Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Hledáte něco? Napište to do okénka vlevo.
reklama
reklama
Názory

Jak se cítí mladí lidé v ohradách?

Ne příliš šťastné ploty

ploty

V patnácti letech opouštějí žáci základní školu s různým stupněm vědomostí a různým stupněm morálních zásad. V kapse má každý z nich občanský průkaz a v srdci první lásky. Mají své vlastní názory, pochopitelně je vůči autoritám tvrdě prosazují a velmi neradi se přes svou vůli podřizují. Cítí se dospělými, cítí, že svět patří jim a chce se jim létat. Trestní odpovědnost si nepřipouští. Nastupují na střední školy a v podstatě počítají s tím, že je škola nebude příliš obtěžovat, že všechno hravě zvládnou. Konečně je život před nimi.

Šťastni, že se zbavili povinností základní školy, nastoupí do COP v Sezimově Ústí a octnou se za plotem. Jak se asi cítí? Za plotem při ubytování, za plotem u školy. A jejich reakce? "S tím tedy nepočítejte, nejsem žádná cvičená opice!" A tak tam také nepobývají. Zákazy, příkazy a sešněrování pohybu, to tedy rozhodně ne! Při přestávkách a při odchodu ze školy kouří na chodníku, na schodech kina Spektra, v parku, ploty kolem ubytovny jsou zprohýbané od přelézání.

Masivní klec, postavená pro separaci studentů aby neobtěžovali občany Sezimova Ústí, zůstává prázdná. Asi neodpovídá jejich estetickému cítění. Za plotem u ubytoven pobývají jen zřídka, většinou posedávají a pokuřují na lavičkách v blízkém okolí. Občanům města se to nelíbí, což studenti vnímají jako nepřátelství a chovají se hrubě, agresivně, o jejich nevybíravém slovníku nemluvě. Ve škole jim totiž nevysvětlili, že plot byl postaven pro jejich ochranu, aby jim sezimoústečtí nemohli prodávat na internátech drogy a aby jim nikdo nezabíral respirační prostor.

Nedivme se jim. Dříve patřili do měst, vesniček, byli jejich součástí, znali své sousedy a nikdo je neseparoval do ohrad. Najednou je všechno jinak. Občanka jim nezajistila očekávaný rozlet. Toulají se po městě, hledají příjemnější "zašití". Utíkají před ploty a respirují na svobodě.

A díky plotům, postavených proti vůli občanů a za jejich peníze, je postoj občanů k nim negativní. Bylo to třeba? Autoři plotů zapomněli brát v úvahu věk svěřenců COP. Shrnuto - velké investice, slabý efekt, studenti zmateni, občané města nespokojeni. Krátce řečeno - ne příliš šťastné ploty.

Autor je občanem Sezimova Ústí

Redakce - 01.06.2005
1. čtenář zapsáno: 02.06.2005 ve 18:08:15 hod.

Já osobně vidím problém v dozoru nad studenty. Pokud jim pan ředitel Kamlach postavil ohradu, kde mají kouřit, měl by také zajistit, aby to jeho svěřenci dodržovali. Pokud kouření mimo areál školy a obtěžování občanů pedagogové tolerují nebo i přímo sledují, je to vina vedení COP.

2. Josef zapsáno: 02.06.2005 ve 22:55:36 hod.

Myslím, že stavbou ohrady vůbec nešlo o to, udělat učňům kuřárnu. Pan ředitel už toho nalhal lidem dost aby poznali, že většinou nejde o blaho lidí nebo studentů, ale pouze a jenom o dobrý pocit pana ředitele samotného. Jinak s vámi souhlasím.

3. Gabriela Filipová zapsáno: 03.06.2005 ve 17:52:07 hod.

S článkem souhlasím. Jenom se ještě zeptám: Kdepak asi parkují studenti, kteří před akcí PLOT parkovali u internátu COP? Kde je slibovaný průchod areálem pro starší a invalidní občany? Kde je slibované využívání hřiště COP pro veřejnost? Plot kolem internátu měl sloužit k ochraně studentů. Proč je teda celý den branka otevřená dokořán a do areálu může vstoupit každý, kdo chce? Vstoupit ano, ale projít mezi ulicí Průmyslová a Pionýrů ne.

4. pelovak zapsáno: 04.06.2005 ve 09:15:05 hod.

Sem na intru ubytovan a se všim souhlasim, ale je to chyba vedení školy, bo se tam nudíme.... Sice muzeme sportovat,ale to nikoho v dnesni době počítačů nikoho nebere. A proto se brázdíme ulicemi sezimáku a děláme bordel.. Pan Kamlach slibuje ale velký ho***. TEn už nám toho nasliboval, ale už sem si na to za ty 3 roky zvykl... Proč se nad sebou nezamyslí, přestane utrácet peníze za zbytečnosti, jako je třeba ta klec pro opice, nebo po**** čipové karty a pořídí nám na pokoje treba internet, jako je tomu na podobných školách, ale COP je kort vyjímka.. I v kriminále se maj lépe než na COP

5. Jarda zapsáno: 08.06.2005 ve 12:01:23 hod.

Ona ta pravda pěkně leze nahoru. Nakonec asi každý v Sezimáku poznal že všechny ty řeči o ochraně žáků a vybudování veřejného sportoviště byly jen záminka aby se mohlo oplocovat. I já se ptám kde jsou sliby o čipových kartách pro invalidy? Nakonec to gheto není dobrý ani pro lidi ani pro žáky. Shrnuto - velké investice, zbytečné zlo, nespokojení občané, naštvaní studenti - úplně zbytečné ploty. Zajímalo by mě co si o tom s odstupem doby myslí pan Kamlach.

6. Gabriela Filipová zapsáno: 08.06.2005 ve 13:51:46 hod.

K těm investicím: pro některé školy není ani na učebnice, některé mají, jak se zdá, peněz dost i na zbytečnosti. No a kdybych si měla vybrat mezi plotem a internetem, taky bych brala spíš ten internet.

7. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 09.06.2005 ve 11:42:30 hod.

Ale na druhou stranu je to pozemek COPu a pana Kamlacha a ten si může oplotit jak chce, pokud mu to stavební úřad dovolí. Zahrádky okolo domů jsou oplocené stejně a to nikomu nevadí, teda kromě radnice. Co se týká neplnění slibů, tak to je věc jiná. A pokud mladí a neklidní z COPu se nudí a dělají strašný binec, tak od toho tu máme Městskou policii. Ale všichni by si měli uvědomit, že každý byl jednou mladý. Ale ne každý musel bydlet na intru. Asi by to chtělo víc vzájemné tolerance...

8. Pája zapsáno: 07.12.2005 ve 13:48:19 hod.

Ono je to těžké.Já, jakožto bývalý student COP nevím co k tématu říci a to jsem poznal režim a vnitřní zvyklosti školy za čtyři roky velmi dobře.Některá rozhodnutí a kroky vedení jsem z pozice studenta vnímal mírně řečeno velmi nelogicky.Nechci soudit pana Kamlacha ani je ho pravé a levé ruce, ale když je řeč o internátu versus plot atd.,byl bych zastánce investic do výbavy pokojů studentů, než třeba do sice efektních, leč naprosto zbytečných snímačů a čipových karet u dveří.Mladí moderní lidé, kterých si vedení školy jistě váží, protože jen oni jsou budoucností si zaslouží lepší ubytování, než to co jsem měl možnost vidět v pavilonech areálu COP.
Takhle by se dalo asi psát hodně dlouho...Co člověk to názor.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama