Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Pro lidi co chtějí mít názor
reklama
reklama
O serveru

Co přineslo 365 dní existence svobodného média

Sezimovo Ústí online slaví 1. narozeniny

M. Klíma při psaní

Přesně před rokem, 1. listopadu 2004 bylo veřejnosti představeno nové informační médium, internetový server Sezimovo Ústí online.

Plány


Ve svém prvním článku jsem nastínil záměr, vize a plány, které jsem s tímto serverem zamýšlel. S odstupem 365 dní lze zhodnotit, jak se těmto vizím dařilo v realitě. "Proč vznikly tyto stránky? Především bych rád tomuto městu věnoval svobodné informační médium, které by naprosto přirozenou formou umožňovalo veřejnou diskusi," odpověděl jsem si před rokem na řečnickou otázku a ve své odpovědi vlastně definuji hlavní poslání tohoto projektu. Jsem velice rád, že se tento hlavní přínos podařilo realizovat a udržet až do dnešních dnů.

Veřejná diskuse


Veřejnou diskusi a svobodu slova pokládám za dva nosné pilíře občanské společnosti. I když převážná většina čtenářů přijímá informace bez potřeby své názory prezentovat, je potěšitelné, že část čtenářů na zveřejněné články reaguje. Stinnou stránkou anonymní internetové komunikace je výskyt vulgarismů a výkřiků tzv. z davu, které by pisatel při komunikaci z očí do očí asi nevyslovil. Ale takový prostě necenzurovaný internet je a těší mě, že značná část reagujících čtenářů, ač schována za svými přezdívkami, argumentuje kultivovaně a věcně.

Pluralita názorů


Sezimovo Ústí online je svobodným a otevřeným informačním médiem. Všichni zastupitelé dostali nabídku, že mohou toto médium používat pro necenzurovanou prezentaci svých názorů, stejně jako čtenáři. Někteří této možnosti využili, převážná většina ne. Časem se reprezentanti našeho města s troškou nadsázky rozdělili do dvou táborů. Jedni, kteří Sezimovo Ústí online čtou a druzí, kteří ho čtou, ale říkají, že ne. Často se setkávám se slovy: "Já teda ty vaše noviny nečtu, pane Klíma, ale lidi mi říkali..." Jsou to právě sami zastupitelé, radní a další veřejné osoby, kteří mohou ovlivnit kvalitu názorové plurality na tomto serveru. Politik, byť komunální, musí být připraven sdělovat své názory, důvody pro svá rozhodnutí a nést plnou zodpovědnost za své postoje při rozhodování o věcech veřejných. Je politicky zbabělé maskovat nedostatek vlastní odvahy prezentovat svůj názor a snášet veřejnou diskusi hrou na ignoraci existence těchto stránek.

Co se povedlo


Sezimovo Ústí online v současné době obsahuje 360 článků, které jsou plně dosažitelné prostřednictvím vyhledávače nebo listováním v příslušných rubrikách. Denní sledovanost se ustálila na 500 stránkách denně. Články se dotýkají nejrůznějších oblastí života v Sezimově Ústí, v některých oblastech suplují oficiální stránky města. Především informace ze zastupitelstva a rady přináší tento server nejrychleji ze všech ostatních médií. Kromě holého zpravodajství se server snaží poskytovat události v souvislostech, s odkazy na ostatní články. Server Sezimovo Ústí online se stal hodnotným informačním zdrojem pro regionální redakce ostatních médií. Povedlo se informovat veřejnost o závažných problémech (zahrádky, cena tepla, prodeji městského majetku, soudních sporech apod.) Server poskytl informační pomoc a poradenství občanům ve sporech s úřadem. Důležitým okamžikem také bylo to, že se podařilo obhájit svobodu slova na tomto informačním médiu. Otevřenost serveru využili čtenáři k napsání 585 reakcí na články.

Co se nepovedlo


Především z časových důvodů se nepovedlo doplnit server o všechny plánované informace především z oblasti historie města včetně bohaté fotodokumentace. Pokulhává také sekce informací pro turisty, kde by se měly objevit strukturované informace o městě, dostupných službách a možnostech kulturního vyžití. Částečně je to způsobené špatnou informační podporou od zodpovědných městských organizací, částečně časovými možnostmi. Pokud čte tento článek někdo, kdo by měl zájem se podílet na informačním obsahu těchto stránek, budu velice rád, když se mi ozve.

Financování


Mnoho lidí zajímá financování tohoto projektu. Provoz serveru je financován z vlastních prostředků a prodaného reklamního prostoru. Ceny reklamy a obchodní informace mohou zájemci naleznout v samostatném Media infu pro obchodní partnery.

Závěrem


Chtěl bych při této příležitosti poděkovat všem spolupracujícím přispěvatelům, přátelům, inzerujícím firmám, kolegům a známým za podporu tohoto projektu. Vaše kritika i podpora pomáhá dělat věci kvalitnější.

Redakce - 01.11.2005
1. Pavel Holeček zapsáno: 02.11.2005 ve 08:00:16 hod.

K tomuhle vebu nemůžu říct nic jiného než "PARÁDA". Gratuluju Martine.

2. Josef zapsáno: 02.11.2005 ve 08:32:14 hod.

Gratuluji Sezimovu Ústí online k narozeninám. Je dobře, že tento web máme, jen by to chtělo aby ho mohli číst lidé i bez internetu. Přeju hodně sil, elánu a vytrvalosti do dalších dnů, měsíců a roků.

3. ZDENA zapsáno: 03.11.2005 ve 17:17:39 hod.

Moc se Vám povedlo gratuluji.

4. čtenářka zapsáno: 03.11.2005 ve 19:49:06 hod.

Server má narozeniny,
já mám jen přání jediný,
štěstí, zdraví, štěstí, zdraví,
hlavně to zdraví.

Dobré je, že jsi na světě,
spousta lidí ráda má Tebe,
štěstí, zdraví, štěstí, zdraví….panu Klímovi a jeho serveru!

5. Martin Klíma zapsáno: 03.11.2005 ve 21:31:08 hod.

Moc vám všem děkuju.

6. Pavel Barbořík zapsáno: 06.11.2005 ve 18:01:07 hod.

Moc ti Martine za tyhle stránky děkuju! I když už je ze mě pražák :o), není mi lhostejné, co se v mém rodném městě děje a rád si přečtu názor té neoficiální strany. Myslím, že některým lidem je neustále nutné připomínat, že svou funkci nevyhráli v loterii pro svou potřebu, ale že mají zastupovat všechny ty občany, které leckdy berou jako obtížný hmyz. Tady je to totiž stejné ... :o( BTW, doporučuji každému alespoň jednou se zúčastnit nějakého toho veřejného zasedání, protože kdo to nezažil, neuvěří!

7. c0rw zapsáno: 23.11.2005 ve 14:03:09 hod.

Pripojuji sve gratulace a prani mnoho sil a nevycerpatelne energie na ceste za hledanim odpovedi na otazky :))

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama