Policie uzavřela kauzu falešných bankovek
Zastupitel nespáchal trestný čin
Přibližně od konce ledna do konce dubna tohoto roku se kriminalisté z útvaru pro odhalování hospodářské kriminality zabývali falešnými bankovkami na sezimoústeckém zastupitelstvu. Z trestného činu podle § 140 Padělání a pozměňování peněz a § 141 Udávání padělaných a pozměněných peněz byl podezřelý zastupitel Martin Klíma (SZ). Po třech měsících policejní orgány případ odložily s tím, že se nejedná o trestný čin, ale mohlo by se jednat o přestupek. Šetření případu tak ještě nekončí a bude mít dohru u přestupkové komise v Táboře.
Trestného činu se měl Martin Klíma dopustit 14.12.2006 na zasedání zastupitelstva, kdy během projednávání rozpočtu obrázky připomínajícími tisícikoruny přítomným demonstroval cenu sedmimilionového chodníku v Dukelské ulici. Ukázal, že cenu chodníku si lze jednoduše představit, když budeme po celé jeho délce skládat tisícikoruny širšími stranami k sobě. Názorným způsobem se tak přítomní dozvěděli, že každým krokem překračují přibližně 6 tisíc.
Anonym krátce po zasedání zaslal na policii trestní oznámení, v němž tvrdil, že zastupitel Klíma, který na Střední průmyslové škole v Táboře vyučuje počítačovou grafiku a jeho manželka, vlastnící firmu na předtiskovou přípravu, mají v držení minimálně deset kusů velice kvalitních barevných kopií českých tisícikorunových bankovek a není vyloučeno, že je mohou dát do oběhu.
Policie 29. ledna vyzvala Martina Klímu k podání vysvětlení. Ten se po poradě se svým právním zástupcem JUDr. Milošem Tuháčkem rozhodl, že bude vypovídat sám. Ve své výpovědi mimo jiné uvedl: „Smyslem mého vystoupení při projednávání rozpočtu bylo ukázat, jak drahé jsou chodníky postavené těsně před volbami z městského rozpočtu. Připravil jsem si proto 12 kusů kartiček, které měly rozměry tisícikoruny a měly z dálky několika metrů tak působit. Nejednalo se o kopie skutečných bankovek, neboť nebyly zhotoveny kopírováním nebo skenováním originální bankovky. Jako podklad pro tisk byl použit digitální náhled lícové strany tisícikoruny z internetových stránek České národní banky. Tento veřejně přístupný náhled je na internetu záměrně v tak nízkém rozlišení, že z něj technicky nelze padělek vyrobit. Obrázek na použitých kartičkách byl v rozlišení pouhých 25 dpi, byl rozmazaný, navíc bez ochranných prvků a natištěný pouze jednostranně. Použité prezentační kartičky nemohly být za žádných okolností zaměněny za peníze,“ nadiktoval Klíma do protokolu. Výslechu byli přítomni i specialisté na padělané bankovky krajské hospodářské kriminálky.
„Výslech na policii samozřejmě není nic příjemného, ale bylo to již čtvrté trestní oznámení, které na mně bylo v souvislosti s veřejnou činností podáno, takže jsem nevypovídal poprvé. Navíc jsem byl přesvědčen o správnosti svého počínání, tedy nebyl problém policii poskytnout veškeré informace. Kriminalisté k případu přistupovali velice svědomitě, ale i rozumně. Anonymní udání mě vykresluje jako profesionálního padělatele. Padělatelství je závažná trestná činnost, takže policie měla klidně možnost nechat mě předvést kolegy v černých kuklách ve 4 ráno a zabavit počítače, se kterými pracuji. Naštěstí to policisté vyhodnotili jinak a všechna jednání s nimi byla velice korektní,“ vzpomíná s odstupem času Klíma.
Kriminalisté si během února a března vyžádali svědectví i dalších členů zastupitelstva, stanovisko České národní banky a zajistili Klímova vyjádření pro média.
Právě média se o případ pro jeho absurditu intenzivně zajímala, a to nejenom regionální, ale i celostátní. O vyšetřování zastupitele informovala televize a několik rádií. Zprávu převzaly i internetové zpravodajské servery. Kuriozitu případu podtrhují články v denících Aha a Metro.
Kriminalisté případ po třech měsících odložili s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Jelikož ale není vyloučeno, že by se mohlo jednat o přestupek, předali případ k dořešení přestupkové komisi v Táboře. Tam se budou komisaři snažit zjistit, zda Martin Klíma svou kontroverzní prezentací neporušil nařízení vyhlášky České národní banky, která upravuje podmínky výroby reprodukcí českých bankovek. Případ tedy ještě nekončí.
Dobrý den
Měl bych dotaz, proč o sobě píšete ve 3 osobě? Já sice vím, že je to hnidopišný dotaz, ale mě to hlava nebere.
Protože tohle není žádný blog, Radime. Také proto, že ty informace přebírají další média. Proto to není psáno jako osobní prohlášení, ale jako tiskové zpráva. Díky za zajímavý dotaz.
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec