Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Hledáte něco? Napište to do okénka vlevo.
reklama
reklama
Věci veřejné

Vetšina ředitelů odstoupila ze školské komise

Krize paralyzovala školskou komisi

ilustr. foto M.Klíma: Blesky nad Silonem
Ředitelé se postavili nedůstojnému jednání ze strany radnice. Co bude dál?

Dlouhotrvající nespokojenost, nervozita a pocit zbytečné práce ve školské komisi vyústil v krizi, zakončenou dramatickým odstoupením pěti ředitelů škol ze školské komise. Stalo se tak na schůzi školské komise ve středu 5. ledna 2005.

Poznámka: Školská komise je stálý poradní orgán rady města (nepleťte si tento orgán s účelovou a dočasnou komisí pro optimalizaci školství - ta přetrvává v nezměněné sestavě).

Poslední kapka do vleklé krize ve školské komisi přišla v podobě společenského faux-pas starosty Vocílky. Ten se nechal veřejně slyšet, že má v úmyslu poděkovat členům všech komisí za jejich celoroční práci pozváním na raut do Benešovy vily. Z rautu v Benešově vile se nakonec stal raut ve školní jídelně Centra odborné přípravy. Tam si pan starosta vzal mikrofon a oznámil přítomným, že za svou práci, kterou všichni vykonávají dobrovolně a bez nároku na odměnu, jim bude poskytnuta odměna, kterou je třeba si vyzvednout v pokladně MěÚ do konce roku.

V Asii se v té době převalila vlna tsunami a ředitel Vaňásek, stejně jako mnoho dalších, se rozhodl svou mimořádnou odměnu darovat na humanitární pomoc. Přišel dle instrukcí do pokladny a požádal paní pokladní, aby jeho odměnu poslala na konto pro zničenou jihovýchodní Asii. Paní pokladní mu ovšem s neskrývanými rozpaky oznámila, že tam žádnou odměnu nemá.

Radní města se totiž dohodli jinak. "Dohodli jsme se, že členové rady města, zastupitelé a zaměstnanci města, kteří pracují v komisích, odměny na konci roku nedostanou," potvrdil Jiří Vosátka, radní a předseda školské komise. Kdo konkrétně s takovým návrhem přišel, nedokázal určit. "Vyplynulo to s diskuse," dodal. Rada má jistě právo rozhodovat dle svého nejlepšího uvážení a nezbývá, než to respektovat. Jistě by ale bylo společensky žádoucí, aby starosta Vocílka své výzvy k vyzvedávání odměn formuloval jednoznačně. Tak jednoznačně, aby i vysokoškolsky vzdělaní ředitelé škol pochopili, koho svou výzvou vyzývá.

Navíc je zde zarážející jedna faktická skutečnost. Ředitelé škol ani jejich zástupci nejsou zaměstnanci města. Všechny školy ve městě jsou samostatnými příspěvkovými organizacemi a ředitelé jsou zaměstnanci těchto organizací. Podle jakého klíče tedy rada skutečně rozhodovala, není jasné a je otázkou, zda se nemůže jednat o diskriminaci.

Na situaci v pokladně městského úřadu vzpomíná Pavel Vaňásek: "Bylo to velice nepříjemné, stáli jsme tam s kolegou jak malí kluci, když jsme zjistili, že se pro nás se žádnou odměnou nepočítalo. S panem starostou jsme si to ale už vysvětlili. Byl za mnou a omluvil se mi." Na otázku, zda nakonec odměnu dostal, dodal: "Nedostal a nedostanu. Pan starosta má takový názor, že naše práce v komisi vyplývá z našich pracovních povinností jako ředitelů škol" a zdůraznil, že si stejně odměnu nechtěl ponechat.

Ze školské komise tak dostali odměnu pouze dva z deseti členů. Nesměli to být totiž ani zastupitelé, ani ředitelé a ani jejich zástupci. Všichni přitom pracují pro město ve svém volném čase. O podivný systém rozdělení odměn se členové komise živě zajímali a věnuje se mu i jeden bod v zápisu ze školské komise. Dotazy na předsedu komise a radního Jiřího Vosátku ale nepadaly na úrodnou půdu. "Ano, pana Vosátky, který tradičně chodí na zasedání absolutně nepřipraven, jsme se ptali na vysvětlení. Místo odpovědí však mohli členové komise sledovat pouze jeho němé úsměvy, případně jiné projevy jeho arogance a nevhodného chování," vyjádřili se někteří členové komise. Ředitelka Hana Hojsáková vyslovila názor, že by se to dalo vykládat tak, že ředitelé pracovali špatně a proto nebyli oceněni. Naznačila, že by tím mohlo být naznačeno, že ve školské komisi nejsou potřební. Dusná a vypjatá atmosféra, vystupňovaná patrně i komunikační indispozicí předsedy, vedla k tomu, že ředitelé pokládali své členství ve školské komisi jeden po druhém jak v řetězové reakci.

Předseda údajně opustil jednací místnost se slovy "Tak to tedy můžeme rozpustit" a skutečně na další zasedání rady připravil a podal návrh, aby na základě odstoupení většiny členů komise byla zrušena školská komise. Na závěr zasedání, dle oficiálního zápisu, poděkoval všem přítomným členům komise za dosavadní práci a schůzi ukončil.

I když všichni zúčastnění tvrdí, že krize ve školské komisi není v žádném případě o penězích, zdá se, že právě falešně slíbené odměny byly tím posledním impulsem. "Od starosty to byla nešťastná formulace," potvrdil Jiří Vosátka, "oceněním pro nevyplacené členy komisí, byl myšlen právě onen raut na konci roku," dodal na vysvětlení. Raut, který se měl konat v Benešově vile, ale nebyl údajně povolen ze strany Úřadu vlády ČR.

A co si o kritice ze strany členů komise předseda Vosátka myslí? "Kritika může být oprávněná. Byl jsem v poslední době velice vytížený, mám na starosti ještě optimalizační komisi a je klidně možné, že by to někdo mohl vést lépe než já. Vím, že nejsem takový odborník, jako někteří členové komise, svůj hlavní přínos vidím hlavně v tom, že jako člen rady mohu názory komise nezkresleně přenášet na radu města. Pokud by to pomohlo uklidnit rozbouřené vody, nebudu se bránit výměně předsedy komise," reagoval Jiří Vosátka.

V pondělí 10. ledna zasedala rada města, která měla rozhodnout o osudu školské komise. "Rada města zrušení školské komise nepotvrdila," řekl na náš telefonický dotaz již v úterý Jiří Vosátka. "Starosta města převzal v této věci iniciativu a bude s řediteli škol jednat o jejich setrvání ve školské komisi," dodal do telefonu.

O diplomatické misi starosty Vocílky mezi ředitele škol zatím nemáme žádné informace. Oslovení ředitelé si neumějí představit, o čem s nimi chce starosta jednat. Ale nepředbíhejme, třeba je něčím překvapí.

Uvedený případ je podle některých účastníků ukázkou arogance moci, která pohrdá prací občanů, snažících se ve volném čase pracovat pro obec, podle jiných spíš demonstrace neschopnosti vedení města komunikovat se svými spolupracovníky. Jedním z důvodů může být i jistá všeobjímající "nepřejícnost", která se na radnici zabydlela na podzim roku 2002. Nepřejícnost, která má různé podoby a se kterou se setkaly desítky zaměstnanců úřadu i externích spolupracovníků. O nepřejícnosti by byl dlouhý článek.


Členy školské komise jsou (či byli):
Jiří Vosátka, předseda (radní a zastupitel Nové tváře)
Pavel Vaňásek, ředitel 2. ZŠ
Petr Švejda, zástupce ředitele 2. ZŠ
Hana Hojsáková, ředitelka 1. ZŠ (zastupitelka Město pro všechny)
Petr Peroutka, zástupce ředitele 1. ZŠ
Jiřina Havelková, ředitelka 3. ZŠ
Jaroslava Sládková, ředitelka MŠ Kaplického
Zdena Pekárková, ředitelka MŠ Lipová
Olga Schneiderová, ředitelka MŠ 9. května
Radim Jindra, učitel Gymnázium Soběslav
Miloš Blecha, učitel COP

Redakce - 13.01.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama