Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Píšeme o čem se mluví
reklama
reklama
Události

Občané se konečně dočkali finále nekonečných úprav

Náměstí T. Bati bylo slavnostně otevřeno

náměstí T. Bati
Náměstí T. Bati v Sezimově Ústí prokouklo

Týdeník Táborsko: Sezimovo Ústí – V pondělí 21. listopadu v Sezimově Ústí slavnostně otevírali zrekonstruované náměstí T. Bati. Úpravy trvaly od června, stály téměř 6 milionů korun a podívat se v pondělí přišli i představitelé sousedních měst Tábora a Plané nad Lužnicí.

Cílem akce bylo odvodnit prostor náměstí svodem do kanalizace, zadláždit jej novou dlažbou, vyznačit trasu cyklostezky, osadit nové veřejné osvětlení, lavičky a odpadkové koše.

Na prostranství před prodejnou Astra vyrostla i kovová socha Strážce času, která je součástí slunečních hodin. Moderní dílo pelhřimovských autorů Zdeňka a Lukáše Kmochových vyvolalo mezi starousedlíky vlnu nevole, jiní zase oživení náměstí zajímavým prvkem vítají. Obhlídku nové sochy si proto samozřejmě nenechali ujít ani účastníci pondělní vernisáže náměstí.

Rekonstrukce náměstí T. Bati se neobešla bez komplikací. Po odkrytí povrchu se na začátku léta zjistilo, že kanalizaci nelze svést do předpokládané štoly, protože ta končila jako slepá. Stavba stála, než se projekt upravil na odvedení do kanalizace pod Budějovickou ulicí. Nepříjemné to bylo i pro podnikatele v okolí, lidé se rozkopanému náměstí vyhýbali. Rada města proto na posledním zasedání přistoupila například k prominutí nájemného za pozemek pod novinovým stánkem před Centrem odborné přípravy v období rekonstrukce.

Cyklistům určitě neuniklo, že přes celé náměstí nyní vede barevně vyznačená cyklistická stezka. Ta dříve na náměstí končila, nyní její trasa směřuje od zastávky MHD u hotelu směrem do Dukelské ulice. Město počítá, že tudy jednou stezka bude pokračovat a za městem se rozdvojí buď směrem na Kozí Hrádek nebo na Planou nad Lužnicí. Jak řekl starosta Miroslav Vocílka, lavičky a odpadkové koše budou hotové v prvním prosincovém týdnu. „Možná je ale osadíme až na jaře,“ dodal starosta.

Na symbolické přestřižení pásky přijel v pondělí sociálnědemokratický poslanec Jan Mládek, který se čerstvě stal ve vládě Jiřího Paroubka ministrem zemědělství. Je veřejným tajemstvím, že Mládek Sezimoústeckým radil při získání pětimilionové dotace na úpravy náměstí. Jenže kvůli komplikaci s kanalizací tyto peníze nestačily a město muselo přidat ještě zhruba 850 000 korun ze svého rozpočtu. Stavba 15. listopadu oficiálně skončila. Ve druhé etapě, zřejmě už příští rok, má dojít ještě k opravě kašny na náměstí.
-lk-

Článek přinesl Týdeník Táborsko.

Redakce - 24.11.2005

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama