Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Pro lidi co chtějí mít názor
reklama
reklama
Názory

Jak se zřizují trafiky pro nepotřebné politiky

Kdo budou naši starostové?

Dovoluji si upozornit čtenáře, že následující řádky jsou pouhé spekulace. Sice spekulace oprávněné a podložené, ale neprokázané.

Kuchaři nového povolebního guláše již druhý týden velmi úzkostlivě tají sestavu nové radnice. I na tomto webu se mezi čtenářskými reakcemi objevilo několik dohadů. Rozesláním pozvánek zastupitelům se však poklička nad hrncem mírně nadzvedla a i když není vidět dovnitř, guláš už je docela pěkně cítit. Slavnostní servírování je připraveno na pondělí 6. listopadu v přednáškovém sále COP. Uvidíme, jak komu bude chutnat.

Z programu ustavujícího zasedání zastupitelstva Sezimova Ústí lze vyčíst snahu nové koalice ustanovit novou funkci dalšího místostarosty. Naplňuje se tak jeden ze scénářů, který prosákl z kuloárů. Podle nich by naše město mělo mít neuvolněného starostu a dva uvolněné místostarosty na plný úvazek. Varianta, která je pro toto město z historického hlediska zcela mimořádná, ale také logicky vyplývající z výsledku voleb, kdy opozice vyrovnala síly koalice 10:10. Je také alarmující, protože ukazuje, za jakou cenu se snaží nepotřební politici udržet na svých místech.

Vládnoucí koalice z let 2002-2006 ve složení ODS + ČSSD + Nové tváře + US-DEU čítající v zastupitelstvu 12tihlasou většinu, se vší silou snažila pojistit si volební výsledek, aby mohla na radnici pokračovat. Jedno riziko pocházelo od zanikající Unie svobody, kde nebyla jistota, zda ve volbách získá mandát. Další riziko spočívalo v posilujícím vlivu opozice a vzniku nové opoziční kandidátky. Ve volebním zákoně funguje jistý paradox, který říká, že dvě malé strany získají více mandátů, než jedna velká. ČSSD proto vytvořila kromě vlastní kandidátky i další kandidátku, kterou nazvala Sportovci 2006 a do jejího čela postavila úspěšného Jana Mrzenu, který v našem městě již kandidoval za ODA a ODS. Přízeň kandidátky si zajistila předvolební půjčkou 2,5 milionu Kč na dostavbu sportovní haly.

Po volbách bylo jasné, že Unie svobody vypadla ze hry a jediná možnost, jak sestavit většinu o jeden hlas, je použít všechny zbylé strany bývalé koalice a ještě jediného zvoleného Sportovce, kterým se výskokem z 15. místa stal Jiří Vavruška. Koalice čtyř stran. Koalice, kde každý hlas je nutný. Koalice, kde je třeba si každý hlas zavázat k poslušnosti. Jak jinak, než neoddělitelnou spoluúčastí na vedení města. Nejlépe nějakou placenou funkcí.

Jenže nastává problém. Strany jsou čtyři a slušně placené funkce jen tři: Starosta, místostarosta a tajemník. Starostovy Nové tváře získaly nejhorší volební výsledek dvou mandátů a ostatní strany to ví. Z pozice nejsilnějšího si nárokuje jeho místo ODS s pěti mandáty. Zastupitelé za ODS převážně úspěšně podnikají, nemají tedy chuť na čtyři roky přestat podnikat a dělat starostu. Jednou z výjimek je Josef Čáp. Politikou protřelý důchodce čtyři roky z úkrytu tajemnické funkce řídil celé město a dělal učitele jak starostovi Peterkovi, tak i Vocílkovi. Prosakují ale informace, že zbytek koalice si Čápa na starostenském křesle nepřeje. Přirozeně ješitný a ctižádostivý Čáp by se nejvyšší funkci těžko bránil, ale je zároveň dost chytrý na to, aby věděl, že politicky pojištěná tajemnická pozice je pro něj méně riziková a přitom stejně mocná. Pravé důvody zůstávají skryty, avšak výsledkem je, že Josef Čáp podává rezignaci na funkci zastupitele, aby mohl setrvat ve funkci tajemníka MěÚ. Starostenské místo by tedy měl obsadit někdo další z ODS. Ve hře je Bedřich Beneš. Pro jeho dobře nastartovanou politickou kariéru je to významná příležitost. Aby nemusel riskovat osud firmy, bude dál podnikat a funkci vykonávat za příplatek tzv. ve volném čase.

Co ostatní tři strany? Sportovec Vavruška po funkci na radnici netouží, jako stavební odborník vede aktivní důchodový život. Je pro něj připraveno místo v městské radě. Co ale nyní se Samcem a Vocílkou, když místostarosta je jen jeden? ČSSD dostat funkci musí, jinak by z koalice odešla, možná i se Sportovcem. Nové tváře je také třeba podchytit, jejich dva hlasy jsou životně důležité. Jedno místo tedy mezi trafikami schází. Zřízením pozice dalšího místostarosty je řešením této složité situace. Miroslav Vocílka si situaci zkomplikoval prohlášením, že funkci bude vykonávat pouze čtyři roky, aby si zachoval objektivitu a morální čistotu. Rovněž jeho volební debakl mu situaci neulehčil.

Nahradí ho kolega František Beneš? Vrátí se hrdý starosta k dělnické profesi, nebo koalice využije jeho zkušeností a nechá ho dál řídit město. Jak zastupitelé odůvodní potřebu dalšího místostarosty? Kdo bude první a kdo druhý místostarosta? Budou rozhodovat zkušenosti nebo volební výsledky? Komu přenechal Josef Čáp svůj mandát? Vrátí se do zastupitelstva Milan Vlček? Jak strany obsadí kontrolní většinu v radě města? Obsadí i své kontrolní a finanční výbory? A co na to všechno budou říkat voliči? Nebudou se cítit podvedeni?

To jsou otázky, které budou občanům Sezimova Ústí zodpovězeny až v pondělí 6.11. na ustavujícím zastupitelstvu. Každá z nich je pro mě důvodem, proč se opět na zastupitelstvo těším. Věřím, že nejsem sám.

Martin Klíma

Redakce - 01.11.2006
1. Rejpal zapsáno: 01.11.2006 ve 14:31:38 hod.

Ten guláš mi dost smrdí!

2. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 02.11.2006 ve 05:47:39 hod.

Hmm. Rozdíl v jednom hlasu? Zajímavé bude, až někdo z mocné koalice onemocní. Třeba jenom krátkodobě. To by znamenalo, že by si pak opozice mohla prosadit svou. Nebo ne?

3. Pavel zapsáno: 02.11.2006 ve 08:26:11 hod.

Miroslav Vocílka se ukázal jako lhář.A diví se mu někdo?Kdo by chvátal do Silonky,když na radnici pro něj vyrobí trafiku?Už podruhé se v tomhle městě neuposlechne hlas lidu.Opět Kadlčík neusedne do křesla starosty.Za čtyři roky lidi k volbám nepřijdou.Protože takováhle šaškárna na malém městě,to je vrchol.Na zastupitelstvo samozřejmě přijdu. Těším se na tu srandu jako vy,pane Klíma.

4. Martin Klíma zapsáno: 02.11.2006 ve 11:17:33 hod.

Pro Jana: Princip hlasování spočívá v tom, že návrh je schválen, odsouhlasí-li ho nadpoloviční většina všech zastupitelů. Tedy ne pouze přítomných. Minimální počet hlasů je u nás 11. Pokud není 11 hlasů PRO, pak návrh není schválen. Pokud někdo z koalice nebude hlasovat, pak nemá potřebnou většinu, ale opozice také ne. Prosadit se tedy nepodaří nikomu nic. V takovém případě koalice potřebuje někoho z opozice, aby hlasoval PRO. Stejně tak, pokud chce opozice něco prosadit, potřebuje alespoň jeden hlas z koalice.

5. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 03.11.2006 ve 17:30:24 hod.

Děkuji za vysvětlení. Takže to stejně bude boj o jeden hlas, který bude vše rozhodovat. Pak ale můžeme ty ostatní oželet a nechat to všechno na tom jednom hlasu. Veškerá jednání se tak značně zjednoduší a podstatně urychlí.

6. Martin Klíma zapsáno: 03.11.2006 ve 21:13:44 hod.

Ano, dalo by se to tak říct. Prakticky ta druhá (menší ;-) polovina nemusí ani chodit. Praxe nám ukáže, do jaké míry to bude souboj s hlasovací mašinou. Jako optimista věřím, že mezi zastupiteli omotanými koaliční smlouvou, se jistě alespoň občas prosadí vlastní názor a zdravý rozum.

7. Alena zapsáno: 05.11.2006 ve 22:16:34 hod.

Já jsem hlavně zvědavá, jak bude hlasovat Jirka Vavruška. Vždycky jsem ho měla za slušného člověka, takže doufám,že nezvedne ruku pro takovou zhovadilost, jako jsou dva místostarostové v sedmitisícovém městě. A to i přesto, že má slíbené místo v radě.
Já myslím, že o to místo až tolik nestojí a radši si půjde zahrát volejbal. No, zítra budeme moudřejší.

8. sympatizant zapsáno: 07.11.2006 ve 00:45:13 hod.

Alenko, doufám, že jste již moudřejší. Na tomto zasedání ani tak o moc nešlo, všechno bylo dopředu stanovené a jasné. Velkou otázkou zůstává, co bude dál. Tam se teprve uvidí. Jirkovi jeho funkci nezávidím. Myslím si ale, že není tak silná osobnost, aby dokázal to, co Vy očekáváte. Budu rád, pokud by můj odhad byl špatný. Přeji tomuto městu krásné probuzení do tvrdé reality. Opozice na tom není o moc lépe, i tam se budou prověřovat charaktery.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama