Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Ptáme se za vás
reklama
reklama
Hvězdárna

Snímky z misí Apollo zpřístupněny

Poprvé NASA zveřejnila „originální“ fotografie z misí Apollo 4 až Apollo 17. Arizonská státní univerzita zdigitalizovala kompletní archív snímků Měsíce (s vysokým rozlišením) a jsou přístupny všem - nejen vědcům, ale i široké veřejnosti.

Po 39 letech, co první člověk stanul na Měsíci (Apollo 11, Neil Alden Armstrong, 20. 7. 1969), se uskutečnil sen mnoha pozemšťanů - fotografické záznamy Měsíce z misí Apollo jsou přístupny nejen vědcům, ale i široké veřejnosti. Arizonská státní univerzita (ASU - Arizona State University, Tempe), Johnsonovo kosmické středisko (JSC - NASA's Johnson Space Center, Houston) a Ústav pro vědy o Měsíci a planetách (Lunar and Planetary Institute, Houston) vytvořili nový digitální archiv snímků. Nyní již existuje možnost prohlédnout si originální filmy s vysokým rozlišením na adrese: http://apollo.sese.asu.edu

Toto je první projekt, kdy si můžeme prohlédnout všechny měsíční fotografie z amerických misí Apollo v digitální podobě - filmy Měsíce pořízené z Apolla jak z oběžné dráhy tak i z měsíčního povrchu, dovezené zpět na Zem. Digitální skenování je natolik detailní, že odhalí i fotografické zrno.

„Tento projekt plní mé dávné přání. Každému je dána šance vidět tuto jedinečnou sbírku snímků tak zřetelně, jak byly pořízeny,“ říká profesor geologie Mark Robinson (ASU's School of Earth and Space Exploration, part of the College of Liberal Arts and Sciences), vedoucí projektu digitalizace.

Důvod, proč byly originální snímky tak nedostupné, je jejich nenahraditelnost. V letech 1968 až 1972 NASA zveřejňovala pouze ne příliš kvalitní kopie, které jako jediné (mnohdy i kopie z kopií) byly dostupné i ve vědeckých knihovnách a výzkumných ústavech na celém světě. Originály, ke kterým neměli až na výjimky přístup ani „měsíční“ vědci, jsou uchovávány v JSC (Johnson Space Center) při nízkých teplotách – boxy s originálními filmy (-18°C) jsou uloženy do další chladničky se stálou teplotou +13°C.

Díky projektu digitalizace se vracíme zpět o několik desetiletí k původním letům a prohlížíme si s nebývalým rozlišením detaily misí Apollo. Podle Robinsona to umožnil speciální snímač firmy Leica Geosystems, který na digitálních snímcích zobrazil až 16 000 odstínů šedi a rozlišení snímků je až 200 pixel/mm. Na nejdetailnějších fotografiích z oběžné dráhy kolem Měsíce jsou viditelné i 1m balvany. Tomu odpovídá i nová velikost některých souborů – původní nezpracovaný snímek (12 cm2) má nyní 1,3 GB.

„To je víc než většina lidí potřebuje, i když to jejich prohlížeč i Internet zvládne,“ říká Robinson. Proto u některých snímků lze využít aplikaci Zoomify – uživatel si může (bez stažení) zvětšit jen část snímku a tu detailně prozkoumat v maximálním rozlišení. Snímky, u nichž lze tuto metodu využít, jsou umístěny v databázi Metric Preview.
"Tyto snímky mají velkou vědeckou hodnotu, přestože byly pořízeny před několika desetiletími,“ říká Robinson. A dodává: „Myslím si, že každému nabízí krásný pohled na malý kousek historie nedaleko nás.“

Miroslava Hromadová

Redakce - 14.08.2007
1. Vojta Prazma zapsáno: 15.08.2007 ve 00:05:56 hod.

Jsem sice lenoch, ale s mym soucasnym dial-up by jste mne snad mohli pochopit.
Nebyl by primy odkaz, abych se nemusel prokousavat jinak docela fesnymi strankami NASA?

2. Martin Klíma zapsáno: 15.08.2007 ve 01:49:48 hod.

Vojto, ty lenochu, na tom odkazu dej v menu Metric Preview a vyber si kráter dle libosti. Máš to na 2 kliknutí. Pak je tam chytrá flashová aplikace optimalizující transfer. Např. http://apollo.sese.asu.edu/METRIC_PREVIEW/AS15-M-0085/AS15-M-0085.html

Jinak jsou tam přímé odkazy na fotografie od 251MB do 1300MB, ale to není nic na dial-up.

3. Vojta Prazma zapsáno: 15.08.2007 ve 22:44:18 hod.

Diky, kouknu, jak to pojede.
No jo, ja se tu uz od zacatku leta morim na cizim pocitaci a s dial-up. Trochu mne to odriznulo, ale od tretiho zari bych snad mel mit zase broadband, solidni rychlost a moznost pripojit si vlastni laptop, tak se pokocham.

4. Vojta Prazma zapsáno: 15.08.2007 ve 22:49:59 hod.

Jejda, ted koukam, ze jsem bud trumbera, nebo jsem ten clanek proletl moc rychle, nebo jste tam ten odkaz dodali pozdeji.
Ale bojim se, ze je to kombinace prvnich dvou moznost - jen co jsem zjistil oc bezi, uz jsem najizdel oficialni stranky NASA a tak nejak uz jsem se na sezimovousti moc nesoustredil..

5. Jan - pravidelný čtenář zapsáno: 19.08.2007 ve 09:00:53 hod.

Dokonce je tam ke stažení i jen 28MB PNG obrázek. Jinak bezva článeček. Díky za upozornění.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama