Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Chcete něco říct? Napište nám to!
reklama
reklama
Věci veřejné

Oznámení o příjmech, darech a nemovitém majetku

Majetková přiznání veřejných činitelů

Nový zákon o střetu zájmů zasáhl i naše zastupitele

Organizace Transparency International v říjnu uvedla, že míra korupce mezi českými politiky a ve veřejné správě patří mezi nejvyšší v EU. Snad právě proto ode dneška platí novelizovaný zákon o střetu zájmů. Tato novela (mimo jiných věcí) rozšířila svou působnost i na zastupitele obcí s rozšířenou působností, tedy i na Sezimovo Ústí. Podle zákona by měli zastupitelé předložit čestná prohlášení o svých majetkových poměrech.

Písemné oznámení o příjmech, darech a o nemovitém majetku musí člen zastupitelstva města doručit nejpozději do konce června následujícího roku kontrolnímu výboru, a to i v případě, že jeho mandát v průběhu této doby zanikl.

Pokud by zastupitel jednal v rozporu se svým čestným prohlášením nebo čestné prohlášení neučinil, lze mu uložit pokutu, a to až do výše 30000 Kč. Je samozřejmé, že pro senátory a poslance je tato pokuta symbolická, ale pro obecní zastupitele, kteří pobírají odměnu v průměru 800 Kč, to až tak zanedbatelné není.

Zákon již v létě 2002 iniciativně předběhli kandidáti sdružení Nové tváře, kteří se ucházeli o hlasy voličů v podzimních volbách. V posledním bodě jejich volebního programu stojí: "Zvolení zastupitelé se zavazují, že dobrovolně předloží formou čestné prohlášení soupis svého majetku na začátku a konci volebního období". Z těchto kandidátů se stali zastupiteli Miroslav Vocílka, František Beneš, Stanislav Doucha a Jiří Vosátka. Zda-li své předsevzetí po volbách splnili a čestné prohlášení někomu předložili, nebo to byly jen laciné předvolební řeči, nám není známo.

Případné hromadění majetku zastupitelů během jejich funkčního období je otevřeno veřejné kontrole. Podle zákona má každý právo na bezplatný přístup do evidence těchto prohlášení. Žadateli o přístup do evidence je přístup umožněn osobní návštěvou v sídle příslušného výboru v pracovní dny, kde žadatel při podání žádosti o přístup do evidence poskytne své jméno a příjmení, účel žádosti, datum narození a adresu trvalého a jiného pobytu a k ověření pravosti těchto údajů předloží občanský průkaz. Poté je mu umožněn přístup do evidence, do které může nahlížet, činit si z ní opisy a výpisy. Pokud někdo použije získané informace v rozporu s účelem, který uvedl ve své žádosti, dopustí se přestupku a může být pokutován do výše 100 000 Kč.

Příjemné je, že zákon umožňuje i elektronickou cestu žádostí. Formulář žádosti musí být dostupný v elektronické podobě na internetové adrese příslušného výboru spolu s pokyny jak postupovat při jejím vyplňování. Žádost podepsaná platným elektronickým podpisem se odešle na adresu elektronické podatelny příslušného výboru. Do 15 dnů ode dne předání žádosti zašle výbor žadateli výpis z evidence na elektronickou adresu uvedenou v žádosti. Žadatel vybavený elektronickým podpisem tedy nemusí vytáhnout paty z domu.

Do jaké míry bude naše radnice schopna vyhovět požadavkům tohoto zákona a kdy bude na webových stránkách města dostupný formulář pro žádost, se necháme překvapit.

Redakce - 01.03.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama