Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

Tip: Bojíte se zeptat? Napište, zeptáme se za vás!
reklama
reklama
Hvězdárna

Program, úkazy a pozorování pro tento měsíc

Hvězdárna Františka Pešty - říjen 2006

OTEVÍRACÍ DOBA

pátek 20 - 22 hod. - září - květen
sobota 15 - 22h. - duben - říjen
pátek 21 - 23 hod. červen - srpen

Astronomický kroužek tel. 608 549 939
úterý 17 - 19 hod. - říjen - červen

POZOROVÁNÍ V ŘÍJNU 2006


/Údaje v středoevropském čase letním -SEČL/
Slunce /-26,7m/
aktivní oblasti /skvrny, oblaka žhavých plynů, zrnitost na povrchu, rotace Slunce, v důsledku 11-tiletého cyklu činnosti je nyní Slunce často beze skvrn a fakulových oblastí/

Měsíc /-12,7m/
večer od 1.-18.9.a od 24.9.-krátery, kráterové valy, rozhraní dne a noci aj. útvary na povrchu

Merkur
nepozorovatelný , přechází nad Sluncem

Venuše
nepozorovatelná, v blízkosti Slunce

Mars
nepozorovatelný, nachází se v blízkosti Slunce

Jupiter/-1,8m/
večer nízko nad jihozápadem v souhvězdí Váhy

Saturn/0,6m/
vychází po půlnoci ve Lvu

Uran /5,8m/
celou noc v souhvězdí ve Vodnáři

Neptun /7,9m/
jako Uran, obě planety přechází po setmění asi 25° nad JZ obzorem

Hvězdy, dvojhvězdy, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie v daných souhvězdích- po celý měsíc

(V závorkách jsou uvedeny jasnosti objektů na začátku a na konci měsíce ve hvězdných velikostech- magnitudo- m-jednotka
míry jasnosti objektů . Objekt o -1m je 2,5x jasnější než 0m a ten 2,5x jasnější než objekt +1m atd.)

ÚKAZY V ŘÍJNU


4 -10.10.
SVĚTOVÝ KOSMICKÝ TÝDEN- World Space Week. Už popáté se Česko přihlásilo k akci, jejímž ústředním mottem je "Vesmír pro záchranu životů". Záštitu v naší zemi převzala Česká kosmická kancelář. Jedná se o dobrovolnou akci a amatérských a profi astronomických institucí, příznivců a zájemců z řad jiných institucí a jednotlivců.

5.10. 02h.
Uran ve zdánlivém přiblížení- konjunkci s Měsícem, Uran 1° severně

6.10.
Přízemí Měsíce-nejmenší vzdálenost od Země 357 tis. km. Zvýšené zvedmutí moří, řek a ryb k hladině

7.10. 04h.
Měsíc v úplňku

14.10. 02h.
Měsíc ve poslední čtvrti

19.10.
Odzemí Měsíce- největší vzdálenost od Země 406 tis. km

22.10. 07h.
Měsíc v novu

22.10.
Maximum meteorického roje Orionid. Roj je totožný se slavnou Halleyovou kometou. Frekvence cca 25meteorů/hod, rychlost 67km/s. Meteorický roj coby materiál roztroušený po dráze komety, na obloze vyletuje z určitého bodu /radiant/. Při průletu zemským ovzduším částice běžně o velikosti písku zazáří a vypaří se. Pouze části velkého meteoru, který silně zazáří na obloze jako bolid, mohou dopadnout na zem. Orionidy budou vyletovat od jihovýchodu. Přestože se radiant v Orionu ve večerních hodinách nachází ještě pod obzorem a vycházet bude k půlnoci, nic neovlivňuje možnost pozorování meteorů /i z jiných rojů/, kdekoli na obloze. Doba jejich aktivity trvá celý říjen.

29.10. 22h.
Měsíc v první čtvrti

29.10. Ne. z 03h na 02h.
KONEC LETNÍHO ČASU. V historii byl u nás letní čas poprvé zaveden v letech 1916-18 a v r. 1940-49 a opakovaně od r. 1979. Jako důvod jsou uváděny energetické úspory. Letní čas začíná vždy poslední neděli v březnu. V r.1996 byl konec letního času o měsíc přesunut a končí vždy poslední neděli v říjnu. V praktickém životě je to výhodnější, neboť oproti září je koncem října při soumraku večer při změně času téměř nevýrazný světelný skok. Středoevropský letní čas- SELČ je v podstatě střední sluneční čas na 15°v.d, což je časový rozdíl 1. hodiny od Greenwiche, plus 1hod. Střední čas měří ho atomové hodiny, vznikl a nazývá se proto, že pravý sluneční čas, který měří sluneční hodiny, je opraven o nerovnoměrnost pohybu Země kolem Slunce v důsledku toho, že dráha Země kolem Slunce není kruhová, nýbrž eliptická. Např. Slunce na slunečních hodinách ve skutečnosti během roku ukazuje rozdíl plus minus 16 minut od 12.hodiny polední, kdežto hodinky ukazují vždy 12 hodin středního poledne. Pouze 4x do roka se pravý a střední čas během roku shoduje.

Motto:
„Hodiny jsou anděl padlý z nebe astronomie“
Derek Sola Price - vědec USA, zakladatel společnosti pro studium času

Zdeněk Soldát

Redakce - 03.10.2006
1. Z.S. zapsáno: 07.10.2006 ve 23:03:13 hod.

Vřele doporučujeme:
Již 16. Podzimní knižní veletrh se bude v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě konat 13. a 14. října 2006. Hlavním tématem jeho doprovodných programů bude vesmír v nás a kolem nás. Již po páté bude slavnostně udělena cena Littera Astronomica za literaturu, spojenou s astronomií, připravuje se výstava, věnovaná hvězdám a hvězdárnám, zájemci se mohou těšit na přednášku Jiřího Grygara. I letos přijede na veletrh mnoho spisovatelů, hvězd literárního nebe i méně známých autorů, budou se konat autogramiády, autorská čtení, přednášky, semináře, výstavy. Významnou letošní novinkou je virtuální veletrh (v provozu na těchto stránkách od konce února), na němž přihlášení nakladatelé mohou po celý rok upozorňovat na své zajímavé knihy. Stránky www.hejkal.cz se proto vyplatí sledovat průběžně.
Dle webových stránek Knižního veletrhu

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama