Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Komentujeme události
reklama
reklama
Věci veřejné

Europoslankyně Zuzana Roithová o cyklovýjimkách

V Bruselu jsou cyklovýjimky běžné

Rada města na jaře tohoto roku rozhodla v rozporu s doporučením odborné komise o zrušení výjimek pro cyklisty v jednosměrných ulicích Sezimova Ústí. Občané o tom byli informováni prostřednictvím Novinek. V březnu zastupitelé odsouhlasili návrh Jiřího Rašky (Zelená pro město), aby o osudu cyklovýjimek rozhodli zastupitelé na základě objektivních argumentů. Mezitím občané iniciovali petici za zachování cyklovýjimek, kterou podepsalo přibližně 500 občanů. Zastupitelé by měli rozhodnout v září.

Snaha sezimoústeckých o zachování cyklovýjimek dorazila až do Bruselu. Bývalá ministryně, senátorka a současná europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová se v krátkém rozhovoru vyslovila pro podporu výjimek pro cyklisty. Jsem rád, že mohu čtenáře seznámit s jeho obsahem.

Vážená paní doktorko, jsem rád, že se zajímáte o naše výjimky pro cyklisty. Jaký je váš vztah k cyklistice a k tomuto dopravnímu prostředku vůbec?
Vážený pane Klímo, jsem stejně jako vy a plno vašich spoluobčanů od mládí zapálený cyklista. Sice musím do Bruselu a Strasbourgu létat letadlem či jezdit autem, ale mám v obou městech vlastní kola, a je opravdu radost tam jezdit.

Jezdíte na kole i u nás?
Samozřejmě velmi ráda jezdím v Jižních Čechách, kde mám další kola. Kromě běžných silničních kol také vlastníme kola vysoká, kterým neznalci říkají chybně kostitřas. Kdysi jsme se na nich projížděli ospalou Prahou v neděli brzy ráno, nejčastěji po nábřežích a na Starém městě. Dnes už by to nebyl žádný požitek.

Zajímalo by mě, jak je řešena podpora cyklistiky v evropském městě jako je Brusel. Jaké máte zkušenosti s cyklodopravou v Bruselu a u nás?
Mám s tím velmi dobré zkušenosti a když přijedu do Prahy, tak se bojím, že zapomenu, že nejsem v Bruselu, kde má cyklista přednost a opravdu se nemusí bát.

Existují například v Belgii výjimky pro cyklisty v jednosměrkách, jako máme v současné době v Sezimově Ústí?
V Belgii mají celý systém dobře promyšlený včetně těch jednosměrek a pruhů na silnicích i chodnících pro cyklisty. Statistiky dokazují, že když cyklisté jezdí v protisměru, minimalizují se kolize. Musí to být samozřejmě řádně označeno.

Jaké značení máte na mysli?
Důležité je označení, že jednosměrka neplatí pro cyklisty a dále označení pruhu na silnici či chodníku.

Jednosměrky jsou poměrně často úzké, alespoň v našem městě tomu tak je. Jak se v Belgii řeší míjení cyklistů s automobily v úzkých ulicích?
Nevadí když je silnice užší, protože auta jezdí samozřejmě i po tom pruhu pro cyklisty, ale musí dát přednost cyklistovi, pokud se tam objeví. Je důležité, že při kolizi s cyklistou jsou na vině řidiči auta.

Děkuji vám za rozhovor a podporu.
Cyklovýjimky přinášejí mnoho užitku za relativně málo peněz. Věřím, že stávající podpora cyklistů v Sezimově Ústí zůstane zachována a bude se dále rozšiřovat. Srdečně zdravím z Bruselu.

S europoslankyní MUDr. Zuzanou Roithovou hovořil
Martin Klíma.

Redakce - 23.08.2007

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama