Podpora Tibetu alespoň na internetu
Vlajka pro Tibet
Vážení čtenáři a přátelé Tibetu,
10. března 2007 si lidé na celém světě připomínají 48. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.
Po vpádu čínské armády do Tibetu v roce 1950 a postupném obsazení celého území začali Číňané budovat strategické silnice vedoucí do Tibetu a posilovat tam své místní vojenské a policejní jednotky. S rostoucí vojenskou převahou se začal stupňovat nátlak na tibetskou vládu i na obyčejné Tibeťany. Agresivní protitibetská komunistická politika Číňanů po vpádu do Tibetu v roce 1950 nakonec vedla k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959.
Povstání bylo krvavě potlačeno a dalajlama byl donucen opustit Tibet a uchýlit se do indického exilu. Bilance „úspěchů“ čínské invaze, nejrůznějších celostátních kampaní, pracovních a ideologických programů a „kulturní revoluce“ je dostatečně známá: 80 000 mrtvých během vojenského vpádu a v důsledku zásahu proti povstání v roce 1959. Přes milion Tibeťanů zemřelo ve věznicích, pracovních táborech nebo při hladomoru. Neustávající exodus Tibeťanů do exilu dosahuje již 120 000 uprchlíků. Z více než 6000 klášterů, chrámů a svatyní, v nichž žilo téměř 600 000 mnichů a mnišek, zůstalo pouhých třináct. Mniši a mnišky byli z klášterů vyhnáni, cenná umělecká díla vypleněna a rozprodána. Komunistická totalitní moc krutě omezila základní práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování, užívání mateřského jazyka, pohybu, náboženství. Státní populační politika nutí tibetské ženy k násilným potratům a sterilizacím. Svévolné zatýkání, represe, mučení, zastrašování a věznění se staly součástí každodenního života Tibeťanů v jejich vlastní zemi.
Největší hrozbu, jíž jsou Tibeťané a jejich jedinečná starobylá kultura vystaveni, představuje státem organizovaný a podporovaný masový příliv čínského civilního obyvatelstva do Tibetu, vedoucí k postupné asimilaci tibetského etnika. Dnes žije v Tibetu vedle 6 milionů Tibeťanů 7,5 milionů Číňanů.
Věřím, že pokud tibetský národ nemá možnost vést boj za svá základní práva nenásilnou cestou a v souladu s uplatněním nároků definovaných například Všeobecnou deklarací lidských práv a dalšími mezinárodními úmluvami, měl by hlas jiných zemí, jiných vlád a jiných občanů, podpořen demokratickými principy, zaznívat o to naléhavěji a razantněji, a to bez ohledu na obchodní politiku, která tak často převyšuje právě práva nejzákladnější.
Tento den si připomínáme celosvětovou akcí Vlajka pro Tibet, kterou mohou podpořit obce, města a kraje vyvěšením tibetské vlajky na budovách příslušných úřadů. Tibetský národ má s českým podobnou okupační historii a právě proto je Čechům osud Tibetu blízký. Letos vyvěsilo tibetskou vlajku 326 radnic obcí a krajů. Sezimovo Ústí mezi nimi chybí.
Sezimoústecký občan a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) považuje Vlajku pro Tibet za skvělou akci. Domnívá se však, že by ji měly vyvěšovat především radnice, oficiální vládní úřady musí chtě nechtě udržovat diplomatický odstup. S vyslovením podpory Tibetu souhlasí. "Vyvěsila jsem tibetskou vlajku alespoň ve svém srdci," dodala pro ČTK.
Sezimoústečtí přátelé Tibetu se mohou k akci připojit a vyjádřit podporu alespoň prostřednictvím těchto stránek.
Martin Klíma
(v článku jsou použity informace občanského sdružení Lungta a zpravodajství www.ceskenoviny.cz)
Tibet má asi 2 miliony obyvatel.Na tento počet 6 000 klášterů a skoro 600 tisíc mnichů!To není moc normální...
Parkanová je občanka našeho města? To slyším poprvé.Slyšel jsem už,že se kdysi živila na jakési kachní farmě kdesi u Plané,to jo.Ale to už je dávno.Rozhodně tam měla zůstat...
Myslím, pane, že jste to špatně četl. Text říká, že zůstalo 13 klášterů na 6 mil. Tibeťanů. Je to smutné.
Já bych ještě dodal, že naopak Tibeťanům by asi připadalo dost nenormální, že v české republice máme na deset milionů obyvatel docela málo klášterů a mnichů... :-)
Ale rozhodně by to s jejich životní filozofií neřekli tak jako ferry
Jinak jestli dobře počítám, tak v Tibetu je teď téměř 14 milionů lidí a z toho Tibeťané netvoří ani polovinu... Smutné.
Já bych řekl, že už bychom to Číňany neměli nechávat řešit, protože oni si to řešili sami doposud a za moc to nestojí...
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec