Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Hledáme souvislosti
reklama
reklama
Události

Výrok komise: Šetřený skutek není přestupkem

Svoboda slova zvítězila

Přestupková komise v Sezimově Ústí zastavila přestupkové řízení iniciované ředitelem SOU a SOŠ COP Františkem Kamlachem proti Martinu Klímovi, vydavateli internetového zpravodaje Sezimovo Ústí online.

Ten byl podezřelý z toho, že zveřejněním článku "Město daruje Kamlachovi pozemek" na internetu (27.12.2004) se dopustil přestupku proti občanskému soužití, jelikož svými výroky urazil Františka Kamlacha na cti. Článek se kriticky zabývá nadstandardními vztahy mezi ředitelem školy a sezimoústeckou radnicí a okolnostmi darování pozemků u řeky Lužnice.

Policie ČR se zabývala trestním oznámením Františka Kamlacha na Martina Klímu pro trestný čin pomluvy od ledna do března 2005. Poté věc předala přestupkové komisi v Sezimově Ústí, jelikož nebyl spáchán trestný čin, ale mohlo se jednat o přestupek.

Přestupková komise dospěla k závěru, že výroky v článku nepřesáhly meze svobody slova a ani nemohly ohrozit čest a vážnost Františka Kamlacha do té míry, aby byl spáchán přestupek. Komise vzala v úvahu i nález Ústavního soudu ČR, ve kterém je konstatováno, že osoby veřejně činné musí akceptovat větší míru veřejné kritiky a zásah státu by měl přijít pouze tehdy, nelze-li škodu napravit jinak, například užitím přípustných možností k oponování. Přestupková komise je přesvědčena, že ředitel školy je veřejně činnou osobou a že mohl na zmíněných internetových stránkách legálně oponovat a zveřejnit svůj názor na věc. Skutek, o kterém se vedlo přestupkové řízení, tedy není přestupkem.

František Kamlach je povinen uhradit náklady řízení, případně se může do 15-ti dnů odvolat ke Krajskému úřadu v Českých Budějovicích.

Redakce - 06.08.2005
1. čtenářka zapsáno: 06.08.2005 ve 16:56:38 hod.

Svoboda slova ve vleklém případu zvítězila – uvidíme, zda po uplynutí lhůty na odvolání vypukne další „ kolo “.

2. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 09.08.2005 ve 07:01:58 hod.

Jestlipak to všechno stálo za to?

3. mentor zapsáno: 16.12.2005 ve 20:18:41 hod.

Teda lidi,ty děti z vás musej mít prdel,pane jo.Jeden studen školy zaměřené na desing prohlásil: ani ne protože jsem přestoupil... ale pojd! jestli pujdeš do prváku, tak budeš chodit se mnou do třídy a aspon se naučíš se sprejem v ruce a následovně zdrhat když tě někdo chytne!!! STEJNĚ BUDOU DOBRÝ,VĚŘIM JIM!!!!!

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama