ní klíčovou roli.

Žádný společensky systém proti nim není imunní. Musíme se naučit je rozpoznávat. Bránit jim v přístupu k veřejným funkcím. Vést je k dodržování zákonů a společenských norem. Musíme se poučit z vlastních chyb. Mnohem nebezpečnější než dát psychopatovi důvěru je: dát mu ji opakovaně. Potlačení rozumu je cílem každé volební kampaně. Musíme si najít čas k tomu, abychom se zastavili, přemýšleli a volili kandidáty ne podle slov, která je předcházejí, nýbrž podle činů, které za nimi stojí. Nadcházející volby jsou příležitostí rozhodnout, zda ze sebe dál necháme dělat voly, nebo zda se vydáme na cestu ke slušnosti a pravdě a převezmeme zodpovědnost sami za sebe.

JAN HNÍZDIL
lékař a publicista

Redakce - 09.10.2010
1. RADEK zapsáno: 22.10.2010 ve 16:06:08 hod.

Vážení lékaři se ohánějí psychopaty v politice , ale na ty psychopaty ,co po revoluci všechno zkazili a pokoutně rozprodali majetek státu zapoměli. Měl by si proto každý zamést před vlastním prahem, lidi nejsou hloupý a poradí si i bez vás.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama