Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Píšeme o čem se mluví
reklama
reklama
Věci veřejné

Opoziční zastupitelce byly rok kráceny odměny

Radnice šidila zastupitele

Starosta nechtěl sdělit, kdo vydává podklady pro odměny zastupitelům

Během zjišťování informací o krizi ve školské komisi vyšla najevo další zajímavá fakta. Minimálně v jenom případě radnice špatně vyplácela zastupitele. Naše redakce získala prokazatelné důkazy o chybném odměňování opoziční zastupitelky Hany Hojsákové (Město pro všechny), která nedostávala zákonem stanovenou odměnu téměř celý rok.

Odměňovat neuvolněné zastupitele, stejně jako starostu a místostarostu, ukládá zákon. Konkrétní výše odměn je stanovena nařízením vlády č. 337/2004 Sb. Zastupiteli je v něm stanovena měsíční odměna 490 Kč. Pokud ale zároveň pracuje v komisi rady města, náleží mu odměna ve výši 1040 Kč.

Hana Hojsáková nahradila odstupujícího zastupitele Ladislava Táborského v lednu 2004. I přesto, že pracovala ve školské komisi rady města, radnice jí vyplácela od února 2004 až do dnešní doby pouze 490 Kč. V současné době tedy radnice dluží zastupitelce přes 6000 Kč.

Chyba, nová forma úspor veřejných financí nebo způsob jak diskriminovat opoziční zastupitele? Abychom získali vyjádření radnice, oznámili jsme zjištěné skutečnosti starostovi města Miroslavu Vocílkovi. Podle reakcí na radnici usuzujeme, že námi zjištěné skutečnosti vyvolaly oprávněný rozruch a vedení města muselo uznat, že naše informace jsou pravdivé.

"Odměna členky zastupitelstva města Mgr. Hany Hojsákové byla při jejím nástupu do funkce špatně stanovena", odpověděl e-mailem Miroslav Vocílka. "Chyba vznikla na odboru ekonomiky a plánovaní v únoru 2004, kdy při stanovení výše odměny nebylo zohledněno členství Mgr. Hany Hojsákové ve školské komisi. Chyba bude napravena na základě nařízení, kterým jsem nařídil doplacení rozdílu odměny na zákonem danou výši", dodal. Na dotaz, kdo je za tento postup zodpovědný a kdo vydává podklady pro výplaty zastupitelům, starosta města neodpověděl.

Starosta města se vyhýbavou odpovědí snaží vyhnout určení skutečné zodpovědnosti konkrétních osob ve vedení městského úřadu. Chyba se stát může, tak proč svádět zodpovědnost na obětní beránky? Z organizačního řádu MěÚ zcela jasně vyplývá, že žádný pracovník odboru ekonomiky a plánování nemůže samostatně rozhodovat o výši platů ani odměn. Pracovníci tohoto odboru pouze převezmou podklady a ty zpracují, aniž by něco změnili. A kdo tedy podklady připravuje?

"Podklady pro odměny a platy vydává tajemník Josef Čáp, který také zodpovídá ze jejich správnost," sdělila nám Dagmar Svobodná, bývalá vedoucí tohoto odboru. To potvrdily i další zdroje, které shodně uvádí, že takový je skutečný postup a pod inkriminovaným chybným podkladem o stanovení výše odměn zastupitelům je prokazatelně podpis tajemníka Čápa.

Mohl být tedy porušen zákon. Úmyslně či neúmyslně. Vzhledem k tomu, že v Sezimově Ústí je místním koloritem podávat při odhalení nějaké chyby na radnici trestní oznámení, zeptali jsme se poškozené zastupitelky, zda i ona nechá kauzu vyšetřit. "Uvažuji o tom a podání trestního oznámení nemohu vyloučit", řekla Hana Hojsáková. Naznačila, že problémů se špatně vyplácenými odměnami má radnice více.


Redakce - 18.01.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama