Koncert k výročí ZUŠ Sezimovo Ústí a jeho hosté
Koncert ZUŠ 2.6.2007 (1. část)
K 60. výročí vzniku naší školy jsme se rozhodli uspořádat slavnostní koncert, který se bude konat v sobotu 2. června v 18 hodin v sále kina Spektrum v Sezimově Ústí. Při jeho přípravách jsme oslovili některé bývalé žáky a absolventy. K naší radosti všichni nabídku zahrát si a opět si připomenout své první hudební krůčky přijali. Tímto a příštím článkem bychom Vám rádi některé z nich v krátkosti představili.
Ondřej Vrabec opustil naši školu v červnu 1993, aby v září začal studia na Pražské konzervatoři. Nejprve obor lesní roh (prof.Bedřich Tylšar), později též dirigování (profesoři H. Farkač, M. Košler, J. Kasal, M. Němcová a V. Válek). Ve svých 17 letech začal spolupracovat s Českou filharmonií a v červnu 1999 byl v průběhu svého absolventského koncertu, který jsme se žáky také navštívili, jmenován definitivně sólohornistou tohoto tělesa. Stal se tak jedním z nejmladších sólistů na lesní roh v historii filharmonie. Na sklonku roku 1999 během závěrečného koncertu japonského turné České filharmonie v jokohamské hale Minato Mirai přednesl Ondřej Straussův Koncert č.1 za dirigentského vedení Vladimíra Ashkenazyho a sklidil velký úspěch.
Jak jsme již zmínili, ke konci studia na lesní roh se začal věnovat i dirigování na Pražské konzervatoři. Šestileté studium zvládl za tři roky! Jeho absolventský koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který se konal v pražském Rudolfinu, byl pro nás velkým zážitkem. Opět jsme jej navštívili.
V letech 2002 a 2004 získal stipendia pro London Masterclasses, kde pod vedením amerického dirigenta Benjamina Zandera pracoval s orchestrem London Soloists Chamber Orchestra. V současné době je Ondřej posluchačem pátého ročníku dirigentské katedry na Akademii múzických umění, kde působí mimo jiné Jiří Bělohlávek, František Vajnar nebo Lubomír Mátl. Jeho studia se blíží ke konci. V našich hlavách ještě zní jeho absolventský koncert, který jsme 20. dubna tohoto roku měli možnost navštívit. Ondřej tentokrát dirigoval Moravskou olomouckou filharmonii a opět v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Byl to dvou a půlhodinový zážitek, kdy Ondra svou taktovkou ovládl zcela hudebníky i posluchače. K jeho úplně poslednímu velkému úspěchu patří účast v soutěži letošního ročníku Pražského jara v oboru dirigování. Ondra v konkurenci 31 kandidátů prošel oběma koly, postoupil mezi 11 nejlepších a získal čestné uznání.
Jana Řeřichová vyrůstala v rodině s hudebním zázemím. V sedmi letech začala v ZUŠ hrát na klavír a ve dvanácti si přibrala hru na lesní roh, v jehož studiu pokračovala od září 1995 na Pražské konzervatoři u profesora Bedřicha Tylšara. První výraznější úspěch zaznamenala Jana v roce 1997, kdy získala prvenství na soutěžní přehlídce konzervatoří v Ostravě a v roce 1998 zvítězila v národním kole soutěže Concertino Praga. Po absolutoriu konzervatoře nastoupila na Akademii múzických umění do třídy profesora Zdeňka Tylšara a zároveň začala studovat v Berlíně na Universität der Künste u prof. Christian-Friedrich Dallmanna. Na mnoha soutěžích vyhrála 1. cenu a působila také jako výpomoc v České filharmonii.Od roku 2003-2004 byla členkou Deutsche Kammerphilharmonie v Brémách.
Od října roku 2006 je praktikantkou ve Staatskapelle v Drážďanech. V únoru tohoto roku složila zkoušky na Universität der Künste a díky vynikajícímu prospěchu byla přijata do dalšího mistrovského studia.
V dubnu 2007 získala Jana 1. cenu na Mezinárodní interpretační soutěži žetových nástrojů v Brně a v květnu postoupila jako jediný zástupce Česka do semifinále soutěže Pražského jara v oboru lesní roh mezi 12 nejlepších účastníků z celého světa. Na této soutěži získala cenu za nejlepšího českého účastníka.
Šárka Kvičínská
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec