Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Hledáte něco? Napište to do okénka vlevo.
reklama
reklama
Názory

Vybagrování koryta Lužnice nepomohlo

Poděkujme spíše pánu Bohu

Reakce na článek :“Poděkování za vybagrování koryta Lužnice a pomoc při povodních“
zveřejněný v Novinkách číslo 2/06 podepsaný vedením města……..

Je chvályhodné, že bylo v loňském roce pomocí nejnovější techniky vybagrováno koryto řeky Lužnice v prostoru před jezem u bývalého mlýna Veselý. Podobná akce probíhala v loňském roce i v oblasti jezu v Plané nad Lužnicí. Nepracovala tam sice technika Japonské provenience, ale stačily na to bagry a nákladní automobily.

V žádném případě však vybagrování koryta řeky Lužnice v Sezimové Ústí nemělo vliv na vývoj jarních povodní, jak se nám snaží ve svém článku namluvit vedení města...

Své tvrzení opírám o následující skutečnosti:
Nevím sice, kolik kubických metrů nánosů bylo z koryta řeky odtěženo, budu ale teoretizovat a určitě i přehánět. Řeka Lužnice je v uvedeném úseku cca 100 metrů široká a práce probíhaly v délce cca 1 km. Kdyby bylo dno řeky v celém úseku vybagrováno do hloubky 1 m, bylo by celkem odtěženo 100 000 kubických metrů nánosů a to jsem přehnal zcela určitě. Vznikl by tak prostor pro 100 000 kubických metrů vody. Souhlasím, že v kritickou dobu protékalo korytem řeky asi 400 kubických metrů za sekundu. Jednoduchým výpočtem lze zjistit, že uvedený prostor by byl při kritickém průtoku 400 m3.s-1 zaplněn za pouhých 250 sekund, což je něco málo přes čtyři minuty. Po naplnění vybagrovaného prostoru se tedy hladina řeky zvedla tak jak se zvedla, tedy pouhých 30 cm pod ulici Lužnická a zvedla by se tak i kdyby uvedených 100 000 kubických metrů zeminy odbagrováno nebylo. Limitujícím faktorem pro výšku hladiny je totiž množství vody korytem protékající, samotný jez a pokračující koryto řeky, které zůstalo v původním stavu.
Tvrzení, že vybagrování koryta řeky jednoznačně napomohlo k tomu, že hladina řeky se zvedla pouze na 30 cm pod ulici Lužnická je mírně řečeno nepravdou, nebo neznalostí jednoduchých přírodních jevů. V porovnání s povodněmi v roce 2002 je totiž patrné, že výška hladiny byla při letošních povodních nižší o cca 140 cm a průtok o cca 280 kubických metrů za sekundu. Takže díky Bohu, že korytem řeky neteklo tolik vody jako v roce 2002, protože by Lužnické, budově městského úřadu a jiným objektům v Sez. Ústí I., ani vybagrování koryta Lužnice nepomohlo.

Uváděné údaje jsou získané od generálním ředitelství Povodí Vltavy.
Maximální vodní stav a průtok na limnigrafu Klenovice byl:
povodeň 2002 stav hladiny 529 cm, průtok 625 m3.s-1
povodeň 2006 stav hladiny 390 cm, průtok 347 m3.s-1
Povodí Vltavy, státní podnik
Holečkova 8, 150 24 Praha 5

Václav Hubáček

Redakce - 13.05.2006

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama