Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Tip: Bojíte se zeptat? Napište, zeptáme se za vás!
reklama
reklama
Hvězdárna

1.8.2008, cca 11 - 12:30 hod.

Dnes zatmění Slunce

Dnes, 1. srpna 2008 nastane (případně již nastalo) částečné zatmění Slunce. Zatmění nastává, pokud se během vesmírného putování dostane Země do měsíčního stínu. Nejvzácnější je zatmění úplné, kdy je Měsícem zakryto celé Slunce, to je však pozorovatelné pouze z poměrně úzkého pruhu zemského povrchu. V tomto případě tomu tak bude např. v Mongolsku nebo na Sibiři.

Z našeho území bude zatmění jen částečné, při kterém je zakryta pouze část Slunce a pokud nebudou mraky, bude sluníčko téměř v plné síle. Při pozorování si proto chraňte oči. Úkaz začne cca hodinu před pravým polednem a Slunce v té době bude opravdu vysoko nad obzorem. V každém případě se vyvarujte přímému pohledu do slunečního kotouče bez použití speciálního filtru, neboť i během krátkého okamžiku může dojít k velmi vážnému poškození oční sítnice, v horším případě i k trvalému zhoršení zraku. Jaký filtr použít? Zcela nevyhovující je lidově známé začazené sklíčko, případně kotouč z diskety nebo běžné sluneční brýle. Obecně se považuje za bezpečný filtr svářecí sklo stupně 14 a vyšší. Pakliže se ve vašem okolí nachází lidová hvězdárna, s velkou jistotou budete moci speciální filtr zakoupit právě tam, a to poměrně levně (cena se pohybuje v desítkách korun). Filtr si lze zakoupit jako fólii, sklíčko nebo ve formě brýlí.

Nejlepší volbou je v době úkazu zajít na sezimoústeckou hvězdárnu. Tam vás čeká nejen pozorování většími (případně speciálními slunečními) dalekohledy, ale v případě nepřízně počasí i náhradní program.

Pro naši přibližnou polohu platí následující časy (hh:mm:ss):
začátek 10:52:25
maximum 11:41:03
konec 12:30:24
velikost zatmění 21.8%

Více informací na stránkách hvězdárny o programu zatmění Slunce 1.8.2008

Redakce - 01.08.2008

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama