Radnice úspěšně vysvětlila opoždění vánoční výzdoby
Město přechází na nový druh energie
Expertní komise nahradila klasické žárovky vynálezem, který vlastně nesvítí
Po nepříjemnostech s opožděnou vánoční výzdobou se vedení města rozhodlo svolat tiskovou konferenci a seznámit veřejnost s utajovaným projektem, který zpoždění výzdoby způsobil. Projekt, který je zcela revoluční a přinese patrně statisíce do městské pokladny.
"Šli jsme na to od lesa", zahájil tiskovku radní Hrádek a pokračuje. "Cestou z hostince od Kozího hrádku, kde jsme byli samozřejmě na kontrole, jsme v lese hledali ekologické a moderní způsoby osvětlování stromečků. No a tam jsme si všimli, že světlušky svítí, aniž by měly v zadečku nějaký drát. Tam byl začátek naší energetické záchrany."
Následovala rychlá akce. Radou byla okamžitě jmenována výzkumná expertní komise pro optimalizaci energetických ztrát. V ní zasedli všichni dostupní odborníci. František Hrádek, expert přes technologie, Milan Vlček, expert v oblasti teplo, jídlo a světlo, jeho pes, expert přes problematiku elektronické komunikace a Bedřich Beneš, optimalizační expert přes jakékoliv optimalizace. Komise opakovaně proměřila energii vstupující do světlušky a pak energii z ní vycházející a došla k překvapivému zjištění. "Rozdíl mezi energií spotřebovanou a vydanou byl záporný", sdělil nám Milan Vlček. "Došli jsme pak společně k jednoznačnému závěru, který nás zcela ohromil. Světluška nesvítí, ale žere tmu! Tím se kolem ní v noci vytváří prostor, ve kterém je sežraná tma logicky nahrazena světlem. Lidem se pak zdá, že světluška jakoby svítí, ale ve skutečnosti se k ní stahuje světlo, rozptýlené v okolní tmě".
V rámci energetické krize již město dlouho stálo před strašákem v podobě vánoční výzdoby. "Představa rozsvícených ulic a obrovských vánočních stromků nás na radě děsila už od podzimu, kdy jsme museli lidem pustit topení", říká Bedřich Beneš, "Lidi by chtěli mít rozsvícené stromečky, ale vůbec nechápou, co nás to stojí. Takový luxus si naše město nemůže dovolit". Radní nejprve navrhovali, aby výzdoba svítila pouze od soumraku do 22. hodiny, kdy je noční klid a každý spokojený občan spí a nekouká na ulicích po žárovkách. Dalším návrhem bylo nahradit elektrické žárovky loučemi, což při správném vysvětlení nikdo nemůže chápat jako krok zpět, ale naopak návrat k přírodě. Obsluhou loučí by byli pověřeni nepohodlní zaměstnanci radnice. Částečně mělo v energetické krizi pomoci nově vybudované mramorové krematorium ve vstupní budově radnice. Město v té souvislosti uvažovalo o nákupu nějaké malé vyřazené parní turbíny umístěné v komíně, ale projekt ztroskotal na nedostatku výhřevného paliva.
"Objev expertní komise pro optimalizaci energetických ztrát nám problém vyřešil. Místo klasických žárovek, které elektřinu spotřebovávají a my ji musíme tvrdě platit, nainstalujeme požírače tmy. Ty sežranou tmu tlačí zpět do elektrárny a ta nám za ni naopak platit bude", říká tajemník úřadu Josef Čáp. "Nákup požíračů tmy byl poměrně nákladný, ale my nepochybujeme o tom, že se to vyplatí. Navíc námi zakoupené požírače vypadají stejně jako klasické žárovky, takže nebudou vzbuzovat zbytečnou pozornost", dodal.
Město tak vysvětlilo pravý důvod zpoždění vánoční výzdoby a nyní již není pochyb o tom, že své řešení muselo kvůli riziku průmyslové špionáže před dotěrnými občany utajovat. V těchto dnech osazují pracovníci správy města novými požírači stovky pouličních lamp a desítku stromů a včera jsme měli možnost vidět požírače tmy poprvé v akci. Jejich výkon byl tak velký, že se k našemu městu stahovala tma ze široka daleka. Co se ale stane, až naše požírače všechnu tmu sežerou, nám nikdo na radnici nedokázal říci.
(článek se nachází v rubrice Koktejl - rubrika pro humor a satiru)
Jen se divím, že na radnici neví co se stane, až požírače všechnu tmu sežerou. Z historie je známo, že tma nezaniká jen se recykluje na tzv. těžkou černou tmu. Ta je ale výrazně těžší než vzduch a proto klesá a město nad ni naopak stoupá. Zjistili to již v roce 1560 v malém jihočeském městečku, které pak přejmenovali na Benešov nad Černou.
Zde můžete svobodně reagovat na článek. Reakce se objeví ihned a není cenzurována, buďte proto prosím slušní. Pozor, vyplnění jména a textu je povinné. Pokud tyto položky nevyplníte, váš příspěvek se nezobrazí.
Volný pokec