Sezimovo Ústí online, www.sezimovousti.cz

reklama
Sezimovo Ústí online: Zajímá nás co si myslíte
reklama
reklama
O městě

Základní informace o městě

Město Sezimovo Ústí (cca 7500 obyvatel) leží v severní části jižních Čech, přibližně 88 km jižně od hlavního města Prahy, 58 km severně od Českých Budějovic na silnici E55. Tato mezinárodní cesta město rozděluje na dvě části. Sezimovo Ústí I, které leží na západní straně a Sezimovo Ústí II na straně východní. Obě části města mají zcela rozdílnou historii. Zatímco první vzniklo ve 13. století, bylo zničeno během husitských válek a v 19. století opět vystavěno, druhé město vzniklo jako dělnická kolonie nového závodu strojíren MAS Tomáše Bati. Dodnes je zde vidět známá Baťova architektura. Důležitou turistickou zastávkou je vila druhého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše, která se nachází v Sezimově Ústí I a je otevřená pro veřejnost několik dní v roce (viz záložka Benešova vila).

Sezimovo Ústí je příjemným místem především díky klidnému prostředí a pěkné přírodě. Necelé 3 km od města se v lesích nachází zřícenina Kozího hrádku. Ve vzdálenějším okolí se nachází řada vyhledávaných pamětihodností - hrady (Kotnov v Táboře, Starý zámek u Borotína, Šelmberk, Choustník, Příběnice), zámky (Zámek Bechyně, na rozhraní táborského a jindřichohradeckého regionu zámek Červená Lhota), unikátní technická díla (Stádlecký řetězový most). Jihozápadně od Sezimova Ústí jsou rovinatá blata s typickou jihočeskou lidovou architekturou, rašeliništi a rozsáhlými lesními komplexy.

Příroda kolem Sezimova Ústí skýtá dobré podmínky pro pěší turistiku, cyklistiku nebo projížďku na koni. K návštěvě lákají i přírodní zajímavosti - Přírodní památka Luční, Chýnovská jeskyně, Botanická zahrada v Táboře nebo naučná stezka Borkovická blata. Řeka Lužnice, která se proplétá celým regionem, přímo vybízí k výletu na kánoi či rybaření. Okolní krajina je plná rybníků, které jsou využívány k rekreaci (koupání), nacházejí se však mimo město. Jediná příležitost ke koupání na území města je řeka Lužnice u jezu Soukeník. Na březích řeky a mnoha rybníků se nacházejí autokempy, chatové osady a vodácká tábořiště (ubytování). Moderní plavecký bazén se nachází v Táboře, je vzdálený přibližně 6 km a je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou.

Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.

Jméno:   e-mail:
Ochrana proti robotickému spamu Opište kód z obrázkuopište číslo z obrázkudo tohoto políčka
reklama
reklama