Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Stránky kde máte své místo
reklama
reklama
Věci veřejné

Od Beneše pro město ke světovému unikátu

Kde skončí socha prezidenta Beneše?

Sochař, jehož socha Edvarda Beneše měla stát v Sezimově Ústí, představil mezitím světu další unikátní dílo. Akademický sochař Jan Řeřicha (29) minulý týden přišel s mramorovou membránou do výškového reproduktoru. Přibližně před dvěma lety ohromil veřejnost kamennými houslemi, na které hrál houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Poté udělal kamennou krychli, která plavala.

O svém nejnovějším díle nám Jan Řeřicha řekl: "Jde o spojení 260 milionů let starého materiálu s moderní elektronikou. Nikdo nevěřil, že to bude fungovat, ale mramorová membrána přenáší hlas i hudbu." Mramorový reproduktor bude jako světový unikát k vidění v nové expozici muzea v Pelhřimově. Autor plánuje jeho patentování.

V druhé polovině roku 2003 nabídl Jan Řeřicha městu Sezimovo Ústí jako dar sochu Edvarda Beneše v nadživotní velikosti. Ta měla být umístěna před budovou městského úřadu, nalevo od vchodového objektu. Dílo mělo být provedeno v bronzu a výroba měla být zaplacena převážně ze sponzorských peněz. Jednací štafetu v roce 2004 převzalo nově vzniklé městské středisko kultury a sportu spolu s nově zvoleným starostou Vocílkou. Na rozpracovanou sochu Beneše se jeli podívat do pražského ateliéru společně s historikem z husitského muzea. Jednání se ale příliš nevyvedlo, socha se nelíbila, Beneš si údajně nebyl podobný a i dle slov starosty Vocílky byla socha příliš muskulaturní a neodpovídala drobnosti politikovy postavy. Sochař Jan Řeřicha slíbil, že sochu upraví tak, aby se mohla odhalit k výročí prezidentova narození.

O soše pro město Sezimovo Ústí a o této události informovaly 25. května 2004 Lidové noviny: "Model E. Beneše, který před odlitím do kovu ukázal zástupcům Sezimova Ústí sochař Jan Řeřicha, se nesetkal s pochopením. J. Řeřicha však prý ve svém pojetí vycházel z podkladů, které mu poskytl Masarykův ústav AV ČR," konec citace.

Nicméně ani další navazující jednání nepřinesla příliš pokroku a jednání nakonec podle Jana Řeřichy údajně ztroskotala na tom, že zabezpečení bronzové sochy před zloději si vyžádá velkou investici do kamerového systému. Jana Řeřichu při jednáních s městem zastupoval jeho otec, ředitel Pražské umělecké společnosti, a informace má tedy zprostředkované. Faktem ale je, že socha v Sezimově Ústí není a vzhledem k tomu, že jednání mezi sochařem a městem byla již ukončena, asi ani v blízké budoucnosti nebude.

O důvodech ztroskotání jednání informuje i tajemník městského úřadu Josef Čáp. "Hlavním problémem bylo to, že otec Jana Řeřichy, který sochaře zastupoval a vedl s námi jednání, chtěl od města 200 tisíc Kč," řekl tajemník úřadu a dodal, že během dalších jednání, kdy se hledal kompromis ovlivňující cenu, se začala protistrana jevit jako nedůvěryhodný partner. Jednalo se například o umístění sochy do foyeru městského úřadu, kdy některé dohodnuté věci byly vzápětí popírány. "Došla nám trpělivost a jednání jsme ukončili," zakončil Josef Čáp.

Řeřicha, který jakoby stojí mimo toto bouřlivé dění, se ale nevzdává a s přesvědčivým hlasem tvrdí: "Prezidenta Beneše mám rád a sochu jsem rozhodnutý dodělat. Změním ale materiál a sochu vytesám do pískovce," sdělil našemu serveru. A v čem vidí hlavní příčinu ztroskotání jednání o umístění sochy v Sezimově Ústí? "Z jednání cítím různé protichůdné tendence, nevím co přesně si o tom myslet. Hlavním důvodem ale dle mého názoru je, že tu sochu nepotřebují," řekl na adresu radnice. "Chápu to, neurazil jsem se, sochu dodělám a pak zástupce Sezimova Ústí pozvu. Když se jim bude líbit, může být ve vašem městě a když ne, bude odhalena někde jinde," zakončil devětadvacetiletý sochař.

Vzhledem k tomu, že na pískovcové podobě Edvarda Beneše začne Řeřicha podle vlastních slov pracovat v srpnu roku 2006 a předpokládaný termín dokončení bude ke konci téhož roku, lze se logicky domnívat, že pozvání již bude adresováno novým reprezentantům města, vzešlým z podzimních komunálních voleb.

Redakce - 03.06.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama