Věci veřejné
Stručný průvodce volebním aktem
Jak správně volit
Kdo a jak může volit:
Voleb se může zúčastnit každý státní občan ČR, který dosáhl 18 let (alespoň druhý den voleb) a u kterého nenastala zákonem uvedená překážka ve výkonu volebního práva. Abychom se mohli konkrétních voleb účastnit, musíme být přihlášeni k trvalému pobytu na území (obce, kraje, státu), kterého se volby týkají.
Chceme-li volit jinde, než ve svém volebním okrsku podle místa trvalého bydliště, či chceme-li volit v zahraničí, je možné si zařídit voličský průkaz.
Jak volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna je jednou ze dvou komor Parlamentu ČR a jejím hlavním úkolem je schvalování zákonů. Členem je 200 poslanců. Ústava České republiky stanoví pro volby do Poslanecké sněmovny, že budou probíhat podle zásad poměrného volebního systému. Mandáty jsou rozdělovány těm stranám, které na celostátní úrovni překročily hranici 5 % z celkového počtu platných odevzdaných hlasů ve volbách (říká se tomu „uzavírací klauzule“).
Volič si z nabídky hlasovacích lístků vybere pouze jeden. Na zvoleném hlasovacím lístku může označit nejvýše dva kandidáty, kterým dává přednost – kandidát dostane tzv. preferenční hlasy. Pokud některý kandidát takto získá alespoň 7 % z celkového počtu platných hlasů pro svou politickou stranu v rámci volebního kraje, získá přednostně mandát.
Jak se hlasuje ve volební místnosti
Pro volby se zřizují ve volebních okrscích volební místnosti. Volič po příchodu do volební místnosti prokáže okrskové volební komisi svou totožnost a státní občanství platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem České republiky. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství České republiky nebo jiného státu, nebude moci volit.
Po záznamu ve výpisu ze seznamu voličů obdrží volič od okrskové volební komise prázdnou úřední obálku, tj. obálku opatřenou razítkem městského úřadu, Volí-li volič na voličský průkaz, je povinen tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi (může na něj volit jen jednou).
S úřední obálkou volič musí vstoupit do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků. Zde do obálky vloží jeden vybraný hlasovací lístek. Tento lístek může také upravit - označit 2 vybrané kandidáty a dát jim tak "preferenční hlasy".
Po opuštění prostoru určeného pro úpravu lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky.
Hlasování do přenosné volební schránky:
Volič může ze závažných, zejména zdravotních důvodů, požádat obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě vyšle okrsková volební komise k voliči 2 své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.
Redakce - 01.06.2006
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec