Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Pro lidi co chtějí mít názor
reklama
reklama
Názory

Zamyšlení nad revitalizačními souvislostmi

Diplomacie slona v porcelánu

Ilustrace: Rozpačitý slon

Obrovský rozruch, vyvolaný utajovanou snahou radnice likvidovat zahrádky, se nyní dostátvá do světla realistických odhadů stavebních odborníků. Uplynulý měsíc "revitalizačních" událostí nabízí příležitost k malému ohlédnutí a zamyšlení.

Námi oslovení stavební odborníci se shodli na tom, že předpokládaný finanční objem 9 milionů Kč v tomto a stejná částka v příštím roce nebude rozhodně stačit na revitalizaci sídlišť v rozsahu, v jakém ho radnice prezentovala. Podle nich by první částka zhruba odpovídala rekonstrukci pouze některých chodníků a úspěšnost získání dotace v dalších letech je bez záruky. K likvidaci zahrádek tak vůbec nemusí dojít. Klíčem k osudu zahrádek, dětských hřišť a parkovišť bude nejenom výše finančních dotací, ale také výsledek veřejné diskuse, kterou radnice během jednoho roku slíbila realizovat.

Podle slov starosty města Miroslava Vocílky je projekt rozdělen do tří etap. "První je rekonstrukce chodníků a rozšíření parkovacích ploch. Ve druhé a třetí etapě se objevuje sporný bod přeměny zahrádek v odpočinkové zóny případně dětská hřiště", představil starosta Vocílka revitalizaci zastupitelům. Zároveň hned dodal, že projekt lze v dalších fázích měnit. "Máme rok na to, aby zde proběhla diskuse s obyvateli". Radnice tím změnila rétoriku a připustila, že s hlasem lidu je třeba počítat. V té době totiž již všichni zahrádkáři věděli co se chystá a mnozí dávali své názory zřetelně najevo. Někteří zastupitelé začali pochybovat o správnosti tohoto záměru, především pak radní bydlící v dotčených oblastech těžko odolávali tlaku svých spolubydlících a vrátili se na stranu lidí. Např. sociální demokrat Hrádek již údajně začal veřejně prohlašovat, že zahrádky se likvidovat nebudou. Zda to říká ze snahy se zalíbit, nebo to myslí upřímně, se uvidí časem. V každém případě se opět ukázalo, že když se umí lidé ozvat a funkcionáři ztrácejí ze své líbivosti, není jim to příjemné a snaží se zachránit. Rok a půl před volbami opět začínají být občané se svými voličskými hlasy pro další politickou budoucnost důležití.

Projekt, přípravné práce i dotazník pro obyvatele byly radnicí připraveny v katastrofálním časovém tlaku. I přesto, že program revitalizace existuje od roku 2001 a byl tedy dostatek času připravit kvalitní otevřenou diskusi s občany, práce byly odstartovány na poslední chvíli. Na realizaci projektu a informování lidí zbyly necelé dva měsíce před posledním termínem odevzdání žádosti o dotaci. Bylo nutné vytvářet a platit rozsáhlé projekty šité horkou jehlou, když by stačil realistický projekt na opravení chodníků?

Lidové přísloví "Práce chvatná - houby platná" se v této situaci naplno projevilo. Radnice tlačená časovým tlakem si nemohla dovolit rozpoutat veřejné emoce a navíc potřebovala nekomplikovaný souhlas většiny zastupitelů pro hlasování, které mělo proběhnout týden před posledním termínem žádost. Snad proto se neobjevilo v Novinkách ani v dotazníku ani slovo o zahrádkách. Snad právě proto svolal starosta neveřejné jednání zastupitelů jako přípravu na hlasování. Naštěstí informace, které unikly z tohoto jednání, poprvé veřejnosti jasně ukázaly celý obrovský rozsah plánované revitalizace sídlišť, včetně již tolikrát komentovaných zahrádek či dětských hřišť. Díky nim se mohli lidé dozvědět co se s jejich záhony či okolím zamýšlí a mohli dát najevo svůj názor.

I když město jistě může s obecními pozemky nakládat po svém, muselo se lidem vzkázat, že zahrádky užívají svévolně, načerno a nelegálně? Muselo se jim ústy vysokých představitelů radnice vzkázat, že se jim napálí takový nájem, že je to zahrádkaření přestane bavit? Museli se dozvědět, že je stejně většina z nich na sklonku života? Musel tajemník lhát, když tvrdil, že se tak nestalo? Muselo se s našimi občany jednat jako se zločinci, kteří překáží rozvoji urbanismu?

Mnoho s oslovených občanů zahrádek má pocit, že za kus země u svých domů kdysi zaplatilo jakýsi druh nájmu, neboť zahrádky byly již od počátku součástí domů a každý družstevník dostal k bytu přidělen i kus této obecní země. Nikdo z nich tedy nemá pocit, že by dělal 30 let něco špatného a povýšený postoj radnice je uráží.

Kde se tedy vzal ten nadutý a velkopanský postoj těch několika reprezentantů, kteří se pomocí hlasů několika stovek lidí dostali k moci rozhodovat o lidech všech? Je to nemoc z moci nebo jen nedostatek intelektu, taktu a diplomacie? Bylo to celé nutné? Myslím, že pokud by na celou přípravu bylo více času a byla odvaha a chuť s občany otevřeně hovořit, pak by to nutné nebylo.

Martin Klíma

Redakce - 22.04.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama