Koalici opouštějí zastupitelé
Radní František Hrádek rezignoval
Sezimoústeckou ČSSD čekají další personální změny a stejně jako v roce 2004 se změny odehrávají na samé špičce místní politické reprezentace. ¨
Před rokem opustil ČSSD Jiří Peterka poté, co rezignoval na funkci starosty ze zdravotních důvodů. Jiří Peterka, který zastával funkci starosty města od listopadu 2002 až do července 2004 měl v souvislosti s výkonem své funkce starosty vážné psychické problémy. Složitá politická situace v zastupitelstvu, atmosféra nepřátelství v městské radě a vzájemné pohrdání mezi nejvyššími představiteli městského úřadu tyto problémy dále prohlubovaly až do té míry, že musel být Jiří Peterka po neúspěšném pokusu o sebevraždu dlouhodobě hospitalizován na psychiatrickém oddělení táborské nemocnice.
Nemocný Peterka věřil ve své uzdravení a odmítal podat rezignaci na funkci starosty, i když si to všichni jeho koaliční partneři přáli. Rada několikrát jednala o tom, že Peterku z funkce odvolá, ale tento způsob se nikdy nerealizoval, protože by veřejně vypovídal o rozporu uvnitř koalice. Nakonec, po několika měsících, byla Peterkova rezignace vykoupena jakousi formou odstupného ve výši tří měsíčních platů. Peterka, který vstoupil do ČSSD až po svém nástupu na radnici (kandidoval jako bezpartijní), poté z ČSSD opět vystoupil. Podle svých slov to bylo v reakci na Mládkovo (ČSSD) napadání prezidenta při pietním aktu u hrobky prezidenta Beneše.
Na uvolněné místo se měl posunout náhradník z kandidátky ČSSD Jan Vodička s 615 hlasy. Ten ale rezignoval na funkci náhradníka a uvolnil místo Pavlu Samcovi (597 hlasů). Ten se bezprostředně po slibu zastupitele stal 14.7.2004 místostarostou a dosavadní místostarosta Miroslav Vocílka (Nové tváře) postoupil na místo starosty. Pavel Samec, který stejně jako Peterka kandidoval jako bezpartijní, poté vstoupil do ČSSD.
Po roce musí kandidátka ČSSD řešit podobný problém. Dlouholetého lídra strany a nejstaršího zastupitele Františka Hrádka postihla na začátku léta vážná mozková mrtvice. Jeho stav byl tak vážný, že mu lékaři nedávali naději. Po převozu leteckou záchrannou službou do pražské fakultní nemocnice se Františku Hrádkovi nejenom podařilo přežít, ale po tříměsíční rehabilitaci se opět vrátil do zdánlivě normálního života. Z vážné příhody si odnesl několikacentimetrovou jizvu na krku, plynule mluví a při chůzi si pomáhá francouzskou holí. Do politiky se však už vrátit nechce. Proto k 1.9.2005 rezignoval na funkci zastupitele.
Na uvolněné místo se posouvá Adriana Krákorová (561 hlasů), ředitelka domova důchodců v Chýnově. Ta na starostovu výzvu svoji kandidaturu potvrdila a čeká ji složení slibu na nejbližším zasedání zastupitelstva města, což by mělo být 27.9.2005.
František Hrádek kromě funkce zastupitele zastával ale i funkci radního. Jeho rezignací se tedy uvolňuje jedno místo v radě. Kým bude obsazeno? Dle povolebních dohod má toto místo právo obsadit ČSSD. Členy rady volí dle zákona zastupitelé na návrh některého z nich. Současná koalice ČSSD, ODS, Nové tváře a US-DEU s většinovými 12ti hlasy zvolí toho, kdo vyplyne z koaličních jednání. Radním se tedy může stát buďto Ladislav Dostál nebo právě nová Adriana Krákorová. Pokud by ČSSD svého práva nevyužila, bude rada doplněna některým z dalších koaličních zastupitelů.
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec