Kovosvit spolupracuje se školami
KOVOSVIT MAS se podílí na unikátním projektu
V Ústavu strojírenské technologie Vysokého učení technického v Brně (VUT) vzniklo letos společné pracoviště průmyslové a akademické sféry. Unikátní pracoviště s názvem Technologické centrum založili společnosti Siemens a Kovosvit MAS, patřící do finanční skupiny KKCG. Cílem pracoviště je rozkrýt technologické know-how firem a zpětně pak získané výsledky aplikovat do produktů a tím ještě více odrazit potřeby praxe například v dílenském programování.
Sezimovo Ústí/Brno, 28. listopadu 2007: Vedení společnosti KOVOSVIT MAS si uvědomuje potřebu užší návaznosti na konkrétní výzkumné skupiny vysokých škol. „Zřízením Technologického centra získáváme špičkové referenční pracoviště podložené výzkumnou činností a následné zpětné impulsy můžeme implementovat do svého vývoje,“ říká generální ředitel společnosti Libor Kuchař.
Společnost KOVOSVIT MAS během letošního roku předala VUT Brno číslicově řízený soustruh SP280SY, který patří mezi elitní výrobky společnosti KOVOSVIT MAS. „V současné době máme celou řadu instalací strojů na půdě technického školství, ať je to Centrum odborné přípravy u nás v Sezimově Ústí, Střední průmyslová škola strojní a stavební v Táboře, nebo odborná učiliště na severní Moravě. Dokonce i Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při ČVUT v Praze je vybaveno obráběcím centrem s přídavným laserem. Naším zájmem je, aby se čeští studenti vzdělávali na českých strojích," uvádí Kuchař s tím, že zájmem firmy je dlouhodobá a stabilní spolupráce nejen s vysokými, ale i středními školami.
Myšlenka vzniku Technologického centra vznikla již před několika roky. Od idey k realizaci však zbýval velmi podstatný krok. Bylo třeba začít prostory laboratoře ústavu postupně vybavovat potřebnou moderní technikou, která by jednak studentům umožňovala demonstrovat nejmodernější výrobní a zkušební metody, jednak zúčastněným subjektům napomáhala v jejich dalším technickém rozvoji. Podmínkou vzniku byl fakt, že se nesmí jednat o tréninkové centrum ani o komerční provoz.
"Právě na technicky špičkových strojích jsme schopni vychovávat novou technickou elitu, která se naučí v těchto dimenzích myslet a následně v praxi své vědomosti předávat do vývoje konkurenceschopných produktů. Nyní máme veškeré vstupní podmínky k tomu, abychom zde mohli předvádět moderní technologie na moderních strojích s moderními nástroji. Fakulta by se měla stát centrem technické vzdělanosti, kde by posluchači z řad studentů a techniků z praxe měli získávat informace a zkušenosti nejvyšší kvality," říká ředitel Ústavu strojírenské technologie na VUT Miroslav Píška.
Podle něj na trhu sílí konkurenční cenová válka. Dochází k obrovskému přílivu importovaných obráběcích strojů z asijského regionu, zejména pak z Tchaj-wanu. Jedinou možnou šancí "ustát" tento fakt je vyrábět vysoce sofistikované stroje pro složité obrábění, což se díky znalostním zkušenostem dědícím se po generace některým tuzemským výrobcům daří.
Nové typy strojů již loni začali vyvážet do bývalých zemí Sovětského svazu a Ukrajiny a letos budou směřovat do Norska.
Společnost KOVOSVIT MAS se zaměřuje na stroje s vysokou přidanou hodnotou. Do modernizace výroby v posledních dvou letech investovala téměř 100 milionů korun. Tržby společnosti meziročně vzrostly o téměř třetinu a loni výrazně přesáhly 1,5 miliardy korun.
pro Sezimovo Ústí online
Ing. Tomáš Želazko
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec