Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Informace které jste možná neměli vědět
reklama
reklama
Hvězdárna

24. ročník Ebicyklu zavítá 27.7. do Sezimova Ústí

Návštěva astronomů

Jeden rok chybí do čtvrtstoletí expedic na bicyklu astronomů amatérů a profesionálů po hvězdárnách Čech, Moravy a Slovenska, zvaných Ebicykl*). V duchu spanilých jízd pod tradičním vedením polního hejtmana dr. Jiřího Grygara jsme za 24 let navštívili všechny hvězdárny (některé i několikrát) a téměř všechny soukromé pozorovatelny, dle toho, jak postupně vznikaly.

Nápad uskutečnit putování po hvězdárnách byla záležitostí tří lidí, naštěstí profesionálů-astronomů, kteří rádi jezdili na kole. Když se počátkem roku 1984 požádalo o příp. účast na Ebicyklu, týdenní trasa byla na světě, protože z pohledu tehdejších členů hvězdáren možnost setkat se známým astrofyzikem dr. Jiřím Grygarem, tehdy populární postavou z TV pořadu Okna vesmíru dokořán, a jehož jméno se v žádosti o případné zájemce neuvěřitelně objevilo, se prostě neodmítala. Dnes za 24 expedic na bicyklech pelotonem prošlo přes 200 astronomů, z toho přes 50 žen, vč. příbuzně založených a fandících lidí, kteří byli schopni denně ujet min. 100 kilometrů na kole. Dnes už tedy jezdí jen dva ebicyklisté, kteří jeli 1. ročník - polní hejtman a náčelník Ebicyklu dr. J. Grygar a autor tohoto článku, organizátor několika průjezdů Táborskem.

Sezimovo Ústí a Tábor, konkrétně jejich hvězdárny jsme poprvé navštívili v roce 1987 (4. ročník Český meridián), který se jel z Ústí nad Labem přes hvězdárny v Mostě, Teplicích, Praze, Sedlčanech, na Kleti, Sezimově Ústí, Táboře, Vlašimi, Ondřejově a do Kostelce n. Č. Lesy k akademickým sochařům abstraktu bratrům Hůlovým, kteří tehdy pořádali astronomickou výstavu Setkání-Vesmír a díky nimž vznikl oficiální emblém, dodnes tištěný na výrazná žlutá trika ebicyklistů s názvem Ebicykl-Setkání-Vesmír. Vznikl tu i pokřik Ebicyklu: „Před kopulí někdo sykl, že se blíží Ebicykl, hvězdářové zblízka, zdáli, velcí, tlustí, tencí, malí, hore dole po stráni, po silnici uhání. Že to byla řádná tůra, křičíme teď všichni HŮLA.“ Ne tedy hurá, jak by se zdálo.

V roce 1990 (7. ročník Český luk) jsme projeli z Liberce západními pohraničními horami a jižní okrajem Jihočeského kraje, Rakouskem do Kunžaku.

9. ročník (Dolnomoravský úval) v r. 1992 projel z Č. Budějovic přes Dukovany- informační středisko JE, Znojmo do Přerova.

Naše města Sezimovo Ústí a Tábor jsme opět navštívíli v r. 1999 (Memoriál Václava Slavíka). Název je odvozen po oběti ebicyklisty z Pelhřimova, kterého v zatáčce při cestě do zaměstnání smetl na protisměrné krajnici arogantní řidič osobního vozu. Následně na podzim r. 1999 v Sezimově Ústí proběhl tzv. REJ Ebicyklu, podzimní setkání, při kterém se plánuje příští ročník Ebicyklu, zimní SKI-Ebicykl na běžkách v některých českých a slovenských horách, promítají se pořízené fotky a videa. Ebicyklisté na Reji v Sez. Ústí, za odborného výkladu tehdejší studentky fakulty cestovního ruchu Klárky Marešové navštívili Benešovu vilu, po pravém břehu údolí Kozského potoka prošli na Kozí hrádek, kde se účastníkům dostalo dalšího zasvěceného výkladu a po červené „Husitskou cestou“ zpět do tehdejší čajovny v Sezimově Ústí. Loňský 23. ročník, nesporně zajímavý názvem „Sedm hejtmanových sedmdesátek“ (rozumí se mj. 7 etap náčelníka Ebicyklu) proběhl jihoseverním směrem Moravou, z obce proslulé vínem, Blatnice u Veselí n. Mor. do cíle světoběžníka Víti Dostála v Hlubočci u Opavy, který s námi brázdí „vodami“ českých a slovenských krajin řadu ročníků. V tu dobu se chystal na půlroční putování na kole transpacifickou magistrálou z Aljašky do Ohňové země a ze které se vrátil letos v dubnu.

Memoriál Roberta Rósy a Václava Slavíka - Robert Rósa byl slovenský astronom, který si zamiloval kraj kolem Kláštora pod Znievom u Martina. Jednou při sjezdu z nedalekého Fačkovského sedla v serpentině „vlétl“ na kovová svodidla. A tak na tyto přátele vzpomínáme průběžně při putování po našich silnicích, báječnou Česko-moravsko-slovenskou krajinou a „okrem iného“ i po jejích hvězdárnách.

Letošní 24. ročník jménem „Kouzelníkův klenot“, vyjadřuje velký teleskop na Kleti – KLENOT a „Kouzelník Žito“ byl na Ebicyklu přezdíván astronom z Hradce Králové, jehož osobnost byla klenotem, tak i humorem a schopností se převlékat do různých komických obleků a vymýšlet scénky pro pobavení pelotonu, mnohdy předčil onu slavnou postavu z pohádky. Na jeho památku Ebicykl startuje v neděli 22.7. na hvězdárně v Žebráku u Berouna a přes hvězdárny měst Plzeň, Rokycany, Spálené Poříčí, Plzeň, Husinec, Kleť, Kunžak, J.Hradec, Sezimovo Ústí, Tábor, retranslační stanice u Prčice, Sedlčany, Vlašim a „ukrutnými“ kopci na Pelhřimov, nejlépe ve vedru a beze stínu, trasa Ebicyklu po více než 600 km končí vždy 7. etapou, tentokrát poprvé v Jihlavě, kde vznikla velmi aktivní astronomická základna.

Letošní Ebicykl právě nabízí účast cyklisty Víti Dostála, který kromě putování kolem planety, s námi také oficiálně navštíví Táborsko. Příjezd Ebicyklu do Sezimova Ústí se očekává ve čtvrtek 26.7. kolem 16-17 hod. Od 18 hod. na hvězdárně.

V pátek ráno 27.7. se zastávkou u slunečních hodin, kde by nás o průběhu této unikátní stavby seznámila její autorka ing.arch. Alenka Kalinová, odjedeme přes Benešovou vilu, sjedeme se na táborské hvězdárně u jejího vedoucího p. Břetislava Vonšovského kolem 10hod. a před polednem pozdravíme Jana Žižku na náměstí.

Ebicykl jezdíme vždy za červencového úplňku, výjimečně za úplňku v srpnu, kdy se slabé objekty kvůli měsíčnímu svitu většinou nepozorují. Za léta se navštívilo tolik hvězdáren, na které se jedinec obyčejně nepodívá. Navíc se nabízí řada přírodních a kulturních pamětihodností. Každý rok projedeme nesčetné obce, městečka a města, která nejsou většinou tak malebná, jakými jsou Sezimovo ústí a Tábor, i když po r. 89 se mnoho změnilo. A u nás se navíc nabízí tak báječná výjimka, která jen tak někde zastupitele nenapadne, aby pro své obyvatele umožnili, konkrétně cyklistům v jednosměrných ulicích jízdu v obou směrech. „No, nemají to v tom Sezimově Ústí skvělý?“

Po Ebicyklu se dokonce jmenuje planetka 1995 EB, objevená v r. 1995 na Kleti s 0.63 m fotografickou komorou, jejíž objevitelem je Miloš Tichý. Podobně je např. pojmenovaná planetka Sezimovo Ústí, nebo Černovice u Tábora, odkud astronom M. Tichý pochází.

Ebicykl má dvě hymnu a svůj pozdrav Z.D.E.- Základní Dogma Ebicyklu, což znamená, že „Nultý Ebicykl se jel to léto před Velkým třeskem a zúčastnili se ho všichni ebicyklisté“ a tzv. Mokodeb- MOrální KOdex EBicyklu, který říká, že:
1. Ebicyklista umí v každém okamžiku určit směr i vzdálenost k nejbližší hvězdárně či planetáriu /bez GPS/
2. Ebicyklista dojede do cíle etapy, i kdyby to mělo být zítra ráno
3. Pro ebicyklistu není žádná zeď dost tvrdá a žádný plot dost vysoký
4. Ebicyklista jezdí zásadně do kopce a proti větru
5. Není kopce, který by ebicyklista nevyšel
6. Když ebicyklista zpozoruje, že už vůbec nemůže - přidá
7. Je-li ebicyklista filmován, fotografován či snímán televizí, usmívá se
od ucha k uchu, i kdyby mu bylo zrovna do breku
8 .Ebicyklista jí, je-li co, i kdyby mu buřty měly lézt ven ušima
9. Ebicyklista se rozdělí s bližním ebicyklistou třeba i o poslední nypl
10. Když ebicyklista spatří, že druhý ebicyklista má kolo v nepořádku, stydí se za něho
11. Potká-li ebicyklista jiného ebicyklistu v protisměru, upozorní ho na jeho omyl
12. Ebicyklista umírá o něco později než naděje

Podobně jako kdysi proběhla v tělocvičně 1.ZŠ v Sezimově Ústí beseda nestora táborské cyklistiky a reprezentačního trenéra Čestmíra Kalaše a vynikajícího závodníka a dnes trenéra juniorů Standy Bambuly o cyklistickém sportu, uskuteční se po 20 letech ve čt. 26.7. cca v 19.30h. pro účastníky Ebicyklu další setkání Čestmíra Kalaše, za doprovodu tentokrát exmistra světa v cyklokrosu Karla Camrdy.

Pro zájemce o setkání s dr. Jiřím Grygarem a světoběžníkem Víťou Dostálem zveme veřejnost rovněž čtvrtek 26.7. přibližně ve 21hod. do zadního sálu restaurace Hilton v Sezimově Ústí.

*) Název Ebicykl je odvozen od termínu „epicykl“, z tehdy zeměstředného matematického a hvězdného katalogu Almagest, který se jako kružnice jeví tak, jako když se ráfek bicyklu pohybuje po zeměkouli.

Zdeněk Soldát, Hvězdárna Sezimovo Ústí

Redakce - 22.07.2007

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama