60 let uměleckého školství v Sezimově Ústí
ZUŠ letos slaví 60 let
V letošním školním roce oslaví Základní umělecká škola Sezimovo Ústí 60. výročí svého vzniku. Její šedesátiletá historie byla provázena nejrůznějšími změnami. Výrazně se měnilo pojetí, názvy, působiště, obory, vzrostl počet žáků, měnilo se personální obsazení.
Pestrou minulost školy od jejího vzniku zachytily zápisy v kronikách, v tisku, fotografie a vzpomínky pamětníků. Podle městské kroniky zahájila škola činnost 1. září 1947, prvním ředitelem byl Viktor Kristián, v roce 1948 měla 70 žáků, v roce 1974 - 269 žáků, 1994 - 339, v letošním roce 481 žáků. Současná celková kapacita školy je 500 žáků.
ZUŠ připravuje žáky od 6-ti let k aktivnímu zvládnutí uměleckých disciplín v oboru hudebním, tanečním a výtvarném. Škola plní toto poslání jak pro místní obyvatele, tak i pro širší region Jihočeského kraje. Školu navštěvují žáci z několika desítek okolních obcí a měst.
Vyučování hudebního oboru probíhá v individuálních hodinách (hra na nástroj) i ve skupinovém vyučování (hudební nauka, souborová hra, komorní hra, orchestrální hra). Každá hodina obsahuje jak teoretický výklad, tak praktická cvičení. Komplexní hudební vzdělávání vyžaduje, aby všechny disciplíny (jak teoretické, tak praktické) byly probírány paralelně a systematicky v průběhu celého studia. Škola připravuje žáky nejen ke studiu na vyšších uměleckých školách, ale i pro praktické uplatnění v různých amatérských souborech a orchestrech.
Ve výtvarném oboru je základem skupinové vyučování, které ale vychází z individuálního přístupu ke každému jednotlivci. Rozvíjí výtvarný projev žáka, vede ho přes ztvárnění okolního světa k vlastnímu výtvarnému vyjádření skutečnosti. Škola připravuje žáky základních škol i k přijímacím pohovorům na střední školy výtvarného zaměření.
Taneční oddělení ZUŠ Sezimovo Ústí má dlouhou tradici. Dětem je pohyb vlastní, proto je možné ho rozvíjet již od předškolního věku. V tomto věku jsou děti vedeny k principům správného držení těla, které je důležité nejen pro tanec. Ke správnému držení těla však musíme přidat hudební a prostorovou vnímavost, představivost a fantazii, pohybovou techniku a rozsah. Pak teprve vzniká tanec, jeho různé formy. Nejčastěji současný tanec a lidový tanec.
Děti se prezentují na veřejnosti svými vystoupeními, ale též ty nejlepší se účastní různých soutěží a přehlídek.
Celkový počet posluchačů, kteří v uplynulých šedesáti letech navštěvovali naši školu, se dnes už asi nepodaří nikomu zjistit. Každoročně přicházejí noví zájemci, každoročně jich řada odchází, mnozí vytrvají až k absolventskému vystoupení. Všem se otvírá svět hudby a umění. Mnozí odcházejí na umělecké školy vyššího typu, konzervatoře, akademie, pedagogické fakulty a další školy, kde uplatní základy získané v naší škole. Někteří se vracejí jako učitelé zpět do školy, ze které vyšli, jiní působí jako orchestrální hráči v různých orchestrech nebo učitelé na různých typech škol.
Všem učitelům, kteří na naší škole působili, patří poděkování za jejich práci s dětmi a těm, kteří ve škole vyučují nyní, patří nejen poděkování za odváděnou práci, ale i přání, aby i nadále se zaujetím a trpělivostí vychovávali mladou generaci k lásce k hudbě a umění.
Mgr. Josef Janda, ředitel ZUŠ
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec