Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Tip: Hledáte něco? Napište to do okénka vlevo.
reklama
reklama
Názory

Přátelství a služby oceňované obecním majetkem

Město daruje Kamlachovi pozemek

Budeme obcházet další oplocený hektar?

Nic není zadarmo. Pronájem prostorů pro pořádání zasedání zastupitelstva v budově COP, pohoštění pro švýcarské přátele, trachtace pro zastupitele v jídelně COP. Ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště - Centrum odborné přípravy (COP) František Kamlach není včerejší a dobře ví, s kým je dobré kopat, koho nakopat, komu podat pomocnou ruku a koho si zavázat.

Jen hlupák by si mohl myslet, že tam, kde nejsou vidět peníze, je všechno zadarmo. Odměna za dlouhotrvající vstřícnost a sérii "nezištných" pomocí městu přišla v podobě pozemků pod loděnicemi u řeky Lužnice. O ty František Kamlach usiloval již před lety. Na radnici se o nich také hovořilo již dávno. Čas dozrál a vedení města nyní připravilo darovací smlouvu, kde tyto pozemky o rozloze téměř jednoho hektaru převádí na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště - Centrum odborné přípravy. Za svého působení na radnici jsem byl přítomen sdělení vedení města, že darování pozemků je skutečně jakýmsi oceněním za nadstandardní servis a dobrou spolupráci s Františkem Kamlachem.

Nadstandardní servis pro koho? Pro všechny občany nebo jen pro těch pár, co jsou dneska u vesla? Pozemek je města, tedy všech jeho občanů. Co udělal František Kamlach nebo jeho škola pro všechny občany tohoto města, aby si zasloužil mít ve správě jejich pozemek? Šikanu z ostnaného drátu, kovovou ohradu a zaflusané schody před kinem Spektrum, obláčky marihuanového kouře na náměstí, nebo mi něco uniklo?

Osobní přátelství oceňované obecním majetkem. Nejsou toto právě ony podezřelé korupční signály, proti kterým se politická strana Nových tváří současného starosty Vocílky rozhodla před volbami bojovat? Nebylo to právě podezření z korupce, které vykrystalizovalo v podání trestních oznámení na představitele bývalé radnice a vedoucí odboru? Trestní oznámení, které orgány Policie ČR po více než roce vyšetřování odložily?

Ať už se jedná o korupci či nikoliv, rozhodně jde o další nevratný krok. Krok, kterým radnice poškozuje občany tohoto města, neboť majetek města nerozhojňuje (jak stojí ve slibu ČSSD), ale rozdává. Zdarma nebo za různé protislužby svým sympatizantům.

Převod ještě musí schválit 28.12. zastupitelstvo, ale to není v našem městě problém. Předkládá-li radnice podobnou smlouvu, lze počítat s tím, že má od jednotlivých "většinových" zastupitelů přislíbeno zvednutí ruky. Shodou okolností pozval starosta Vocílka členy zastupitelstva na malou předvánoční oslavu překvapivě právě do školní jídelny COP. Poněkud podivné s ohledem na fakt, že "obyčejné" členy výborů chce pozvat na párty do exkluzivních prostor Benešovy vily. "Z účasti jsem se omluvil, pozvání od Vocílky do školní jídelny mě uráží," řekl mi jeden zastupitel. Ale kdo ví, třeba je akce v jídelně obdařena pro zastupitele nějakou nečekanou nadhodnotou. Možná budou mít v ceně nějaké kulturní vystoupení, zájezd, pro každý manželský pár bude připraven neodolatelný dárek, předvede se něco z umění arogance moci, občas se nenápadně utrousí slovo na téma, co je dobré podporovat a co ne, proběhne spartakiádní cvičení synchronizovaného zvedání ruky na domluvený signál.

Napadá mě otázka, jakou cenu má hlas zastupitele? Kdybych byl zastupitelem, osobně bych si asi dobře rozmyslel, jestli se nechám opíjet někým, kdo po mně další den bude chtít zvednout ruku. Pocit závazku dokáže být při takovéto funkci dost nepříjemný. Obzvláště v případě, mám-li proti sobě někoho, o kom dobře vím, že si umí o protislužbu obratně a v pravou chvíli říct.

Co dalšího lze očekávat okolo pozemků pod loděnicemi? Nemusíme pro příklady chodit příliš daleko a můžeme se oprávněně domnívat, že v prvé řadě tam bude stát plot. Plot, který nám všem, co jsme o pozemek prostřednictvím starosty Vocílky a jeho našeptávačům přišli, ukáže, kde je ještě Krakonošovo a kde už začínají Trautenberkovy ostrovy.

Martin Klíma

Redakce - 27.12.2004

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama