Čestný akademik s medailí Franze Kafky
Ocenění rodáka Jiřího Kaloče
Národní akademie umění a kultury IL ROMBO v italském městě Aversa u Neapole udělila akademickému malíři a sezimoústeckému rodákovi Jiřímu Kaločovi čestný diplom a titul čestný akademik za dílo v oboru malířství. Slavnostní akt proběhl 26. září 2005 v kostele „Maria SS. Anunziata“ v San Cipriano d´Aversa.
Pro Jiřího Kaloče, který se narodil 22. 10. 1943 v Sezimově Ústí, to je další prestižní ocenění. Letos v březnu mu totiž „Evropský kruh Franz Kafka Praha“ předal Evropskou medaili Franze Kafky s diplomem (European medal of Franz Kafka) za dosavadní uměleckou tvůrčí práci v oblasti malby a architektury.
V posledních pěti letech je současné italské ocenění pátým Kaločovým prestižním mezinárodním uznáním – po Ceně Salvadora Dalího pro rok 2000 za mimořádný přínos v oblasti výtvarného umění následovala v roce 2001 mezinárodní cena Evropské unie umění (European Union of Arts), dále ocenění jeho Sochy domu na výstavě „Česká architektura 1989 – 1999 očima kritiků“ a etošní „Evropská medaile Franze Kafky“. V současné době žije Jiří Kaloč střídavě v Praze, Rychnově nad Kněžnou a ve Vrbici nedaleko Kostelce nad Orlicí.
Podrobnosti: European medal of Franz Kafka byla letos udělena čtyřem laureátům – dvěma zahraničním a dvěma českým, a to dramatikovi Vlastimilu Venclíkovi a Jiřímu Kaločovi. Pro zajímavost: Mezi držiteli tohoto ocenění jsou i Miloš Forman a Steve Spielberg. Kaločova Socha domu, architektonické dílo, oceněné v rámci projektu Praha – evropské město kultury 2000, je nyní uváděno vedle dnes už slavného Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze a rekonstrukce Obecního domu v Praze jako příklad moderní architektury, a to pro svůj architektonicko – duchovní rozměr.
Jiří Kaloč, tichý, nenápadný (až do roku 1977 neměl potřebu vystavovat), mimořádně citlivý a přitom houževnatý, cílevědomý a nesmírně pracovitý, prošel martýriem opakovaného nepřijetí na Akademii výtvarných umění, po němž pracoval i jako pomocný dělník. Až nakonec přece jen toto studium v ateliéru Karla Součka 1976 završil. S jeho pracemi jsme se měli možnost setkávat během posledních 25 let především v Praze. O jeho díle, to především, a životě vyšla v roce 1997 rozsáhlá reprezentativní publikace Zrcadlení s podtitulem Nástin monografie Jiřího Kaloče z pera univerzitního profesora Petra Wittlicha.
Obec Vrbice, vesnička se 129 obyvateli mezi Kostelcem nad Orlicí a Chocní, ve které Jiří Kaloč tvoří, mu k jeho šedesátinám udělila čestné občanství.
Pro Sezimovo Ústí online
PhDr. Josef Krám
Dobrý den ,jsem ráda za vzor, který pro mě bude právě vážený pan Jiří Kaloč.Maluji jako autodidakt a protože mám malé děti nemohu si už dovolit umění studovat oficiálně.Děkuji panu PhDr.Krámovi za osvěžení kultury u nás i vzhraničí.Přeji všem pěkný den,večer i noc. Markéta Adámková
Dobrý den,považuji za svoji milou povinnost poděkovat panu Jiřímu Kaločovi za jeho architektonickou a malířskou tvorbu,kterou obohatil naši kulturu.Jsem nucena se zahanbením přiznat,že až teprve v posledním období jsem docenila ty hodnoty jež Jiří vytvořil; použila jsem jeho křestní jméno,neboť v letech 1957 – 61 jsme byli spolužáci. Toto uznání mu věnuji k jeho nastávajícím narozeninám,které v pondělí oslaví.Přeji mu především duševní pohodu v jeho soukromém životě a v jeho uměleckém světě stálé uznání.Vše nejlepší.Jana Kopecká
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec