Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Sezimovo Ústí online: Svobodné informační médium
reklama
reklama
Hvězdárna

Maximum v ranních hodinách 13. srpna 2007

Srpnový nov nahrává Perseidám

Perseidy se předvedou nad americkými světadíly, v Evropě si užijeme jejich nárůst v ranních hodinách 13. srpna 2007.

Letní obloha mívá více diváků, než tomu bývá v ostatních ročních obdobích, a letošní polovina srpna, kdy navíc nastává měsíční nov, může představovat po letech jedinečný zážitek z jejího nerušeného pozorování obohacený o zážitky ze sledování většího počtu meteorů.

Klasickou atrakcí bývá aktivita a hlavně maximum činnosti meteorického roje Perseid. Meteory, lidově též "padající hvězdy" (někdy můžeme najít i starší označení "létavice"), zdánlivě vylétají z oblasti = radiantu (tzn. průsečíku zpětně protažených drah), který postupně prochází souhvězdím Persea - odtud jejich pojmenování.

Jedná se o velmi malé částice (meteoroidy), které vstupují do zemské atmosféry vysokou rychlostí dosahující až 60 km/s. Ve Sluneční soustavě se pohybují jako rozptýlená vlákna částic přibližně po dráze jejich mateřské komety 109P/Swift-Tuttle a se Zemí se střetávají pravidelně v období zhruba od 17. července do 24. srpna. Kometa se pohybuje po protáhlé dráze s dobou oběhu 130 let, naposledy se ke Slunci přiblížila v roce 1992. Díky tomu obohatila proud částic dalším materiálem a ačkoliv nejvyšší aktivita proběhla v polovině 90. let minulého století, můžeme stále ještě vídat zvýšenou aktivitu meteorického roje.

Co se konkrétně děje nad našimi hlavami? Srážkami s částicemi naší atmosféry se meteoroid brzdí, prudce ohřívá a odpařuje, přitom může dojít i ke světelnému záblesku. Tento jev, který nastává ve výšce kolem 80 až 100 km nad zemí, označujeme jako meteor, vidíme "padat hvězdu". Pokud by částice dosahovala centimetrových a větších rozměrů, záblesk meteoru by byl natolik jasný, že by přezářil i nejjasnější hvězdy a planety na obloze. V takovém případě meteoru říkáme bolid (v češtině je i další název "povětroň") a stali jsme se svědky mimořádné události. Vrcholem může být pád tak velkého tělesa, že se celé neodpaří v atmosféře a jeho zbytek dopadne na zemský povrch, nalezenému tělesu říkáme meteorit.

Nástup Perseid na obloze je dobře patrný ve dnech od 9. srpna do 15. srpna, přičemž letošní maximum připadne na ranní a dopolední hodiny 13. srpna, v čase od 5.30 do 7.00 UT, tzn. 7.30 až 9.00 SELČ (středoevropského letního času, který nyní používáme). Optimální podmínky tak nastanou pro pozorovatele v Severní a Jižní Americe, očekává se frekvence až 100 meteorů za hodinu. Pro pozorovatele ve střední Evropě bude platit doporučení věnovat se pozorování v noci z neděle 12. 8. na pondělí 13. 8., kdy právě s blížícím se ránem bude narůstat frekvence a její hodnota se dá přibližně odhadnout na 40-60 meteorů za hodinu. Díky pozorováním roje v minulých letech byla odhalena i následující sekundární a terciální maxima, která nastanou kolem 9.00 UT (11.00 SELČ) a  15.00 UT (17.00 SELČ), tedy pro Evropu opět během dne.

Měsíční nov nastává 12. srpna, obloha tedy bude jaksepatří tmavá a pokud zvolíte i správné pozorovací stanoviště mimo zástavbu a osvětlení, jistě se Vám při troše trpělivosti podaří létavice spatřit. Souhvězdí Persea najdete večer nad severovýchodním obzorem a meteory Vám ho jistě pomohou odhalit, z radiantu budou mířit všemi směry a vhodné bude sledovat např. oblast Polárky a Malé Medvědice nebo souhvězdí Kasiopeji (na obloze tvoří písmeno "W") a Kefea, případně Andromedy a Pegase. Jako bonus potěší planety Jupiter (zapadá po půlnoci a jasně září na jihozápadem v souhvězdí Hadonoše) a Mars (vychází po půlnoci a nalézá se v souhvězdí Býka).

Maximum Perseid v roce 2008 by mělo být díky vlivu planety Saturn na dráhu meteoroidů bohatší a dosáhnout 110 až 120 meteorů za hodinu.

Pravidelná činnost a maximum meteorického roje Perseid neunikla ani našim předkům a tuto aktivitu pojmenovali podle kalendářního svátku jako "slzičky svatého Vavřince", někdy zkráceně se též říká "Vavřinečky".

Jasnou oblohu a radost z pozorování přeje

Ivo Míček
místopředseda Společnosti pro meziplanetární hmotu

Redakce - 10.08.2007
1. elis zapsáno: 13.08.2007 ve 11:04:24 hod.

Zdravím! Koukala jsem se na oblohu z 12.8. na 13.8. a viděla jsem 9 padajících hvězd za čtvrt hodiny směrem na jih(Z toho 1 byla pomalejší a jansá) .Myslíte,že to byly Perseidy,nebo jen ty padající hvězdy?
Předem děkuji za odpověď.

2. Martin Klíma zapsáno: 13.08.2007 ve 12:55:58 hod.

Ony "padající hvězdy" jsou meteory a Perseidy jsou meteory vylétající jakoby zdánlivě ze souhvězdí Perseus různými směry. Záleží totiž na tom, v jakém místě a pod jakým úhlem protne atmosféru. S největší pravděpodobností jste včera viděla právě "padající hvězdy" Perseidy. Ten jeden meteor, který se zdál pomalejší a jasnější, nebyl ve skutečnosti pomalejší, ale padal více směrem k vám. Včera jsem jich také pár viděl, počet meteorů se měl k ránu zvyšovat, ale kolem 3. hodiny ranní již byla taková mlha, že nebylo nic vidět.

3. Lenka Hrbáčková zapsáno: 13.08.2007 ve 18:13:19 hod.

Zdravím .Mám šanci shlédnout perseidy ještě dnes 13.8.2007 po 21.hodině ?Děkuji za odpověď

4. Martin Klíma zapsáno: 13.08.2007 ve 23:07:07 hod.

Včera bylo pouze maximum, protože Země prolétala nejblíže dráze komety. Perseidy je možné pozorovat přibližně do 15.8. Je to způsobeno tím, že pruh úlomků komety je rozptýlen do většího prostoru. Četnost meteorů bude ale znatelně menší.
Není ale třeba si zoufat. Během roku ale Země prolétává drahami i dalších komet, což způsobuje další roje (známé jsou např. Leonidy).

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama