Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Komentujeme události
reklama
reklama
Názory

Optimalizace není jen záležitostí těch, kdo ji připravují

Zrušenou školu nikdo znovu nepostaví

Zastupitel ing. Marcel Gause (město pro všechny)
Co potřebujeme více? Školní budovu nebo domov důchodců?

Vážení spoluobčané,

jsem jedním z oslovených členů sezimoústeckého zastupitelstva v článku k připravované optimalizaci školství. Vzhledem k mému dlouholetému povolání středoškolského učitele mohu na uvedená fakta zareagovat. Protože jsem pracoval v uplynulém čtyřletém volebním období také ve výboru pro vzdělávání, výchovu a zaměstnanost jihočeského zastupitelstva, vím moc dobře, že optimalizace školství je v mnoha regionech našeho kraje nezbytná. Současně je třeba si uvědomit, o jak citlivou problematiku se jedná. Už jen proto, že každý krok vedoucí ke zrušení vzdělávací nabídky nebo školy jako takové je krokem nevratným. Jakmile převáží při rozhodování mocenský pohled a zapomene se na ty, kteří ve školách pracují a především na ty, kteří využívají jejich služeb, je přijaté rozhodnutí společensky nebezpečné. Uvědomme si při čtení těchto i následujících řádků, že školy slouží nám všem.

Optimalizace vždy přináší zásah do života jak organizace, tak jejího okolí. Při optimalizaci školství to platí dvakrát. Dotýká se nás všech, ať jsme dětmi, rodiči, prarodiči nebo zaměstnanci konkrétních školských zařízení.

K optimalizaci školství přistupuje zřizovatel zpravidla, když se některá z jeho organizací dostane do neřešitelné finanční situace. Je to tedy krajní řešení ekonomických problémů, které má smysl jen v případě, že nastane potřeba odstřihnutí nezdravé části systému.

Rozhodnutí o provedení optimalizace přijímá zastupitelstvo, volené námi občany. Zastupitelé jsou proto odpovědni svým voličům, jak budou pečovat o věci veřejné. A školství, ač má množství odborných stránek, je třeba v této souvislosti chápat jako veřejnou službu nám občanům. Pak je nanejvýš zřejmé, že přijetí optimalizace školství není jen záležitostí odbornou, ale také politickou.

Sezimovo Ústí je malým městem. Každý zde má něco společného se školou nebo školkou, nezávisle na tom, kterou politickou stranu volí nebo jaké stranické zájmy hájí. Proto je více než s podivem, že vládnoucí garnitura sezimoústecké radnice bezostyšně rozhodne o přípravě optimalizace městského základního školství, aniž by respektovala názor devíti z jednadvaceti zastupitelů, reprezentujících téměř 45 procent občanů. Bohužel takový projev politické nekulturnosti a bezohledného přehlížení města jako celku nepředvedla současná radnice poprvé. Vzpomeňme volbu nového starosty, kdy změnu na postu hlavního reprezentanta obce, tedy nás všech, upekla, aniž uznala za vhodné jakkoliv o svých záměrech informovat již výše zmíněných devět zastupitelů. Vlastní akt volby a hlasování je věc jiná. Jeho výsledek odpovídá poměru politických sil v zastupitelstvu a je třeba jej respektovat. Schází zde však evidentně vůle jednat a naslouchat jiným názorům. Pokud se vládnoucí koalice rozhodne připravit neprůstřelné usnesení, opřené ne o věcnou diskusi, nýbrž o sílu většiny hlasů, pak jedině ona nese plnou zodpovědnost za prosazená rozhodnutí a případnou vinu z ní již nikdo nesejme. Ani dobrá vůle v takovém případě chyby neomlouvá.

To je jeden pohled na věc. Podívejme se ale na naši optimalizaci poněkud odborněji. Potřebujeme ji vůbec? Tuto otázku si kladla již městská rada z volebního období 1998-2002. Nikdy však nenašla tolik argumentů pro, aby se rozhodla pro přípravu diskuse zastupitelstva k některému z návrhů. Podmínky se pochopitelně za poslední čtyři roky změnily. Státní politika sociální demokracie obecním zastupitelstvům rozhodně práci neulehčila a stále sešněrovanější ekonomická pravidla zkomplikovala tvorbu obecních rozpočtů. Nepřehlédnutelný není ani vývoj porodnosti, který při povrchním hodnocení vzbuzuje oprávněné obavy z klesajícího počtu dětí předškolního věku. A pak jsou tady sousední města, která pod tlakem okolností již k optimalizaci přistoupila. Proto je znovu namístě otázka: Jsme v Sezimově Ustí v takové situaci, že potřebujeme tak tvrdý zásah do našeho základního školství, jakým je optimalizace? Má odpověď zní ano.

Pokračujme dále v analýze. Druhou otázkou bychom měli odhalit, kde jsou ta bolavá místa našeho školství, která nás zatěžují. Nejspolehlivějším a nejprůkaznějším ukazatelem jsou ekonomická fakta. A tady nemohu souhlasit prakticky ani z jednou z navrhovaných alternativ optimalizační komise či rady (z rozporuplných vyjádření starosty Miroslava Vocílky a předsedy komise Ing. Jiřího Vosátky v tisku nelze totiž jasně usoudit, kdo je vlastně autorem záměru). Zásadní chybu však spatřuji právě v tom, že snahou jednotlivých řešení je hledat ekonomické úspory tam, kde kvalita vzdělávání, podpořená zájmem rodičů a nasazením učitelů ve vztahu k vynaloženým prostředkům, dosahuje vysoké účinnosti. Jen špatný hospodář a hlupák se zbavuje toho, co dobře funguje.

Za naprosto neodborný přístup pak považuji spojování optimalizace školství s otázkou výstavby domu pro seniory. Pominu-li fakt, že svou liknavostí současná radnice promarnila šanci získat výhodnou státní dotaci na jeho výstavbu, stává se optimalizace škol zástupným problémem. Jeho řešení má pomoci výstavbě domova důchodců, který je ve vztahu k voličům vždy politicky atraktivním tématem. A když už sezimoústecká radnice nebyla a není schopna postavit jej na zelené louce, hledá pro něj alespoň vhodnou budovu.

Tím se dostáváme ke kardinální otázce: Co potřebujeme více? Školní budovu nebo domov důchodců? Já se při vší úctě k potřebě klidného prožití podzimu života domnívám, že školní budovu. Nepopírám, že vy, kteří jste první upozorňovali na potřebu optimalizace školství, jste byli vedeni čestnými úmysly. Domníváte se však, že se vaše práce ubírá směrem, který vaše původní záměry respektuje?

Proto ještě jednou připomínám. Optimalizace má smysl, jen když dojde ke zvýšení kvality těch organizací, kterých se dotkne. Striktně je třeba přitom nutné sledovat ekonomický přínos a vyvarovat se vlivu osobních a mocenských zájmů.

Ing. Marcel Gause
zastupitel SNK - Město pro všechny
ředitel SPŠ strojnické Tábor

Redakce - 23.11.2004

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama