Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Tip: Bojíte se zeptat? Napište, zeptáme se za vás!
reklama
reklama
Hvězdárna

Program, úkazy a pozorování pro tento měsíc

Hvězdárna Františka Pešty - duben 2007

POZOROVÁNÍ V DUBNU 2007


/Údaje v středoevropském čase letním -SELČ/

Slunce /-26,7m/ aktivní oblasti /skvrny, žhavá oblaka plazmy, zrnitost povrchu/,otáčení Slunce

Měsíc /-12,7m/ od 1.- 6.4. a od 19.-31.4, krátery, kráterové valy, rozhraní dne a noci aj. útvary na povrchu

Merkur nepozorovatelný

Venuše /-4m/ po setmění vysoko nad západním obzorem jako velmi jasný objekt, v souhvězdí Berana

Mars /1,0m/ ráno nízko nad JV obzorem ve Vodnáři
Jupiter /-2,4m/ ráno jako jasný objekt nad jihem v souhvězdí Hadonoše

Saturn /0,3m/ večer vysoko nad jihem mezi zářícími hvězdami souhvězdí Lva

Uran nepozorovatelný

Neptun nepozorovatelný

Hvězdy,dvojhvězdy, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie- po celý měsíc daného ročního období
/V závorkách jsou uvedeny jasnosti objektů ve hvězdných velikostech- magnitudo- m. Objekt -2m je 2.5x jasnější než -1m a ten 2,5x jasnější než 0m, objekt 0mag. je 2,5x jasnější než +1m atd./

ÚKAZY a UDÁLOSTI


Mezinárodní heliofyzikální rok - IHY2007.cz

2.4. Měsíc v úplňku

8.4.1947 60 let od pozorování dosud vůbec největší sluneční skvrny na povrchu Slunce. Tyto "víry" žhavých plynů- plazmy jsou projevy velmi složitých procesů magnetické aktivity s teplotou o 1200°C nižší a proto se nám jeví tmavší než okolní prostor tzv. fotosféra /5700°C/. Pozorujeme skvrnky od tzv. pórů o 1 tisíci km, po složité skvrnové pole o průměru několika Zemí, až po skupiny skvrn velikosti několika desítek průměrů Země, které jsou již přes temné sklo viditelné pouhým okem. Na povrchu Slunce se vyskytují v pásu 40° severojižně od rovníku a v tzv. 11-tiletém cyklu činnosti, odpovídající cyklu eruptivní aktivity. Právě za erupční aktivitou a následnými vlivy na naši planetu stojí často technické aj. problémy na Zemi, nikoli za skvrnami, přestože se v jejím maximu nejvíce vyskytují. Slunce v emblému hvězdárny v Sezimově Ústí odpovídá tamní odborné činnosti v oboru sledování povrchových jevů vč. skvrn na Slunci. Pravidelné kresby slunečního povrchu pořizujeme od r. 1981, tedy přes čtvrt století. Výjev tohoto Slunce se datuje do doby vzniku prvních pyramid v Egyptě. Za určitých atmosférických podmínek a rozvrstvení množství písečného prachu v ovzduší, Slunce u obzoru vychází nebo zapadá jakoby ve tvaru pyramidy. Tomuto jevu se podobají např. nejstarší pyramidy, např. Džóserova. Egypťané je stavěli z úcty ke slunečnímu bohu Ra /Ré/, jehož první paprsek při východu a poslední při západu dopadá na vrchol těchto vyjímečných staveb planety. Stejný kult Slunce vládl i jinde na Zemi, všude tam, kde se pyramidy vyskytují.

10.4. Měsíc v poslední čtvrti

11.4. Po setmění nad západem se poblíž jasné Venuše bude nacházet otevřená hvězdokupa M45 Plejády /Kuřátka/

12.4.1817 190 let + fr. astronom Charles Messier. Vytvořil slavný katalog 110-ti hvězdných objektů -"Mesierky", které značíme písmenem "M" a pořadovým číslem. Jsou mezi nimi nejkrásnější objekty na obloze v dosahu menších teleskopů a i triedrů: mlhoviny, otevřené i kulové hvězdokupy i galaxie. Messier je postupně objevoval od r. 1759 při hledání komet, za které mnohé tyto objekty zprvu považoval.

17.4. Měsíc v novu

20.4. 12:06m Slunce vstupuje do znamení Býka. Tzn. že tam, kde je na obloze Slunce, nachází se souhvězdí Býka, které uvidíme již za 2 měsíce na ranní obloze. Slunce se zvířetníkovým znamením pohybuje, jak známo, vždy jeden měsíc.

20.4. Po setmění seskupení Venuše, Měsíce, hvězdokupy Plejády a oranžové hvězdy Aldebaran v Býku nad západem

22.4. Nejvyšší aktivita meteorického roje Lyridy, meteory na obloze vyletují od východního obzoru, z oblasti, právě vycházejícího souhvězdí Lyry. Maximum za hod. je proměnlivé, rychlost při vniku do ovzduší - 49km/s

29.3. 06h. Saturn 0,2° od Měsíce / zákryt tentokrát mimo naše území/

Motto: "Slunce je nejmocnější ze všech těles a z dráhy je nikdo nevychýlí. Je dárcem života a vše je na něm závislé. Pohybuje se dopředu, aniž by ztrácelo na svém jasu. Tvoří oheň a vítr a deště a nikdo mu v tom nemůže zabránit. Dalo vznik prvému životu i člověku, udržuje a řídí vše živé na zemi. Neodpočívá nikdy a je vždy činné. A protože všechno má svůj konec i slunce se může změnit v popel."
Úryvek z modlitby Pársů

Redakce - 07.04.2007

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama